Drátotoč v záhrade: ako naložiť

Drátovec poškodzuje koreňové plodiny a požiera prízemnú časť rastlín. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť drôtovce v záhrade.

Ako drôtovce škodia

Drátotoč sa v záhrade nachádza ako žltohnedá larva s dĺžkou 10 až 40 mm, z ktorej vychádza chrobák cvakajúci. V larválnom stave tento hmyz uprednostňuje semená, korene a mleté ​​časti rastlín. V dôsledku jeho činnosti môže byť zničených až 70% plodiny.

Pokiaľ škodca žije v zemi, na jeseň ju prezrádza prítomnosť mnohých pasáží v zemiakoch a mrkve. Drôtik si zachováva vitalitu po dobu 5 rokov, z toho 3 - 4 roky strávi v stave larvy.

Dôležité! Škodca je najaktívnejší v suchom počasí.

V daždivých letách sa škody spôsobené drôtovými červami v záhrade znižujú. Najčastejšie neskoré odrody zemiakov trpia škodcom. Ak korene dozrievajú v prvej polovici leta, keď pôda ešte nie je dostatočne suchá, potom hmyz nestihne spôsobiť vážne škody.

Prvý rok žije drôtovec pod zemou a nespôsobuje vážne škody na výsadbách. Hmyz spôsobuje najväčšie škody na okopaninách v druhom a treťom roku svojho vývoja.

Metódy kontroly

Hlavnou metódou, ako sa zbaviť drôtovce v záhrade, je dodržiavať poľnohospodárske techniky. S včasnou elimináciou zaburinený trávy, vykopávaniu záhonov a sledovaní striedania plodín je pravdepodobnosť výskytu škodcu minimalizovaná.

Dodržiavanie poľnohospodárskych techník

Správna starostlivosť pomáha chrániť rastliny pred rozšírením drôtovcov. Zahŕňa to určitý súbor opatrení:

 • Dodržiavanie pravidiel striedania plodín. Na záhonoch, kde sa predtým pestovali strukoviny a obilniny, uhorky, tekvice, červená repa a rôzne zelené rastliny, sa odporúča sadiť zemiaky. Mrkva sa vysádza po kapuste, paradajkách, cibuli, uhorkách.
 • Hlboké kopanie záhrady na jeseň. Larvy drôtovcov sa na zimu zavŕtajú do pôdy. Vykopaním záhonov končí hmyz na povrchu. Ak vykonáte postup pred nástupom mrazu, potom v dôsledku toho až 90% škodcov zomrie.

Počas kopania sú eliminované larvy chrobákov. Skúsení záhradníci vykopávajú postele a odstraňujú burinu, ktorá sa stáva potravou pre hmyz. Drátovce priťahujú oddenky vŕbovej byliny a pšeničnej trávy.

 • Výsadba zeleného hnoja. Siderata sú rastliny, ktoré dokážu odpudzovať hmyz a nasýtiť pôdu užitočnými látkami. Sideráty môžete sadiť koncom jesene po zbere alebo skoro na jar pred výsadbou hlavných plodín.

Drátovce sa eliminujú výsadbou nasledujúcich rastlín:

 • Horčica - zelený hnoj, ktorý sa vyznačuje rýchlym rastom za každých poveternostných podmienok. Rastlina lepšie rastie v úrodných pôdach a klíči aj pri mrazoch.
 • Lupin - rastlina používaná na chudobných pôdach. Jeho kultivácia zlepšuje štruktúru piesočnatej a ílovitej pôdy. Lupin nasýtil zem dusíkom a fosforom, rýchlo sa rozkladá a vytvára nepriaznivé podmienky pre škodcov.
 • Phacelia - jednoročná rastlina, ktorej korene uvoľňujú pôdu a zvyšujú jej priepustnosť. Phacelia rastie na akomkoľvek druhu pôdy a proces pestovania pokračuje až do mrazu.
 • Lucerna - zelený hnoj, ktorý je zasadený na akýchkoľvek pôdach, s výnimkou soľných a kyslých pôd. Nepretržité nanášanie vlhkosti pomôže stimulovať výskyt sadeníc. Keď kvitnú, lucernu vyberte a použite ju ako kompost.

Chemikálie

Na boj s červami v podmienkach dacha sa používajú špeciálne prípravky vyvinuté špeciálne na tieto účely.

Dôležité! Pri práci s chemikáliami sa dodržiavajú bezpečnostné opatrenia a uvedené dávky.

Najúčinnejšie prostriedky, ktoré môžu vyriešiť problém, ako poraziť drôtovce, sú:

 • Bazudin... Liečivo je vo forme prášku, pozostávajúce z malých granúl. Jedno vrece obsahujúce 30 g látky je dostatočné na ošetrenie 20 štvorcových. m pristátia. Bazudin pôsobí paralyticky a stáva sa príčinou ich smrti. Postup pri liečbe drôtovcom by mal byť v súlade s pokynmi. Pred vysadením zemiakov sa droga aplikuje do každej jamky sucho. Môže byť vopred zmiešaný s pieskom alebo pilinami. Spotreba Bazudinu je 10 g na 10 zemiakových kríkov. Látku je možné rozptýliť po povrchu pôdy a potom zaliať do hĺbky 20 cm. Táto metóda je najúčinnejšia, vyžaduje však veľkú spotrebu liečiva.
 • Provotox... Medzi prostriedkami, ako zničiť drôtovce, vyniká liek Provotox. Účelne sa používa na boj proti tomuto škodcovi. Granule látky sú rozptýlené do brázd pred výsadbou zemiakov a iných plodín. Provotox sa nepoužíva s inými chemikáliami. Spotreba drogy je 40 g na 10 štvorcových. m. Provotox sa nehromadí v zemi, je bezpečný pre zvieratá a ľudí. Nástroj nemá negatívny vplyv na vitálnu aktivitu červov. Pravidelné užívanie drogy vám umožňuje navždy sa zbaviť drôtovce.
 • Zemlin... Droga má širokú škálu účinkov a používa sa na boj s drôtovcami v záhrade, ako aj s medveďmi, muchami kapustovými a inými škodcami.Zemlin je dostupný v balení obsahujúcom 30 g látky. Jedno balenie postačuje na spracovanie 20 štvorcových. m postelí. Droga sa používa na jar pri výsadbe semien a hľúz. Na jeseň sa privádza, aby sa zabránilo šíreniu škodcov.
 • Metarizín... Tento liek na drôtovce je plesňová spóra, ktorá pri požití hmyzom má toxický účinok. Vďaka tomu sa neutralizuje činnosť všetkých orgánov škodcu, čo spôsobí jeho smrť. Metarizín je v tekutej forme a pridáva sa do zavlažovacieho roztoku. Bojujeme s drôtovcom pomocou riešenia. Na 10 litrov vody je potrebných 0,5 litra drogy. Spotreba roztoku je 200 ml na každých 10 štvorcových. m pristátia.

Minerály

Minerálne zložky sa používajú na kŕmenie rastlín a vytváranie podmienok, ktoré sú pre drôtovce neprijateľné.

Nasledujúce látky vám môžu pomôcť zbaviť sa drôtovce bez použitia chemikálií:

 • Aplikácia síranu amónneho ako hnojiva. Spotreba látky je 25 g na meter štvorcový. Síran amónny sa aplikuje na jar pred výsadbou, potom sa používa ako základ na kŕmenie niekoľkokrát za sezónu.
 • Na ochranu výsadby pred červami sa na mieste používa dusičnan amónny, ktorý začína pôsobiť ihneď po vstupe do zeme. Toto hnojivo nestráca svoje vlastnosti ani v prípade mrazu. Dusičnan amónny sa zavádza vo forme granúl priamo do pôdy alebo sa na jeho základe pripravuje roztok. Spotreba látky je 25 g na meter štvorcový. m.
 • Zalievanie roztokom manganistanu draselného. Pred výsadbou zemiakov v krajine sa pôda zalieva roztokom manganistanu draselného. Spotreba látky je 5 g na vedro vody. Pod každý krík sa nanesie 0,5 litra roztoku.
 • Pokles kyslosť pôda. Krieda alebo popol pomôžu zmeniť ukazovatele kyslosti. Obsah týchto zložiek by nemal presiahnuť 1 kg na 1 štvorcový. m. Každé 3 roky sa do pôdy môže pridávať vápno.

Vytváranie pascí

Drátovca sa môžete zbaviť pomocou pascí. Za týmto účelom sú na drôtiku navlečené malé kúsky zemiakov alebo mrkvy. Potom sa nástrahy na drôtovce umiestnia do zeme do hĺbky nie väčšej ako 10 cm, pričom medzi nimi zostane až 10 cm.

Dôležité! Pasce sa používajú na jar pred vysadením hlavnej plodiny, keď je pôda ešte mokrá.

Po 3 dňoch môžete návnadu spolu s drôtovcom odstrániť. Kusy zeleniny sa často ukladajú do téglika alebo plastového pohára, ktorý je zakopaný až po krk v pôde a zakrytý. Po niekoľkých dňoch musíte dostať pascu a zničiť červotoč.

Škodcu lákajú aj naklíčené semená obilnín. Vysádzajú sa medzi riadky zemiakov. Keď rastliny vyklíčia, odstránia sa, rovnako ako samotný hmyz.

Na jeseň, keď zberáte úrodu, môžete na zemi nechať hromady vrcholov. Bohatá vegetácia priťahuje drôtovce. Po niekoľkých dňoch sa rastliny pozberajú spolu so škodcom.

Liečba ľudovými prostriedkami

Môžete stiahnuť drôtovce na úkor ľudových prostriedkov:

 • Príprava infúzie žihľavy. 0,5 kg rozdrvených rastlín sa zaleje vodou. Po 12 hodinách sa získa účinný prostriedok v boji proti drôtovcom.
 • Namiesto žihľavy môžete použiť púpavy, ktorých je na vedro vody dosť 0,2 kg. Nálev sa nechá pol dňa, potom sa použije na polievanie.
 • Celandine má vlastnosť odpudzovať hmyz. Drátovník a ďalší škodcovia boli tradične otrávení liečivom založeným na ňom. Na prípravu infúzie je potrebných 0,1 kg drvených rastlín. Činidlo sa nechá stáť tri dni, aby sa dosiahla maximálna koncentrácia.
 • Úvod cibuľové šupky v pôda. Cibuľové plevy sa používajú na jar pri výsadbe plodín. Obsahuje vitamíny a minerály, ktoré prispievajú k vývoju rastlín. Na jeho základe sa pripravuje aj roztok na polievanie pôdy z drôtovca.
 • Pomocou vaječných škrupín. V záhrade sa používa škrupina zo surových vajec, ktorá obsahuje maximum užitočných látok. Tento produkt nasýti pôdu vápnikom, fosforom a draslíkom. Vďaka schopnosti znižovať kyslosť pôdy sú vaječné škrupiny jednou z metód riešenia drôtovcov.

Záver

Kontrola drôtovitých červov zahŕňa použitie celého radu metód. Mnoho záhradníkov vie, že keď sa zbavím buriny, počet škodcov na danom mieste sa zníži. Pri správnom striedaní plodín a starostlivosti o postele sa počet hmyzu výrazne zníži. Nemenej účinné proti drôtovcom sú minerálne látky, chemikálie a ľudové lieky.

Komentáre (1)
 1. „Vedúceho“ vysádzame druhý rok. Farbu zemiakov nepozorujeme, ale hľuzy sa vydávajú. Možno niečo chýba? Možno by bola ešte väčšia úroda, keby zakvitla?

  09/11/2019 o 09:09
  Natália
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia