Tomato Puzata khata: vlastnosti a opis odrody

Len málo záhradkárov, a iba majiteľ osobného pozemku, odmietne pestovať paradajky na svojej záhrade. S modernou rozmanitosťou odrôd s ich úžasnými vlastnosťami a občas neobvyklým vzhľadom nie je ľahké obmedziť sa na použitie iba tých paradajok, ktoré sú ponúkané na trhoch a v obchodoch. A ak si ju sami vypestujete, otvára sa taký nekonečný priestor na výber, že vám oči len bežia. A pestovanie paradajok sa už mení na akýsi koníček, ktorý sa podobá zberateľstvu. V takom prípade sa musia zbierať iba odrody rajčiakov a dojmy s nimi spojené zostávajú, prinajlepšom, na fotografii alebo videu. A chuť, bohužiaľ, sa rýchlo zabudne. A záleží to nielen na odrode, ale aj na podmienkach rastu a počasí.

Samozrejme, v podmienkach veľkej rozmanitosti odrôd rajčiakov, k akým trikom chovatelia nejdú, aby prilákali pozornosť spotrebiteľov na svoj nový výrobok. Často dávajú odrodám také mená, keď počuli, že sa nemôžete ubrániť, len vás zaujali a len tak prešli. Už samotný názov paradajky Puzata khata je veľmi zaujímavý. A on má, okrem mena, a vzhľad je taký neobvyklý, že každého záhradníka určite zaujme a bude ho chcieť zasadiť na svoje stránky.

V akých ďalších vlastnostiach sa táto odroda rajčiakov líši okrem zaujímavého názvu a rovnako neobvyklého vzhľadu? V článku okrem popisu odrody paradajok Puzata khata a jej fotografie nájdete aj veľa recenzií záhradkárov, ktorí sa už pokúsili zasadiť túto odrodu na svoje pozemky.

História a opis odrody

Paradajka Puzata Khata je pomerne nová odroda ruského výberu. Objavil sa v roku 2012 ako výsledok práce skupiny chovateľov pod vedením Vladimíra Kachainika. Bola zaregistrovaná v štátnom registri v roku 2013, pôvodcom bola spoločnosť „Aelita“, pod značkou ktorej sa semená tejto odrody vyrábajú predovšetkým teraz.

Odroda rajčiaka Puzata khata patrí k neurčitým odrodám, to znamená, že má teoreticky neobmedzený rast.

Pozor! V praxi podľa recenzií záhradníkov ani v skleníkových podmienkach kríkovina zvyčajne nevyrastie vyššie ako 170 cm.

Pretože jeho stonky sú pomerne tenké a samotné kríky nemožno nazvať mohutnými, môžu sa rastliny ukladať pod ťarchou plodov, preto si paradajky vyžadujú povinný podväzok do mriežky a tvorbu kríkov. Kríky sa líšia priemernou listnatosťou a na priemernej úrovni sa tiež rozvetvujú.

Listy sú stredne veľké, tmavozelenej farby. Kvetenstvo je stredného typu. Stonka nemá artikuláciu. Jeden zhluk zvyčajne tvorí až 5 plodov.

Napriek tomu, že odroda rajčiakov Puzata khata je pásmová v celom Rusku, vo väčšine regiónov sa odporúča pestovať ju v skleníkoch alebo aspoň s využitím filmových prístreškov. Na otvorenom poli v strednom pruhu podľa recenzií záhradníkov nemusí mať paradajka Puzata khata čas na úplné dozretie alebo bude mať malú veľkosť. Ale na juhu ju možno bezpečne vysadiť na otvorenom teréne - jediným problémom v starostlivosti môže byť iba včasné a pravidelné zavlažovanie.

Aj keď v popise odrody v Gosrestr patrí paradajka Puzata khata k skorému dozrievaniu, to znamená, že podľa tejto vlastnosti by mala dozrieť asi 100 dní po vyklíčení semien, mnohí záhradníci sa sťažujú, že k sčervenaniu plodov dochádza veľmi pomaly a s veľkým oneskorením. Táto odroda má zjavne stále veľkú citlivosť na súčet pozitívnych teplôt a množstvo slnečného žiarenia, čo jej nemusí stačiť na včasné dozretie v stredných zemepisných šírkach.

Pozor! Kvôli rozšírenému množeniu plodov sa dajú paradajky zberať až do samého mrazu, najmä keď sa pestujú v skleníkoch, kde je možné podľa potreby použiť dodatočné kúrenie.

Produktivita je jednou z výhod odrody Puzata khata; z jedného štvorcového metra výsadby sa dá zozbierať asi 9-11 kg paradajok.

Náchylnosť na hlavné choroby rajčiakov nie je uvedená v oficiálnom popise odrody, ale podľa recenzií sú paradajky Puzata khat celkom odolné proti neskorej plesni a iné vredy ju obvykle obchádzajú, s výhradou minimálnych preventívnych opatrení.

Ale je dosť citlivý na zloženie pôdy, na ktorej sa pestuje - je potrebné, aby bola vyvážená z hľadiska obsahu všetkých základných živín.

Vlastnosti ovocia

Ojedinele sa odroda rajčiakov môže pochváliť takým neobvyklým ovocným tvarom ako Puzata khata. Nielen, že je silne rebrovaný, a dokonca aj samotný tvar je hruškovitého tvaru, vďaka čomu ovocie silne pripomína kabelku nazhromaždenú zhora, z ktorej gazdinky chodili na trh.

Farba nezrelých plodov je svetlozelená a na základni nie je žiadna škvrna. Keď dozrejú, farba paradajok sa zmení na červenú, ale skôr s oranžovým nádychom. V paradajke je 4 až 6 semenných hniezd.

Plody sú veľké - v priemere je ich hmotnosť 250 - 300 gramov, existujú však exempláre dosahujúce hmotnosť 700 - 800 gramov. Ako to často býva, prvé plody na kríkoch majú najväčšiu veľkosť, potom sa paradajky postupne zmenšujú.

Komentujte! Veľkosť plodu silne závisí od mnohých podmienok: od formácie a vrchného obväzu, od poveternostných podmienok počas rastu a dokonca od hustoty výsadby.

Šupka ovocia je dostatočne hustá, aby unesla značnú hmotnosť paradajok bez toho, aby praskla. Ale v procese stravovania to nie je cítiť. Dužina je dosť šťavnatá, ale v paradajkách sú často prázdne miesta, preto nie sú veľmi vhodné na konzervovanie.

Chuť profesionálnych degustátorov má hodnotenie „4“, väčšina záhradkárov ju uznáva ako dobrú, ale zďaleka nie vynikajúcu. Paradajky tejto odrody obsahujú veľa cukru a prakticky nijakú kyselinu, takže sú vhodné najmä ako diétna a detská výživa. Z plodov tejto odrody paradajok sú vynikajúce šaláty, dobré zemiakové pyré a ďalšie prípravky, pri ktorých sú paradajky rozdrvené a nepoužívajú sa ako celok.

Komentujte! Šťava z paradajok tejto odrody je veľmi chutná a bohatá.

Zjavnou výhodou odrody paradajok Puzata khata je dobrá skladovacia kapacita. Dajú sa nazbierať ešte zelené, ľahko a rýchlo zrejú na parapete a potom sa dajú pomerne dlho skladovať bez zmeny ich chuťových vlastností.

Vďaka tejto vlastnosti sa paradajky odrody Puzata khata ľahko prepravujú na veľké vzdialenosti, a preto môžu byť prospešné pre komerčné pestovanie. Je pravda, že pre svoj neobvyklý tvar paradajky zaberajú viac miesta v štandardnej nádobe.

Výhody a nevýhody odrody

Ak zhrnieme všetky vyššie uvedené, je potrebné poznamenať, že odroda paradajok Puzata khata má množstvo výhod, ktoré ju odlišujú od mnohých jej druhov:

 • Vysoká úroda, podľa recenzií niekedy dokonca prevyšujúca čísla uvedené v oficiálnom popise odrody;
 • Ovocie obsahuje veľa cukru a ďalších prospešných prvkov;
 • Vysoká konzervácia ovocia;
 • Veľká veľkosť a neobvyklý tvar paradajok;
 • Porovnávacia odolnosť paradajok voči hlavným chorobám.

Odroda má samozrejme aj svoje nevýhody, medzi ktoré patria predovšetkým:

 • Potreba tvarovania a podväzkov v dôsledku určitej krehkosti kríkov;
 • Presnosť paradajok v chatrči Puzata pre úrodnosť pôdy.

Pestovanie a starostlivosť

Všeobecne sa paradajky Puzata Khata pestujú podľa štandardnej technológie pre paradajky, stále však existujú určité zvláštnosti.

Obdobie sadeníc

Pretože paradajky Puzata khata sú odrodou, nie hybridom, na siatie môžete použiť zakúpené semená aj tie, ktoré ste získali z vlastných rastlín alebo od svojich priateľov.

Dôležité! Semená je vhodné pred sejbou namočiť do roztoku mikroelementov alebo stimulátorov rastu (Zircon, Epin, HB-101), pretože majú nízku klíčiacu energiu a klíčky sa môžu z pôdy objavovať pomaly a nerovnomerne.

Pred vysadením kríkov na trvalé miesto je potrebné zasiať semená do nádob na sadenice asi 60-65 dní.

Ihneď po vyklíčení je vhodné klíčky umiestniť pod najjasnejšie osvetlenie, aké pre ne nájdete. V takom prípade musí byť teplota naopak znížená o 5-10 stupňov. Môžete tak dosiahnuť dobrý vývoj koreňového systému a zároveň zvýšiť imunitu rastlín rajčiaka.

Keď sa na semenákoch paradajok objavia prvé pravé listy rajčiaka, musia sa kríky vysadiť v samostatných kvetináčoch. Týždeň po zbere je vhodné sadenice nakŕmiť. Pretože sadenice tejto odrody môžu vyzerať v porovnaní s ostatnými paradajkami slabšie, je vhodné ich kŕmiť malými dávkami hnojív raz týždenne. Najlepšie je používať humáty s mikroelementmi alebo mikrobiologickými hnojivami, ako sú Shining, Baikal a ďalšie.

Pristátie v zemi a ďalšia starostlivosť

Pretože rajčiaky tejto odrody vyžadujú povinný podväzok, je ľahšie spočiatku vysadiť sadenice v blízkosti mriežky. V tomto prípade je strihanie a ďalšie viazanie stoniek výrazne zjednodušené. Na 1 meter štvorcový záhrady nie sú vysadené viac ako 3 kríky paradajok Puzata khata.

Poradenstvo! Na mriežku je možné priviazať nielen stonky, ale aj kefy so zrejúcimi plodmi, pretože vďaka svojej veľkej veľkosti a hmotnosti sa môžu plody po dozretí odlomiť spolu s konármi.

Je žiaduce formovať paradajky tejto odrody na 1 alebo 2 stonky. Na vytvorenie kríkov na 2 stonkách zostáva jeden nevlastný syn, vyrastajúci pod prvou kvetinovou kefou. Všetci ostatní nevlastní synovia a spodné listy sa postupne odstraňujú. Všetky nevlastné deti sa postupne a systematicky odstraňujú, aby sa vytvorili v 1 stonke, čo im zabráni dorásť do dĺžky viac ako 10 cm.

Aby ste získali veľké paradajky, je vhodné sformovať kríky do jedného kmeňa. Ak máte na záhrade alebo v skleníku málo miesta a musíte častejšie vysádzať kríky, potom bude v tomto prípade jedinou možnou technológiou pestovania tvorba rastlín v jednom kmeni.

Rastliny tejto odrody sú pomerne náročné na úrodnosť pôdy, preto je potrebné po výsadbe do pôdy vykonať ešte niekoľko zálievok. Pravidelne tiež kríky zalievajte studenou vodou, najmä ak je horúce a suché počasie.

Paradajky môžu dozrievať nerovnomerne, preto si v prípade skorého chladného počasia vopred dajte pozor, aby ste mali kríky navyše kryté.

Pozor! Ak sa plody nechcú červenať, dajú sa zberať v nezrelej zelenej podobe - sú schopné pomerne rýchlo dozrieť, ležať na parapete.

Recenzie záhradníkov

Recenzie letných obyvateľov a záhradníkov o odrode paradajok Puzata khata, ktorých popis a fotografia ste mohli vidieť vyššie, sú veľmi rozmanité a niekedy si odporujú. Možno je to spôsobené rôznymi poveternostnými podmienkami pri pestovaní paradajok, alebo došlo k nesprávnej klasifikácii semien.

Alena, 39 rokov, Tver
Susedia sa tento rok podelili so sadenicami paradajok Puzata khata. Dozrievajúce paradajky mali veľmi neobvyklý tvar, napríklad také rebrované, v podobe nádoby. Ale nakoniec, keď dospeli, trochu sa narovnali, stali sa hladkými, krásnymi. Paradajky mi veľmi chutili, sladké aj hutné, skoro vôbec nie sú semienka. Veľmi sa mi to páčilo, ale konáre sú tenké, treba ich opatrne zviazať, inak sa lámu alebo padajú na zem - plody sú ťažké.
Svetlana, 43 rokov, Tomsk
Odrodu Puzata Khat som zasadil do skleníka. Nezískal som veľa sadeníc, pretože pučia málo semien. Iba 5-6 kríkov, ale aké paradajky.Je v nich všetko dobré - chuť, farba, tvar i veľkosť. Potom určite zasadím. To, o čo sa musia starať, je s každou kultúrou, musíte tvrdo pracovať, aby ste si úrodu mohli vychutnať neskôr.
Sergey, 42 rokov, Mesto Novosibirsk
Táto odroda ma nelákala ničím zvláštnym. Paradajky majú samozrejme neobvyklý tvar, ale chuť je akosi nevýrazná, nedá sa povedať, že by úroda potešila, a tak som z kríka nazbieral pár kilogramov. Už nebudem sadiť.
Zoya, 44 rokov, Samara
Úžasná odroda! Bola to jedna z prvých z hľadiska výnosu v tomto roku. Zhromaždil som z kríka ako celku asi vedro paradajok, aj keď zelených, pretože som ich pestoval na otvorenom poli. Doma teda dobre dozreli a nevidel som v nich žiadne prázdne miesta, naopak, šťavnaté, husté, chutné. Vonku boli takmer oranžové a vo vnútri ružové - krása! Budúci rok budem sadiť do skleníka - možno dozrejú ešte skôr.
Anna, 37 rokov, Moskovská oblasť
No táto odroda na mňa vôbec neurobila dojem. Nie je ani jasné, za čo ho chvália. Boli tam paradajky, ale boli také bez chuti, že nabudúce ich už určite nesadím.
Anton, 34 rokov, Tver
Odrodu Puzata Khata som zasadil druhýkrát, pretože sa mi veľmi páčila. V skleníku to bol jeden z najproduktívnejších, také množstvo paradajok som ešte nevidel. Tento rok sa pestovala na otvorenom teréne, iba tesne po výsadbe koncom mája bola pokrytá netkaným materiálom, aby ju nepoškodil chlad. Páčilo sa mi tiež to, že nie je veľmi poškodená neskorou plesňou, ako iné odrody.

Záver

Napriek tomu, že sa odroda Puzata khata objavila relatívne nedávno, už si dokázala nájsť svojich fanúšikov aj tých, ktorí z nej boli sklamaní. V takýchto prípadoch existuje iba jeden spôsob, ako sa dostať ku dnu pravdy - kúpiť si semená a vypestovať si paradajky tejto odrody svojpomocne.

Komentáre (1)
 1. Puzata khata z Aelity, zasadená na otvorenom teréne, severne od Saratovského regiónu, sa cítila najlepšie, nepraskala, nebolela. Ale hmotnosť je ďaleko od 300g. Od 500 do 1 200 g., Pestované na džús a cestoviny, v roku 2020 boli paradajky príliš sladké a kŕmené množstvom popola (bylinného)

  18.01.2021 o 01:01
  Inna
 2. Túto odrodu som vysadil prvýkrát. Som veľmi šťastný! Zožnite a ochutnajte dobré paradajky. Pokúsim sa zbierať semená na ďalšie pestovanie.

  09/08/2019 o 08:09
  Oľga
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia