Pestovanie cibule v pilinách doma

Každá žena v domácnosti má svoj vlastný spôsob pestovania zelenej cibule doma. Niekto je zvyknutý dať žiarovky do nádob s vodou, iný ju zasadí do nádob so zeminou. Je pravda, že to nemusí vždy vyzerať esteticky. Preto veľa žien v domácnosti začalo pestovať cibuľu na obyčajných pilinách. Vďaka tomu môžete udržiavať kuchyňu a parapet čisté a pestovať dobrú úrodu zelene. Veľmi výhodné, najmä ak žijete v byte a nie v súkromnom dome. Poďme sa pozrieť na to, ako sa cibuľa pestuje v pilinách.

Príprava na pestovanie

Nie je žiadnym tajomstvom, že pestovanie zeleného peria v pôde je špinavá záležitosť. Tí, ktorí sa už pokúsili pestovať zeleň v pilinách, si uvedomujú, že táto metóda je menej náročná. Úroda nie je horšia ako úroda pestovaná obvyklým spôsobom.

Pozor! Pierko zasadené do pilinového substrátu môže dorásť až do výšky 30 cm.

Získať takúto plodinu je veľmi ľahké. Existuje niekoľko dôležitých pravidiel, ktoré treba dodržiavať, ktoré sú uvedené nižšie. Najskôr je potrebné pripraviť všetko, čo potrebujete pre proces pestovania:

 • žiarovky v správnom množstve (malá sada);
 • krabica alebo plastová nádoba vhodnej veľkosti;
 • piliny z dreva (okrem ihiel).

Príprava sadivového materiálu

Je veľmi dôležité nájsť správne žiarovky. K tomu sú vhodné plody s veľkosťou od dvoch do piatich centimetrov. Veľké žiarovky nie sú vhodné na pestovanie. Ďalej musíte pripraviť sadivový materiál správnym spôsobom. Zvyčajne je sada namočená v roztoku mangánu. Na prípravu takéhoto riešenia je potrebné kombinovať horúcu vodu (do 50 ° C) a samotný mangán na špičke noža v jednej nádobe. V tejto forme by mala cibuľa stáť asi 30 minút.

Dôležité! Namočenie do roztoku mangánu sa vykonáva na dezinfekciu a pomáha bojovať proti patogénom rôznych chorôb.

Ďalej sa sadivový materiál umiestni na 10 minút do studenej vody. Tak sú žiarovky kalené a nebudú sa báť teplotných poklesov. Ak je to žiaduce, môžete plody dodatočne namočiť do špeciálnych rastových stimulantov. Sú pripravené podľa pokynov na obale a výrazne urýchľujú rast peria. Je pravda, že takáto cibuľa sa nebude nijako líšiť od kúpenej, ale chcem, aby domáce výrobky boli prírodné.

Potom sa z žiaroviek odstránia suché krky. Musí sa to robiť opatrne, aby sa nepoškodili rastové body. Nie je potrebné odstraňovať šupiny z luku, odstránia sa iba horné krky. Potom sa sadivový materiál vysuší a začne sa výsadba.

Príprava pilín

Drevené piliny na pestovanie zelene je potrebné zaliať vriacou vodou a nechať vychladnúť. Keď teplota klesne na izbovú teplotu, bude potrebné vodu vypustiť. Potom sa samotné piliny prenesú do pripravenej nádoby alebo krabice na sadenice. Zhora sa substrát zaleje roztokom dusičnanu. Za týmto účelom rozpustite päť gramov hnojiva v jednom litri čistej vody. Takéto kŕmenie nasýti pôdu dusíkom a podľa toho urýchli rast cibule.

Môžete tiež použiť organické látky, ako je drevný popol. Spolu s nimi sa nalejú piliny a potom sa žiarovky zasadia do substrátu. Táto metóda sa používa ako profylaxia proti hnilobe. Nádoba by mala byť z dvoch tretín plná pilín.

Pozor! Vyberte nádoby s otvormi na odtok prebytočnej tekutiny. Veľké množstvo vlhkosti môže spôsobiť hnitie.

Pokyny na pestovanie cibule v pilinách

Poďme sa pozrieť na to, ako sa cibuľa vysádza v pilinách:

 1. Cibuľa na zelených sa pevne vysadí do pripraveného substrátu.Cibuľoviny musia byť prehĺbené do drevnatej základne.
 2. Priestor medzi plodmi by mal byť vyplnený suchými pilinami. V takom prípade nemusíte žiarovky plniť samy.
 3. Pripravená cibuľa v pilinách by mala byť umiestnená na parapete. Dbajte na to, aby sa do kontajnera nedostali žiadne prievany.

Starostlivosť o zeleň

Teraz viete, ako zasadiť luk na pierko, a potom zvážime, ako sa oň starať. Substrát je často zbytočné zalievať. Prvé zalievanie sa robí asi týždeň po výsadbe. Ďalej musíte hľadať podľa potreby, nie však častejšie ako raz za päť alebo sedem dní. Ak je miestnosť dostatočne vlhká, potom sa rastliny polievajú ešte menej často, asi raz za desať dní.

Zeleninu nemusíte kŕmiť. Množstvo hnojiva už obsiahnutého v pilinách je dostatočné. Ak je pierko pomalé a bledé, je možné cibuľu kŕmiť dusičnanom vápenatým. Za týmto účelom jednoducho nastriekajte zeleň roztokom pripraveným podľa pokynov.

Zelená cibuľa má veľmi rada svetlo. Zelení by mali byť osvetlení najmenej 12 hodín denne. Ak sa denné svetlo skracuje, budete si musieť vybaviť dodatočné osvetlenie. Na tento účel sú nainštalované špeciálne fytolampy a bežné žiarovky. Prvé zelené je možné nakrájať po troch týždňoch. Takéto pierko zvyčajne dorastá do výšky 20 centimetrov alebo viac.

Pozor! Osvetlenie musí byť zvislé.

Záver

Pestovanie cibule na parapete je skvelý spôsob, ako ušetriť peniaze a získať zdravú a chutnú zeleň. Teraz už viete presne ako pestovať zelenú cibuľu doma pomocou dostupných materiálov a zariadení. Nádoby s bylinkami je možné umiestniť do kuchyne a pre šaláty a iné jedlá majte vždy po ruke šťavnatú zelenú cibuľu. Piliny dobre zadržiavajú vlhkosť a ich použitie je veľmi jednoduché. Mnoho žien v domácnosti tvrdí, že toto je najlepší spôsob pestovania cibule doma.

Komentáre (1)
 1. Dobrý deň. Môžete mi prosím povedať, či je možné na borovicových pilinách riadiť cibuľu po zeleni a ak nie, prečo

  05/11/2020 o 11:05
  Andrej
  1. Dobrý deň!
   Na vynútenie cibule je nežiaduce používať borovicové piliny. Piliny z každého ihličnatého stromu majú vysokú kyslosť, čo komplikuje rast zelenej hmoty. To znamená, že cibuľa prakticky prestane rásť.

   14.05.2020 o 05:05
   Alena Valerievna
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia