Susedská zelenina v posteliach: stôl

Svoju záhradu môžete skrášliť a zároveň zužitkovať každý kúsok zeme pomocou zmiešaných záhonov. Táto technológia spočíva v výsadbe niekoľkých druhov rastlín na jeden hrebeň. Susedstvo zeleniny v záhonoch môže pomôcť chrániť rastliny pred škodlivými vírusmi a hmyzom. Kombinácie niektorých rastlín tiež urýchľujú vzájomný rast. Zároveň existujú nekompatibilné kultúry, ktoré nemožno umiestniť do tesnej blízkosti. Vzhľadom na tieto protichodné skutočnosti by sa k vytváraniu zmiešaných záhonov malo pristupovať kompetentne, aby sa nepoškodili rastliny, ale aby sa zlepšili ich rastové podmienky.

Technologické výhody

Zmiešané výsadba zeleniny v záhrade majú oproti izolovanému pestovaniu plodín množstvo výhod:

 • plocha pozemku je využitá čo najefektívnejšie;
 • rastliny, ktoré sa živia vynikajúcimi mikroelementmi, rovnomerne vyčerpávajú pôdu, navzájom si nekonkurujú;
 • susedia v záhrade si môžu navzájom vylepšiť vkus;
 • arómy emitované určitými rastlinami môžu priťahovať alebo odplašiť hmyz;
 • správne usporiadanie rastlín môže vykonávať ochranu pred vetrom a vytvárať priaznivú mikroklímu pre pestovanie konkrétnych plodín;
 • zmiešané pestovanie zeleniny vylučuje použitie chemických hnojív a na získanie dobrej úrody sa využívajú iba prírodné sily Zeme.

Zmiešané postele sú teda ľahkým spôsobom, ako zlepšiť výnosy. Pomocou tejto technológie je možné kompetentne využívať zdroje Zeme a bez použitia ďalších finančných prostriedkov prilákať prospešný opeľujúci hmyz, odplašiť škodcov a vytvoriť potrebné mikroklimatické podmienky.

Zásady pre vznik zmiešaných hrebeňov

Pri vytváraní zmiešaných postelí by sa mali striktne dodržiavať tieto zásady:

 • v centrálnej časti zmiešaného lôžka sa odporúča pestovať plodiny s dlhou dobou dozrievania;
 • okraje hrebeňa by sa mali používať na pestovanie krátkych, rýchlo zrejúcich plodín, napríklad šalátu, špenátu;
 • pri kombinovaní rastlín je potrebné brať do úvahy vývoj ich koreňov. Takže v bezprostrednej blízkosti môžete pestovať plodiny so silne a málo rozvinutým koreňovým systémom;
 • pri zmiešanom pestovaní by sa nekompatibilné plodiny mali vysádzať čo najďalej od seba.

Keď ste sa rozhodli vytvoriť vo svojej záhrade zmiešané záhony, mali by ste dodržiavať vyššie uvedené zásady pestovania a starostlivo sa oboznámiť s vlastnosťami rôznych plodín. Malo by sa pamätať na to, že táto technológia umožňuje pestovať kvety a zeleninu súčasne na rovnakom záhone. Kvetinové rastliny teda môžu mať nielen priaznivý vplyv na zeleninové plodiny, ale môžu ešte viac skrášliť záhradu.

Užitočné vlastnosti rastlín

V tesnej blízkosti rastlín vyžadujúcich opelenie sa odporúča pestovať plodiny, ktoré priťahujú opeľovače. Patria sem rôzne odrody mäty, majoránky, harmančeka, tymiánu, citrónového balzamu. Tieto rastliny nie sú zeleninou, ale môžu byť použité na liečivé účely alebo ako záhradná dekorácia. Ich vôňa láka osy a dravé mušky, ktoré opeľujú kvitnúce rastliny.

Ťažké pôdy si vyžadujú neustále kyprenie. V takom prípade môžu poľnohospodári farmárovi pomôcť. Aby ste ich prilákali, môžete vysadiť cibuľu, čakanku, valeriánu.

Cesnak pomáha bojovať proti voškám. Jeho vôňa odpudzuje tento škodlivý hmyz.Cesnak tiež prispieva k hromadeniu síry v pôde.

Dôležité! Vyššie uvedené rastliny, s výnimkou cesnaku, sú kompatibilné s absolútne všetkými plodinami.

Kombinácie zeleniny

Pri vytváraní zmiešaných záhonov so zeleninou by ste mali starostlivo vyberať „susedov“, ktorí si navzájom neubližujú, ale poskytnú si vzájomnú pomoc. Vlastnosti väčšiny plodín sú individuálne, preto by sa pri vytváraní zložitých výsadieb mala každá rastlina posudzovať osobitne:

Paradajky

V bezprostrednej blízkosti paradajok sa odporúča pestovať cesnak, kríkové nízko rastúce fazule, kapustu, mrkvu, repu, špenát, petržlen. Byliny s obzvlášť výraznou arómou (tymián, citrónový balzam, bazalka) odpudzujú škodcov, zlepšujú chuť paradajok a predlžujú ich trvanlivosť.

V blízkosti paradajok sa neodporúča pestovať uhorky, kôpor, fenikel a zemiaky.

Uhorky

Uhorky sa k posteliam hodia rôzne druhy fazule, fazuľa, hlávkový šalát, cibuľa, kapusta, kôpor, repa, zeler. Paradajky sú možno jedinou plodinou, ktorá by sa nemala sadiť vedľa uhoriek.

Úžasné sused pre uhorky je reďkovka. Odplaší pavúkovce a listové chrobáky. Reďkovka zároveň zlepšuje chuť plodiny. Je tiež potrebné poznamenať, že blízkosť uhoriek s cibuľou je vzájomne prospešná.

Kapusta

Na kapustu často útočí škodlivý hmyz. Takže ďatelina biela môže pomôcť v boji proti húseniciam. Vysieva sa priamo pod koreň kapusty. Ďatelina biela tiež odpudzuje kapustové vošky a koreňové mušky. Zeler pomáha pri pestovaní kapusty v boji proti hlinenej blche. Byliny so silnými, jasnými arómami vystrašia kapustové motýle. Pór pomáha zabrániť tomu, aby húsenice naberačky nepoškodili vašu úrodu. Kôpor má na kapustu dvojnásobný priaznivý účinok: odpudzuje vošky a zlepšuje chuť zeleniny.

Zemiaky, fazuľa, šalát, repa môžu rásť v susedstve kapusty bez poškodenia. Paradajky, hrozno, cesnak by sa nemali vysádzať na zmiešaný záhon s kapustou.

Zemiaky

Zemiaky sa často sadia ako samostatná plodina, nájdu sa pre nich však aj vhodní zdraví susedia. Chren teda môže chrániť zemiaky pred plošticami a strukoviny privádzajú do pôdy dusík, čo má priaznivý vplyv na produktivitu zemiakov. Strukoviny tiež chránia zemiaky pred zemiakovým chrobákom z Colorada.

Neškodnými susedmi na kapustu na zmiešanom lôžku sú šaláty, reďkovky, kukurica, koriander. V blízkosti zemiakov sa neodporúča pestovať repu, slnečnicu a paradajky.

Luk

Kombinácia mrkvy a cibule je pre naše záhrady klasikou. Tieto dve rastliny v tej istej záhrade odstrašujú škodcov, ich korene si nekonkurujú. Okrem mrkvy, repy, uhoriek, reďkovky, špenátu, šalátu sa do susedstva s cibuľou dobre hodí. Na rovnakom záhone s cibuľou sa neodporúča vysádzať fazuľu, fazuľu, hrášok.

Na vytvorenie zmiešaných záhonov sa dajú použiť aj iné zeleninové plodiny. Napríklad cesnak sa na jahodovej záhrade cíti dobre. A hoci cesnak nemá na plodiny bobúľ veľký vplyv, táto kombinácia rastlín umožňuje racionálne využitie pôdy.

Mäta, reďkovka a strukoviny môžu urýchliť rast a dozrievanie cukety. Baklažány sa odporúčajú vysádzať do zmiešaných záhonov v kombinácii s fazuľou, bazalkou alebo hráškom. Prázdne miesto medzi riadkami repy je možné vyplniť zeleným šalátom, ktorý bude skvelým susedom. Informácie o kompatibilite iných zeleninových plodín nájdete v nasledujúcej tabuľke.

Pre začínajúcich záhradníkov je samozrejme ťažké orientovať sa v celej škále zeleninových plodín a zvoliť schémy na vytváranie zmiešaných záhonov. Preto skúsení poľnohospodári ponúkajú určité schémy výsadby rastlín na zmiešaných chrbtoch. Tu sú niektoré z nich:

 1. Šalát by mal byť zasadený do prvého, krajného radu hrebeňa.Druhý rad je možné vysadiť reďkovkami alebo mrkvou, vítaná je aj kombinácia týchto okopanín v jednom rade. Na treťom rade takto zmiešaného záhona by mala byť zasadená cibuľa. Štvrtý a piaty rad postele by mali opakovať druhý, respektíve prvý.
 2. V strede záhrady je potrebné vysadiť uhorky. Jeden okraj takto zmiešaného záhonu je pridelený na pestovanie fazule, druhý na kapustu.
 3. Racionálne je striedať mrkvu s cibuľou alebo majoránkou, aby bola medzi radmi mrkvy vzdialenosť 30-35 cm.

S niektorými ďalšími schémami výsadby zeleninových rastlín na zmiešaných záhonoch sa môžete oboznámiť sledovaním videa:

Užitočné bylinky

Všeobecne sa uznáva, že v záhrade by sa mali pestovať iba úžitkové rastliny, ktoré sú potravinovým produktom. Málokto však vie, že niektoré bylinky, kvety a dokonca aj burina môžu byť v záhrade prospešné:

 • tymián vedľa cibule môže výrazne zvýšiť jeho úrodu;
 • pelargónie, petúnie a majorán môžu nielen vyzdobiť záhradu pestovaním papriky, ale aj zlepšiť úrodu plodiny;
 • vedľa mrkvy a strukovín môžete zasadiť rozmarín a šalviu;
 • rôzne druhy šalátu môžu zlepšiť chuť paradajok rastúcich v susedstve;
 • koreňový systém púpavy prechádza hlboko do zeme, čím zvyšuje vápnik na povrch zeme. Púpavové kvety tiež lákajú opeľujúci hmyz;
 • nechtík je schopný zdobiť záhony akýmikoľvek rastlinnými rastlinami, ktoré ich chránia pred voškami.

Ako je zrejmé z navrhovaného zoznamu, kvety, bylinky a zelenina na tej istej záhradnej posteli sa môžu navzájom dopĺňať a zdobiť záhradu. A dokonca aj burina ako púpava môže byť prospešná.

Kombinácie skleníkov

Skleníky a skleníky majú spravidla malé obmedzené plochy, v dôsledku čoho sa ich poľnohospodári snažia využívať čo najefektívnejšie. Pri kombinovaní rastlín v uzavretých podmienkach však stojí za to pamätať, že sa dajú pestovať iba plodiny s podobnými požiadavkami na mikroklímu. Takže výsadba paradajok a uhoriek v jednom skleníku je chybou: uhorky vyžadujú vysokú vlhkosť, keď to paradajky nevydržia.

V tom istom skleníku s paradajkami sa odporúča vysadiť bielu kapustu. Zeler, hrášok, fazuľa a fazuľa sa budú dobre cítiť na úpätí boráku lekárskeho. Baklažány a papriky sa dajú pestovať aj v rovnakom skleníku s uhorkami, pretože tieto plodiny sú podobné, pokiaľ ide o požiadavky na vlhkosť vzduchu.

Zeleninová záhrada je platformou pre stelesnenie absolútne akýchkoľvek nápadov farmára. Spravidla však vždy nie je dostatok pôdy na pestovanie všetkých požadovaných plodín. Preto sa veľa majiteľov pozemkov uchýli k vytvoreniu zmiešaných postelí. Zároveň môže byť okolie v lôžkach užitočné a dokonca prispieť k zvýšeniu výťažku. Takže vyššie v článku sú ponúkané príklady a fotografie zmiešaných postelí, ako aj možné schémy umiestňovania rôznych plodín. Tieto informácie určite pomôžu začiatočníkom a už skúseným poľnohospodárom vylepšiť svoje záhrady.

Komentáre (1)
 1. Pre prvákov zrozumiteľné ... ďakujem! :)

  31.01.2020 o 06:01
  Olya
 2. Ďakujem ti veľmi pekne!! Pre mňa ako začínajúceho záhradníka je to len neoceniteľný darček! POĎAKOVAŤ!!

  20.12.2017 o 11:12
  Tatyana
 3. Fajn! Poďakovať!

  10.05.2017 o 04:05
  Aldyn-kys
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia