Výsadba cibule a cesnaku pred zimou

Výsadba cibule a cesnaku pred zimou je alternatívnym riešením pre tých, ktorí si chcú ušetriť čas a vyskúšať nové poľnohospodárske techniky. V skutočnosti neexistuje jediná správna odpoveď na otázku, ktorá plodina je lepšia: vysadená na jeseň alebo na jar. Výsadba cibule a cesnaku v zime má svoje výhody: skoršie klíčenie, stvrdnutie hláv v zimných mrazoch, stabilný zber, navyše sa záhradník nemusí obávať skladovania sadivového materiálu. V mnohých ohľadoch sú procesy pestovania zimnej cibule a cesnaku podobné, existujú tu však aj niektoré nuansy.

Tento článok sa bude zaoberať zvláštnosťami výsadby zimnej cibule a cesnaku, ako správne zasadiť každú z týchto plodín a kedy je lepšie to urobiť.

Ako pestovať zimnú cibuľu

Donedávna nikto v Rusku nesadil cibuľu pred zimou, to všetko sa dialo na jar. ale dnes existuje veľa odrôd zimných plodín, takže je možné vysadiť žiarovky na konci jesene dokonca aj na Sibíri a Urale, nehovoriac o juhu krajiny a strednom pruhu.

Tajomstvo úspechu zimnej výsadby spočíva v zmrazení žiaroviek: pár týždňov po výsadbe sa cibuľové sady zakorenia, ale nestihnú klíčiť až do prvých stabilných mrazov. V tomto stave budú žiarovky „spať“ až do jarného tepla, po ktorom okamžite dorastú.

Spôsob zimnej výsadby má veľa výhod, medzi ktoré patrí vysoká vlhkosť pôdy po roztopení snehu a vysoká miera dozrievania, ktorá umožňuje v rovnakom období vysadiť namiesto cibule inú plodinu.

Dôležité! Na určenie optimálneho času na výsadbu cibule používa veľa záhradníkov mesačný kalendár... V roku 2017 sa 6.7 a 10. októbra alebo 7. a 12. novembra považujú za priaznivé dni.

Ako zistiť, kedy sadiť cibuľové sady

Pri určovaní načasovania výsadby cibule hrajú dôležitú úlohu klimatické podmienky regiónu. Záhradník to musí pochopiť žiarovky budú potrebovať čas na prispôsobenie - asi 2 - 3 týždne. To znamená, že v tomto období by ešte nemal byť mráz. Predĺžené jesenné horúčavy však škodia aj sadivovému materiálu - cibuľa uvoľní perie, ktoré zamrzne aj pri miernych mrazoch.

Načasovanie výsadby zimnej cibule by sa preto malo zvoliť tak, aby za 3-4 týždne začal v regióne stabilný chlad. Iba tak žiarovky dobre prezimujú a pod jarným slnkom začnú rásť v úplnom zložení.

V oblastiach s nie veľmi mrazivými zimami sa odporúča sadiť cibuľu od konca októbra do začiatku novembra. Skúsení záhradníci ubezpečujú, že ak teplomer niekoľko dní ukazuje +5 stupňov, je čas zasadiť žiarovky do zeme.

V južných regiónoch sa zimná cibuľa vysádza zvyčajne koncom novembra, iba tak sa dokáže zakoreniť, ale nenechá zelené výhonky. Na severe krajiny by ste sa mali riadiť vlastnými pozorovaniami počasia v minulých sezónach, niekedy sú na severe vysadené zimné cibule už koncom septembra.

Ako si vybrať miesto na sadenie cibule

Cibuľa zimná miluje dobre hnojené, voľné a stredne vlhké pôdy. preto pred výsadbou musia byť záhony hnojené minerálnymi prísadami alebo humusom... Zem by mala byť dobre vykopaná.

Pozor! Na hnojenie záhonov sa nedá použiť čerstvý hnoj, takže cibuľoviny budú malé, vystrelia veľa šípov.

Na miestach týchto plodín sa odporúča vysadiť zimnú cibuľu:

 • obilniny;
 • kukurica;
 • repa;
 • horčica;
 • paradajky;
 • fazuľa;
 • uhorky;
 • kapusta.

Aby ste zabránili infikovaniu cibuľových sadov nematódami, nemali by ste ich sadiť na miesto zemiakov, petržlenu alebo zeleru.

Pozor! Na tom istom mieste sa cibuľa alebo cesnak môžu pestovať najviac dve sezóny po sebe. Potom je potrebné urobiť si prestávku minimálne štyri roky.

Ako pripraviť sadivový materiál

Výsadba cibule pred zimou, ako aj na jar, sa uskutočňuje pomocou sevky - jednoročných hláv vypestovaných zo semien (nigella). Optimálna veľkosť semena je v priemere 1-1,5 cm. Väčšie žiarovky sú silnejšie, ale preto majú tendenciu strieľať šípy, čo spôsobí ich zmenšenie alebo zhoršenie.

Malá výsadba, až 1 cm, nemá silu na pestovanie šípok, ale malá cibuľa v pôde dobre zimuje a na jar poskytujú vysoký výnos. Preto pri triedení sadivového materiálu by ste mali vyberať malé husté žiarovky pokryté plevy.

Dôležité! Drobnú cibuľu, alebo ako sa jej hovorí aj „divý ovos“, konzervujeme veľmi ťažko počas zimných mesiacov - drobná cibuľa veľmi rýchlo vysychá a stáva sa nevhodnou na výsadbu. Pestovanie zimnej cibule tento problém rieši úplne: sadenice v zemi nevyschnú.

Ako sadiť cibuľové sady na jeseň

Keď je pôda na mieste oplodnená a vykopaná, môžete začať formovať záhony a sadiť sadenice. Ak to chcete urobiť, musíte urobiť nasledovné:

 1. Vyrovnajte a mierne zhutnite pôdu v tejto oblasti.
 2. Vytvorte drážky hlboké asi 5 cm tak, aby vzdialenosť medzi nimi bola 20 - 25 cm.
 3. Cibuľu rozotierajte do drážok v intervaloch 5 - 7 cm (podľa veľkosti semena), posypte zeminou a trochu ju utlačte.
 4. Ihneď po výsadbe nie je zimná cibuľa zalievaná, ale ak v regióne neprší, môžu sa postele navlhčiť za 10-12 dní.
 5. S nástupom mrazu je potrebné postele mulčovať, zakrývať ich smrekovými vetvami, slamou alebo suchým lístím. Aby sa zabránilo úniku vetra do povetria, je prístrešok stlačený suchými konármi alebo doskami.

Poradenstvo! Ak sú v regióne zriedkavé snehové zimy, je lepšie pokryť zimné výsadby cibule fóliou.

Výsadba cesnaku na jeseň

Na rozdiel od cibule začali cesnak dlho pred zimou sadiť - práve túto metódu pestovania korenistých plodín používajú domáci záhradníci najčastejšie. Ak majiteľ vždy používal jarnú metódu pestovania cesnaku (jarná výsadba klinčekov), je lepšie, aby ste okamžite neprešli na zimnú metódu: v prvých rokoch sa semená oddelia, polovica sa vysadí pred zimou a druhá časť - s nástupom jari.

V regiónoch s drsným podnebím a zimami bez snehu sa tiež odporúča pestovať cesnak súčasne pomocou jarných a zimných metód - týmto spôsobom existuje viac šancí na dobrú úrodu, pretože veľa závisí od počasia.

Optimálne načasovanie výsadby cesnaku

Ako už bolo spomenuté, semená cesnaku a cibule sa konzervujú veľmi ťažko - nie všetok sadivový materiál vydrží až do jari. Preto sú hlavy cesnaku zozbierané tento rok roztriedené, najväčšie a najzdravšie hlavy sú oddelené, rozobraté na zuby a zasadené pred zimou.

Načasovanie výsadby cesnaku by sa malo určiť na základe pozorovania počasia. V posledných rokoch sa podnebie vo väčšine regiónov mierne zmenilo, odborníci radia dodržiavať takýto harmonogram - od 25. septembra do 15. októbra. Neskoršie výsadby môžu zamrznúť, zatiaľ čo skoršie výsadby môžu predčasne klíčiť.

Dôležité! Ak vyznávate ľudové znamenia, skorej jeseni predchádza skorá jar a naopak. To znamená, že ak bola v regióne jar skoro, potom zimná nádcha príde rýchlejšie. Tento úsudok vám pomôže zorientovať sa v načasovaní výsadby zimného cesnaku.

Stáva sa, že mrazy začnú náhle, a cesnak ešte nebol zasadený pred zimou. V takom prípade môžete stimulovať koreňový systém tak, že zuby namočíte na pár hodín do humátového roztoku a potom ich vysušíte na batérii. Po niekoľkých dňoch sa na takýchto zuboch objavia koreňové základy, ktoré je možné vysadiť aj do zamrznutej pôdy.

Kam zasadiť zimný cesnak

Miesto na výsadbu cesnaku pred zimou by nemalo byť v nížinách, pretože jarné povodne vymyjú všetky klinčeky.Je lepšie zvoliť miesto na južnom alebo juhovýchodnom svahu, aby bol cesnak teplejší, nefúkal na neho ľadový vietor.

Poradenstvo! Ak na mieste nie je dostatok miesta, môžete zasadiť zimný cesnak pomocou stlačenej metódy výsadby. K tomu sú postele vyrobené napríklad medzi radmi záhradných jahôd - tieto plodiny sú považované za vynikajúcich „susedov“.

Po zemiakoch a cibuli je lepšie cesnak nesadiť, pretože tieto rastliny majú rovnakých škodcov a chorôb - existuje veľké riziko straty celej úrody. Cesnak by ste nemali pestovať na jednom mieste dlhšie ako dva roky - pôda by si mala „oddýchnuť“ od cibuľových plodín minimálne 4 roky.

Príprava postelí s cesnakom

Miesto na zimný cesnak sa vykopáva na lopatkový bajonet 10-14 dní pred očakávanou výsadbou klinčekov. Predtým musí byť pôda oplodnená, pretože cesnak miluje výživné a ľahké pôdy. Je lepšie hnojiť zhnitým hnojom, humusom alebo minerálnymi komplexmi, je prísne zakázané používať čerstvý hnoj - existuje vysoké riziko vývoja patogénov.

Keď sa zem po kopaní (po pár týždňoch) usadí, môžete si urobiť ryhy a zasadiť pažítku. Ak nebudete čakať a ihneď vysadíte cesnak do rozkopanej pôdy, klinčeky spadnú príliš hlboko, čo na jar znemožní rast rastliny.

Sadivový materiál musí byť rozobratý na zuby a dôkladne vysušený. Na zimnú výsadbu sú vhodné iba silné a tvrdé zuby bez stopy hniloby a iného poškodenia.

Poradenstvo! Čím väčšie sú zuby na výsadbu, tým väčšia je veľkosť hláv cesnaku, ktoré z nich vyrástli. Preto je na výsadbu potrebné zvoliť najväčšie zuby alebo jednoročné hlavičky.

Výsadba cesnaku podľa pravidiel

Pestovanie cesnaku je jednoduchý proces, pretože táto kultúra rastie takmer nezávisle. Musíte len správne zasadiť klinčeky a je zabezpečená dobrá úroda cesnaku.

Pri výsadbe cesnaku pred zimou sa odporúča dodržiavať tieto pravidlá:

 1. Pred výsadbou sa odporúča zuby kalibrovať - ​​zoradiť podľa veľkosti.
 2. Hĺbka výsadby cesnaku je dve výšky strúčika, preto je vhodnejšie urobiť pre vopred vytriedený materiál drážky.
 3. Rozstup medzi pažítkou je 8 až 15 cm, v závislosti od veľkosti cesnaku.
 4. Aby bolo pohodlné starať sa o postele, je potrebné nechať medzi riadkami rozstupy 25-30 cm.
 5. Aby ste zabránili hnitiu dna cesnaku, odporúča sa na dno drážok naliať trochu piesku alebo dreveného popola.
 6. Klinčeky nemusíte vtláčať do zeme, pretože zamrznutá zem ich môže vytlačiť na povrch, čo povedie k zmrznutiu cesnaku. Zuby sú jednoducho položené v drážkach a posypané suchou zeminou.
 7. Zhora je výsadba mulčovaná tenkou vrstvou (asi 1,5 cm) rašeliny alebo záhradnej pôdy s listami.

Poradenstvo! Nemusíte vyhadzovať najmenšie strúčiky cesnaku, môžete si z nich vypestovať zdravé a aromatické zelené. Na tento účel sa pod stromy vysieva cesnak, ktorý následne ochráni jemnú zeleň pred slnkom.

Záver

V zimnej výsadbe nie je nič ťažké. Musíte len správne určiť kedy sadiť cibuľu a cesnak pred zimou, aby hlávky nezmrzli a nevyklíčili skôr. Potom už len zostáva urobiť záhony, zasadiť cibuľu a cesnak, trochu zamulčovať a zabudnúť na výsadbu až do budúcej jari.

Viac o zimnej výsadbe cibule a cesnaku sa dozviete z tohto videa:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia