Výsadba sadeníc póru

Záhradníci každý rok objavujú nové odrody plodín. Ale niekedy sa aj slávna zelenina stane objavom. Pór sa stal takým príjemným prekvapením pre milovníkov zdravého jedla. V letných chatkách sa pestuje zriedka. Dôvod je veľmi častý - nedostatok informácií. Málokto sa môže podeliť o skúsenosť s pestovaním. A rozsiahle informácie o jemnosti póru zastavujú pestovateľov zeleniny v tom, aby sa pokúšali získať vlastnú úrodu.

Keď sa dozviete o výhodách, šťavnatosti a vynikajúcej chuti póru, kupujú sa v supermarketoch, hoci to nie je lacné. Podrobne popíšeme postup pestovania sadeníc póru doma. Samostatne sa budeme venovať časovaniu, kedy treba sadiť pór na sadenice. Musíte to vedieť, aby kultúra zaujala svoje správne miesto v letných chatkách.

Prínos pre zdravie

Trochu o výživových vlastnostiach póru. Obsah výživných látok v ňom je veľmi vyvážený. Perlová cibuľa, ako botanici nazývajú pór, je cenená pre svoje zloženie a všestrannosť. Je súčasťou rôznych jedál a príprav. Aké látky umožnili rastline zaujať také čestné miesto? Bude namáhavé a zdĺhavé všetko pomenovať, privedie nás to preč od účelu článku. Preto v krátkosti uvedieme najznámejšie skupiny potrebné pre ľudské telo:

 • komplex vitamínov;
 • celý zoznam éterických olejov;
 • zoznam minerálnych solí;
 • stopové prvky;
 • proteíny;
 • celulóza.

Odborníci na výživu odporúčajú, aby ľudia s metabolickými chorobami a ochoreniami kĺbov určite zaradili do svojho jedálneho lístka aj pór.

Existuje tiež kontraindikácia použitia užitočného produktu - gastritída a ulceratívne prejavy v štádiu exacerbácie. Tieto obmedzenia sú spôsobené veľkým množstvom éterických olejov, ktoré môžu dráždiť sliznice tráviaceho traktu.

Opis a dôležité charakteristiky

Toto je trváca plodina, ktorej vývojový cyklus od semena k semenu trvá 2 roky. V prvom roku dochádza k tvorbe ružice listov a produktívneho orgánu - falošnej stonky.

Práve bielený nepravý kmeň cibule je hlavnou časťou rastliny, pre ktorú sa pestuje. Jedia „nohu“ v ktorejkoľvek fáze vývoja.

Listy póru sú ploché, pomerne dlhé (80 cm) a široké (do 6 cm) s voskovým povlakom. Farba listu sa môže líšiť v rôznych odtieňoch zelenej. Na spodku sú listy rúrkovitého tvaru. S týmito rúrkami sa navzájom uzatvárajú a tvoria šťavnatú „nohu“. Priemer (2 - 6 cm) a dĺžka (10 - 60 cm) tuby závisia od odrody.

Rastlina pre nás netvorí obvyklé žiarovky. V prvom roku rastú na cibuli nepravé stonky, ktoré sú pre pestovateľov zeleniny hlavnou hodnotou. V druhom roku rastlina produkuje stopku a dozrievajú semená póru.

Záhradkári vo všeobecnosti nepestujú perlovú cibuľu na osivo. Môžete si ich voľne kúpiť výberom najproduktívnejších odrôd alebo hybridov. Klíčenie semena póru vydrží 3 roky.

Koreňový systém perličkovej cibule je veľmi silný. Ak po zbere zostanú korene cibule v pôde, potom pôdu dobre obohatia organickými látkami.

Pór sa skladuje asi šesť mesiacov, pričom si plne zachováva svoje vlastnosti. Táto kvalita umožňuje získať čerstvú zeleň takmer celú zimu.

Rovnako ako väčšina rastlín, odrody perličkovej cibule sú rozdelené podľa obdobia dozrievania:

 1. Skoré dozrievanie (leto). Zrelá cibuľa sa zberá na konci leta - augusta.Stonka odrôd skorého dozrievania má hlúpy alebo rovný tvar, listy svetlozelenej farby sú umiestnené v ostrom uhle k stonke. Rozdiel medzi skorými typmi póru je voľné usporiadanie listov a neznášanlivosť voči nízkym teplotám. Preto sa priama produkcia osiva kultúry vyvíja iba v južných oblastiach. Príkladom letnej odrody je „bulharský gigant“.
 2. Medzisezóna alebo jeseň. Tvar stoniek pripomína hrubý valec, niektoré majú v spodnej časti iba mierne zhrubnutie. Listy sú intenzívnejšie sfarbené, zelené alebo šedozelené, silné a hustejšie. Zbierajte zber stredných druhov póru v prvej dekáde októbra. V zimách s miernym podnebím sú rastliny ponechané v zemi až do jari, potom môžete v budúcom roku získať semená. Odrody Karantansky a Sizokryl.
 3. Neskoré dozrievanie alebo zima. Rastú oveľa pomalšie ako iné odrody póru, ale vyznačujú sa zvýšenou odolnosťou proti chladu. V regiónoch s miernymi zimami sa zber uskutočňuje od októbra do apríla. Falošná stonka u neskorších druhov je krátka a v dolnej časti zhrubnutá. Listy sú pokryté voskovým kvetom, sivozelenej farby s originálnym vejárovitým usporiadaním vzhľadom k stonke.

Zvážte hlavnú metódu pestovania póru - sadenicu. Je to spôsobené dĺžkou vegetačného obdobia plodiny, ktoré trvá 6 - 7 mesiacov. Priamy výsev do zeme nemôže čakať na zber v klimatických podmienkach stredného pruhu. Preto bude hlavná časť článku venovaná otázke, ako pestovať pór cez sadenice.

Fázy rastu sadeníc

Prvou otázkou, ktorú si pestovatelia kladú, je, ako správne zasadiť pór na sadenice? Ak chcete pestovať kvalitné sadenice póru, musíte postupovať podľa určitých krokov:

 1. Určite čas výsadby póru pre sadenice. Toto je dôležitý bod, s ktorým sú spojené ďalšie kroky. Hlavnou vecou je zabrániť prerastaniu sadeníc.
 2. Vyberte požadovanú odrodu a kúpte si kvalitný sadivový materiál.
 3. Pripravte pôdu na výsev póru pre sadenice. Pôdna zmes musí spĺňať požiadavky plodiny na zloženie, výživovú hodnotu a štruktúru.
 4. Vyberte si vhodné nádoby a pripravte ich v čase výsevu semien.
 5. Vykonajte predpestovaciu prípravu pórových semien.
 6. Vysievajte semiačka póru pre sadenice.

Každá etapa má svoje vlastné nuansy, na ktoré sa zameriame.

Určite čas sejby

Doba výsevu sa volí v závislosti od plánovaného času zberu. Ak je potrebné získať zrelé stonky začiatkom jesene, potom výsadba semien póru menovaní koncom februára alebo začiatkom marca. Potom už začiatkom apríla môžete sadenice póru presunúť na pestovanie v skleníku. Na vysadenie sadeníc na otvorenom teréne pod filmom je výsev semien naplánovaný na koniec marca.
Ak je pohodlnejšie zasiať semená na jeseň, nezabudnite si skontrolovať dátum pomocou predpovede počasia. Je potrebné pristáť pred nástupom mrazu.

Prirodzene, pri výbere je potrebné brať do úvahy poveternostné podmienky, teplotu vzduchu v pestovateľskej oblasti. Od toho závisí veľa úspechu. V severných regiónoch by ste nemali v roku 2019 začať s výsadbou póru pre sadenice skôr ako v apríli až máji. Už v júni bude možné vysadiť sadenice na otvorenom teréne. V centrálnych oblastiach sa sejba začína v polovici februára, výsadba v skleníku sa vykonáva v polovici apríla a na otvorenom teréne v poslednej májovej dekáde.

Výber semien

Optimálne - kúpiť vrece so semenami od známeho výrobcu v špecializovanom obchode. V reálnych podmienkach budú odrodové vlastnosti o niečo slabšie, preto je lepšie zvoliť si vysoko výnosné hybridné odrody. Výrobca dáva odporúčania týkajúce sa kultivačných techník, preto si ich pred kúpou prečítajte. Potom si môžete byť istí, že rastline poskytnete potrebné podmienky a starostlivosť. Na výsadbu sadeníc póru na jar
vezmite skoré dozrievanie odrôd, aby ste zabezpečili, že zber počká.

Príprava pôdy

Sadenice póru, keď sa pestuje doma, majú určité požiadavky na pôdu. Živná zmes sa pripravuje z rovnakých častí kompostu, rašeliny, rašeliny a humusu. Zloženie ukazuje, že pôda by mala byť výživná a voľná. Ak sa plánuje výsadba póru pre sadenice v rašeline, potom pridajte 5 kg navlhčenej látky:

 • dolomitová múka - 250 g;
 • dvojitý superfosfát - 50 g;
 • močovina - 30 g;
 • síran draselný - 40 g.

Sadenice póru potrebujú stopové prvky, takže ak existuje možnosť zakúpiť si hnojivá s mikroživinami v tabletách, pridajte ich podľa pokynov.

Dôležité! V žiadnom prípade nepridávajte čerstvé organické látky - divinu, hnoj, aby ste nepoškodili rastliny.

Príprava kontajnera

Sadenice póru zle znášajú zber, preto musíte k výberu nádob na sadenice zaujať zodpovedný postoj. Hĺbka nádoby by mala byť minimálne 10-12 cm, pretože rastlina má dlhé korene.

Keď sa rozhodne o výsadbe póru pre sadenice do krabíc, nesmiete prekročiť odporúčanú rýchlosť výsevu. Do škatúľ s rozmermi 35 cm x 50 cm môžete umiestniť najviac 3 g pórových semien. Existuje dobrá cesta von - pôdu nakrájajte v škatuli na kocky, potom do každej zasejte 3-4 semená. A najlepšie je zasiať pór na sadenice do malých výsadbových nádob s bunkami.

Pred zasiatím póru semenami pre sadenice sa pripravené nádoby dezinfikujú silným roztokom manganistanu draselného a vysušia sa.

Príprava osiva na siatie

Ak chcete získať priateľské a kvalitné sadenice póru zo semien doma, potrebujete:

 • dezinfikujte semená 30 minút v roztoku manganistanu draselného a predhrejte ich na teplý stav;
 • vytvrdzujte 30 minút v studenej vode;
 • namočte na týždeň do vlhkej handričky;
 • osušte a začnite siať.

Po dokončení všetkých prípravných opatrení môžete začať pestovať pór cez sadenice.

Výsev semien

Zvážte ďalší krok - ako vysadiť pór na sadenice.
Najskôr je nádoba na budúce sadenice naplnená pôdou, trochu podbitá a navlhčená.

Semená, ktoré boli trénované, sú zasiate do riadkov v škatuliach. Pri pestovaní póru zo semien sa umiestňujú vo vzdialenosti 5 cm od seba. Hĺbka sejby nie je väčšia ako 1,5 cm.Pri výsadbe v samostatných nádobách sa v jednom zasadia 2-3 semená. Plodiny sú opatrne pokryté fóliou a prenesené na miesto, kde môžete udržiavať teplotu + 22 ° C ... + 25 ° C a poskytnúť sadeniciam dostatok svetla. Pravidelne sa film odstráni a pôda sa navlhčí. Spravidla sa prvé výhonky objavia za 10-15 dní.

Hneď ako sa objavia prvé výhonky, je možné film úplne odstrániť a teplotu znížiť na
+ 17 ° C cez deň a +12 ° C v noci. Týždeň udržiavajú taký teplotný režim, aby sa sadenice neroztiahli. Potom sa denný indikátor opäť zvýši na + 20 ° C a nočný na + 14 ° C. Túto rovnováhu udržiavajú počas celého vývojového obdobia sadeníc.

Výsadba póru pre sadenice, užitočné video:

Existuje ešte jeden spôsob, ako spomenúť, ako vypestovať pór zo semien. To rastie na hrebeňoch. Semená sa vysievajú priamo do otvoreného terénu. Načasovanie, kedy je potrebné vysiať pór pre sadenice pomocou tejto technológie, sa líši od tých, ktoré sú diskutované vyššie. Tu je dôležité brať do úvahy teplotu pôdy. Nemalo by to byť menej ako + 2 ° C. Ako zasadiť pór vonku, aby ste dosiahli dobrú úrodu? Je potrebné venovať osobitnú pozornosť príprave pôdy. Pór nerastie na ťažkých hlinitých pôdach. Potrebuje voľnú, ľahkú, vzduchopriepustnú pôdu s prídavkom listového humusu. Reakcia je mierne kyslá alebo neutrálna. Je vhodné vziať pôdu pre sadenice pod ovocné stromy, vŕby alebo akácie. Nebude možné získať plnú úrodu humusu z topoľových a dubových listov.

Starostlivosť o sadenice

Je dôležité nielen zasiať semená, ale tiež vedieť, ako vypestovať zdravé sadenice póru. Zvážte hlavné body starostlivosti o sadenice póru. Okrem dodržiavania teplotného režimu je veľmi dôležité:

 1. Polievanie.Na zavlažovanie používajte výhradne teplú vodu a len po zaschnutí vrchnej vrstvy. Pretekanie môže spôsobiť také hrozivé ochorenie sadeníc ako „čierna noha“. Musíte starostlivo navlhčiť pôdu a snažiť sa nepoškodiť jemné stonky.
 2. Vrchný obväz. Pór dobre reaguje na organické hnojivá, preto je zvykom sadenice zalievať „kompostovým čajom“. Takto nazývajú pestovatelia zeleniny slabý nálev kompostu vo vode (1:10). Môžete pripraviť roztok minerálnych hnojív „Agricola“ (rastlinných) „Kemira-Universal“.
 3. Orezávanie listov. Aby sa zabezpečil dobrý rast koreňov a dosiahlo sa zahustenie stonky, listy semenáčikov sa zrežú. Tento postup je možné vykonať raz za dva týždne a ponechať list s dĺžkou 8 - 10 cm.
 4. Vysielanie. Povinná požiadavka. Takže sadenice sa menej naťahujú a začnú sa pripravovať na otužovanie.
 5. Kalenie. Je to nevyhnutné pre sadenice póru, začínajúce 5-6 dní pred výsadbou na trvalom mieste rastu.

Ak sú sadenice vysiate včas, je optimálna výsadba póru na trvalom mieste po 50 dňoch.
Výsadba sadeníc a ďalšia starostlivosť

Pozemok na mieste je na jeseň hnojený, najžiadanejšími predchodcami póru sú zemiaky, strukoviny, uhorky, kapusta.

Vyberú si miesto pre hrebene a pripravia pôdu. Zem je vykopaná, vyrovnaná a ryhovaná. Optimálna hĺbka je 15 cm, rozstup riadkov je ponechaný na 20 cm. Sadenice sa umiestnia do brázd vo vzdialenosti 15 cm - 25 cm (v závislosti od parametrov odrody).

Pri výsadbe je možné do brázd pridať drevný popol.

Listy a korene sadeníc sa skrátia o tretinu, sadenice sa ihneď po výsadbe zalejú. Akonáhle priemer stoniek dosiahne 1 cm, je potrebné okolo rastlín pridať pôdu.

Základná starostlivosť pozostáva z:

 1. Hilling rastliny. Táto technika umožňuje rastline formovať dobre odfarbené stehno.
 2. Odstránenie buriny a uvoľnenie. Takéto akcie zachraňujú závod pred buriny a udržiavať živiny v pôde. Je dobré výsadby mulčovať slamou alebo rašelinou.
 3. Vrchný obväz. Organické látky používajte 3 týždne po výsadbe. Potom minerálne zloženie - raz za 2-3 týždne. Na jar vezmite komplexy s vysokým obsahom dusíka, v polovici júla - fosfor a draslík.
 4. Riedenie. Nevyhnutné pre zahustené výsadby.

Preskúmali sme technológiu pestovania póru zo semien, kedy sadiť a ako sa starať o sadenice. Podrobne sme sa zastavili vo fáze, ako vysievať pór na sadenice. Teraz si môžete sami vypestovať výživnú zeleninu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia