Tomato Lazy

Nie je žiadnym tajomstvom, že paradajky sú náročná plodina, o ktorú sa treba starať. Čo záhradníci našej krajiny nechodia, aby získali dobrú úrodu týchto rastlín milujúcich teplo. Sibírski chovatelia vyvinuli špeciálnu odrodu paradajok s názvom Lazy, aby nejako zmiernili už aj tak ťažký život našich záhradníkov. O ňom bude reč v tomto článku.

Lenivý

Vlastnosti odrody

Tomato Lazy je jednou z najjasnejších odrôd Sibírsky výbernedávno stiahnuté. Ale napriek tomu, že od jeho vzniku uplynulo asi 6 rokov, už si dokázal získať širokú a zaslúženú popularitu.

Táto odroda dostala svoje meno z nejakého dôvodu. Je ideálny pre začínajúceho záhradníka, ako aj pre tých, ktorých už unavuje potenie a starostlivosť o rajčinové postele. Sibírsky chov zanechal na tejto odrode zvláštny odtlačok - dobre znáša mrazy a nie je citlivý na teplotné výkyvy. Vďaka tomu sú paradajky Lazytom vhodné na pestovanie nielen v strednom pruhu, ale aj v najsevernejších regiónoch.

Dôležité! Túto odrodu je potrebné pestovať iba v severných oblastiach v skleníkoch alebo vo filmových prístreškoch. Zvyšok regiónov môže Lazy Woman bezpečne vysadiť na otvorenom teréne - výnos tým neutrpí.

Odroda paradajok Lazytayka patrí k skorým odrodám. Od okamihu objavenia sa po dozretie prvých plodov to bude trvať od 95 do 100 dní. Jeho rozhodujúce kríky môžu dorásť až do výšky 60 cm. Ich kompaktná veľkosť a nízky rast umožňujú pestovať ich aj v malých skleníkoch. Rastliny paradajok odrody Lazyayka nepotrebujú povinné formovanie kríkov. Všetko, čo potrebujú, je odstrániť nevlastné deti k prvej kefke a vyklopiť hlavnú stopku vo výške 40 - 50 cm. Kvôli bohatému plodu s veľkými plodmi si Lazy Bushes vyžaduje uviazanie na oporu.

Lenivý

Plody tejto odrody sú viazané veľmi priateľsky a hlavne na bočné nevlastné deti. Zrelá paradajka Lazy má tvar v tvare srdca a hladkú pokožku. Jeho farba sa môže meniť: od jasne červenej po červeno-karmínovú. Paradajky tejto odrody sú veľké. Ich priemerná hmotnosť bude asi 300 gramov. Pri dobrej starostlivosti môže priemerná hmotnosť paradajok presiahnuť 500 gramov. Dužina ovocia má priemernú hustotu a obsahuje 4 až 5 priečok. Sušina v rajčiakoch Lazyayka bude približne 4,5%.

Lenivý

Chuťové vlastnosti tejto odrody sú vynikajúce. Majú príjemnú chuť s miernou kyslosťou. Sú ideálne na čerstvú konzumáciu, ako aj na výrobu džúsov a rôznych omáčok. Ich použitie je možné na prípravu nálevu a zaváranín. Odrodu Lazy Tomato možno navyše konzumovať aj v sušenej forme.

Táto odroda paradajok sa vyznačuje odolnosťou proti neskorej plesni a makrosporóze. Zo škodcov môže byť pre túto odrodu nebezpečný medveď a slimáci útočiaci na dospelé rastliny.

Dôležité! Hubové lézie rastlín a plodov odrody Lazyayki sú celkom bežné, keď sa pestujú v skleníku.

Aby sa tomu zabránilo, nesmieme zabudnúť na potrebu pravidelného vetrania skleníka.

Odroda paradajok Lazyanka má zvýšený výnos. Z každého z jeho kríkov môžete nazbierať až 6 kg paradajok. Celkový výnos na meter štvorcový bude asi 15 kg.

Hlavné výhody odrody Lazyayka sú:

 • veľké veľkosti ovocia;
 • vynikajúca chuť a trhové vlastnosti;
 • schopnosť rajčiakov skladovať sa dlho;
 • mrazuvzdornosť;
 • schopnosť plodov dozrieť s predčasným odstránením z kríka.

Okrem výhod má odroda paradajok Lazyka aj niekoľko nevýhod:

 • rastliny tejto odrody neznášajú celkom dobre teplo a sucho;
 • kríky vyžadujú silnú podporu;
 • nemusí rásť na všetkých pôdach.

Berúc do úvahy všetky výhody tejto odrody, jej nevýhody sa stávajú nevýznamnými. Mnoho záhradníkov si všimne nenáročnosť odrody paradajok Lazytom, ako aj jej vynikajúci výnos.

Rastúce odporúčania

V našich zemepisných šírkach sa plodina paradajok Lazytayka, rovnako ako iné odrody, pestuje prostredníctvom sadeníc. Jeho príprava sa začína v marci, 50 - 55 dní pred pristátím na trvalom mieste.

Poradenstvo! Tí záhradníci, ktorí chcú začať s úrodou tejto skorej odrody ešte rýchlejšie, môžu sadenice sadiť na trvalé miesto do 45 dní od klíčenia.

Zároveň je potrebné zasadiť semená pre sadenice najskôr v polovici marca.

Napriek tomu, že takmer všetky semená prechádzajú predpredajnou prípravou, skúsení záhradkári odporúčajú, aby ste si ich sami triedili a spracovali. Potrebujete na to:

 • Všetky semená ponorte do vody. Semená, ktoré vyplávajú na povrch, sú prázdne a nemôžu klíčiť. Preto nesmú pristávať. Okrem toho nevysádzajte malé a poškodené semená - s najväčšou pravdepodobnosťou nebudú pučať.
 • Vybrané semená musia byť ošetrené slabým roztokom manganistanu draselného po dobu 15 minút. Potom musia byť opláchnuté teplou vodou.
 • Semená namočte do vody s prídavkom minerálneho hnojiva alebo stimulátora rastu. Doba máčania by nemala presiahnuť 12 hodín.

Triedením a spracovaním semien môžete dosiahnuť nielen 100% klíčenie, ale tiež výrazne posilniť imunitu mladých rastlín.

Pri výsadbe semien pre sadenice stojí za to dodržať hĺbku sejby 1,5 cm, hlbšia alebo plytká výsadba neumožní normálnemu klíčeniu semien. Aby sa sadenice čo najrýchlejšie objavili, je potrebné im zabezpečiť teplotu 20 až 26 stupňov. Po výskyte väčšiny sadeníc sa odporúča znížiť teplotu. Cez deň by malo byť 14 - 16 stupňov, v noci by malo byť medzi 12 - 14 stupňami.

Aby sa rastlinám odrody rajčiakov Lazytom uľahčilo premiestnenie transplantátu na trvalé miesto, musia sa kaliť. Postup kalenia je dosť jednoduchý - mladé rastliny sa v noci vyberú na balkón alebo sa umiestnia do mierne otvoreného okna. Aby sa zabránilo rozťahovaniu sadeníc, musia byť nádoby najskôr pokryté fóliou.

Dôležité! Kalenie sa vykonáva pri nočnej teplote najmenej 10 stupňov.

Lenivé sadenice sa zbierajú po vytvorení prvých dvoch listov. Zároveň musia byť transplantované opatrne, bez poškodenia slabého koreňového systému rastlín. Počas zberu musí byť každá rastlina skontrolovaná a v prípade zistenia koreňovej hniloby vyradená. Slabé sadenice by navyše nemali mať šancu. Najmä ak sa plánuje výsadba na otvorených záhonoch.

Odroda rajčiaka Lazy, napriek svojej nenáročnej starostlivosti, nemusí rásť na všetkých pôdach. Jej sadenice by sa nemali vysádzať na vysoko hnojené kyslé pôdy. Optimálne budú postele so sypkou pôdou strednej alebo neutrálnej kyslosti. Ak je na webe organizované striedanie plodín, potom postele po:

 • mrkva;
 • Lukáš;
 • uhorky;
 • kapusta;
 • strukoviny.
Dôležité! Paradajky by sa nemali sadiť po zemiakoch alebo paprike 3 roky. Tieto plodiny nenechajú pre paradajky žiadne užitočné látky.

Okrem toho zdieľajú spoločné choroby, čo výrazne zvýši riziko infekcie rastlín paradajok.

Viac informácií o chorobách z paradajok nájdete na videu:

Mladé rastliny odrody Lentyayka nepotrebujú veľa priestoru pre optimálny rast. Na jeden meter štvorcový sa zmestí až 6 kríkov. Ďalšia starostlivosť o ne nebude ťažká. Všetko, čo potrebujú, je:

 • Podväzok na podperu alebo mriežku;
 • Pravidelné zalievanie. V našom podnebí by mali byť paradajky zalievané najviac dvakrát týždenne, ak sú pestované vonku, a raz týždenne, ak sú pestované v skleníku. Zalievať sa oplatí iba pri koreni. Pre paradajky je lepšie nepoužívať zavlažovanie zavlažovaním.
 • Odstránenie nevlastných detí tejto odrody sa vykonáva iba po prvý štetec. V budúcnosti Lazyboy nepotrebuje zovretie a vytvorenie kríka.
 • Hnojenie minerálnymi a organickými hnojivami.

Odroda paradajok Lazy sa zaobíde bez uvoľňovania a vytrhávania buriny. Ale vykonávanie týchto postupov môže zvýšiť produktivitu rastlín tejto odrody.

Ak budete postupovať podľa týchto jednoduchých odporúčaní, prvé Lazy Tomato môžete zberať za 2,5 - 3 mesiace od výskytu výhonkov.

Ohlasy

Galina, 42 rokov, Kovrov
Lazy Woman si z fotografie vybrala odrodu paradajok. Už doma som čítal, že bol nenáročný a potichu sa tešil. Semená sadeníc sa ošetria manganistanom draselným a vysadia sa. Sadenice klíčili spolu, ale nie všetky prežili. Sadenice som zasadil do skleníka koncom mája. Kroviny tejto odrody vyrástli dosť kompaktne. Sadil som ich každých 50 cm, ale mohol som nechať trochu menej miesta. Plody sú pomerne veľké, preto musia byť kríky zviazané. Majú klasickú paradajkovú príchuť s kysnutosťou. Výťažok z tejto odrody ma potešil, preto vysadím viac.

Larisa, 31 rokov, Strunino
Táto odroda bola zakúpená omylom, ale nikdy som neoľutoval. Lazy Tomatoes úplne zodpovedajú fotografiám z obalu osiva. Sú veľké a chutné. Zároveň nevyžadujú osobitnú starostlivosť. Pestoval som ich vonku a neočakával som, že budú plodné. Ale táto odroda ma prekvapila. Určite ju opäť zasadím.

Mária, 58 rokov, Serpukhov
Už druhý rok vychovávam Lazy Woman. Táto odroda vyžaduje povinné viazanie na podložku. V takom prípade je potrebné priviazať nielen samotný kmeň, ale aj kefy. Prvýkrát som to neurobil a paradajková kefa sa rozbila. Všeobecne je odroda naozaj dobrá. Má veľké a mäsité plody. Ale bez náležitej starostlivosti neposkytne hojnú úrodu. Preto by som nepovedal, že je taký nenáročný na starostlivosť.

Komentáre (1)
 1. Odroda "Lazy" je veľmi dobrá. Paradajky sú veľké aj vonku. Dužina je lahodná, dokonca by som to povedala, cukor. Naozaj sa mi to páčilo. Určite sadím.

  14.02.2018 o 08:02
  Natalia 63 rokov, Kemerovo
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia