Jaltská červená cibuľa: pestovanie zo semien v moskovskom regióne, výhody a škody, recenzie

Jaltská cibuľa si získala lásku záhradkárov po celej krajine nielen svojou červeno-fialovou farbou. Vďaka sladkej chuti a obsahu veľkého množstva vitamínov a minerálov je použitie tejto zeleniny nielen príjemné, ale aj užitočné.

Jaltská cibuľa je krásneho vzhľadu a má príjemnú chuť.

Čo je to jaltská cibuľa a ako vyzerá

História červenej jaltskej cibule sa začína v polovici 20. storočia, keď krymskí vedci na základe naturalizovanej formy svojho portugalského príbuzného, ​​maderského bytu, vyšľachtili novú odrodu tejto kultúry. Cieľom chovateľov bolo zlepšiť kvalitu chovu a vylúčiť príliš intenzívne fialové sfarbenie, čo sa v tom čase považovalo za nevýhodu.

Najskôr bola odroda registrovaná pod názvom Yalta local, neskôr sa na jej základe vytvorila Yalta Lux a Yalta red.

Červená cibuľa Jalta je šalátová odroda so stredne plochými guľatými plodmi. Jeho hmotnosť je 200 g, ale existujú vzorky, ktorých hmotnosť dosahuje 300 g.

Horná krycia vrstva žiarovky pozostáva zo suchých, hustých šupín, ktoré môžu byť fialové s mierne červeným odtieňom alebo tmavo ružové. Dužina je šťavnatá a chrumkavá. Vnútornú časť tvorí sedem vrstiev bielo-ružových šupín. Prakticky sa neoddeľujú.

Spodok žiarovky je mierne vydutý, koreňový systém je vláknitý.

Chuť krymskej cibule je príjemná, sladkastá, bez náznakov horkosti, charakteristická pre väčšinu predstaviteľov tejto kultúry.

Plody obsahujú malé množstvo základných látok. Vôňa jaltskej cibule nie je príliš intenzívna a nedráždi sliznice očí.

Vo väčšine prípadov sa používa v procese prípravy šalátov z čerstvej zeleniny alebo na zdobenie hotových jedál.

Pozor! V dôsledku tepelného spracovania sa väčšina vitamínov zničí, čo výrazne znižuje prospešné vlastnosti červenej jaltskej cibule. Preto je lepšie ho používať surový.

Jaltská cibuľa vyzerá inak ako iné odrody

Charakteristika jaltskej cibule

Vlastnosti jaltskej cibule sú podobné ako u iných odrôd. Jedná sa o teplomilnú a svetlom milujúcu kultúru, ktorá reaguje extrémne nepriaznivo na prudký pokles teploty okolia.

Odroda sa vyznačuje vysokou výnosnosťou a odolnosťou voči chorobám. Vďaka vysokej koncentrácii vody a cukru je jaltská cibuľa nevhodná na dlhodobé skladovanie. V priemere si kultúra dokáže „udržať“ svoju čerstvosť a prezentáciu najviac päť mesiacov.

Klady a zápory odrody

Jaltská červená cibuľa má veľa výhod. Ale táto odroda má aj nevýhody.

Jaltská cibuľa má viac výhod ako nevýhod

Klady:

 • šťavnatá dužina a sladká chuť;
 • vysoký obsah živín;
 • možnosť pestovania na kamenistých pôdach;
 • atraktívny vzhľad.

Minusy:

 • krátka trvanlivosť;
 • vysoké požiadavky na pôdu.

Ako odlíšiť pravú jaltskú cibuľu od falošnej

Aby ste ho odlíšili od falošného a vybrali si pravú jaltskú cibuľu, musíte poznať jeho vlastnosti. Podobné odrody sa často mýlia s týmto druhom úplne odlišné.

Jaltská cibuľa sa líši od obyčajnej červenej v nasledujúcich vlastnostiach:

 • hlava nie je absolútne plochá, ale kónická;
 • vonkajšie šupiny pôvodného ovocia sú lesklé, fialovo-fialové;
 • dno je zatiahnuté dovnútra, okolo je viditeľná jasná modrofialová svätožiara;
 • pravá jaltská cibuľa má iba sedem vnútorných stupníc - nič viac a nič menej;
 • šťava z pôvodnej jaltskej cibule je jasná a chuť sladká.
Pozor! Vzhľadom na krátku trvanlivosť možno s istotou povedať, že je nemožné kúpiť si pravú jaltskú cibuľu na jar a v prvej polovici leta.

Podľa váhy môžete originálnu odrodu od falošnej odlíšiť.

Prečo je jaltská červená cibuľa užitočná?

Výhody a poškodenia jaltskej cibule pre organizmus sú dané jej chemickým zložením. Obsahuje vitamíny A, C, skupinu B, ako aj minerály. A koncentrácia antioxidantov v červenej cibuli je takmer dvakrát vyššia ako v iných odrodách tejto zeleniny. Pre organizmus sú tiež potrebné aminokyseliny a vláknina.

Pravidelná konzumácia jaltskej cibule:

 • prispieva k posilneniu imunitného systému;
 • pomáha zastaviť zápalové procesy v tele;
 • je dobrou prevenciou proti rakovine;
 • pomáha odstraňovať produkty rozpadu z tela;
 • posilňuje steny krvných ciev;
 • aktivuje syntézu vlastného kolagénu;
 • znižuje krvný tlak;
 • pomáha v boji proti helmintiáze.

Nadmerná konzumácia jaltskej cibule môže spôsobiť podráždenie sliznice žalúdka a čriev, preto by mala byť opatrne zahrnutá do stravy ľudí trpiacich gastrointestinálnymi ochoreniami.

Jaltská cibuľa bude dobrým doplnkom každého jedla

Je možné pestovať jaltskú cibuľu v moskovskom regióne a v strednom pruhu

Krymská cibuľa je teplomilná kultúra, pre jej normálny vývoj a plodenie je potrebné dlhé leto a určité zloženie pôdy.

Ideálne podmienky pre pestovanie jaltských druhov sú iba na Kryme. V súčasnosti sa za hlavných dodávateľov tejto plodiny v priemyselnom meradle považujú poľnohospodárske farmy v dedinách Opolznevoe, Goluboy Bay, Simeiz, Zaprudnoye a Lavrovoye.

Hlavným dôvodom, prečo sa výsadba jaltskej cibule v iných regiónoch neodporúča, je nevhodná pôda. Faktom je, že táto odroda uprednostňuje bridlice Tavrichesky, ktoré akumulujú slnečné teplo počas denného svetla a dodávajú ho výsadbám v noci.

Pravá jaltská cibuľa rastie na Kryme, ale tohto pekného muža môžete pestovať v inom regióne. Hlavnou vecou je dodržiavať pravidlá poľnohospodárskej technológie.

Niekedy pestovanie krymskej cibule v strednom Rusku vrátane moskovského regiónu spôsobuje pokles odrodových charakteristík - ukazuje sa ako menej šťavnaté a sladké. Aby ste tomu zabránili, musíte zvoliť mimoriadne úrodnú pôdu. Správnu úrodu krymskej cibule možno dosiahnuť jej pestovaním v skalnatých oblastiach. Hustá štruktúra pôdy neumožňuje, aby sa plody prehĺbili, v dôsledku čoho sa na slnku zahrievajú a získavajú dobré obchodné vlastnosti.

Jaltská cibuľa vyžaduje špeciálne zloženie pôdy

Výsev jaltskej cibule pre sadenice

Je lepšie pestovať jaltskú cibuľu zo semien cez sadenice. Výsadba osiva priamo do nechránenej pôdy oneskorí plodové obdobie a dodá ovociu horkosť. Okrem toho bude výnos pri kultivácii sadeníc lepší ako pri otvorenej pôde.

Kedy zasadiť semená jaltskej cibule

Sadivový materiál pre sadenice sa vysádza koncom februára alebo začiatkom marca. Asi po pár mesiacoch sa dozreté sadenice ponoria do voľnej pôdy.

Príprava semien

Ak chcete pestovať dobrú úrodu jaltskej cibule zo semien, musíte správne pripraviť sadivový materiál:

 1. Semená sú namočené po dobu 30-40 minút v slabom roztoku manganistanu draselného. Pomôže to dezinfikovať sadivový materiál a zníži sa pravdepodobnosť vzniku plesňových chorôb.
 2. Po uplynutí stanoveného času sa semená umyjú a uchovávajú v stimulátore rastu (podľa pokynov priložených k prípravku);
 3. Po namočení sa voda scedí a semená sa vysušia.
Poradenstvo! Semená cibule Yalta na sadenie je lepšie kupovať od dôveryhodných výrobcov.

Voľba kapacity

Vhodná je akákoľvek nádoba na sadenice: špeciálne plastové nádoby, drevené debny, rašelinové črepníky a dokonca aj jednorazové poháre. Hlavná vec je, že sú vybavené drenážnymi otvormi.

Výsadba semien

Semená jaltskej cibule sú rozložené na povrchu pôdy vo vzdialenosti 5 cm od seba. Potom sú pochované 1 cm a pôda je navlhčená rozprašovačom.

Nádoba s výsadbou je pokrytá skleneným alebo plastovým obalom na vytvorenie skleníkového efektu a ponechaná na suchom a teplom mieste.

Poradenstvo! Až do objavenia sa sadeníc môže byť nádoba ponechaná na tmavom mieste, ale násadové sadenice budú potrebovať veľa slnečného žiarenia. Preto je lepšie preniesť nádobu so sadenicami na dobre osvetlený parapet.

Pri vyberaní sadeníc z nádoby je potrebné postupovať opatrne.

Starostlivosť o sadenice

Ak chcete získať silné sadenice, ktoré môžu následne dať dobrú úrodu, musíte organizovať náležitú starostlivosť o rastliny:

 1. Ovládanie teploty. Ihneď po výsadbe semien by mala byť + 23-25 ​​° С a po výskyte výhonkov by sa mala znížiť na + 15 ° С počas dňa a + 10 ° С v noci. Nemusíte sa snažiť viac miestnosť zahriať, pretože prebytočné teplo môže viesť k natiahnutiu sadeníc.
 2. Osvetlenie. Pre normálny vývoj sadeníc cibule Yalta je potrebné veľa svetla. Ak to v miestnosti nestačí, budete musieť zorganizovať doplnkové osvetlenie rastlín pomocou fytolampov alebo žiariviek.
 3. Polievanie. Červená cibuľa miluje vodu, preto musíte sadenice pravidelne navlhčovať, aby ste zabránili vysušeniu ornice. Len to nepreháňajte - prebytočná vlhkosť môže spôsobiť hnitie koreňového systému rastlín. Odporúča sa zavlažovať pôdu v nádobe pomocou rozprašovača.
 4. Vrchný obväz. Sadenice budete musieť kŕmiť dvakrát: po prvé, hnojivá sa aplikujú 14 dní po zasiatí a po druhé, tri týždne po prvom kŕmení.
 5. Riedenie sadeníc. Pri silnom zahustení výsadby sa odporúča sadenice vysadiť tak, aby vzdialenosť medzi sadenicami bola minimálne 1 cm, choré a poškodené výhonky je lepšie odstrániť.
 6. Kalenie. Aby sa rastliny na otvorenom poli rýchlejšie adaptovali, je potrebné ich pripraviť vopred. Za týmto účelom sa krabica so sadenicami začína vynášať na ulicu asi týždeň pred výsadbou, čím sa zvyšuje čas strávený na čerstvom vzduchu každý deň.

Kvalita sadeníc závisí od správnej starostlivosti

Výsadba sadeníc na otvorenom teréne

Sadenice červenej cibule sa vysádzajú do nechránenej pôdy, keď nastane pravé jarné počasie a pominie hrozba spätných mrazov. Vybraná oblasť je vopred vykopaná do hĺbky lopaty, nanesú sa potrebné hnojivá (draselná soľ a dusičnan amónny) a jej povrch sa vyrovná pomocou hrablí.

Počas transplantácie:

 • sadenice hojne zalejte v nádobe a sadenice opatrne vyberte;
 • listy a korene skráťte asi na polovicu svojej dĺžky;
 • urobte drážky hlboké 4 cm, vzdialenosť medzi nimi by mala byť najmenej 35 cm;
 • zalievanie pripravených záhonov a výsadba sadeníc vo vzdialenosti 10 cm od seba, mierne zhutnenie pôdy v koreňovej zóne;
 • mladé výsadby sa opäť polievajú.
Komentujte! Na zavlažovanie je lepšie použiť teplú usadenú vodu.

Ďalšia starostlivosť

Následná starostlivosť o výsadbu krymskej cibule je prakticky rovnaká ako o ostatné zeleninové plodiny:

 1. Polievanie.Nedostatok vlhkosti môže spôsobiť horkosť v cibuli. Preto je potrebné výsadby pravidelne zalievať, zabrániť tak vysychaniu pôdy. Počas zvlhčovania sa voda neleje pod koreň, ale nechá sa tiecť pozdĺž uličky.
 2. Uvoľnenie pôdy a odstránenie buriny. Prvý postup je vhodné urobiť po každom zalievaní. Keď sa objavia, burina sa odstráni.
 3. Vrchný obväz. Jaltská cibuľa sa hnojí každé dva týždne, pričom sa striedajú organické hnojivá s minerálnymi. Ako prvý sa odporúča použiť vodný roztok zhnitého kravského hnoja (1: 5) alebo kuracieho hnoja (1:10).
 4. Prevencia chorôb. Nadmerná vlhkosť môže spôsobiť rozvoj plesňových chorôb. Preto je prvým pravidlom prevencie kontrola úrovne pôdnej vlhkosti.

Okrem toho sa počas obdobia zakorenenia sadenice ošetria 1% roztokom kvapaliny Bordeaux. Po 20 dňoch sa rastliny postriekajú roztokom Arcerida.

Táto odroda vyžaduje pravidelné ošetrovanie.

Dôležité! Zalievanie sa zastaví asi 20 dní pred zberom. Toto pomôže zabrániť nadmernému presýteniu žiaroviek vodou a zlepší ich kvalitu uchovania.

Choroby a škodcovia

Odroda je charakterizovaná ako odolná voči infekciám. Niekedy však musíte bojovať proti chorobám:

 1. Múčnatka. Prítomnosť choroby môžete určiť podľa bieleho kvetu na listoch. Keď sa objavia alarmujúce príznaky, zalievanie sa zastaví a výsadby sa ošetria fungicídnymi prípravkami, ako je Fitosporin.

  Múčnatka môže spôsobiť smrť rastlín

 2. Sivá hniloba. Prvé príznaky sa objavujú na hrdle žiarovky a potom ovplyvňuje celé ovocie. V tomto prípade sa choré rastliny odstránia a zdravé sa ošetria prípravkami na báze triazolu.

  Šedú hnilobu nemožno vyliečiť

 3. Hrdza. Prejavom ochorenia sú červené škvrny na listoch. Vyrovnať sa s ním v počiatočnom štádiu pomôže liečbe výsadieb roztokom Bordeauxovej tekutiny.

  Prítomnosť hrdze sa dá zistiť voľným okom

Milujú jaltskú cibuľu a škodcov:

 1. Cibuľový kliešť. Prítomnosť tohto hmyzu môže byť určená oneskorením rastu rastlín a výskytom hniloby na žiarovkách. Nezvaných hostí sa môžete zbaviť ošetrením akaricídmi typu Appolo.

  Aktivita roztočov cibule je pre rastlinu škodlivá

 2. Ťažiari listov. Larvy molí alebo múch, ktoré sú naznačené bielymi pruhmi na listoch. Na boj proti týmto škodcom sa používajú insekticídne prípravky, napríklad Pyrethrum.

  Baníci napriek svojej malej veľkosti spôsobujú rastlinám obrovské škody.

 3. Thrips. Títo malí škodcovia sa živia šťavou z rastlín a zanechávajú na listoch rozsiahle čierne škvrny. Parazitov sa môžete zbaviť ošetrením cibuľových výsadieb prípravkom Aktellik alebo inými insekticídmi.

  Prítomnosť strapcov je indikovaná bielymi pruhmi na listoch.

Ako sa skladuje jaltská cibuľa

Doba zrenia pre červenú cibuľu je neskoršia ako pre bielu. Zvyčajne k tomu dôjde koncom augusta alebo začiatkom septembra. Cibuľky začnú vyhrabávať, keď spadne všetko perie. Odborníci odporúčajú neodkladať zber, pretože jesenná vlhkosť (najmä v daždivom počasí) môže vyvolať hnilobu.

Odroda nemá dobrú udržiavaciu kvalitu, preto je vhodné ju čo najskôr použiť.

Skladovanie cibule niekoľko mesiacov si vyžaduje splnenie určitých podmienok:

 • v byte sa musí jaltská cibuľa skladovať pri teplote nepresahujúcej +15 ° C (lodžia, balkón), za rovnakých podmienok sa uchováva v suteréne;
 • vzduch v miestnosti určenej pre okopaniny musí byť suchý a nízka vlhkosť vzduchu;
 • cibuľa vydrží dlhšie svieža, ak ju necháte visieť v copoch.

Pri tvarovaní vrkočov na skladovanie je dôležité, aby sa žiarovky navzájom nedotýkali.

Záver

Pôvodná jaltská cibuľa rastie iba na Kryme. Ak sa však presne dodržia všetky pravidlá poľnohospodárskej technológie, môžete dobrú úrodu červenej sladkej zeleniny pestovať aj v iných regiónoch.

Recenzie na jaltskú cibuľu

Anna Korneeva, Kashira, Moskovská oblasť
Minulý rok som prvýkrát zasadil na svoje stránky jaltskú cibuľu.Úprimne povedané, naozaj som nerátal s dobrým výsledkom. Napriek tomu získala dobrú úrodu a žiarovky boli šťavnaté a sladké. Je pravda, že dlho neklame, a tak ho musel zjesť pred príchodom zimy. Budúci rok toho chystám zasadiť viac.
Ivan Zolotarev, Vologda
Zasadil som červenú jaltskú cibuľu so semiačkami pre sadenice. Musel som samozrejme drotovať, ale výsledok stál za to. Cibuľoviny sú veľké, sladké a šťavnaté. Je tu však trochu horkosti, ale myslím si, že to nie je nič strašidelné. Budúci rok plánujem pokračovať v pestovaní červenej cibule.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia