Nízko rastúce neskoré paradajky

Paradajky majú svoje miesto v zozname najobľúbenejšej zeleniny. Záhradníci pestujú paradajky s rôznymi obdobiami dozrievania. Túto techniku ​​pozná každý, kto chce celú sezónu pohostiť lahodným ovocím. Odrodová báza paradajok je taká rozsiahla, že veľa mien poznajú iba skutoční fanúšikovia tejto rastliny. Stredne neskoré a neskoré odrody sú veľmi žiadané. Dokonale znášajú letné horúčavy, úroda sa dobre skladuje, pri zbere sa plody vyznačujú svojou silou a vynikajúcou chuťou. V súčasnosti sa objavilo veľa nových druhov nízko rastúcich paradajok - veľmi sľubné, chutné, vysoko výnosné.

Pred rozhodnutím o akomkoľvek druhu paradajok by ste sa mali oboznámiť s dôležitými kritériami pre výber odrody. Nezabudnite venovať pozornosť:

 1. Zodpovedá odrode regiónu... Dôležitosť tohto parametra možno len ťažko preceniť. Koniec koncov, iba paradajky, ktoré sú vhodné pre klimatické a svetelné podmienky, úplne vyhovejú vašim požiadavkám.
 2. Požiadavky na pôdu... Tiež nevyhnutný parameter, ľahkovážny prístup, vďaka ktorému je starostlivosť o neskoré paradajky problematickejšia. V takom prípade bude potrebné zavedenie ďalších látok a neustále sledovanie stavu pôdy.
 3. Výťažok... Dôležitý faktor pre majiteľov malých pozemkov. Na malých plochách môžete dosiahnuť slušný výsledok pestovaním vhodných vysoko výnosných odrôd paradajok. Mali by sa uprednostňovať hybridy s vysokým výťažkom. Takéto neskoré paradajky budú dobre tolerovať teplotné extrémy, nedostatok osvetlenia a napájania.
 4. Odolnosť voči chorobám rastlín.
 5. Účel odrody a chuti paradajok... Nie je vždy možné použiť šalátové paradajky na iné účely s vysokou účinnosťou. Preto musíte zvoliť paradajky, ktoré vyhovejú požiadavke. Dôležitá je aj chuť. Niekto má radšej sladké paradajky, iný má rád ovocie s miernou kyslosťou.

Doba dozrievania, výška a typ puzdra sú veľmi dôležité vlastnosti. V tomto článku budeme venovať pozornosť stredne a neskoro dozrievajúcim odrodám nízko rastúcich paradajok.

Výhody nízko rastúcich paradajok

V skupine paradajok sú na čele poddimenzované odrody. Túto skutočnosť možno ľahko vysvetliť zvážením výhod takýchto typov:

 1. Krík poddimenzovaných paradajok je štandardný. Pri pestovaní sa záhradníci zbavujú potreby povinného podväzku a tvorby rastlín.
 2. Nenáročnosť na podmienky pestovania.
 3. Vďaka malej výške puzdra je starostlivosť pohodlnejšia a pohodlnejšia.
 4. Veľký výber odrôd rôznych tvarov a farieb ovocia.
 5. Malý počet nevlastných synov alebo ich úplná absencia.
 6. Priateľské ovocie - umožňuje kompaktnú úrodu.
 7. Potreba malej plochy pôdy na výsadbu.
 8. Možnosť pestovania paradajok bezsemenným spôsobom.

Okrem toho sa neskoré dozrievanie poddimenzovaných paradajok po dozretí dlho skladuje. Mnoho farmárov uprednostňuje hybridné druhy. Nízko rastúce odrody rajčiakov sa pestujú vonku aj v kryte. Skleník umožňuje zber neskoro dozrievajúcich odrôd aj v regiónoch s chladným podnebím a krátkym letom.

Ako sa starať o zakrpatené paradajky

Malé paradajky si vyberajú tí záhradníci, ktorí nie vždy majú čas venovať im dostatočnú pozornosť.Môže to byť spôsobené osobitosťami povolania, vekom alebo inými okolnosťami. Na pomoc prichádzajú chovatelia, vďaka ktorým je dnes možné z jedného kríka nízko rastúcej paradajky získať až 6 kg plodov. Začínajúci záhradníci sa tiež usilujú najskôr zvládnuť pestovanie nízko rastúcich odrôd. Nemali by sme však predpokladať, že tieto druhy nevyžadujú žiadnu údržbu.

Poďme sa venovať hlavným bodom poľnohospodárskej technológie neskoro dozrievajúcich poddimenzovaných paradajok.

Je dôležité držať sa pestovania sadeníc vlastnými rukami zo semien zakúpených v špecializovaných predajniach.

Dôležité! Semená sa vysievajú koncom februára alebo začiatkom marca. Výsev neskôr vás môže nechať bez plodiny.

A to platí nielen pre skoré, ale aj neskoré odrody. Paradajky jednoducho nemajú čas dozrieť a spadnúť pod vplyv všadeprítomnej fytoftory. V prípade veľkého rozšírenia tohto ochorenia v regióne vyberte stredne neskoro rôzne poddimenzované paradajky... To vám pomôže rýchlejšie a v úplnom zbere plodín.

Pred zasadením do zeme by mali mať sadenice až 9 listov, výšku klíčenia najviac 30 cm a dobre vyvinuté kvetenstvo. Nízko rastúce paradajky sa vysádzajú podľa schémy 50x40.

Pri väčšom zahustení výsadby sú kríky zatienené, plody sú rozdrvené a zvyšuje sa hrozba chorôb rajčiakov s neskorou plesňou. Spočiatku sa odporúča zakryť slabé klíčky. Veľmi dobre pomáha malá mriežka pozdĺž postelí, na ktorú je hodený film alebo netkaná textília. Len čo teplota dosiahne požadovanú úroveň a stabilizuje sa, film sa odstráni. Ak sú chladné noci, Spunbond môžete chvíľu nechať.

Metóda bez semien má tiež svoje výhody. Po prvé, šetrí to čas a úsilie, ktoré sú potrebné na pestovanie sadeníc. Po druhé, nevyžaduje si ďalšie vybavenie. Na začiatku apríla sa semená vysejú do zeme, pokryté dvojitou vrstvou filmu alebo netkanej textílie. Neskoré dozrievanie odrôd zasiate o 10-14 dní neskôr. Týmto spôsobom sejby sadenice rýchlo dobehnú pestované v miestnosti. Kvalita sadeníc bude oveľa lepšia - tieto paradajky sú vždy silnejšie a zdravšie. Jedinou operáciou, ktorú bude treba urobiť, je riedenie. Po odstránení prístrešku sa starostlivosť o paradajky nelíši od klasiky. Nevýhodou tejto metódy je, že plodenie sa začne neskôr o 2-3 týždne. Aby sa táto nepríjemnosť obmedzila, záhradníci kombinujú oba druhy pestovania paradajok, ktoré nedosahujú požadovanú veľkosť.

Ak je to nevyhnutné tvar a štipka kríkov poddimenzovaných paradajok? Skúsení záhradníci vždy otročia rastliny paradajok, aby zabránili nadmernému zatieneniu, rozvoju chorôb a hnilobe. Najmä počas chladného a daždivého leta. Z rovnakého dôvodu mnohé z nich podväzujú poddimenzované odrody. Starostlivosť o zviazané kry je ľahšia, rastliny sú dobre vetrané a osvetlené slnkom, plody sa nedotýkajú zeme a zostávajú čisté.

Ďalšou technikou, ktorá pomáha získať kvalitnú úrodu nízko rastúcich paradajok, je mulčovanie. Používa sa slama, ihličie, pokosená tráva.

Dôležité! Mulčovanie sa vykonáva až po zahriatí pôdy.

Mulčovanie je kladené v silnej vrstve na vlhkú zem, pričom sa ponecháva otvorená oblasť koreňového krčku rastliny. Tým sa zabráni hnilobe stonky.

Nízko rastúce paradajky sa snažia spracovať pomocou bezpečných ľudových prostriedkov. V extrémnych prípadoch sa používajú jedy.

Výber najlepšej odrody

Skoré zrelé poddimenzované paradajky

Všetci záhradníci sú vysadení, s výnimkou milovníkov vysokých odrôd. Mnohých však zaujíma neskorší termín zberu. Zvážte pohľady v polovici neskorého obdobia.

Rio Grande

Rio grande

Stredne neskorá vynikajúca odroda so stredne veľkými plodmi, sladkastou chuťou a pevnou dužinou. Milovníci paradajok ho vysoko oceňujú pre vysoký výnos a nenáročnosť. Rastie dobre v akejkoľvek pôde a dokonca aj vo vnútorných kvetináčoch. Zber sa začína po 120 dňoch.

 • krík... Kompaktný, primerane listnatý. Zrelé rastliny dosahujú výšku 70 cm.Nevyžaduje tvarovanie a pripnutie, rovnako ako podväzky. Môže sa to robiť iba na estetické účely.
 • Ovocie... Priemerná veľkosť, hmotnosť asi 115 g. Podľa recenzií majú príjemnú vôňu, mäsitú a chutnú. V paradajke je málo semien, dužina je dosť hustá a šťavnatá. Tvarom pripomína ovocie slivky, paradajka je pri preprave a skladovaní dokonale zachovaná, nepraská. Krása paradajok je dôvodom, že sa konzumujú rovnako čerstvé, ako aj v prípravkoch.

Popularita odrody nízko rastúcich paradajok priniesla svoje výhody:

 1. Nenáročnosť starostlivosti. Malé chyby v poľnohospodárskej technológii nemajú vplyv na vývoj a plodenie paradajok.
 2. Vynikajúca skladovacia kapacita. Ovocie je dobré dozrieť aj po zbere zo záhrady.
 3. Dlhé a bohaté na ovocie.
 4. Odolnosť voči chorobám a suchu.

Priemerná šťavnatosť paradajok sa považuje za malú nevýhodu, ale je kompenzovaná úžasnou chuťou ovocia.

Odroda sa pestuje sadenicami a priamym výsevom do zeme. Moderné paradajka s malou veľkosťou „Rio Grande“ má v porovnaní so svojím predchodcom veľa vylepšených vlastností.

"Titán"

Titán

Stredne neskorá odroda nízko rastúcich paradajok. Plody sú pripravené na zber za 135 dní. Medzi amatérmi je veľmi cenený pre svoju kompaktnosť a malú veľkosť kríka, čo umožňuje jeho pestovanie doma a na balkóne. Dospelá rastlina má výšku nie viac ako 50 cm, rastie dobre v akejkoľvek pôde, odroda je odolná voči hubovým a iným bežným chorobám paradajok.

Plody sú okrúhle, malých rozmerov (do 120 g). Dokonale toleruje prepravu a skladovanie aj v chladných miestnostiach. Rastie lepšie na otvorenom poli južných oblastí. V chladnom podnebí sa pre dobrú úrodu odporúča výsadba v interiéroch. Pri správnej starostlivosti dosahuje výnos z jedného kríka až 4,5 kg. Plody sú veľmi pekné, vhodné na všetky druhy zberu a konzervácie. Hlavné výhody stredne neskorých paradajok "Titan":

 • dobrá produktivita, stabilné ovocie;
 • odolnosť rastlín voči chorobám;
 • možnosť pestovania na veľmi malom území;
 • vynikajúca predajnosť a chuť;
 • schopnosť odolávať deficitu vlhkosti.

Medzi nevýhody milovníci paradajok považujú:

 • negatívna reakcia na prudký pokles teploty;
 • náročná výživa na začiatku rastu;
 • neskoré dozrievanie plodov pre chladné oblasti.

Aby stredne neskoré paradajky Titan potešili dobrou úrodou, musíte poznať nuansy poľnohospodárskej technológie kultivaru. Na konároch je vždy toľko ovocia, že musí byť rastlina zviazaná. Hlaveň nemusí vydržať veľké zaťaženie. Počas obdobia aktívneho rastu vyžaduje ďalšie kŕmenie. Pre paradajky sú najdôležitejšie fosfor a draslík. So zvýšenou vlhkosťou sa zvyšuje náchylnosť na neskorú pleseň. Zmenou podmienok môžete dosiahnuť vymiznutie choroby. Dobrý výsledok sa dosiahne ošetrením prípravkom „Fitosporin“. Ak na území lokality sú v blízkosti postele so zemiakmi, potom paradajka navštívi aj chrobák z Colorada. Preto by ste mali okamžite prijať preventívne opatrenia.

Neskorí zástupcovia nízko rastúcich paradajok

Existujú poddimenzované a neskoré paradajky. Takéto odrody sú citlivé na nízke teploty, takže poskytujú dobrú úrodu bez prístrešia v teplých oblastiach. Takéto neskoré paradajky sa pestujú v semenákoch, aby sa skrátila vegetačná doba na otvorenom poli. Medzi najobľúbenejšie typy stojí za zmienku:

„Cieľ“

Koniec

Dôstojný zástupca neskoro dozrievajúcich paradajok s malou výškou. Kultúra sa zbiera po 130 dňoch. Bush je mierne listnatý, dorastá až do 70 cm, kompaktnosť rastliny umožňuje pestovať odrodu na malých plochách. Plody vynikajúcej chuti, sýtej červenej farby. Dužina je šťavnatá, šupka má dobrú hustotu, čo zabraňuje popraskaniu paradajok. Hmotnosť jedného rajčiaka je dosť malá - 90 g, ale vďaka rovnomerne zaoblenému tvaru je odroda veľmi atraktívna.

Dobré parametre finského rajčiaka sú:

 • možnosť pristátia v rôznej pôde;
 • schopnosť odolávať verticilóze;
 • stabilný výnos;
 • dobrá prepraviteľnosť a zachovanie kvality;
 • nutričná hodnota.

Sadenice neskoro dozrievajúcich finských paradajok sa vysádzajú podľa schémy 50x40 do otvoreného terénu, pričom sa zachová hustota výsadby najviac 8 rastlín na meter štvorcový plochy. V budúcnosti si rastliny vyžadujú obvyklú starostlivosť - polievanie, kyprenie, pletie, hnojenie minerálnymi zlúčeninami.

„Abakan ružová“

Abakan ružová

Veľmi známa odroda neskorých paradajok. Najčastejšie sa pestuje v skleníkoch, kde dorastá do veľkých rozmerov. A keď je vysadený na otvorenom teréne, výška kríkov nepresahuje 70 cm.Výhodou odrody je predĺžené plodenie, ktoré umožňuje získať úrodu po dlhú dobu.

Výťažok pod holým nebom je viac ako 5 kg paradajok vynikajúcej chuti. Veľké plody sú navyše veľmi pekného vzhľadu. Ružová farba a tvar srdca robia túto odrodu veľmi atraktívnou. Medzi pôvodnými plodmi sú aj zástupcovia s obvyklým zaobleným tvarom. Hmotnosť jednej paradajky môže dosiahnuť 300 g, čo sa pri príprave šalátov veľmi cení.

"Abakan pink" získal svoju slávu pre svoju dobrú imunitu. Je zriedka ovplyvnený chorobami, takže sa neoplatí liečiť ho chemickými látkami. Ak si náhodou všimnete príznaky choroby, vyskúšajte ľudové prostriedky. Je nevyhnutné monitorovať vzhľad chrobákov z Colorada. Na jeseň môžu poškodiť paradajky. V tomto období ich priťahujú nezrelé plody kvôli nedostatku iného jedla.

„Raketa“

Raketa

Vynikajúci determinant, štandardná známka. Má nielen kompaktný krík, ale aj koreňový systém. Po 130 dňoch od okamihu vysadenia sadeníc sú plody pripravené na konzumáciu. Výška kríka nepresahuje 65 cm, plody sú červené, mierne pretiahnuté, malé, sladkasté. Hmotnosť jedného rajčiaka sa pohybuje od 40 do 60 g. Výhody neskoro zrejúcej „Rakety“:

Dokonale toleruje prepravu. Túto vlastnosť poľnohospodári oceňujú.

Stabilný výnos. Pri dodržaní základných požiadaviek na starostlivosť sa z každého kríka pozberajú až 2 kg ovocia. Pri hustote výsadby 5 rastlín na meter štvorcový získame z tej istej plochy až 10 kg.

Nízky vzrast. Umožňuje vám zasadiť neskoro dozrievajúcu paradajku aj na balkóne a v skleníkoch.

Dobrá odolnosť voči akejkoľvek hnilobe paradajok.

Možnosť mechanického zberu plodov.

Ak analyzujeme kvalitatívne vlastnosti tejto odrody, potom je potrebné poznamenať kombináciu nízkeho vzrastu a výnosu ako vlastnosť produktu „Raketa“.

Niektorí záhradníci dávajú prednosť výsadbe paradajok v interiéri. Okrem toho vysoké paradajky, v skleníku sa často pestujú odrody s malými kríkmi. Zároveň je dôležité, aby ste tieto dva druhy nevysádzali vedľa seba, aby vysoké rastliny netienili menšie náprotivky.

Trpasličí odrody

Medzi nízko rastúcimi paradajkami sa osobitne rozlišuje skupina, v ktorej sa zbierajú rastliny s veľmi nízkou výškou kríkov. Toto je takzvaná trpasličia odroda. Takéto paradajky v dospelosti nerastú vyššie ako 60 cm. Väčšina trpasličích druhov sú skoro dozrievajúce paradajky. Pestujú sa nielen na otvorenom poli, v skleníku, ale aj na balkóne, v kvetináčoch alebo v malých nádobách. Ďalšou veľkou výhodou trpasličích paradajok je, že ich nie je potrebné pripínať. Medzi trpaslíkmi stojí za zmienku stredne neskoré odrody, ktoré si získali uznanie záhradníkov. Odrody ako napr Sweet Sue, Wild Fred.

Chované americkými chovateľmi. Sú nenáročné na pestovateľské podmienky, tolerujú klimatické výkyvy a nedostatok zálievky. Vhodné na domáce pestovanie, výška kríka nepresahuje 60 cm, priemerný výnos je až 4,5 kg na krík.

Záver

Neskoré dozrievanie paradajok zvyčajne pestujú odvážni záhradníci.Tieto odrody majú oveľa vyššiu úrodu ako iné, majú vynikajúcu skladovaciu schopnosť, sú odolné voči bežným paradajkovým infekciám a sú veľmi chutné. Mnohé v tomto parametri prekonávajú najobľúbenejšie skoré odrody. Aj malé mrazy niektoré odrody dokonale znášajú. Nízko rastúce odrody s neskorým dozrievaním zachránia obyvateľov leta pred neustálou konštrukciou podporných zariadení. Jedinou nevýhodou paradajok s neskorým dozrievaním je možnosť infekcie suchou hnilobou. Je to spôsobené neskorým časom zberu a zvýšenou vlhkosťou v tomto období.

Aby bol tento problém čo najmenej znepokojený, mali by sa sadenice vysadiť skôr, ako je odporúčaný čas. Najlepšie zo všetkého začiatkom alebo v polovici mája. Je potrebné vypočítať čas výsevu semien, aby do tejto doby boli rastliny dostatočne veľké. Akonáhle sa na webe pokúsite vypestovať neskoro nízko rastúce odrody paradajok, stanú sa vašimi stálymi obľúbencami.

Komentáre (1)
 1. kde kúpiť semená rio granté a skončiť

  10.01.2020 o 09:01
  galina
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia