Pestovanie cibule

Cibuľu pestujú pravdepodobne všetci letní obyvatelia Ruska bez výnimky. Nielen, že je táto záhradná kultúra veľmi nenáročná, ale cibuľa je tiež veľmi dôležitá - takmer žiadne populárne jedlo si bez nej nemožno predstaviť, okrem toho zelenina obsahuje veľa vitamínov a je pre telo nevyhnutná na posilnenie imunity. Napriek jednoduchosti postupu si obyvatelia leta často kladú otázku: „Pestujem cibuľu správne, alebo môžem urobiť niečo pre to, aby bola úroda ešte lepšia a žiarovky väčšie?“

O, ako sadiť cibuľu na otvorenom poli a ako sa oň starať, ako aj ako pestovať veľkú cibuľu vo vlastnej dači, sa môžete dozvedieť z tohto článku.

Rysy kultúry

Najbežnejším typom cibuľovej kultúry je cibuľa. Táto zelenina má guľovitý, mierne sploštený alebo pretiahnutý tvar, jej šupiny môžu byť sfarbené do červena, oranžova alebo do biela. V závislosti od toho sa líši aj chuť cibule:

 • červená cibuľa je sladká;
 • oranžová - korenistá;
 • biela - polosladká.

V prvom rade musí záhradník rozhodnúť o rozmanitosti zeleninových plodín. Cibuľové odrody sú spravidla rozdelené do pásiem, medzi nimi nájdete druhy určené na zimné pestovanie, také odrody cibule, ktoré sa vysádzajú priamo zo semien a iných odrôd.

Kultúra sa množí semenami, ktoré dozrievajú v umelátových kvetenstvách na hrubých a dlhých stonkách. Tieto stonky sa nazývajú šípky, obvykle pestovanie cibule snaží sa akýmkoľvek spôsobom zabrániť streľbe na hlavu. Je to spôsobené tým, že kvitnúca rastlina nedá silnú a veľkú žiarovku - plodina bude rozmaznaná.

Pozor! Nie je zvykom šípky cibule odstraňovať iba v prípadoch, keď obyvateľ leta potrebuje zhromaždiť semená kultúry - nigella.

Semená cibule sú čiernej farby a majú zaoblený alebo mierne hrotitý tvar. V prvom roku sa nigella vysieva do zeme, z ktorej vyrastá sevok - malá cibuľa s priemerom asi jeden centimeter. Ak chcete získať plnohodnotné žiarovky, musíte túto sadu zasadiť budúcu sezónu.

Kedy a ako sadiť cibuľu na otvorenom teréne

Najskôr sa musíte rozhodnúť, kedy na záhrade sadiť cibuľu. Určite sa to oplatí robiť, až keď sa pôda v letnej chate zahreje najmenej na 12 stupňov.

Ak sadíte alebo zasejete cibuľu do studenej pôdy, nevyhnutne to povedie k ich odhadzovaniu a neskoršiemu zhoršeniu úrody.

Vo väčšine regiónov krajiny je cibuľa zasadená do záhonov. na jarzvyčajne k tomu dôjde začiatkom mája. Existuje však aj podzimný spôsob pestovania tejto plodiny, ktorý často využívajú skúsení farmári - bude sa o ňom pojednávať aj v článku.

Spôsob pestovania cibule na otvorenom poli do značnej miery závisí od klimatických vlastností regiónu, od dĺžky leta, priemernej teploty a ďalších poveternostných faktorov.

Podľa toho pestovanie cibule možno vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Výsadba cibule semenami - pestovanie cibule v jednoročnej plodine.
 2. Spôsob výsevu nigella pre sadenice a ich následné presadenie do otvoreného terénu.
 3. Pestovanie v dvojročnej kultúre - najskôr zasiať nigellu, potom sa výsledné semeno vysadí, aby sa získali veľké cibule.

Všetky tieto metódy majú zvláštnosti, takže stojí za to sa s nimi podrobnejšie oboznámiť.

Ako pestovať čiernu cibuľu

Iba tí letní obyvatelia, ktorí žijú v južných oblastiach Ruska, s dlhým a horúcim letom, môžu pestovať cibuľu v každoročnej kultúre.

Dôležité! Skladovanie sadeníc v zime neznáša veľmi dobre - malé cibuľky vysychajú, hnijú a stávajú sa nevhodnými na výsadbu.

Aby sa udržal kvalitný výsev až do jari, je potrebné zabezpečiť mu vhodný teplotný a vlhkostný režim, pravidelne vyraďovať poškodené cibule a pod.

Z odrôd cibule sú na každoročné pestovanie najvhodnejšie sladké a polosladké plodiny.ktoré sa spravidla odlišujú červenými alebo bielymi šupkami. Práve tieto žiarovky v podobe súprav sa najhoršie zachovávajú v štádiu zimného skladovania, aby sa šetril sadivový materiál, snažia sa záhradníci vypestovať takéto odrody za jeden rok - priamo zo semien.

Robia to takto:

 • namočte nigellu alebo ju vložte na pár dní do vlhkej handričky;
 • pripraviť postele a hnojiť ich komplexnými minerálnymi hnojivami;
 • zaliať zem roztokom síranu meďnatého alebo manganistanu draselného;
 • urobte otvory asi 1,5-2 cm hlboké, dodržujte vzdialenosť medzi radmi - asi 13-15 cm;
 • praslička nigella;
 • polievacie riadky od kanvice cez oddeľovač;
 • zakryte výsadbu hustým plastovým obalom;
 • keď sa vyliahne zeleň, film sa odstráni;
 • teraz musíte zriediť plodiny a nechať medzi rastlinami 2-3 cm;
 • miesto je lepšie mulčovať zhnitým humusom, aby sa zabránilo vysychaniu pôdy a vzhľadu buriny;
 • po 2 - 3 týždňoch sa riedenie opakuje, konečný interval medzi rastlinami by mal byť 6 - 8 cm.

Takto nebude možné dopestovať veľmi veľkú cibuľu, ale pri správnej starostlivosti, dostatočnom hnojení a zálievke a tiež, ak je možné predchádzať hubovým chorobám a eliminovať škodcov plodín, je možné vypestovať celkom slušnú úrodu od semená.

Najdôležitejšie je, že sa to dá stihnúť iba za jednu sezónu a neutratíte peniaze za nákup sady.

Ako pestovať cibuľu vonku zo sadeníc

Metóda sadenice sa zriedka používa pri pestovaní takej jednoduchej plodiny, ako je cibuľa. Práve táto možnosť je však najvhodnejšia pre niektoré cenné a vzácne odrody kultúry, pretože semená takýchto rastlín môžu byť veľmi drahé - úlohou letného obyvateľa je čo najviac zachovať sadivový materiál.

Náročný proces pestovania sadeníc cibule je v mnohých ohľadoch podobný kultivácii sadeníc iných záhradných plodín. Najskôr je potrebné pripraviť podklad, pre nigellu sú vhodnejšie výživné mierne kyslé pôdy s dobrou priepustnosťou vzduchu.

Zem sa naleje do škatúľ a urobia sa drážky hlboké asi 1 cm. Vzdialenosť medzi radmi by mala byť asi 4-5 cm. Je potrebné zasiať semená cibule 50-60 dní pred prenesením sadeníc do otvoreného terénu. Semená sú zasiate husto, s rastom rastliny musíte riediť, aby boli silné a silné.

Sadenice cibule v zásade dobre znášajú presádzanie, rýchlo sa aklimatizujú a zakoreňujú na novom mieste.

Poradenstvo! Aby sa stále zlepšil stav sadeníc po presadení do otvoreného terénu, skúsení letní obyvatelia odporúčajú orezať perie o niekoľko centimetrov a trochu skrátiť korene rastlín.

Ako pestovať dobrú úrodu cibule tradičným spôsobom

Tradične a častejšie sa cibuľa pestuje ako dvojročná plodina: v prvom roku sa osieva nigella a na konci sezóny sa zbierajú malé hlávky, v druhej jari sa sadia do pôdy a veľké cibule sa pestujú. pozberané - okrúhlica.

Hlavnou úlohou záhradníka pri tomto spôsobe pestovania plodiny je uchovať čo najviac sadivového materiálu. Uchovajte sevok Cibuľové plodiny sú potrebné na chladnom a tmavom mieste so stálou vlhkosťou. Cibuľoviny sa pravidelne kontrolujú a odstránia sa poškvrnené alebo zhnité hlavy, aby neinfikovali zvyšok materiálu.

Niekoľko týždňov pred výsadbou sa do domu prinesie cibuľa. Aby kultúra nedávala šípy, je potrebné sevok poriadne zahriať.

Za týmto účelom sú žiarovky vytriedené a umiestnené na suchom a teplom mieste s teplotou najmenej 25 stupňov.

Vyhrievané žiarovky musia byť dezinfikované. Na tieto účely môžete použiť riešenie:

 • stolová soľ;
 • síran meďnatý;
 • manganistan draselný.

Po spracovaní sa žiarovky sušia, teraz môžete začať s výsadbou. Cibuľa sa vysádza týmto spôsobom:

 1. Pôdu je potrebné pripraviť na jeseň. Pre cibuľu si vyberte dobre osvetlenú oblasť s výživnou pôdou neutrálnej kyslosti. Zem je oplodnená humusom alebo kompostom a vykopaná do hĺbky bajonetu lopaty.
 2. Na jar, akonáhle sa sneh roztopí a zem trochu vyschne, môžete použiť minerálne hnojivá a na danom mieste znova vykopať zem.
 3. Pôdu je možné hojne nalievať síranom meďnatým rozpusteným vo vode, pre účinnejšiu dezinfekciu je možné pôdu pokryť filmom.
 4. 10-14 dní po spracovaní môžete pristúpiť k výsadbe cibule.
 5. Najskôr sú vyrobené postele, pri dodržaní vzdialenosti medzi riadkami 25-35 cm.
 6. Pripravené žiarovky sa vložia do zeme prstami, ktoré mierne zatlačia. Cibuľoviny by nemali vyčnievať nad povrch pôdy, ale je tiež nemožné príliš ponoriť hlavice do zeme.
 7. Ihneď po výsadbe nie je potrebné záhony polievať. Prvé zalievanie cibuľových výsadieb sa vykonáva za dva týždne.

Poradenstvo! Aby ste lepšie porozumeli schéme výsadby cibule, môžete si na túto tému pozrieť video, v ktorom sa záhradníci podelia o svoje skúsenosti.

Čo je to starostlivosť o cibuľu

Cibuľa je v zásade veľmi nenáročná kultúra, všetka starostlivosť o túto zeleninu je nasledovná:

 • Rastliny zalievajte podľa potreby, to znamená, keď je pôda medzi riadkami príliš suchá. Spravidla je to raz týždenne. Frekvencia a rozsah polievania sa však môžu výrazne líšiť v závislosti od poveternostných podmienok.
 • V zásade nie je potrebné hnojiť cibuľu vysadenú v živnej pôde. Ak bola na jeseň krajina na mieste oplodnená kompostom alebo humusom, potom na jar nie je potrebné kŕmiť cibuľové záhony. Keď zelená hmota rastie príliš pomaly, obyvatelia leta stále používajú minerálne zložky na napájanie kultúry. Môžu to byť zakúpené hnojivá aj organické látky, napríklad kurací hnoj rozpustený vo vode.
 • Cibuľa sa bojí plesňových infekcií, aby ste zabránili ich rozšíreniu, musíte sledovať obsah vlhkosti v pôde. Je potrebné zabrániť infekcii kultúry plesňami ošetrením cibuľových lôžok fungicídnymi prostriedkami. Musíte sa tiež ubezpečiť, že luk nie je napadnutý pakomármi alebo inými nebezpečnými škodcami.

Pozor! To, či majú rastliny dostatok vlahy, pochopíte podľa stavu a farby peria. Ak je cibuľové perie bledé a malátne, je čas záhony zaliať. Veľmi šťavnatá zeleň naznačuje, že cibuľa má viac ako dosť vody.

Ako pestovať zimnú cibuľu

Niektorí poľnohospodári na jeseň sadia cibuľu do veľkej miery kvôli tomu, že sú cibuľové sady zle skladované a na jar záhradníci väčšinou prídu o väčšinu zásob sadivového materiálu.

Túto metódu je možné použiť na siatie nigel a na výsadbu cibuľových hláv. Ak chcete získať zeleň, stačí zasiať semená a na hlavu budete musieť zasadiť semienko. Ale kvôli účinnosti tejto udalosti je potrebné zvoliť vhodné odrody odolné voči chladu, ktoré vydržia ruské mrazy.

Cibuľu musíte sadiť tesne pred nástupom mrazu, ale keď nie je príliš studená zem. Za najvhodnejší čas na výsadbu v centrálnej časti krajiny možno považovať 20. - 25. október.

Cibuľa sa vysádza rovnako ako na jar. Keď začnú silné mrazy, výsadby sú pokryté smrekovými vetvami alebo suchým senom - to ochráni semená pred zamrznutím.

Na jar sa prístrešok odstráni ešte pred nástupom tepla, aby cibuľa nešliapala. Vyberte pre výsadba zimnej cibule potrebujete oblasti, z ktorých sa topí sneh skoro a zem pod slnečnými lúčmi rýchlo vysuší.

Dôležité! Spôsob pestovania cibuľových plodín v zime umožňuje zber skôr ako obvykle.V niektorých regiónoch budú môcť obyvatelia leta zasadiť na uvoľnený pozemok ďalšiu plodinu a mať čas na získanie úrody.

Pestovanie a starostlivosť o cibuľu nepredstavuje žiadne zvláštne ťažkosti - s touto úlohou sa dokážu vyrovnať aj neskúsení začiatočníci. Zostáva výber odrody a rozhodnutie o spôsobe výsadby plodiny - a úroda veľkých žiaroviek je zaručená. A nasledujúce video pomôže záhradníkom:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia