Tehla BBQ v altánku

Neoddeliteľnou súčasťou vašej letnej dovolenky je varenie na otvorenom ohni. Najčastejšie sa prenosný kovový ohrievač vezme do prírody, urobí sa oheň a vypraží sa grilovačka. Za nepriaznivého počasia a s nástupom chladného počasia je však nepríjemné odpočívať na čerstvom vzduchu. Riešením problému bude altánok, ale bude nepohodlné používať kovový gril. Hlavnou prekážkou je dym z ohňa. Postavený tehlový gril v altánku pomôže vybaviť miesto odpočinku všetkou občianskou vybavenosťou, ktorej dym bude viesť ďaleko za areál.

Prečo je tehlový brazier lepší ako kov

V zabudovanom altánku môžete nielen z tehál inštalovať brazier. Ak máte zvárací stroj, zručnosti a materiál, môže byť konštrukcia zváraná z kovu. Bude však oceľový gril lepší ako murovaná konštrukcia?

Kovové ohrievače sa vyrábajú pomerne ľahko, dokonca aj s komínom. Postačí zvariť narezané kúsky ocele a konštrukcia je hotová. Začneme hľadať nevýhody takéhoto grilovania s jeho funkčnosťou. Po prvé, kov má tendenciu vyhorieť a zdeformovať sa pri zahrievaní. Životnosť kovového grilu je malá a časom jeho deformované telo začne kaziť interiér altánku. Po druhé, oceľ sa rýchlo zahreje a nerovnomerne vydáva teplo. Mäso v rôznych častiach grilovania začne horieť a na niektorých miestach všeobecne surové.

Ideálnou možnosťou sú tehlové pece pre altánok, kde môžete vybaviť ohnisko, gril a ďalšie zariadenia na varenie jedla. Tehla nemá vlastnosť vyhorieť a deformovať sa, postupne získava teplo, po ktorom sa rovnomerne vydáva pripravovanému produktu. Zariadenie murovanej pece alebo grilu je komplikovanejšie ako kovová konštrukcia, ale životnosť je oveľa dlhšia. Po estetickej stránke vyhráva aj murivo. Ak nebolo možné získať lícovú tehlu, je možné kachle dokončiť dekoratívnym kameňom.

Akú štruktúru tehál si vyberie

Vo vnútri murovaného altánu môžete postaviť štruktúru vlastnými rukami na varenie. Mnohí sa okamžite ponáhľajú hľadať kresbu na internete, kde narazia na ďalší problém. Ukazuje sa, že existuje veľa odrôd grilovania z tehál. Kde teda prestať? Hneď je potrebné poznamenať, že pre altánok je vhodná iba konštrukcia s komínom, a to je už skutočná pec. Čo sa v ňom však dá zorganizovať, teraz na to prídeme.

Brazier

Tradičným riešením konštrukcie sporáka na varenie grilu je inštalácia murovaného grilu vo vnútri altánku. Zariadenie takéhoto sporáka sa skladá z jedného ohrievača, nad ktorým sa dvíha komín. Pod ohniskom je zvyčajne usporiadaný výklenok - drevorubač... Grilované mäso sa varí navliekaním na špajle. Zvyčajne je takáto pec umiestnená proti vzdialenej stene altánu.

Ak chcete postaviť ohnisko z tehál, nepotrebujete zložitý výkres. Je dokonca dovolené zvárať kovový ohrievač na oheň v tvare krabice, ktorý je v altánku jednoducho zamurovaný. Ak je to žiaduce, dizajn grilovania môže byť komplikovaný. Medzi ohniskom a komínom je zabudovaný ďalší výklenok. Musí byť tesne uzavreté, aby sa dym nedostal dovnútra altánku. Táto nika je vynikajúcou udiarňou. Teraz budú na stole okrem grilovania ešte údené produkty.

B-B-Q

V poslednej dobe sa žena s grilovaním stala módnou. Princíp prípravy jedla zostal nezmenený: vo vnútri hrnca sú uhlíky a nad nimi sa produkt vypráža. Iba ak je v prípade grilovania mäso navlečené na ražni, potom v grile leží na vrchu grilu. Tehlový gril môžete nainštalovať do altánku podľa rovnakého princípu ako gril. Výkres a konštrukčné zariadenie sú rovnaké, iba nad brazírom sú umiestnené výstupky na kladenie roštu. Môžu byť vyrobené z tehál alebo môžu byť do muriva zabudované kúsky výstuže. Gril je odnímateľný, potom sa gril ľahko prestavuje na grile.

Poradenstvo! Pohodlné použitie sú grilovacie rúry s pripevnenými pracovnými doskami a drezom na umývanie riadu.

Veľmi populárne sú prenosné grily na altánok, ktoré je možné inštalovať kdekoľvek, dokonca aj v strede. Jedinou podmienkou používania mobilného grilu v altánku je inštalácia kukly nad ním.

Ruský sporák

Najlepšou možnosťou je murovaná pec na altánok, kde sú poskytnuté rôzne zariadenia, ktoré pomáhajú pri príprave jedla. Kresba ruskej kachle je komplikovaná a človek nemôže bez skúseností zvládnuť samotnú stavbu. Tu je potrebný sporák.

Ruský sporák je vybavený varnou doskou, je nainštalovaný kotol na varenie pilafu, nad ohniskom je vybudovaný výklenok pre udiareň. Pri samotnom grile sú vyčnievajúce výstupky pre gril. Kachle musia byť postavené z priestranného palivového dreva na uskladnenie guľatiny.

Pozor! Všetky projekty ruského sporáka na internete majú iba informačný charakter. Počas výstavby kapitán nezávisle robí jednotlivé výpočty a robí vlastné úpravy.

Čo iné sa dá postaviť z tehál v altánku

Kotol sa považuje za dobré zariadenie na varenie v altánku. Mini-rúra s komínom je položená pod jej inštaláciou z tehál. Na varnej doske, kde je ponorený kotol, je vyrezaná diera. Fotografia ukazuje, ako je jeho spodná časť ponorená v kúrenisku.

Usporiadanie v krbových kachliach je dôležité pre zasklený altánok. V takejto miestnosti môžete relaxovať aj v zime, za každého mrazu.

Ruský sporák bude vybavený všetkými funkciami, ak je v ňom stále nainštalovaný gril. To znamená, že je zriadená špeciálna komora, vo vnútri ktorej oheň praží mäso zo všetkých strán. Na fotografii je celý komplex multifunkčných pecí.

Projekty grilovania

Pre oboznámenie navrhujeme zvážiť projekty dvoch grilovačiek. Každý výkres zobrazuje rozmery, ale iba na informačné účely. Rozmery tehlového grilovania sú individuálne vypočítané skúseným kachliarom pre konkrétny altánok.

Prvý projekt na fotografii je pre obdĺžnikový gril, ktorý je možné inštalovať do altánku oproti vzdialenej stene.

Ďalšia fotografia zobrazuje rohový tehlový ohrievač. Princíp konštrukcie je rovnaký, iba konštrukciu je možné umiestniť do rohu altánku.

Usporiadanie základu pre murovaný gril alebo kachle

Tehlový brazíl, a ešte viac ruský sporák, je veľmi ťažká konštrukcia, ktorá si vyžaduje spoľahlivý základ. Ako si vyrobiť betónový podklad svojpomocne? Je to veľmi jednoduché. Po obvode budúcej pece je možné naliať pásový základ, ale v podmienkach dvíhajúcej sa pôdy to nie je najlepšia možnosť. Aby sa zabránilo prasknutiu základne, bude treba ju zakopať pod úroveň zamrznutia pôdy.

Ideálnou možnosťou je betónovanie monolitickej dosky. Za týmto účelom je pozdĺž veľkosti grilu vykopané vybranie do 500 mm, dno je pokryté vrstvou piesku s drveným kameňom s hrúbkou 200 mm a je položené výstužné pletivo.

Pozor! Výstuž sa kladie presne na spodok základu, a nie do stredu alebo na jeho spodok. V opačnom prípade sa pevnosť základne zníži a pod váhou murovaného grilu sa ohne alebo praskne.

Okolo jamy je usporiadané debnenie. Dosky musia vyčnievať najmenej 100 mm nad zem. Základ sa zaleje betónom s drveným kameňom.Až do úplného vytvrdnutia cementu sa na podklade nepracujú.

Konštrukcia ruskej kachle

Teraz sa pozrieme na to, ako postaviť ruský sporák z tehál v altánku. Pokyny majú iba informačný charakter a v prípade samostatnej práce je vhodné nechať si poradiť odborníkom.

Prípravné práce

Takže betónový základ pre kachle vo vnútri altánu zamrzol, je čas začať sa pripravovať na kamenárske práce. Na rozloženie ohniska alebo ruskej kachle budete potrebovať červené a žiaruvzdorné tehly. Prvý pôjde k stenám a zo žiaruvzdorných tehál je položená kúrenisko. Hneď je potrebné poznamenať, že silikátové a duté tehly nie sú vhodné na prácu v peci.

Pozor! Aby sa zabránilo tomu, že tehla vytiahne vodu z roztoku, je namočená vo vode za deň, ale nie úplne ponorená, ale jednoducho hojne pokropená.

Zhora je betónový základ pokrytý vrstvou strešného materiálu na hydroizoláciu. Prvý rad tehál je položený suchý bez malty. Tvorí obrys objednávacej pece. V tejto fáze sa murivo upravuje tak, aby sa zabránilo ďalšiemu rezaniu tehly.

Aby ste získali spoľahlivé murivo, musíte maltu správne pripraviť. Steny sporáka alebo grilu sú niekedy položené na cementovej malte a samotné kúrenie je na hline. Môžete to urobiť, aj keď mnohí kachliari majú sklon používať iba hlinenú maltu. Existuje niečo ako obsah tuku v íle. Od tejto chvíle sa určia proporcie riešenia, ktoré sa robia individuálne. Môžu byť 1: 1 alebo 1: 2. Čím je hlina mastnejšia, tým viac piesku sa pridáva.

Pozor! Clay na prípravu roztoku je namočený na dva dni, aby sa získal plasticita.

Žiaruvzdorné tehly vo vnútri kúreniska sú položené na ďalšej malte z ohňovzdornej hliny. Takáto suchá zmes sa dá kúpiť v obchode a doma bude potrebné ju iba zriediť vodou. Je vhodné pripraviť ďalšie riešenie pre komín. Kondenzácia zničí hlinené murivo, takže najlepšou možnosťou by bolo riešenie z troch častí piesku a jednej časti vápenného cesta. Pre pevnosť je povolené pridanie jednej časti cementu.

Rozloženie prvého a nasledujúceho riadku sa začína od rohu. Je dôležité dodržiavať hladinu muriva, aby sa kachle alebo gril nepokrútili. Vo všetkých rohoch je do muriva každého radu zapustený drôt. Dodá to štruktúre pevnosť.

Murivo pece

Fotografia zobrazuje príklad schémy kladenia tehlovej rúry. V tomto projekte je z jednej strany na vrchu udiareň s grilom a nad nimi komín. Pod kúreniskom na grilovanie je popolník. Na druhej strane rúry je výklenok na odkladanie palivového dreva. Je vyskladaný zo 6 radov tehál. V 8. rade je vyrobená rímsa a položený oceľový plech, ktorý zhora zakrýva palivové drevo.

Začnú vybavovať dno popolníka od druhého radu muriva. Aj tu je lepšie použiť oceľový plech. Výška popolovej komory je 3 tehly. Otvor popolníka je uzavretý liatinovými dverami. Na 6. riadok nad popolníkom sú položené roštové tyče a kúrenisko je vytlačené zo 4 radov. Vo vnútri je položená zo žiaruvzdorných tehál.

Ak počítate od samého dna pece, potom je 11. rad muriva vyrobený s rímsou v strede. Zhora je umiestnená liatinová varná doska, ktorá dodatočne tvorí spodok udiarne. Hore sú rady samotnej fajčiarskej komory a do jej otvoru sú inštalované dvere.

Na druhej strane pece sú na kovový plech položené dva rady červených a jeden rad žiaruvzdorných tehál. Na tomto webe sa vytvára ohnisko. Ďalšie kladenie sporáka vedie až do 16. radu, kde začínajú formovať oblúk. Končí v rade 19 a tvorí hornú časť grilovacej komory.

Ďalej je murivo vyhnané do 22 radov, kde je nad udiarňou umiestnený oceľový plech s oknami na dym. Umožnia fajčenie za studena i za tepla. Počnúc 23. radom urobte hornú časť sporáka. Ďalej cvaká s posunom tehál smerom dovnútra o jednu štvrtinu. Horná časť kachlí pozostáva z 10 radov, po ktorých je položený rovnomerný komín.

Na videu môžete sledovať ohnisko vyrobené z tehál:

Záver

Pre krásu je hotová tehlová rúra obložená ozdobným kameňom. Môžete opraviť kované ozdoby na stenu, vyrobiť poker, drapák a ďalšie zariadenia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia