DIY drevený bazén: pokyny krok za krokom + fotka

Pred výstavbou dreveného bazéna sa odporúča študovať vlastnosti existujúcich štruktúr a možnosti umiestnenia na stavenisku. Potom je potrebné vypracovať plán práce, v ktorom sa zohľadnia požiadavky noriem požiarnej a elektrickej bezpečnosti, súlad s hygienickými normami.

Vlastnosti konštrukcie dreveného bazéna

Keď sa obyvatelia leta rozhodli zaobstarať si bazén, venujú pozornosť dreveným konštrukciám. Okrem dostupnosti a vyrobiteľnosti dreveného materiálu, vďaka ktorému je ľahké ho spracovať s minimálnymi zručnosťami, záhradkárov láka možnosť harmonického osadenia bazéna do akejkoľvek úľavy.

Medzi výhody patrí nízka cena a vysoká rýchlosť výstavby objektu z dreva za cenu asi 7-15 tisíc rubľov. Štýlový a funkčný drevený bazén je možné vyrobiť svojpomocne len za 1-2 dni. Dizajn sa vyznačuje nielen obľúbenosťou, ale aj vlastnosťami jeho použitia - tekutina potrebná pre bazén by nemala predstavovať pre používateľa nebezpečenstvo.

Pri stavbe dreveného bazéna z lamiel a trámov odborníci odporúčajú zohľadniť charakteristické vlastnosti, medzi ktoré patrí:

 1. Aby ste pri plánovaní stavby dreveného bazéna zabezpečili odtok použitej vody gravitáciou, je lepšie zvoliť miesto, ktoré má určitý sklon.
 2. Aby sa vylúčil priechod vody do vnútorných vrstiev pôdy a odolala váhe konštrukcie bez deformácií pre stavbu budovy, je lepšie zvoliť hlinitú pôdu s vysokými ukazovateľmi pevnosti.
 3. Správna voľba optimálnej hĺbky dreveného bazéna, indikátor by nemal presiahnuť 150 cm od dna k povrchu vody pre dospelých a nie viac ako 50 cm pre deti.

  Dôležité! Pri stavbe dreveného bazéna môže byť spodná plocha vytvorená z niekoľkých úrovní (pre deti a dospelých) uzavretím oblasti vyhradenej na kúpanie dojčiat sieťou.
 4. Aby ste zabránili vnikaniu nečistôt, prachu do vody a ochrane pred prevládajúcim vetrom, odporúča sa vziať do úvahy smer, zvoliť správny tvar misy a umiestniť drevenú konštrukciu na bočnú stranu budovy, ktorá ho uzatvára pred pôsobením vzdušných prúdov. Ak sa zvolí obdĺžnikový tvar nádoby, odborníci odporúčajú umiestniť dlhšiu stranu budovy v smere vetra.
 5. Pretože vlastnosťou každého bazéna, ktorý umožňuje jeho odlíšenie od iba nádob s vodou, je organizácia pravidelnej výmeny kvapaliny, vo fáze výstavby je potrebné premyslieť, ako bude bazén naplnený.
 6. Na zabezpečenie čistenia dreveného bazéna po dlhodobom používaní sa odporúča zabezpečiť inštaláciu čerpadiel.
Pozor! Pretože čerpadlo na svoju činnosť vyžaduje elektrickú energiu, musí byť pred inštaláciou položený, uzemnený a izolovaný systém káblov pre bezpečnú prevádzku bazénu.

Misa drevenej budovy je vyrobená pomocou polymérového filmu a rám je vyrobený z odolných pevných dosiek.Pred stavbou domáceho bazéna z fošní odporúčajú stavitelia vypracovať stavebný projekt označujúci tvar, celkové rozmery, hĺbku bazéna, čistiace prvky a zabezpečiť k nemu komunikáciu.

Medzi najbežnejšie schémy na organizáciu zásobovania vodou odborníci nazývajú použitie stacionárnych potrubí a dlhej hadice na plnenie misy.

V ďalekom rohu je vhodné usporiadať otvory pre prepady, v dôsledku ktorých po pôsobení vetra odpady na povrchu kvapaliny nezávisle odídu do drenáže.

Výhody a nevýhody bazénov s drevenými rámami

Vzhľadom na rastúcu popularitu drevených bazénov na letných chatkách a priľahlých územiach veľa majiteľov uvažuje o výstavbe takýchto štruktúr. Pri výbere z rôznych možností majú tendenciu používať drevo kvôli jeho zjavným výhodám, ktoré zahŕňajú:

 • nie je potrebné prilákať kvalifikovaných odborníkov na stavbu drevenej budovy;
 • prijateľné náklady na základné materiály;
 • ekologická prijateľnosť surovín;
 • schopnosť zapadnúť drevené konštrukcie do akejkoľvek prírodnej krajiny;
 • jednoduchosť organizácie výmeny kvapaliny, ktorá sa môže použiť na polievanie rastlín a stromov na danom mieste;
 • na zimu nie je potrebné demontovať drevený bazén.

Okrem výhod pri výbere umiestnenia budovy by sa však mali brať do úvahy nevýhody drevených konštrukcií, medzi ktorými je potrebné vymenovať:

 1. Možnosť poškodenia hlodavcami, ak sa drevený bazén nachádza v blízkosti skladu a iných zariadení pre domácnosť. Poškodeniu sa dá zabrániť vybavením konštrukcie odstrašujúcimi prostriedkami alebo použitím toxického prostriedku proti hlodavcom.
 2. Ak umiestnite budovu do blízkosti stromov (z dôvodu ochrany pred slnečnými lúčmi), je vysoká pravdepodobnosť poškodenia konštrukcie spadnutým konárom alebo koreňovým systémom.
 3. Nutnosť častého čistenia dreveného bazéna a výmeny vody, ku ktorej dochádza pri vstupe padajúceho lístia do bazéna, čo vyvoláva vývoj baktérií a výskyt rias.
 4. Kratšia životnosť drevenej konštrukcie v porovnaní s betónovými konštrukciami.
Pozor! Oblasti pre inštaláciu rámového bazénu z dreva sú obmedzené na oblasti pod elektrickým vedením z dôvodu nebezpečenstva úrazu elektrickým prúdom a elektromagnetického žiarenia.

Druhy drevených bazénov

Medzi známymi odrodami bazénov vyrobených z dreva treba zdôrazniť:

 1. Čiastočne zapustený drevený bazén je konštrukcia, ktorá je z 50 - 60% ponorená pod úrovňou terénu. Takéto budovy majú množstvo výhod, medzi ktoré patrí schopnosť harmonicky zapadnúť do akejkoľvek krajiny a ľahké použitie dreveného bazéna. Stavba je zároveň nákladnejším a časovo náročnejším postupom v porovnaní s povrchovou verziou.
 2. Povrchové štruktúry, ktorých výroba a inštalácia nezahŕňa ťažbu pôdy. Výška takýchto drevených konštrukcií zvyčajne nepresahuje 1,5 m, pretože pri prekročení tohto ukazovateľa môže tlak vyvíjaný stĺpcom kvapaliny na steny misky viesť k ich zničeniu. Okrem toho sa v tejto situácii bude vyžadovať nákup alebo výroba vysokého rebríka, aby sa zabezpečil vstup a výstup z dreveného bazéna.
 3. Zapustené budovy umožňujú usporiadanie dreveného bazéna pod úrovňou terénu. Takéto práce sa vykonávajú za účasti bagrov, vyžaduje inštaláciu čerpadiel, organizáciu systému napájania.
Pozor! Medzi výhody použitia možnosti zakopania odborníci označujú maximálnu jednoduchosť ponorenia a absenciu hromady budov na povrchu Zeme.

Bazén z dreveného rámu, zobrazený na fotografii nižšie, môže byť navrhnutý vo forme zložitého mnohouholníka, trojuholníka, obdĺžnika, štvorca, kruhu alebo iného tvaru. Pri projektovaní však treba mať na pamäti, že na zabezpečenie stability kruhových drevených konštrukcií sa budete musieť uchýliť k službám kvalifikovaného stolára, čo zvýši náklady na stavbu. Výber medzi rámom panelu a základňou zo samostatne zrazených dosiek bude do značnej miery závisieť od rozpočtu a prístupu k stavebným materiálom.

Potrebné náradie a materiál

Podľa odborníkov trvá výstavba bazéna s dreveným rámom, po predbežnej príprave staveniska, zhruba deň. Pre rýchlu výstavbu konštrukcie však musíte najskôr naložiť zásoby nástrojov a materiálov.

Aby ste rozvinutý projekt preniesli do reality, musíte sa postarať o dostupnosť:

 • ruleta;
 • bajonetová lopata;
 • kladivo;
 • skrutkovač;
 • okružná píla alebo píla na drevo;
 • ceruzka, fixka;
 • zákonníci;
 • vodná hladina;
 • stavebný sušič vlasov;
 • samorezné skrutky na drevo.

Okrem uvedených nástrojov musíte na výrobu bazénu z dosiek kúpiť nasledujúce materiály:

 • piesok;
 • rozdrvený kameň;
 • cement;
 • hranovaná doska 100 × 50 mm;
 • antiseptikum;
 • drevené trámy s rozmermi 10 × 5 alebo 10 × 10 cm;
 • PVC podlaha alebo polyetylénová fólia;
 • plachta.

Okrem toho sa odporúča av niektorých drevených (nielen) konštrukciách je povinné inštalovať čerpadlo na odstránenie použitej kvapaliny. Za týmto účelom je potrebné kúpiť samonasávacie odstredivé čerpadlo s nízkym výkonom a položiť elektrické vedenie v štádiu organizovania založenia drevenej konštrukcie. Odborníci odporúčajú nainštalovať filter na oddelenie organických zvyškov a sedimentov, predĺži sa tým doba medzi výmenami tekutín v drevenom bazéne.

Ako si vyrobiť drevený bazén vlastnými rukami

Pretože sa považuje za najekonomickejšie vyrobiť bazén samostatne, mali by ste sa oboznámiť s podrobnými pokynmi, ako vyrobiť bazén z dreva vlastnými rukami. Pred začatím prác je potrebné vyčistiť priestor, kde sa bude stavba realizovať, pokosiť na ňom trávu, vyznačiť územie v súlade s vypracovaným projektom. Vo vnútri označenej oblasti je pomocou bajonetovej lopaty vykopaná jama.

Pozor! Ak plánujete postaviť konštrukciu bez prehĺbenia, hĺbka jamy nepresahuje 40 cm.

V tejto fáze sa kladú potrebné komunikácie, napríklad kladenie vodovodných polyetylénových, polypropylénových alebo kovových rúrok, ktorých hĺbka by mala byť pod úrovňou zamrznutia pôdy v regióne.

Povrch dna dreveného bazéna je vytvorený tak, aby tvoril mierny sklon smerom k stredu konštrukcie, v ktorom je vytvorená drenážna jama s rozmermi 50 × 50 cm alebo viac a hĺbkou 0,2- 0,3 m. Vykopaná jamka je vyplnená štrkom, ktorý sa používa na urýchlenie odtoku kvapaliny ... Je tiež možné vybaviť kanalizačné potrubie vedúce k odtoku. Zvyšný priestor pripraveného miesta je vyplnený štrkom do hĺbky 0,2 m, po ktorom je pokrytý pieskom a zhutnený mechanickým alebo ručným vrazením. Ako základ pre bazén môžu v niektorých prípadoch slúžiť štíty vyrobené z dreva zrazené z obrubovaných dosiek v tvare obrysov budúceho dreveného bazéna.

Realizáciou bazéna z dreva sa vytvorí vetrané dno, ktoré zabráni vzhľadu vlhkosti a s tým spojeného vývoja plesňovej mikroflóry.

Rám bazéna pre svojpomocne vyrobený z dreva

Odborníci poznamenávajú, že najbežnejšou a najjednoduchšou realizáciou je konštrukcia drevenej konštrukcie, ktorá má obdĺžnikový tvar. Je potrebné zvážiť postupnosť krokov pri realizácii projektu takejto štruktúry.

Ak chcete vo vidieckom dome postaviť svojpomocne drevený bazén, musíte:

 1. V rohových bodoch konštrukcie pri dodržaní správnej geometrie, kontrole rozmerov strán a uhlopriečok, zatĺkajte kolíky.
 2. Pripravte si stojany z tyče, pre ktorú musíte odrezať 4 kusy dreva, výška by sa mala rovnať hĺbke dreveného bazéna, ku ktorému by ste mali pridať 0,5 m potrebného na inštaláciu výrobkov do zeme.
 3. Pripravené obrobky očistite a zakryte antiseptickým prípravkom, aby nedošlo k hnilobe pod vplyvom vlhkosti.
 4. Časť dreva, ktorá je zakopaná v zemi, spracujte bitúmenovým tmelom a obrobok zabaľte do strešnej lepenky.
 5. Pri kontrole polohy na úrovni budovy spustite regály do hniezd a zakryte ich pieskom a štrkom.
 6. Okolo nainštalovaných regálov podrazte kúsok zeme, skontrolujte správnosť dĺžky a diagonálnych rozmerov.
 7. V spodnej a hornej časti každej strany musíte potiahnuť laná, ktoré budú slúžiť ako vodítko pri inštalácii zvyšných regálov. Sú inštalované po celom obvode cez každých 1-1,2 m konštrukcie.
Pozor! Vzhľadom na obrovský tlak, ktorý vytvára vodný stĺpec vo vnútri misy, sa odporúča spevniť konštrukciu šikmými vzperami.

Na výrobu dištančných prvkov je potrebné do každého stojana zatĺcť kolíkom vo vzdialenosti 0,5-0,6 m, potom v ňom položiť kúsok dosky 10 × 5 cm, zhora ho pribiť o podperu a pripevniť prepojku, aby sa vytvoril trojuholník.

Alternatívny návrh môže poskytnúť upevnenie kovovo-drevených konštrukcií, ktoré pôsobia ako nosné prvky, na pripravené betónové miesto. Potom sa medzi inštalované podpery zavedie opláštenie drevených prvkov s drážkami, zatiaľ čo krajné časti výrobkov sa pripevnia k podperám pomocou ich vyčnievajúcich častí pomocou skrutiek.

Zdobenie rámového bazéna drevom

V ďalšej etape výstavby je bazén obložený drevom a vnútorná strana bazénu je obložená, aby sa zabezpečilo zadržiavanie kvapaliny v ňom. Tento postup obsahuje aj niekoľko postupných operácií, vrátane:

 1. Rezanie pripravených vodorovných dosiek ošetrených antiseptikmi na obrobky s rozmermi uvedenými na náčrte.
 2. Inštalácia koľajníc s hrúbkou viac ako 2,5 cm, postup je možné vykonať blízko povrchu predchádzajúceho prvku alebo s medzerou 10-20 mm.
 3. Upevnenie inštalovaných dosiek sa vykonáva pomocou samorezných skrutiek.
 4. Pokladanie polyetylénovej fólie sa vykonáva po dokončení opláštenia. Tento postup sa vykonáva s presahom s okrajom materiálu v oblasti okrajov rádovo 15-20 cm a s vylúčením jeho posunutia smerom dovnútra.
 5. Vykonaním označenia sa označia oblasti, v ktorých bude potrebné zabezpečiť pevné pripevnenie výrobku k rohom. V niektorých prípadoch stačí zamávať filmom.
 6. Kontrola priliehania produktu na všetky strany a na spodok konštrukcie, upevnenie miest obsahujúcich chlopne.
 7. Spracovanie konštrukčným sušičom vlasov na celý povrch bazéna vyrobený z dosiek vyrobených ručne, v ktorých je fólia zahrievaná, čo zaisťuje jej pripevnenie k základni a bočným povrchom konštrukcie. Po zahriatí sušičom vlasov sa povrch zroluje pomocou gumeného konštrukčného valčeka.
Pozor! Odborníci varujú pred nadmerným napätím filmu, v dôsledku ktorého hrozí v miestach napätia rýchle prasknutie a únik tekutín z bazéna.

Potom sú kĺby filmu spojené pozdĺž okraja výrobku s konštrukčným sušičom vlasov vybaveným tryskou s malým priemerom.

Prevádzka a údržba dreveného bazéna

Pre úspešné použitie dreveného bazéna odborníci odporúčajú, aby po dokončení stavby boli z budovy opatrne a dôkladne odstránené všetky zvyšky.Je to spôsobené tým, že prítomnosť akéhokoľvek fragmentu s ostrými časťami môže poškodiť film, čo povedie k potrebe výmeny celej vrstvy.

Pred spustením do prevádzky sa odporúča vyskúšať drevený bazén, počas ktorého sa prvý deň bazén napĺňa 1/3 časti, pričom sa počas dňa sleduje hladina kvapaliny. V prípade, že nie je zistený únik kvapaliny alebo pokles hladiny, je možné vykonať úplné naplnenie dreveného bazéna. V naplnenom stave sa hladina kvapaliny monitoruje 5-7 dní. Pokiaľ zostane konštantný alebo dôjde k menším zmenám, považuje sa drevený bazén za vhodný na použitie.

Aby sa zabránilo vývoju patogénnej mikroflóry počas používania dreveného bazéna, odporúča sa pridať síran meďnatý. Približný pomer tejto látky je 2 lyžičky na 2 500 litrov tekutiny.

Na zaistenie bezpečnosti v prítomnosti malých detí v dome a predĺženie obdobia medzi čistením dreveného bazéna sa odporúča zabezpečiť upevnenie ďalšieho materiálu (napríklad plachty).

tipy a triky

Ak existuje voľba medzi nákupom a výrobou bazénu pre svojpomocne vyrobeného z dreva, ktorý sa vykonáva v krajine, odborníci odporúčajú uprednostniť druhú možnosť. Po prvé, s týmto prístupom je možné vytvoriť bazén ľubovoľného typu, veľkosti a tvaru. Po druhé, s nezávislou výrobou konštrukcie môžete výrazne ušetriť peniaze. Jeho výstavba trvá nie viac ako 1-2 dni. Náklady na drevenú konštrukciu pre bazén, vyrobené doma, sú asi 7-15 tisíc rubľov. Súčasne za najjednoduchšiu obdĺžnikovú drevenú konštrukciu pozostávajúcu z rámu a filmu bude kupujúci musieť zaplatiť asi 75 tisíc rubľov a za výrobok, ktorý má osemhranný tvar, už asi 145 tisíc.

Špecialisti v oblasti staviteľstva dávajú niekoľko odporúčaní týkajúcich sa technológie výroby dreveného bazéna, medzi ktorými možno rozlíšiť nasledujúce tipy:

 1. Ako základ môžete použiť dlažobné kocky alebo vykopať malú jamu hlbokú 100 mm. Po príprave miesta je potrebné ho vyplniť cementom a udržiavať čas do úplného stuhnutia materiálu, po ktorom po položení podkladu začnú sami stavať bazén.
 2. Pri použití neomietaných dosiek sa za povinný krok považuje čistenie povrchu od kôry, čistenie a ošetrenie antiseptikmi alebo prostriedkami, ktoré zabraňujú poškodeniu hmyzom, napríklad sušením olejom alebo voskom.
 3. Po dokončení konštrukcie rámu sa odporúča vykonať kroky, ktoré uľahčia vstup do bazéna alebo výstup z neho.
 4. Pri upevňovaní fólie alebo markízy na povrch rámu je potrebné zabrániť napätiu a tvorbe záhybov, čo vedie k porušeniu tvaru a zlyhaniu výrobku.

Na zlepšenie vzhľadu dosiek pre drevený bazén používaný pri stavbe, aby im dali štýlový a atraktívny vzhľad, odborníci odporúčajú, po rozrezaní obrobku na veľkosť medzi podperami, brúsiť povrch reziva brúsnym papierom a zakryť ho vrstva škvrny.

Záver

Drevený bazén v krajine má oproti konštrukciám z iných materiálov množstvo výhod. Pred jej výstavbou je potrebné zvoliť tvar, veľkosť, umiestnenie pre umiestnenie budovy a vypracovať projekt stavby. Pri dodržaní postupnej opísanej technológie je možné drevený objekt postaviť do 1-2 dní, zatiaľ čo náklady na letného obyvateľa budú v porovnaní s objednávkou a inštaláciou hotového výrobku 10-15-krát nižšie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia