Akú trávu zasiať, aby nerástla burina

Na letnej chate je celá sezóna nekonečná bojovať proti buriny... Vďaka svojej nenáročnosti sa prispôsobujú akýmkoľvek podmienkam, prežívajú a rýchlo sa množia aj na chudobných pôdach. Existuje mnoho spôsobov, ako sa zbaviť buriny. Medzi nimi si osobitná pozornosť zaslúži pestovanie plodín, ktoré potláčajú rast buriny a zároveň zlepšujú úrodnosť pôdy. Otázka, ako zasiať záhradu, aby nerástla burina, má úžasnú odpoveď - zelenými hnojivami alebo zelenými hnojivami.

Keď zelené hnojivá nazbierajú dostatok zelenej hmoty, kosia sa na kompost alebo mulč. Zem nie je potrebné vykopávať - ​​korene sa postupne samy zhnijú a zúrodnia ju. Väčšina zeleného hnoja uprednostňuje mierne kyslé a neutrálne pôdy. Musíte si vybrať, čo má zasiať web, s prihliadnutím na ich vlastnosti.

Výhody siderátov

Siderata sa postupne rozširujú medzi záhradkármi kvôli svojej dostupnosti a užitočným vlastnostiam. Ich výhody sú zrejmé:

 • umožňujú takmer úplne vylúčiť použitie minerálnych hnojív, pretože obohacujú pôdu o mikroelementy;
 • obnoviť pôdu po okyslení hnojivami;
 • uvoľniť, vylepšiť jeho štruktúru;
 • aktivovať pôdnu mikroflóru;
 • majú fytosanitárny účinok, inhibujú nebezpečné patogény;
 • potlačiť rast buriny.

Strukoviny-sideráty

Najnáročnejšie sú strukoviny. Toto je najrozšírenejšia kultúra vrátane až 18 tisíc druhov. Medzi nimi sú bylinné rastliny - letničky a trvalky, ktoré dobre rastú v miernom podnebí. V trópoch sú bežné kríky a stromy. Pre Rusko je typický hrach, fazuľa, šošovica a ďalšie. Odolajú ľahkým mrazom a začnú sa objavovať pri troch stupňoch horúčavy, čo umožňuje ich použitie takmer v každom klimatickom pásme. Okrem jedlých bôbov sa používa mnoho druhov krmovín - lucerna, ďatelina a okrasné rastliny - sladký hrášok, akácia.

Fazuľu je možné sadiť skoro na jar a na jeseň produkuje zelenú hmotu takmer do prvého nočného mrazu. Vďaka baktériám viažucim dusík, ktoré sa nachádzajú v koreňovom systéme, je pôda po nich obohatená o dusík vo forme prístupnej pre rastliny. Strukoviny sú dobré aj pre stromy. Korene rastlín, ktoré sa dostanú hlboko do pôdy, sa pre ne stanú zdrojom dusíka.

Dôležité! Podľa odborníkov sa trikrát za sezónu vysiate strukovinami a vykopané miesto bude rovnať hnojenej pôde s hnojom.

Široká fazuľa

Na močaristé alebo ílovité pôdy sa odporúča sadiť kŕmne bôby. Vďaka svojim vlastnostiam sú vynikajúcimi siderátmi:

 • rastliny majú dobre vyvinutý koreňový systém, schopný odvádzať a štruktúrovať pôdu až do hĺbky dvoch metrov;
 • normalizovať pH pôdy znížením jej kyslosti;
 • prevádzať zlúčeniny fosforu do formy prístupnej pre rastliny;
 • sú odolné voči chladu a nebojí sa mrazov až do mínus osem stupňov;
 • fazuľa je tiež bohatá na minerály.

Donnik

Je to veľká rastlina zeleného hnoja so silnými koreňmi, ktoré siahajú hlboko do pôdy. Dobre znáša mrazy aj sucho, zlepšuje štruktúru pôdy slanísk. Môže sa použiť na boj s červami a inými škodcami. Melilot sa zvyčajne vysádza koncom leta a necháva sa na zimu, na jar opäť rastie zelená hmota, ktorá sa pred kvitnutím odreže.

Sainfoin

Trvalka medonosná sainfoin vyniká jedinečnými vlastnosťami zeleného hnoja:

 • je schopný klíčiť aj na kamenistých pôdach;
 • vďaka silným a dlhým koreňom až do 10 metrov dokonale odvádza pôdu a prenáša živiny z hlbokých vrstiev bližšie k povrchu;
 • rastlina je odolná voči suchu a mrazu.

 

Dôležité! Sainfoin začína zelenať budúci rok a poskytuje zelený hnoj po dobu siedmich rokov.

Ostatní členovia rodiny

 1. Hrach má všetky vlastnosti zelených hnojových strukovín. Rastie rýchlo, neumožňuje množenie buriny. Rastlina uprednostňuje neutrálnu pôdu, miluje vlhkosť. Hrach sa zvyčajne vysádza koncom leta a až do jesene získava dostatok zelenej hmoty.
 2. Na začiatku jari je užitočné zasiať rajčiakové záhony s vinákom - jednoročnou strukovinou zeleného hnoja, ktorá rýchlo získava zelenú hmotu, brzdí burinu a štruktúruje pôdu. Vika je rezaná 10-14 dní pred výsadbou sadeníc paradajok.
 3. Vlčie bôby možno vysievať do opustených oblastí. Siderat dobre rastie na akejkoľvek pôde, znateľne zvyšuje jej úrodnosť a je považovaný za najlepšieho predchodcu záhradných jahôd.
 4. Alfalfa je vynikajúci vytrvalý zelený hnoj, ktorý zvyšuje úrodnosť pôdy so zelenou hmotou bohatou na živiny. Rastlina miluje vlhké, ale nie močaristé neutrálne pôdy. Kosí sa v období tvorby púčikov.
 5. Seradella môže v jednej sezóne vyprodukovať dve úrody zelenej hmoty. Táto vlhkomilná jednoročná rastlina môže rásť aj v zlých pôdach, ak je napojená. Ľahko toleruje mráz.

Cruciferous

Rastliny z tejto čeľade sa vyznačujú svojou nenáročnosťou a vitalitou a ich koreňové výlučky vystrašujú mnohých škodcov a brzdia patogény neskorej plesne.

Horčicová biela

Jednoročná bylina krížovej rodiny - horčica biela je dosť odolná voči mrazu, v marci ju možno vysadiť v strednom pásme krajiny. Ako siderat má nasledujúce vlastnosti:

 • potláča rast buriny - je účinným prostriedkom proti svätyni;
 • viaže železo v pôde, čím chráni rastliny pred neskorou plesňou;
 • utláča škodcov, ako je hrachová molica, slimáky;
 • výsledná zelená hmota sa zmení na humus užitočný pre rastliny;
 • horčica dáva korene dlhé až tri metre, uvoľňuje a odvádza pôdu;
 • zadržiava v ňom dusík;
 • po prvom snehu stonky a listy padajú samy na zem, vytvárajú mulč a chránia ho pred mrazom;
 • po horčici je dobré zasadiť paradajky, uhorky, zemiaky a vedľa sa cítiť pohodlne aj fazuľa a hrozno;
 • ako úžasná medonosná rastlina láka včely do záhrady.
Výstraha! Je potrebné pripomenúť, že horčica má rovnakých škodcov ako jej krížoví príbuzní. Preto by ste po ňom nemali sadiť také plodiny.

Príbuzné rastliny

 1. Znásilnenie Vyznačuje sa odolnosťou proti ľahkým mrazom a rýchlou sadou zelenej hmoty - za mesiac môže dorásť až 30 cm. Pomocou dlhých koreňov extrahuje z pôdy minerálne zlúčeniny fosforu a síry a premieňa ich na formulár dostupný pre záhradné plodiny.
 2. Reďkovka olejová - najnáročnejšia rastlina z tejto rodiny a nádherný zelený hnoj, ktorý sa nebojí ani sucha, ani mrazu. Vďaka svojmu silnému koreňovému systému sa dokonale prispôsobí najrôznejším pestovateľským podmienkam. Depresívny účinok na pšeničnú trávu. Aj pri neskorých výsadbách sa jej darí získavať významnú zelenú hmotu.
 3. Rutea - jednoročný zelený hnoj, ktorý miluje vlhkosť. Aj keď je zasadená v septembri, pri výdatnej zálievke rýchlo získava zelenú hmotu.

Obilniny

Cereálie sú vynikajúci zelený hnoj. Účinne odstraňujú burinu a zúrodňujú plochu.

Ovos

Rastlina zeleného hnoja, ktorá dobre rastie kyslé pôdya jeho korene majú fytosanitárny účinok proti hnilobe koreňov.Cereálie sa zvyčajne vysievajú skoro na jar, keď ustúpia mrazy, a zelená hmota sa zberá pred kvitnutím. Jeho zelené klíčky sú pre organizmus veľmi prospešné. Ovos obohacuje pôdu o draslík v podobe dostupnej pre rastliny, takže paradajky, papriky a baklažány sa po ňom cítia dobre.

raž

Pre svoju mrazuvzdornosť sa raž častejšie používa ako ozimná plodina, ktorá seje koncom augusta alebo v septembri. Účinne potláča burinu aj patogénnu mikroflóru. Raž pôsobí depresívne na iné plodiny, preto by ste nemali vedľa nej sadiť záhradné rastliny. Zelená hmota sa zvyčajne krája na konci jari, predtým výsadba zeleniny... Na mokrade je dobré vysádzať trávu.

Jačmeň

Jačmeň, ktorý má všetky pozitívne vlastnosti zeleného hnoja, je odolný voči suchu, čo umožňuje jeho použitie v suchých oblastiach. Je schopný odolávať mrazom až do -5 stupňov a rýchlo rastie zelená hmota. Preto je možné jačmeň vysadiť skoro na jar a kosiť ho po mesiaci a pol.

Pohánka

Vynikajúce vlastnosti hnoja sú pozorované u pohánky:

 • rastie veľmi rýchlo, súčasne so zelenou hmotou, rastie dlhé korene až do jedného a pol metra;
 • pohánka je odolná voči suchu a neberie vodu zo susedných rastlín;
 • je dobre prispôsobený akejkoľvek pôde a nezanecháva v nich chemické zlúčeniny, ktoré brzdia rast iných plodín;
 • obohacuje pôdu fosforom a draslíkom;
 • účinný proti vytrvalým burinám, ako je pšeničná tráva.

Pohánku je možné použiť ako zimnú plodinu. Často sa používa na výsadbu kmeňov okolo stromov v záhradách. Na jar ju musíte zasiať, keď sa pôda dostatočne zahreje. Zelená hmota pohánky sa kosí pred kvitnutím.

Phacelia

Phacelia je univerzálna vo svojich vlastnostiach zeleného hnoja:

 • vydrží dosť nízke teploty - až do mínus deväť stupňov;
 • rastie dokonca aj na skalnatých pôdach a rýchlo získava zelenú hmotu;
 • nebojí sa sucha;
 • môžete s ňou vysiať lokalitu takmer kedykoľvek - v lete, na jeseň alebo skoro na jar;
 • rastlina má fytosanitárny účinok na hlístu a rôzne patogény;
 • po jej zasiatí dobre rastú takmer všetky plodiny;
 • v prítomnosti strukovín sa zvyšuje ich vzájomné pôsobenie.

Amarant

Je lepšie vysadiť záhony, ktoré sú po skorých zeleninových plodinách voľné, touto teplomilnou rastlinou a zelenú hmotu môžete pokosiť pred kvitnutím alebo pred jesennými mrazmi. Je nenáročný, zakoreňuje sa na slaných aj kyslých pôdach a nebojí sa sucha. Vďaka svojim dlhým, dvojmetrovým koreňom zlepšuje amarant štruktúru pôdy a zvyšuje jej úrodnosť. Rastlina je odolná voči chorobám a má fytosanitárne vlastnosti.

Nechtík

Nenahraditeľným zeleným hnojom pre paradajky, ako aj pre spoločné výsadby s baklažánmi a zemiakmi, je nechtík. Patrí k liečivým rastlinám, ktoré majú liečivý účinok na pôdu. Vysádza sa do konca augusta a výsledná zelená hmota sa kosí na jeseň.

Dôležité! Kalendula sa môže použiť na boj s chrobákom zemiakovým v Colorade.

Záver

Nie všetky rastliny majú vlastnosti zeleného hnoja, ale ich zoznam obsahuje až 400 mien. Tieto plodiny je možné na mieste vysádzať celé leto, pričom sa striedajú voľné plochy, a posekanú trávu možno použiť na kompostovanie. Siderata úspešne nahrádza chémiu a dnes záhradníci a záhradníci čoraz viac používajú tieto jedinečné rastliny.

Komentáre (1)
 1. Potom práve teraz, aby si nezarástol do spánku. Ďakujem

  08/05/2019 o 12:08
  Irina
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia