Žltá cibuľa Turbo: popis odrody, fotografie, recenzie

Onion Turbo je holandská odroda, ktorá sa objavila v Rusku a stala sa vysoko výnosnou a nenáročnou. Má príjemnú chuť a používa sa do šalátov a iných jedál. Je nenáročný na podmienky, a preto sa dá pestovať vo všetkých regiónoch Ruska.

Popis a vlastnosti cibule Turbo

Turbo cibuľa je holandská odroda vyvinutá spoločnosťou SEED SUPPLY B.V. (Provincia Gelderland). Kultúra sa rozšírila do európskych krajín, prišla do Ruska. Zahrnuté do registra úspechov chovu v roku 2015, povolené pre pestovanie vo všetkých regiónoch.

Vzhľad

Cibuľoviny odrody Turbo majú klasický guľatý tvar, priemerná hmotnosť je 120 - 140 g, menej často dosahuje 200 g. Váhy sú hnedé, dosť žiarivej farby. Počet suchých váhy je tri, po ktorých nasledujú šťavnaté. Krk má malú hrúbku.

Zelená je smaragdovo zelená, šípky sú husté, priemerná výška je 30-35 cm, na povrchu je viditeľný voskový povlak, ktorý chráni tkanivo pred mrazom a poškodením. Rastlina je dvojročná plodina. Počas prvého roka sa pestuje žltá sada, ktorá sa prakticky nezväčšuje, čo dáva všetku silu zeleni. V druhom roku repa rastie.

Turbo cibuľové šupky s jasným zlatým odtieňom

Doba dozrievania a výnos

Cibuľa Turbo patrí medzi stredné (stredné) plodiny. Zrenie je zároveň pomalé, takže zber sa zbiera bližšie ku koncu septembra - začiatkom októbra (podľa štandardných termínov výsadby). Hlavným kritériom je, že zeleň začne hromadne vysychať.

Miera zrenia okopanín v predvečer zberu je 77%, po ukončení dozrievania - 97%. Udržiavanie kvality je priemerné - 4 - 5 mesiacov, prenosnosť je dobrá. Skladovacie podmienky sú štandardné: teplota 2 - 5 stupňov Celzia, tmavé miesto, vlhkosť - až 70%.

Výnos odrody je 5-8,5 kg na meter štvorcový, s priemyselným pestovaním - 250-340 c / ha. Maximálny indikátor - 661 c / ha je registrovaný v moskovskom regióne. Obchodovateľná úroda 20 c / ha v porovnaní so štandardnou odrodou cibule Stuttgarter Riesen.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Odolnosť voči chorobám a škodcom je priemerná. Táto odroda cibule môže trpieť plesňovými, bakteriálnymi infekciami, ako aj hmyzom (cibuľa, móla, strapky a iné). Preto sa na začiatku sezóny vykonávajú preventívne ošetrenia. Výsadby cibule turbo sa pravidelne kontrolujú a v prípade potreby sa postriekajú roztokmi (ľudové prostriedky, fungicídy, insekticídy).

Zloženie a vlastnosti

Dužina cibule Turbo je čisto biela, šťavnatá. Chuť je poloostrá, aróma príjemná. Kompozícia obsahuje vitamíny, stopové prvky a ďalšie užitočné látky:

 • vitamíny C, E, PP, skupina B;
 • fytoncidy;
 • glykozidy;
 • flavonoidy;
 • pektíny;
 • makro- a mikroelementy (draslík, fosfor, železo, síra a iné).

Aplikácia

Vďaka svojej mierne korenistej chuti sa cibuľa Turbo používa čerstvá (do šalátov, občerstvenia), do rôznych jedál a prípravkov. Keďže žiarovky sa skladujú najviac štyri mesiace, je lepšie ich okamžite poslať na morenie, solenie.

Rastúce regióny

Cibuľa Turbo je nenáročná, takže ju možno pestovať v regiónoch s rôznymi klimatickými podmienkami:

 • stredné pásmo;
 • Región Volga;
 • Čierna zem;
 • Ural;
 • Západná a východná Sibír;
 • Ďaleký východ.

Výhody a nevýhody

Hlavnou výhodou cibule Turbo sú jej dobré spotrebiteľské vlastnosti. Žiarovky sú pohodlnej veľkosti, atraktívneho vzhľadu, majú príjemnú chuť so strednou štipľavosťou. V klimatických podmienkach Ruska nemusí mať čas na úplné dozretie, preto je nemožné váhať s načasovaním výsadby.

Žiarovky majú správny okrúhly tvar a pohodlnú veľkosť

Klady:

 • vysoká produktivita;
 • dobrý vkus;
 • krásny vzhľad;
 • mierna zimná odolnosť;
 • prepraviteľnosť;
 • vynikajúce klíčenie v druhom roku.

Minusy:

 • priemerná kvalita uchovania;
 • dlhé obdobie dozrievania;
 • ak žiarovka nie je zrelá, môže hniť;
 • nízka imunita voči škodcom.

Kedy zasadiť turbo cibuľu

Načasovanie výsadby cibule turbo závisí od spôsobu kultivácie (semená, sady), ako aj od klimatických podmienok regiónu. Mrazuvzdornosť tejto plodiny je priemerná a rýchlosť dozrievania je pomalá. Preto sa pri výbere načasovania odporúča zamerať sa na nasledujúce obdobia:

 1. Semená sa vysádzajú na otvorenom teréne v prvej polovici mája, keď sa pôda zahreje na teplotu najmenej 10 stupňov. Môžete to skontrolovať zakopaním teplomera do zeme po dobu 10 - 15 minút.
 2. Sevok v otvorenom teréne sa tiež vysieva do polovice mája.
 3. V prípade zimného výsevu sa vysádzajú v prvej polovici októbra (teplota vzduchu nie je vyššia ako 5 stupňov Celzia).

Metódy výsadby Turbo cibuľa

Turbuľkovú cibuľu je možné pestovať niekoľkými spôsobmi:

 • zo semien (na okrúhlice a zeleň);
 • zo sevky (na repku);
 • zo sevky (na zeleň, zimný výsev).

Pestovanie turbo cibule zo semien

Týždeň pred výsadbou je potrebné pripraviť semená cibule Turbo podľa niekoľkých krokov:

 • držte pol hodiny v slabom roztoku manganistanu draselného;
 • umiestnite na niekoľko hodín do teplej vody;
 • nechajte sušiť pri izbovej teplote;
 • namočte na niekoľko hodín do roztoku rastového stimulátora („Kornevin“, „Epin“);
 • zabaľte do tenkej textílie, vložte tanierik s vodou a vydržte týždeň pri izbovej teplote.

Miesto pristátia by malo byť otvorené a chránené pred vetrom, bez stagnujúcej vlhkosti (nížiny sú vylúčené). Pôda je úrodná, ľahká (hlinitá alebo piesčitá hlinitá). Ak je pôda vyčerpaná, musí sa pri kopaní oplodniť a zapečatiť komplexným minerálom (40 g na 1 m2) alebo organické hnojivo (kompost, humus v množstve 5 kg na 1 m2).

Pred výsadbou je niekoľko drážok označených s hĺbkou 2 cm vo vzdialenosti 10 cm, potom sú semená zasadené v intervale 10 cm, posypané zeminou a trochu zaliate.

Semená a súpravy sa vysádzajú do hĺbky 2 cm

Výsev sadeníc na jar

Príprava pôdy pred výsadbou súprav cibule Turbo je úplne rovnaká. Zároveň je potrebné spracovať aj samotnú súpravu. Vyberte zdravé osivo bez poškodenia. Žiarovky sa zahrievajú 6-8 hodín pri teplote 45 stupňov.

Potom sa pol hodiny leptá v slabom roztoku manganistanu draselného alebo fungicídu. Rozložte v jednej vrstve a nechajte vyschnúť pri izbovej teplote. Vzor výsadby je rovnaký - hĺbka 2 cm, rozstup 10 cm, rozstup brázdy 50 cm.

Výsadba turbo cibule pred zimou

Výsadba pred zimou sa začína v októbri, keď cez deň teplota nestúpne nad 5 stupňov Celzia. Miesto je očistené, pôda je vykopaná a hnojená. Sevok sa pripraví, ako je opísané vyššie, a vysadí sa rovnakým spôsobom.

Pozor! Sadenie cibule príliš skoro Turbo sa neodporúča. Sevok môže začať rásť a vystreliť šíp.

Cibuľová starostlivosť Turbo

Onion Turbo nepotrebuje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Základné pravidlá poľnohospodárskej technológie:

 1. Mierne polievanie - povrch pôdy by mal mať čas vyschnúť. V suchu by sa mala zálievka zvýšiť (najmenej raz týždenne). Tri týždne pred zberom prestávajú dávať vodu, aj keď neprší.
 2. Po každom zalievaní alebo silnom daždi musí byť pôda uvoľnená. To zabezpečí, že korene dostanú dostatok kyslíka.
 3. Postačí naniesť vrchný obväz dvakrát za sezónu.Keď perie dorastie do 10 cm, dáva organickú hmotu (mullein, humát) a po ďalších troch týždňoch - komplexné hnojivo (30-40 g na 10 l vody na 1 m2 pristátia).
 4. Trávnatá tráva sa objaví o dva týždne - od tohto okamihu sa začne pravidelné vytrhávanie buriny. Aby bola burina čo najmenšia, výsadby sa mulujú slamou, odrezkami trávy alebo pilinami.
 5. V prípade potreby sa cibuľa ošetrí proti plesňovým infekciám a škodcom.

Kontrola chorôb a škodcov

Odroda Turbo nie je vysoko odolná voči chorobám, preto je potrebné dodržiavať prevenciu:

 • nezneužívajte polievanie;
 • pravidelne uvoľňujte pôdu a odstraňujte burinu;
 • dodržiavajte pravidlá striedania plodín (nepestujte na rovnakom mieste viac ako štyri roky po sebe).

Aby cibuľa netrpela chorobami, je sada pred výsadbou nakladaná v manganistane draselnom.

Ak sa zistia príznaky poškodenia (bakteriálne, sivé, hniloba fusária, peronospóra), je potrebné vykonať liečbu ľudovými prostriedkami:

 • infúzia dreveného popola;
 • odvar z cibuľovej šupky;
 • roztok mliečnej srvátky.

Môžete tiež použiť fungicídy - "Alirin", Fitosporin "," Skor "," Tattu "a ďalšie. Ak sa nájde hmyz (cibuľa, móla, strapky, kliešte), nastriekajte tiež výsadbu cibule Turbo pomocou ľudových prostriedkov. V extrémnych prípadoch môžete použiť insekticídy - "Fitoverm", "Match", "Karate", "Inta-Vir", "Decis" a ďalšie.

Pozor! V turbo cibuli sa môžu hromadiť chemikálie. Preto po použití liekov by ste mali počkať niekoľko dní, po ktorých môžete zbierať úrodu.

Záver

Turbo cibuľa sa pestuje vo všetkých regiónoch Ruska. Je nenáročný na starostlivosť, aj keď dozrieva pomaly. Preto by pristátie malo byť naplánované najneskôr do polovice mája. Výťažok je dobrý a vzhľad atraktívny. Je možné pestovať plodiny na osobných aj na farmách.

Recenzie záhradníkov o cibuli Turbo

Popova Galina, 56 rokov, Samara
Minulý rok som zasadil cibuľu Turbo zo semien. Sú malé, ale pučia spolu. Dobré zelené vyrástli, teraz čakáme na repku. V poľnohospodárskej technike nie je nič zvláštne - niekoľkokrát nakŕmiť a zaliať, ak nie je dážď. Hoci je odroda holandská, dá sa pestovať aj v Rusku.
Kamenskaya Veronika, 54 rokov, Khabarovsk
Páčila sa mi cibuľa Turbo, pretože má všetky okrúhle od jedného k jednému - krásna, nie príliš malá, ale ani veľká. Čo sa týka kultivácie: všetko sa ukázalo ako veľmi jednoduché, zvládne to aj začiatočník. Existuje iba nuance: semená musia byť vysadené do hĺbky 2 cm Ak je výsadba veľmi plytká, hlavy budú na povrchu, môžu hniť, a ak sú veľmi hlboké, nevypučia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia