Cibuľové odrody na zimnú výsadbu

Záhradníci čoraz častejšie pred zimou sejú cibuľu. Jesenný výsev vám umožňuje urýchliť proces dozrievania plodín, zvyšuje produktivitu a zlepšuje kvalitu získanej zeleniny. Cibuľa vysiata na jeseň je vysoko odolná voči chorobám a škodcom. Farmár tým, že na jeseň dokončí potrebné práce, ušetrí cenný čas počas jarnej sejby. Aby ste ocenili všetky tieto výhody a dosiahli dobrú úrodu, musíte vedieť, ktorú cibuľu treba pred zimou vysadiť. Nie všetky odrody tejto kultúry sú schopné úspešne vydržať zimovanie, preto by sa mali zvoliť zimné druhy plodín. Najlepší odrody zimnej cibule skúsime to popísať ďalej v článku.

Výhody a nevýhody zimnej cibule

Niektoré z výhod zimnej cibule sme už uviedli vyššie a nebudeme sa opakovať. Okrem vyššie uvedených argumentov však existujú aj významné výhody jesennej výsadby zimnej cibule:

 • Výsadba materiálu na jeseň je oveľa lacnejšia ako na jar.
 • Ak bola sada zhromaždená nezávisle, potom jesenná výsadba umožňuje, aby ste sa nemuseli obávať jej skladovania v zime.
 • Hlavičky zimnej cibule sú väčšie a šťavnatejšie. Je to spôsobené tým, že sejba na jar počas topenia snehu má schopnosť zhromaždiť potrebné množstvo vlhkosti.
 • Polievky je potrebné polievať až v polovici mája.
 • Zelené perie zimnej cibule sa objavuje skoro na jar a je vôbec prvým zdrojom vitamínov.
 • Zimná cibuľa dozrieva o 2-4 týždne skôr ako jarná cibuľa.

Zásluhy zimné pristátie veľa, ale navrhovaná technológia pestovania zeleniny má určité nevýhody:

 • Zimná cibuľa sa skladuje horšie ako jarná.
 • Pre jesenný výsev musíte zvoliť správny čas, pretože úspešné zimovanie rastlín bude zabezpečené iba v prípade dobrého zakorenenia.
 • V zime niektoré žiarovky hynú kvôli zlej kvalite. Na jar, na prázdnych plochách hrebeňa, budete musieť zasiať čerstvé sadenice.
 • V dôsledku prirodzeného výberu sadivového materiálu v zime sa výnos plodiny mierne zníži.
Dôležité! Cibuľu je možné sadiť približne 40 dní pred príchodom denných stabilných mrazov.

Aby sa odstránili niektoré z nedostatkov, je potrebné starostlivo vybrať a pripraviť sadivový materiál na jeseň. Na výsadbu pred zimou sú vhodné iba zdravé malé cibuľoviny. Veľké sadenice je možné vysievať na zeleň. Pred výsadbou musíte sadenice spracovať soľným roztokom a mangánom. Záhradná pôda na jeseň môže skrývať aj niektorých škodcov, ktorých môže sevok zožrať ešte pred nástupom mrazu. Môžete ich zničiť roztokom síranu meďnatého.

Správny prístup k výberu odrody

Keď ste sa rozhodli zasiať cibuľu pred zimou, musíte si zvoliť odrodu, ktorá je na to vhodná. Najlepšie je samozrejme uprednostniť špeciálne zimné odrody a hybridy, ale ak to nie je možné, potom zo všeobecnej rozmanitosti odrôd môžete zvoliť najvhodnejšiu cibuľu, berúc do úvahy nasledujúce nuansy:

 • Na jesenný výsev sú vhodné odrody s vysokou úrovňou mrazuvzdornosti a hybridy krátkeho denného svetla.
 • Čím ostrejšia je chuť zeleniny, tým vyššia je jej odolnosť proti mrazeniu.
 • Je nemožné vysadiť pred zimou „neobvyklé“ odrody určené pre južné oblasti.
 • Prax ukazuje, že pred zimou je lepšie zasiať cibuľu so žltými šupkami.

Dôležité! Jarné odrody s nízkou mrazuvzdornosťou, vysiate na jeseň, často na jar zamrznú a strieľajú.

Pre výsadbu pod zimou je teda lepšie zvoliť cibuľu, ktorá je regionalizovaná pre konkrétnu oblasť, ktorá sa vyznačuje vysokou odolnosťou proti zamrznutiu. Zimné odrody majú samozrejme všetky potrebné vlastnosti pre úspešné zimovanie.

Popis najlepších zimných odrôd

Poľnohospodári odporúčajú vysievať domáce, regionálne odrody cibule. Sú geneticky prispôsobené konkrétnym klimatickým podmienkam. Ako však ukazuje prax, pre niektoré holandské zimné odrody je typická vysoká odolnosť proti streľbe a mrazu. Ďalej sa v časti pokúsime uviesť popis najlepších druhov zimnej cibule od domácich a zahraničných krájačov. Na základe navrhovaných charakteristík, fotografií a popisov sa bude môcť každý farmár rozhodnúť, ktorý druh cibule zaseje vo svojej oblasti.

„Shakespeare“

Táto vynikajúca cibuľa je v TOP 5 najlepších odrôd plodín. Jasný zástupca holandského výberu dokonale toleruje zimu a je schopný poskytnúť vynikajúci výnos priemerného obdobia dozrievania. Jeho dôležitou výhodou je odolnosť proti mrazu a streľbe. „Shakespeare“ možno pokojne označiť za najlepšiu zimnú cibuľu pre všetky regióny krajiny.

Plody tejto odrody sa vyznačujú vynikajúcou predajnosťou a chuťou. Okrúhle žiarovky sú pevne zahalené do hnedožltých šupiek, v súvislosti so zeleninou sú snehovo biele, šťavnaté. Výnos plodiny je vysoký: 3,5 kg / m2... Odroda Shakespeare sa vysieva iba pred zimou. Doporučené obdobie sejby je október - november. Cibuľoviny tejto odrody dozrievajú iba za 70 dní. V zime je zelenina v pokoji a začína rásť pri teplotách nad +50C a doba svetelného obdobia rovná alebo viac ako 10 hodín.

„Radar f1“

Zimná cibuľa odrody "Radar f1" je hybridom holandského výberu. Jeho základné kvality sú podobné opisu odrody Shakespeare. Výraznou výhodou je veľkosť vypestovaných žiaroviek (do 300 g). Komparatívnou nevýhodou je pravdepodobnosť streľby po zasiahnutí zimnými mrazmi s teplotami pod -150ZO.

Dôležité! Vegetačné obdobie zimnej cibule Radar je 250 dní odo dňa jesennej výsadby.

„Centurion f1“

Veľmi produktívny hybrid, schopný od 1 m dať až 8 kg zeleniny2 krajinné územie. „Centurion f1“ nie je zimná plodina, je však vysoko odolný proti mrazu a streľbe. Môže sa bezpečne zasiať pred zimou a na jar si môžete vychutnať šťavnatú zeleň. Cibuli stačí na dozretie iba 70 - 77 teplých dní.

Hmotnosť každej cibule „Centurion“ je približne 110 g. Povrch zeleniny je pevne zabalený do žltohnedých šupiek. V tejto súvislosti je zelenina žltkastá.

Dôležité! Aby sa dosiahla dobrá úroda, musí sa produkt „Centurion f1“ kŕmiť, napájať a uvoľňovať. Pri nedostatku vlhkosti a živín sa výťažok plodiny výrazne zníži.

„Stuttgarten Riesen“

Hlavnou výhodou tejto odrody je jej vynikajúca udržiavacia kvalita. Veľké žiarovky s hmotnosťou do 300 g možno až do ďalšej úrody skladovať na suchom a dobre vetranom mieste. Cibuľa "Stuttgarten Riesen" je v polovici sezóny s vysokou chuťou a predajnosťou, odolná voči chorobám a schopná vydržať zimovanie v prítomnosti úkrytu z mulča.

Na otvorených pôdnych plochách za priaznivých poveternostných podmienok prináša odroda výnos 4 kg / m2... Cibuľa je veľká, má sploštený priemer a dosahuje 12 cm. Chuť cibule Stuttgarten Riesen je stredne ostrá, účel zeleniny je univerzálny.

„Sturon“

Veľmi vysoko výnosná odroda cibule, ktorú je možné vysievať pred zimou. Je odolný voči streľbe a mrazu. Odroda je v polovici sezóny, rastie a dozrieva počas 100 - 110 teplých dní. Unilokulárne žiarovky majú hustý žltohnedý trup. Tvar zeleniny je okrúhly, dužina je biela.

Sturonovú cibuľu sa odporúča vysiať pred zimou. V takom prípade môže úroda dosiahnuť 8 kg / m2... Toto maximum sa exponenciálne dosahuje vďaka dostatku vlhkosti na jar.

"Arzamassky"

Táto odroda zimnej cibule je pýchou domáceho výberu. Cibuľa je vysoko odolná proti mrazu a streľbe. Má vynikajúcu predajnosť, chuť a je vhodný na dlhodobé skladovanie a prepravu.

Dôležité! Odroda je odolná voči väčšine chorôb charakteristických pre kultúru.

Cibuľoviny odrody "Arzamasskiy" sú malé a ich hmotnosť nepresahuje 100 gramov. Sevok zasadený na jeseň dozrie do polovice leta. Výnos odrody je priemerný, je 3,5 kg / m2.

Dôležité! Keď ste na jar zasiali cibuľu „Arzamas“, mali by ste si dať pozor na cibuľové mušky a peronosporózu. Cibuľa pestovaná na jeseň nie je náchylná na tieto ochorenia.

"Strigunovsky"

Ďalšia odroda domáceho výberu, ktorú je možné vysadiť pred zimou. Drobné ovocie váži asi 80 g, dozrieva za 90 - 100 dní. Chuť a predajnosť zeleniny sú dobré. Žltkastá dužina zeleniny má štipľavú chuť.

Pri dodržaní všetkých základných pravidiel pestovania plodín bude môcť farmár získať asi 3 kg zeleniny odrody „Strigunovsky“ od 1 m2 oblasť stránky.

„Kip-Vel“

Tento druh cibule nie je nižší ako Shakespeare. Je tiež duchovným dieťaťom holandského chovu a je vynikajúci na zimný výsev. Stredne skorá cibuľa má trvale vysoký výnos na úrovni 6 - 7 kg / m2 a vysoká odolnosť voči streľbe.

Zelenina je pomerne veľká, pokrytá žltohnedou hustou šupkou. Hmotnosť každého ovocia sa môže pohybovať od 150 do 250 g. Plodina má stredne korenistú chuť a je dobre skladovaná.

Predpokladá sa, že najviac mrazuvzdorná je cibuľa so žltou šupkou, existujú však výnimky. Ak chcete na stole vidieť červenú alebo bielu zeleninu, mali by ste venovať pozornosť nasledujúcim odrodám, ktoré je možné zasiať pred zimou, a to až po mulčovaní hrebeňov:

„Červený barón“

Cibuľa sa vyznačuje vynikajúcim vzhľadom: plevy sú sýto červené, v reze tiež vidieť striedanie červených a bielych krúžkov. Zelenina je dosť korenistá a aromatická, môže dopĺňať čerstvý šalát alebo nakladané kyslé uhorky.

Stredne veľké žiarovky s hmotnosťou do 150 g. Výťažnosť odrody je 3,2 - 3,8 kg / m2... Výrobcovia odporúčajú siať cibuľu Red Baron skoro na jar, ale ako ukazuje prax, je vhodnejšie siať cibuľu pred zimou, pretože vám umožňuje zvýšiť úrodu a zabrániť rozvoju určitých chorôb.

Snehová guľa

Holandská biela cibuľa je vysoko odolná proti streľbe a mrazu, takže ju možno bezpečne zasiať pred zimou. Okrem vzácnych vonkajších vlastností sa odroda vyznačuje poloostrou chuťou, priemernou hmotnosťou ovocia (140 g) a pomerne vysokou úrodou na úrovni 6 kg / m2... Ak je kultivar zasadený na jar, nedokáže vydržať múčnatku a hnilobu krku. Výsev snehovej gule pred zimou sa týmto problémom vyhne.

Záver

Ak chcete zistiť, ktorá cibuľa je lepšie zasadiť pred zimou, môžete sa riadiť nielen vyššie uvedeným popisom, ale aj odporúčaniami navrhnutými vo videu:

Video zobrazuje názvy a niektoré charakteristiky najlepších odrôd holandského výberu. Niektoré z odrôd ponúkaných vo videu sú „farebné“, vrátane toho, že farmár predvádza a ponúka na zimný výsev „snehovú guľu“ a „červeného baróna“.

Je celkom ľahké pestovať zimné odrody cibule, ak si vyberiete dobrú odrodu tejto plodiny. Cibuľové odrody na výsadbu pred zimou by sa mali vyznačovať vysokou úrovňou odolnosti proti streľbe a silným mrazom. Najlepšia odroda na siatie na jeseň sa dá nazvať „Shakespeare“. Práve táto cibuľa vydrží aj tie najchladnejšie teploty. Aj bez snehovej pokrývky je schopný udržať svoju kvalitu pri teplote -180C. Pre ostatné navrhované odrody je tento ukazovateľ na úrovni -150C. Rozdiel v ukazovateľoch je malý a vytvorenie prístrešku z mulča nebude pre skúseného poľnohospodára znamenať nijaké zvláštne dielo, ale pomôže zachovať úrodu.Preto niektorí záhradníci sadia „zafarbené“ cibule zahraničného výberu, ktoré nie sú zimné. Pod spoľahlivým rašelinovým prístreškom aj niektoré náladové odrody preukazujú svoje najlepšie kvality pre budúci rok.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia