Namočenie cibule do manganistanu draselného pred výsadbou: proporcie, koľko si treba nechať

Cibuľa sa považuje za nenáročnú plodinu. Väčšina začínajúcich záhradníkov si mylne myslí, že dobrú úrodu zeleniny môžete zbierať bez veľkého úsilia. To vedie k bežnému problému - streľbe, ktorá neumožňuje získať silné hlavy na konci sezóny. Skúsení záhradníci odporúčajú venovať osobitnú pozornosť príprave záhonu. Aby ste dosiahli dobrú úrodu, môžete cibuľu pred výsadbou namočiť do manganistanu draselného. Tento postup však musí byť vykonaný správne, aby bol prospešný.

Manganistan draselný - cenovo dostupné antibakteriálne a protiplesňové činidlo

Prečo spracovávať cibuľu pred výsadbou

Pred výsadbou je potrebné cibuľu namočiť do manganistanu draselného, ​​aby nedošlo k jej poškodeniu baktériami a plesňami. Pri nákupe osiva zvyčajne nie je isté, že bolo správne skladované v súlade so všetkými potrebnými požiadavkami. A akékoľvek porušenie režimu údržby sevka vedie v budúcnosti k strate výnosu.

Nedostatočné namáčanie vo fáze prípravy cibule na výsadbu vedie k nízkemu percentuálnemu výnosu obchodovateľného ovocia, pretože väčšina sadeníc počas procesu rastu zomrie. Zároveň veľkosť hláv nie je viac ako priemerná a pravdepodobnosť hniloby plodín počas skladovania sa výrazne zvyšuje.

Manganistan draselný alebo manganistan draselný je silné antibakteriálne a protiplesňové činidlo. A predsejbové namáčanie cibule v roztoku tejto látky vám umožňuje zničiť väčšinu druhov patogénov žijúcich na jej povrchu. Zvyšuje sa tak imunita sadeníc v počiatočnom štádiu a umožňuje sa im plne rozvinúť.

Dôležité! Manganistan draselný po namočení semena brzdí vývoj baktérií a plesní na jeho povrchu, ale ak je sadivový materiál poškodený zvnútra, nie je schopný chorobu zastaviť.

Výhody a poškodenia manganistanu draselného pre cibuľu

Použitie manganistanu draselného na ošetrenie sadeníc má svoje výhody. Ale táto zložka má tiež určité nevýhody, ktoré je potrebné zohľadniť, aby nedošlo k poškodeniu luku.

Manganistan draselný je chemikália, s ktorou sa musí zaobchádzať v rukaviciach

Užitočné vlastnosti manganistanu draselného:

  • chráni pred rozvojom plesňových a baktericídnych chorôb;
  • zvyšuje odolnosť sadeníc voči nepriaznivým faktorom;
  • udržuje vysokú úroveň imunity;
  • zabraňuje vývoju lariev škodcov zimujúcich.

Nevýhody:

  • inhibuje vývoj nielen patogénnej, ale aj prospešnej mikroflóry;
  • zvyšuje kyslosť pôdy.

Namočenie semena do manganistanu draselného síce dáva pozitívne výsledky, ale postup by sa mal vykonať správne. Prekročenie odporúčaného dávkovania tejto zložky spôsobí popáleniny sadivového materiálu. To vedie k tomu, že sadenice nemôžu vybudovať silný koreňový systém, čo znamená, že sa ich vývoj spomaľuje.

Príprava osiva na výsadbu

Objem budúcej úrody a kvalita plodov priamo závisia od predsejbovej prípravy. Postup pozostáva z niekoľkých základných krokov, ktoré nemožno ignorovať.

Na začiatku by sa mal sadivový materiál vytriediť a všetky exempláre so známkami znehodnotenia a mechanického poškodenia by sa mali zlikvidovať.

Ak chcete urýchliť klíčenie sadeníc, môžete odrezať suchý vrchol o 0,2-0,5 cm

Potom cibuľu triedte podľa veľkosti. Je potrebné skladať vzorky osobitne od 2 - 3 cm, od 1 - 2 cm a do 1 cm. Odporúča sa vysádzať sevok rôznych veľkostí osobitne a v určitom čase. Najskôr veľký, potom stredný a až potom najmenší luk. Najlepšia úroda sa dá zbierať pri výsadbe posledných dvoch druhov. Veľké žiarovky majú tendenciu strieľať šípy. Preto sa najlepšie používajú na získanie zelene a semien.

V ďalšej fáze prípravy cibule na výsadbu je potrebné ju zahriať na 3-4 dni. Za týmto účelom roztiahnite papier v blízkosti ohrievača a rozložte súpravu do jednej vrstvy. Ak takáto príležitosť nie je k dispozícii, je potrebné ju na päť minút namočiť do teplej vody s teplotou 50 ° C a potom ju na desať sekúnd ponoriť do studenej vody. Zvýšite tak odolnosť cibuľových sadeníc voči nepriaznivým poveternostným podmienkam.

Potom by mala byť sevka namočená v zirkóne. Za týmto účelom ho vložte do sieťovaného vrecka a ponorte ho na 8 - 10 hodín úplne do výživného roztoku. V poslednej fáze prípravy cibule na výsadbu by mala byť vydezinfikovaná. Tým sa zníži pravdepodobnosť infekcie sadeníc plesňovými a bakteriálnymi chorobami. Aby ste to dosiahli, musíte sadenice namočiť do manganistanu draselného. Po výsadbe materiál opláchnite čistou vodou a môžete ho vysadiť na záhradný záhon.

Dôležité! Fáza namáčania sadeníc v živnom roztoku Zirconu sa dá vynechať, ale vďaka nemu budú sadenice priateľské a kvalitné.

Ako máčať a koľko udržiavať cibuľové sady v manganistane draselnom

Pri namáčaní cibule v manganistane draselnom je dôležité dodržiavať požadované dávkovanie, inak môže tento postup zničiť nielen patogény žijúce na jeho povrchu, ale aj samotný sadivový materiál.

Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať dezinfekčné ošetrenie sadeníc manganistanom draselným. A každý z nich poskytuje určité dávkovanie zložky, dobu namáčania.

Spracovanie cibule pred výsadbou manganistanom draselným sa môže uskutočniť pred zimou a na jar. Ale v prípade prvej možnosti musia byť sadenice po namočení jeden deň sušené pri izbovej teplote.

Po namočení do manganistanu draselného sa musia sadenice opláchnuť čistou vodou

Slabé riešenie

Pri použití tejto metódy musíte manganistan draselný rozpustiť vo vode rýchlosťou 3 g na 1 liter. Potom výslednú zmes dohladka rozmixujte. Iba potom môže byť cibuľa nasiaknutá. Doba spracovania sú dve hodiny.

Dôležité! Pri použití roztoku manganistanu draselného s nízkou koncentráciou sa zníži škodlivý účinok chemikálie na cibuľu, ale v tomto prípade nie všetky baktérie zomrú.

Koncentrovaný roztok

Namočenie cibuľových sadov pred výsadbou do manganistanu draselného sa môže uskutočniť aj v koncentrovanejšej tekutine. V takom prípade pridajte 10 g manganistanu draselného do 1 litra teplej vody a dôkladne premiešajte. Doba máčania 45 minút. Dlhší pobyt sadivového materiálu v pracovnej tekutine môže negatívne ovplyvniť jeho rast.

Silné riešenie

Je dovolené spracovávať cibuľu v silnom roztoku manganistanu draselného. Za týmto účelom pridajte 25 g manganistanu draselného na 1 liter vody. Doba máčania 15-20 minút. Skúsení záhradníci odporúčajú, aby sa takéto spracovanie uskutočnilo, ak existuje podozrenie na kontamináciu sadivovej cibule múčnatkou.

Polievanie cibule manganistanom draselným

Ak chcete dezinfikovať sadenice, môžete nielen namočiť do manganistanu draselného, ​​ale aj vodu pred výsadbou cibule. V prvom prípade skutočne zmiznú iba baktérie a huby, ktoré žijú na povrchu, ale sú prítomné aj v pôde a musíte sa ich zbaviť.

Na zničenie patogénov v pôde je potrebné bezprostredne pred výsadbou cibule pridať roztok manganistanu draselného. V takom prípade manganistan draselný nielenže vyčistí pôdu od plesní a baktérií, ale aj ju nasýti živinami.Koniec koncov, mangán je tiež potrebný na úplný vývoj sadeníc, podobne ako iné minerálne kompozície.

Zalievať záhony dezinfekčným roztokom je možné iba dva týždne pred výsadbou sadeníc. Počas tejto doby sa úplne vstrebáva do zeme a zastavuje vývoj patogénnej mikroflóry. Ak sa spracovanie vykonáva skôr alebo neskôr ako v tomto období, účinnosť sa stráca.

Na zalievanie záhonov môžete použiť iba roztok manganistanu draselného nízkej koncentrácie v množstve 10 g na 10 litrov vody. V tomto prípade je dôležité, aby mal jednotnú konzistenciu a kryštály úplne zmizli a neklesli na dno.

Je potrebné zalievať pôdu roztokom zo zálievky, a nie jedným prúdom. V takom prípade bude kvapalina rovnomerne rozložená na povrchu pôdy. Odporúčaná miera spotreby je 6-8 litrov na 1 štvorcový. m postele.

Sadenice cibule môžete tiež počas vegetačného obdobia postriekať na list manganistanom draselným. Aby ste to dosiahli, musíte rozpustiť 3 g zložky v 10 litroch vody. Zároveň je dôležité starostlivo spracovať výsadbu cibule, aby ste pracovnú tekutinu mohli nanášať rovnomerne.

Večer postriekajte výsadbu cibule manganistanom draselným

Užitočné tipy

Pri použití manganistanu draselného na namáčanie sadeníc a dezinfekciu pôdy v záhrade je potrebné vziať do úvahy niektoré vlastnosti tohto postupu.

Užitočné tipy od skúsených záhradníkov:

  1. Ak je cibuľové perie poškodené, semiačka nenamáčajte. V takom prípade ho môžete nastriekať iba slabým roztokom manganistanu draselného.
  2. Pri použití komponentu na polievanie záhrady a spracovanie sadeníc počas vegetačného obdobia ho nie je možné kombinovať s dusíkatými hnojivami, inak bude pôda nevhodná na pestovanie tejto plodiny.
  3. Namočenie cibule s manganistanom draselným by sa malo vykonať bezprostredne pred výsadbou, pretože v budúcnosti nebude predmetom dlhodobého skladovania.
  4. Manganistan draselný zvyšuje kyslosť pôdy. A keď sa vloží do pôdy, je potrebné tento efekt neutralizovať popolom z dreva v množstve 200 g na 1 štvorcový. m.
Dôležité! Zároveň môžete použiť roztoky manganistanu draselného a síranu meďnatého, ktoré zničia patogénnu mikroflóru o 99,9%.

Záver

Pred správnym vysadením je potrebné cibuľu namočiť do manganistanu draselného, ​​zreteľne dodržať dávkovanie zložky a trvanie postupu. Starostlivá príprava sadeníc výrazne zvyšuje šance na veľkorysý zber zeleniny na konci sezóny.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia