Tomato Zhigalo: recenzie, fotografie, výťažok

Zdalo by sa, že skúsených záhradníkov a obyvateľov leta nemôže nič prekvapiť. Chovatelia však nespia a snažia sa ohromiť nielen chutnými, ale aj originálnymi odrodami zeleniny. Čas ukazuje, čo majú milovníci domácich paradajok radšej.

Opis odrody

Zhigalo sa stalo takou mimoriadnou paradajkou. Plody nepravidelného tvaru vyzerajú ako exotická zámorská zelenina a majú tlmenú červenú farbu.

Chuť paradajok sa dá označiť ako sladká, ale nie ako cukrová. Tvarom ovocie pripomína klobásu a váži skromne - 100 - 125 g. Preto môžeme povedať, že vysoký výnos sa poskytuje nie podľa hmotnosti, ale podľa počtu zrelých paradajok. Na jednom štetci je zviazaných 5-7 kusov (ako na fotografii).

Zrelé ovocie sa nelíši v hutnej dužine, má málo semien a gazdinky ho úspešne používajú na vypchávanie. Gigalo patrí k stredne dozrievajúcim odrodám paradajok, a preto sa prvé zrelé plody neobjavia skôr ako 98 - 104 dní.

Štandardné kríky paradajok Odrody Zhigalo majú pomerne kompaktný vzhľad a dorastajú do výšky 40 - 46 cm. Zhigalo patrí k určujúcim odrodám paradajok. To znamená, že ker sa prakticky nerozvetvuje a nezávisle prestáva rásť do výšky, bez pomoci záhradníka.

Dôležité! Charakteristickým rysom štandardných paradajok je nedostatočne rozvinutý koreňový systém. Preto sa na obmedzenom území môžu rajčiny vysádzať hustejšie a zároveň ich viac zbierať.

Výhody paradajok Zhigalo:

 • bohaté ovocie, z jedného kríka môžete zbierať dvakrát toľko ako z iných odrôd paradajok;
 • puzdro prakticky nepotrebuje zovretie;
 • možno pestovať v skleníku aj vonku;
 • nenáročný v starostlivosti;
 • oblasť webu sa uloží.

Medzi nevýhody odrody Zhigalo stojí za zmienku náchylnosť k chorobám nočnej kôry. Niektorí záhradníci zaznamenávajú zvýšenú hustotu šupky, čo nie je príliš príjemné pri konzumácii čerstvého ovocia.

Pravidlá výsadby a starostlivosti

Pre pestovanie odrody Gigalo neexistujú žiadne zvláštne tajomstvá. Pri pestovaní paradajok sa používajú metódy sadenice a sadenice.

Pestovanie sadeníc

 1. Na získanie klíčkov sa semená vysádzajú do špeciálnych nádob. Je lepšie pripraviť si úrodnú pôdu vopred. Vynikajúcou možnosťou je nákup hotovej zeminovej zmesi na sadenie paradajok v špecializovanom obchode.
 2. Na ďalšiu ochranu rastlín pred chorobami je vhodné semená predbežne ošetriť: stačí ich držať dvadsať minút v 1% roztoku manganistanu draselného. Potom sa umyjú v čistej vode.
 3. Pôda v krabici sa uvoľní a navlhčí. Semená Zhigalo sú uložené v špeciálne pripravených plytkých drážkach a posypané zemou (približne pol centimetra vrstva). Nádoby sú tesne zakryté fóliou a umiestnené na teplom mieste s teplotou vzduchu najmenej 21 ° C.
 4. Len čo sa objavia prvé výhonky s listami, je možné sadenice vysadiť do samostatných pohárov. V budúcnosti sú sadenice pred výsadbou na otvorenom teréne mierne vytvrdené - teplota vzduchu je znížená o 5-7 ˚ С.

V skleníku alebo na otvorenom teréne je možné sadenice vysadiť hneď, ako nastane teplé počasie, s výnimkou neočakávaných mrazov.

Výsadba semien na otvorenom teréne

Pomocou tejto technológie pestovania paradajok sa najskôr uskutoční klíčenie semien. Môžete tak dosiahnuť skoršie klíčenie sadeníc paradajok odrody Zhigalo. Na vyklíčenie semien sa umiestnia do pláteného vrecka a ponoria sa na asi 12 hodín do teplej vody.Aby boli semená chladné, voda sa pravidelne vymieňa. Naklíčené semená, po dvoch kusoch, sú zakopané v jamách vykopaných na špeciálne upravenom mieste.

Sadenice je možné vysadiť podľa dvoch schém: lineárnej a šachovnice.

 1. Pri lineárnej metóde je vzdialenosť medzi kríkmi v rade 25 - 30 cm a medzi dvoma radmi sa udržiava vzdialenosť 60 - 70 cm.
 2. Šachovou metódou vzdialenosť v rade medzi kríkmi urobte 50-55 cm, medzi riadkami - 70-75 cm (ako na fotografii).

Len čo semená vyklíčia a na sadeniciach sa objavia dva listy, sadenice sa zriedia - v diere zostane silnejšia rastlina a slabý výhonok sa nevytiahne, ale odreže, aby sa nepoškodil sused.

Dôležité! Pri výsadbe paradajok odrody Zhigalo podľa akejkoľvek schémy zostáva vzdialenosť medzi záhonmi v rozmedzí 90-100 cm.

Viazanie paradajok

Pretože odroda Zhigalo je poddimenzovaná, existuje názor, že sa nevyžaduje jej zviazanie. Predpokladá sa, že paradajka má silný kmeň a vyvinutý koreňový systém už v procese tvorby klíčkov. Keď však dozreje veľké množstvo ovocia, môže sa krík Zhigalo zlomiť / spadnúť so silným nárazovým vetrom. Preto je vhodné poskytnúť každému kríku oporu aj pri príprave záhonov a dier.

Poradenstvo! V regiónoch s chladným podnebím sa podväzok nevyhnutne vykonáva, aby sa zabránilo chorobám rastlín, aby plody neklesli na zem.

V teplých oblastiach sa zaobídete bez podpier. Zhigalo kríky budú položené na zemi, aby chránili pôdu pred vysychaním. Pôdu je vhodné iba premulčovať.

Zalievanie paradajok

Odroda rajčiaka Zhigalo nevyžaduje veľkú pozornosť a starostlivosť. Pretože koreňový systém rastliny sa nachádza blízko povrchu pôdy, je potrebné si dávať pozor na nadmernú vlhkosť pôdy. Stojí za to navigovať po pôde - keď vyschne, zalejte ju.

Výstraha! Odporúča sa zabrániť tomu, aby sa na stonky a stonku rastliny dostala voda.

Po zalievaní musí byť pôda uvoľnená, aby sa zabezpečila dobrá výmena vzduchu.

Vrchný obväz z paradajkových kríkov

3-4 dni po zriedení sadeníc môžete vykonať prvé kŕmenie paradajkami Zhigalo. Vhodnou možnosťou hnojenia je roztok dusičnanu amónneho (15 g na 10 litrov vody). Pod každým kríkom je vhodné naliať liter roztoku. Po hnojení sa odporúča pôdu mulčovať.

Akonáhle sa plody začnú usádzať na kríkoch, vykoná sa druhé kŕmenie paradajok Zhigalo. Ako hnojivo sa používa minerálna zmes (na meter štvorcový je 20 g superfosfátu a 10 g chloridu draselného). Hnojivá sa zakopávajú do vlhkej pôdy. Za týmto účelom sa pozdĺž radov kríkov vo vzdialenosti 17-20 cm od rastlín vytvárajú plytké drážky (4 - 6 cm).

Pri hnojení pôdy sa odporúča opatrné nanášanie dusíkatých hnojív. Ich nadmerné použitie vedie k zvýšenému rastu kríkov a hojnému hromadeniu zelenej hmoty.

Ak neexistujú hotové minerálne hnojivá, potom je celkom možné použiť organické hnojivá. Na prípravu mulleinového roztoku použite vedro s hnojom a 10 vedier s vodou. Paradajky sú oplodnené napusteným (10 - 12 dní) roztokom. Okrem toho je liter infúzie stále vopred zriedený desiatimi litrami vody. Pravidlo kŕmenia: pod každým kríkom sa naleje liter zriedeného nálevu.

Štandardná trieda Zhigalo nespôsobuje problémy so zovretím. Preto nie sú žiadne ťažkosti s starostlivosťou o krík a jeho formovanie.

Choroby a škodcovia

Odroda paradajok Zhigalo sa nemôže pochváliť špeciálnou imunitou voči chorobám. Včasná prevencia však pomáha predchádzať infekcii.

Neskorá pleseň je plesňové ochorenie, ktoré ovplyvňuje nielen rastlinu, ale aj plody. Je známe, že nízke teploty a vysoká vlhkosť vzduchu sú priaznivými podmienkami pre šírenie choroby. Preto sa pri zhoršení poveternostných podmienok odporúča paradajky postriekať tekutinou Bordeaux, fungicídmi (Ridomil Gold, Quadris).

Ako pravidelné preventívne opatrenia sa odporúča pôdu mulčovať, včas odstrániť staré a zažltnuté listy.

Pestovanie štandardnej odrody Zhigalo je vhodné pre začínajúcich záhradníkov a letných obyvateľov, ktorí nehoria pri pestovaní vynikajúcich a vzácnych paradajok.

Recenzie záhradníkov

Vladimír Redikin, Belgorod
Záujem o štandardné odrody už dlho. Vychádzal z balkóna v byte (zasadil odrodu Snegirek). Antoshka teraz rastie pri dači. Paradajky odrody Zhigalo prilákali ich neobvyklý tvar. Ako vždy, výnos štandardných odrôd nesklamal. Horák je veľmi dobrý na konzerváciu (obzvlášť úspešné bolo lecho). Nechám to na ďalšie roky.

Sergej Smirnov, Voronež
Na internete som videl reklamu na štandardné odrody paradajok. Zaujal ho a zasadil na mieste Zhigalo, pretože mal istotu vysokého výnosu. Nemám veľa pôdy, tak som paradajky zasadil celkom pevne. Ale odroda Zhigalo nesklamala - vynikajúca úroda paradajok a žiadne ťažkosti s kríkmi.

Svetlana Kovalenko, Novorossijsk
Vypestoval som si teda klobásu z paradajok. Kríky boli vysoké asi 50 cm, vôbec som sa nezúčastňoval na štipkaní a formovaní kríkov odrôd Zhigalo. Preto bolo v kríkoch niekoľko kmeňov. Množstvo ovocia ohromilo mňa aj susedov. Prekvapila ma hlavne veľkosť paradajok - najväčšia mala 15 cm a priemer 4 cm. Chuť nie je nijako zvlášť zapamätateľná, ale adjika vyšla nádherne. Odrodu nechám na budúci rok.

Komentáre (1)
 1. Kde kúpiť semená "Zhigalo" a "Banana Legs"?

  25.11.2019 o 08:11
  Valentína
 2. Kamarát zdieľal niekoľko kríkov Gigolo. Bolo tam veľa ovocia, ker strednej výšky, 50 cm, ale na môj vkus boli prázdne. Nekvasený.

  21.7.2019 o 01:07
  Oľga
 3. Tí, ktorí niekedy zasadili paradajky Zhigalo, boli s tým spokojní. Paradajka má pozitívne hodnotenia a odporúčania pre pestovanie.

  08.12.2017 o 09:12
  Alex
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia