Výsadba vynikajúcich sadeníc: ako a kedy sadiť

Jednou z najobľúbenejších druhov zeleniny v rozľahlosti slovanských krajín je cibuľa. Najmä v rôznych jedlách sa široko používajú tieto druhy: viacstupňový, pór, batun, cibuľa. Niektoré odrody sa pestujú na zelené okvetné lístky, zatiaľ čo iné sa pestujú na okrúhlice. Ale existuje veľa letných obyvateľov, ktorí sa tam nezastavia a nerozvíjajú svoje vedomosti a zaoberajú sa pestovaním špeciálnych odrôd plodín, ktoré sú v Rusku menej bežné.

Jednou z týchto odrôd je cibuľa Exibishen. Toto je stredná sezóna zeleninovej plodiny. Bol chovaný v Holandsku a má pomerne veľkú veľkosť. Podľa základných pravidiel starostlivosti o cibuľu exhibishen získajú mnohí obyvatelia leta vynikajúcu úrodu, napríklad od 1 m2 zhromaždiť 3 kg kultúry. Jedna cibuľa váži v priemere 120 - 500 g. Okrem toho, že je liek Exibichen veľký, je vďaka svojej vynikajúcej chuti žiadaný aj spotrebiteľmi. Má príjemnú sladkastú chuť bez horkosti. Expozícia patrí k šalátovým odrodám, preto ide o produkt podliehajúci skaze. V tomto článku si povieme, ako pestovať exhibishenskú cibuľu, ako aj o vlastnostiach starostlivosti o ňu.

Pestovanie v škatuliach, kazetách, pohároch

Metóda sadenice pestovania cibule Exibishen je dosť komplikovaná a nepríjemná záležitosť. Táto technika pestovania však umožňuje pestovať aj najväčšie cibuľoviny. Semená sa vysievajú v prvej dekáde februára, ale predtým sú pripravené.

Príprava semien na sejbu pozostáva z troch etáp:

  1. Osivo sa udržiava v teplej vode niekoľko hodín.
  2. Semená sa potom zabalia do vlhkého materiálu. Mali by v ňom ležať niekoľko dní.
  3. Sadivový materiál je dezinfikovaný. Na tento účel sa pripraví roztok mangánu v množstve 1 g na 1 liter vody. Semená by mali stáť v roztoku 8 hodín. Teplota roztoku by mala byť asi 40 ° C0ZO.

Ďalšou dôležitou etapou je príprava nádob a pôdy na výsev semien. Na prípravu pôdy budete potrebovať zhnitú divozelu, trávnatú pôdu a humus v pomere 1: 9: 9. Táto zmes sa používa na plnenie nádob na výsadbu cibule Exibishen. Ako nádoby možno použiť plastové poháre, škatule a kazety. Semená sú husto preosiate. Hĺbka výsevnej jamy by mala byť približne 1,5 cm, zasiaty sadivový materiál je pokrytý igelitom alebo sklom. Miesto, kde budú sadenice klíčiť, by malo byť teplé a zatienené. 10 dní potom, čo sa klíčky objavia, musíte odstrániť film alebo sklo a exhibičný luk presunúť na slnečné miesto. Na urýchlenie rastu a vývoja cibule môžete týždenne hnojiť minerálnymi hnojivami. Chovajú sa v množstve 0,5 g na 1 liter vody.

V slimákoch

Skúsení záhradníci pestujú cibuľu Exibition v takzvaných slimákoch, ktoré samostatne vyrábajú zo substrátu pre laminátové podlahy. Táto metóda je veľmi pohodlná, ak máte málo miesta na pestovanie svojich sadeníc.

V procese pestovania cibule v slimákoch je potrebné malé množstvo pôdy. Hotové slimáky navyše zaberajú na balkóne málo miesta. U slimákov sa vytvára skleníkový efekt, vďaka ktorému semená dokonale klíčia.

Navrhujeme vám pozrieť si video o tom, ako sadiť cibuľu do slimákov. Vo videu sa ako príklad sejby nepoužíva naša odroda cibule, ale princíp pestovania je rovnaký:

Výsev na toaletný papier

Niektorí záhradníci používajú na zasiatie semien Exibishen obyčajný toaletný papier. Je nakrájaný na pásy so šírkou asi 3 cm, vopred je tiež pripravená pasta. Pri výseve semien musí byť chladno. Vložte recept: 1 lyžičku na 0,5 šálky vody. škrob, to všetko sa mieša a horí, kým nezhustne. Pasta by nemala vrieť. Chladená pasta sa nanáša na papier špáradlom v malých kvapkách. Vzdialenosť medzi kvapkami by mala byť najmenej 5 cm Semená sú ponorené do kvapiek pasty.

Do chladenej pasty je možné pridať hnojivo, aby mali semená dostatok výživných látok. Vysušené pásy sa pred pristátím v zemi zrolujú do roliek a umiestnia do plastových vreciek. Táto technika bola ocenená tým, že počas vegetačného obdobia nie je potrebné vytrhávať cibuľu. Okrem toho sa znižuje spotreba osiva. Semená vypučia do 10 dní.

Optimálna teplota pre klíčenie semien sa môže pohybovať medzi 20 až 25 ° C. Aby sa sadenice neroztiahli, potom, čo semená začnú hromadne pučať, sa teplota v miestnosti zníži na 150C. Nádoby na sadenie je možné vyviesť na lodžiu. Film sa odstráni a sadenice sa zabezpečia dostatočným svetlom. Raz denne sa sadenice otvárajú na vetranie. Ďalej kŕmenie cibule koná každých 10 dní. Zavádzajú buď organické alebo minerálne hnojivá.

Starostlivosť

V budúcnosti sa musí sadeniciam žiaroviek Exhibichen venovať kvalitná starostlivosť. Teplota vzduchu musí byť udržiavaná v rozmedzí 10-220C. Ako už bolo spomenuté vyššie, musíte cibuli zabezpečiť včasnú zálievku. Voda na zavlažovanie by mala byť teplá a usadená. Rovnako dôležité je vetrať miestnosť, v ktorej sadenice rastú.

Po 2 mesiacoch, asi 2 týždne pred výsadbou na otvorenom teréne, sa mladá cibuľa vytvrdí vynesením na balkón alebo von. Počas tohto obdobia sa dusičnan draselný zavádza do pôdy v množstve 1 g na 1 liter vody. Ak sa zelená cibuľa začne ukladať, upravte ju a nechajte 10 cm nad zemou. Z vyrezanej časti sa dajú pripraviť jarné šaláty.

Transplantácia otvoreného terénu

V prvých desiatich májových dňoch, keď je cibuľa Exhibichen dostatočne silná, je možné ju vysadiť na otvorenom teréne a prehĺbiť korene asi o 3 cm. Miesto trvalej dislokácie kultúry by malo byť osvetlené. Pôda by mala byť neutrálne kyslá, absorbovať vlhkosť, voľná a priedušná.

Výstraha! Pred výsadbou sadeníc by sa hnoj nemal nanášať na otvorenú pôdu, pretože to povedie k rastu voľných žiaroviek.

V pôde sa vytvoria otvory, ktoré sa vylejú vodou, sadenice sa vysadia vo vzdialenosti asi 20–30 cm od seba. Každá žiarovka sa oddelí a zasadí do jamky, ktorá okolo seba tlačí pôdu. Po presadení sa sadenice denne polievajú.

Kontrola buriny

Na ochranu cibule Exhibichen pred škodcami a chorobami by sa mala v jej blízkosti vysadiť mrkva. Tieto 2 plodiny odvádzajú vynikajúcu prácu so všetkými parazitmi, ktorí ich ohrozujú. Ako minerálne hnojivá sa môžu použiť potašové, dusíkaté, horčíkové a fosforové hnojivá. Ale vo všetkom je potrebná umiernenosť, hnojenie nie je výnimkou. Prekročenie môže spôsobiť nenapraviteľné škody na plodinách. Postupujte podľa pokynov na prípravu a potom budete môcť správne nakŕmiť cibuľu.

Poradenstvo! Po každom zalievaní a hnojení by sa mali postele uvoľniť.

V júli je zálievka výrazne znížená. Takto budú môcť žiarovky dozrieť, čo prispeje k ich dlhšiemu skladovaniu.

Hubenie škodcov a chorôb

Bez ohľadu na to, ako sa záhradník stará o výstavnú cibuľu, z času na čas ochorie. Aby ste sa dokázali vyrovnať s takýmito okolnosťami, musíte mať určité zručnosti.

Najbežnejším ochorením cibule je hniloba, ktorá ovplyvňuje dno rastliny. Najčastejšie je to viditeľné, keď je zelenina zrelá. Vďaka tomu žiarovka zmäkne a zhnije, dlhodobé skladovanie chorej zeleniny je nemožné.Keď je už zistená hniloba, žiarovku nie je možné uložiť. Preto je potrebné chorobe predchádzať náležitou starostlivosťou o cibuľu Exibishen. Je neprijateľné, aby v posteliach stagnovala voda. Pred výsadbou sadeníc musíte vypustiť pôdu. Za týmto účelom je odstránená jeho horná vrstva a drenáž je vyrobená z piesku, štrku a trávnika o 3 cm, drenáž je posypaná malou vrstvou zeme a potom je zasadená zelenina.

Ďalšou častou chorobou cibule je skaza. Prejavuje sa výskytom priesvitných tmavosivých pruhov umiestnených na listoch. Ovplyvnené oblasti kultúry sú odstránené. Cibuľu vysaďte na rovnakom záhone najskôr o 4 roky neskôr, aby ste sa vyhli chorobe. To je doba, po ktorú si spóry húb zachovávajú svoju schopnosť kaziť cibuľu.

Šedá hniloba sa prejavuje rozpadom krku hlavy cibule a potom všetkých jej častí. Postihnuté žiarovky musia byť zničené, čím sa chránia zdravé. Pri dodržaní agrotechnických pravidiel je možné chorobe predchádzať.

Kmeňové háďatko je spôsobené malým červom s veľkosťou do 0,5 mm. Skrútené a svetlo sfarbené cibuľové perie sú prvým príznakom choroby. Žiarovky, keď sú ovplyvnené háďatkom kmeňovým, hnijú a praskajú, pretože sa červ vnútri množí. Chorá rastlina musí byť urgentne odstránená, pretože inak sa červ bude plaziť na zdravú cibuľu. Aby sa zabránilo tejto chorobe, je dôležité dodržiavať striedanie plodín, vápniť pôdu včas a používať iba zdravý sadivový materiál.

Pri správnej starostlivosti a použití zdravých semien by pestovanie cibule nemalo byť príliš náročné na pestovanie. A po 70 dňoch si môžete vychutnať sladkastú chuť rastliny bez toho, aby ste vyronili jedinú slzu.

Tiež vám odporúčame pozrieť si video o vlastnostiach pestovania cibule:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia