Trvalka pažítka: výsadba a starostlivosť, ako pestovať zo semien, užitočné vlastnosti, fotografie

Pažítka je bylinná trvalka s cennými výživovými a liečivými vlastnosťami. Nie je ťažké pestovať v záhrade kultúru, ktorá podlieha základným pravidlám výsadby a ďalšej starostlivosti.

Čo je pažítka

Cibuľa rezná alebo sekáč je bylina z čeľade cibuľovitých, známa v kultúre od 16. storočia. Má príjemnú, jasnú alebo mierne štipľavú chuť; používa sa na jedlo v mladom veku do troch týždňov.

Kultúra je obľúbená medzi záhradníkmi kvôli zvýšenej výdrži a mrazuvzdornosti. Listy rastliny majú nielen nutričné, ale aj dekoratívne vlastnosti. Pažítka sa často vysádza na záhrade ako medonosná rastlina alebo ako súčasť umeleckých kompozícií.

Ako vyzerá pažítková mašľa

Schnittova cibuľa je stredne veľká trvalka s podlhovastými alebo vajcovito kužeľovitými cibuľkami až do dĺžky 25 mm v hnedastých papierových škrupinách. Má valcovitú hustú stonku vysokú až 60 cm. Výhonok je „oblečený“ do plášťov listov o tretinu alebo do stredu, samotné platne sú zelené s voskovým kvetom, fistulózne, s priemerom do 6 mm.

Jedno puzdro pre dospelých dospelých je schopné produkovať až osem výhonkov naraz

Od mája do augusta pažítka kvitne bledoružovými alebo ružovo-fialovými guľovitými púčikmi. V období dekoratívnosti rastlina zvyčajne vstupuje do druhého roka po výsadbe. Od júna prináša ovocie - debničky so semenami.

Charakteristika pažítky

Pažítka má veľmi vysokú výdrž a ľahko odolá teplotám až do -35 ° C. Môže sa pestovať na otvorenom teréne nielen v strednom pruhu, ale aj na Sibíri, Ďalekom východe a dokonca aj na Ďalekom severe.

Pozor! Mladé výhonky pažítky prežijú pri -8 ° C, takže kultúra zriedka hynie na opakujúce sa mrazy.

Výnos rastliny závisí od konkrétnej odrody a podmienok pestovania. Ale pažítka je v priemere schopná vyprodukovať až 7 kg listov z 1 m2 a až 600 g jedlých tanierov z jedného dospelého kríčka. Počas sezóny možno plodinu zbierať niekoľkokrát - rastlina sa po rezaní rýchlo zotaví.

Na rozdiel od mnohých záhradných plodín nie je potrebné pažítku presádzať každý rok. Je povolené ju pestovať na jednom mieste po dobu 3-4 rokov, a ak na mieste vykonáva iba dekoratívne funkcie, až deväť rokov. Kultúra vykazuje vysokú odolnosť proti škodcom a plesniam a dokonca pomáha chrániť susedné výsadby pred chorobami.

Odrody pažítky

Pažítka je zastúpená veľkým počtom odrôd s hodnotnými dekoratívnymi a výživovými vlastnosťami. Niektoré z nich sú osobitne žiadané.

Čechy

Produktívna odroda umožňuje odstrániť z kríkov až 200 g zelene naraz. Rastlina zriedka trpí chorobami, úspešne sa vyvíja na jednom mieste niekoľko rokov. Prvý rez je možné vykonať tri týždne po vytvorení listov.

Bohemia pažítka má štipľavú chuť, ale skôr miernu

Rastlina medu

Odroda pažítky odolná voči chladu a zlým pôdam prináša po celé leto tmavozelené listy s príjemnou štipľavou chuťou.Líši sa krásnym kvitnutím, ktoré sa často nachádza v umeleckých kompozíciách v krajine. Podľa názvu je táto rastlina dobrou medonosnou rastlinou a na miesto láka včely.

Perie pažítky medonosné rastliny rastú veľmi rýchlo - až 20 cm týždenne

Jar

Skorá odroda pažítky umožňuje odstrániť listy iba tri týždne po vyklíčení. Rastlina vykazuje vysokú mrazuvzdornosť, na jar vyráža ako jedna z prvých v záhrade. Tvorí vysoké a pomerne silné kríky, výnos je okolo 6 kg na meter výsadby počas sezóny, v závislosti od poľnohospodárskej technológie.

Jarná pažítka - cibuľová odroda má miernu, mierne štipľavú chuť.

Chemal

Nízka odroda pažítky sa tiahne iba do 40 cm Chuť listov je ostrá a jasná, ukazovatele úrody sú vysoké - na pár rezov sa dá nazbierať asi 7 kg šťavnatého peria.

Medzi nevýhody odrody Chemal patrí slabá odolnosť proti múčnatke

Krokus

Skoré dozrievanie pažítky je vhodné na rezanie už 14 dní po dorastení listov. Má príjemnú chuť a vonku dobre odoláva jarným mrazom. Zároveň je priemerná úroda odrody - z metra výsadby sa dá zozbierať asi 600 g peria.

Crocus pažítka vyžaduje pravidelné presádzanie, inak sa výťažok rastliny zníži

Výhody a poškodenia pažítky

Jedlá rastlinná pažítka má množstvo liečivých vlastností:

 • zlepšuje chuť do jedla a urýchľuje tráviace procesy;
 • posilňuje imunitný systém a podporuje zotavenie z prechladnutia;
 • znižuje riziko vzniku aterosklerózy;
 • zabraňuje výskytu nedostatku vitamínov;
 • má antimikrobiálny a protizápalový účinok;
 • pomáha odstraňovať toxíny, toxíny a parazity z tela;
 • zlepšuje zrakovú ostrosť;
 • zmierňuje krvácanie ďasien;
 • rozširuje cievy a reguluje krvný tlak;
 • má priaznivý vplyv na stav urogenitálneho systému u mužov a žien;
 • zlepšuje črevnú pohyblivosť s pomalým trávením.

Spolu s cennými vlastnosťami má pažítka kontraindikácie. Rastlina sa neodporúča konzumovať:

 • s ulceróznymi léziami žalúdka a čriev;
 • s exacerbáciou pankreatitídy;
 • s chronickými chorobami srdca a krvných ciev;
 • s hepatitídou a cirhózou pečene;
 • s individuálnou neznášanlivosťou;
 • s častými migrénami.

Pažítka má na organizmus negatívny vplyv hlavne pri nadmernej konzumácii. Ostré perie spôsobuje v nadmernom množstve pálenie záhy a nevoľnosť, hnačky, bolesti hlavy a alergické vyrážky.

Ako zasadiť pažítku

Pestovanie pažítky je celkom jednoduché - kultúra patrí do nenáročnej kategórie. Rastlinu je možné vysievať priamo do otvoreného terénu alebo doma do uzavretých nádob.

Pestovanie pažítky zo semien na otvorenom poli

Pažítku môžete na mieste vysievať na jar na začiatku vegetačného obdobia alebo na jeseň krátko pred chladným počasím. Miesto pre rastlinu je vybrané mierne osvetlené a svetlým odtieňom. Pôda je potrebná na kultiváciu voľná, obohatená vápnom, s dobrým odtokom.

Niekoľko mesiacov pred výsadbou je vybraná oblasť vykopaná a očistená od buriny. Pridajte do pôdy vedro humusu alebo 500 ml kompostu na 1 m2sa naleje malé množstvo močoviny a superfosfátu, potom sa substrát mieša. Niekoľko dní pred skutočným vysadením kultúry sa na dané miesto aplikuje aj 20 g dusičnanu amónneho na 1 m2 a hojne polievajte zem.

Postup výsevu pažítky na otvorenej záhrade vyzerá takto:

 1. Semená rastlín sa namočia na jeden deň do teplej vody, pravidelne vymieňajú tekutinu a potom sa sušia na papierovej utierke.
 2. Na mieste sú pripravené malé otvory do hĺbky 2 cm, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť 5 cm.
 3. Spracované semená sú uložené v jamkách a na vrchu pokryté zeminou.
 4. Postele sú hojne postriekané rozprašovačom.

V prvej sezóne sa neodporúča odrezávať mladé listy - rastlina dostane príležitosť posilniť sa.Ak sa toto pravidlo bude dodržiavať v druhom roku, kríky prinesú hojnú úrodu.

Pozor! Pri výsadbe pažítky pred zimou sa semená spustia do pôdy suché bez predbežného namočenia.

Medzi radami pažítky sa odporúča ponechať 15-30 cm priestoru

Pestovanie sadenice pažítky

Semená pažítky môžete najskôr zasadiť pre sadenice doma, aby ste ich mohli následne preniesť na otvorenú zem. Technológia vyzerá takto:

 1. Široký asi 20 cm hlboký box je vyplnený substrátom z humusu, záhradnej zeminy, piesku a popola z dreva, ktorý nepresahuje 3 - 4 cm po okraj. Pôda je vyrovnaná a hojne napojená.
 2. Vopred namočené semená rastlín sa umiestnia do otvorov hlbokých 1,5 cm v intervaloch 2,5 cm. Materiál sa pokryje pôdou a nastrieka sa z rozprašovača zhora a potom sa škatuľka pokryje filmom alebo sklom.
 3. Niekoľko dní sa sadenice uchovávajú na teplom mieste s miernym osvetlením. Po vzídení sadeníc sa prístrešok vyberie z debničky a mikrogrezy pažítky sa preskupia do ľahšej miestnosti s teplotou asi 18 ° C.
 4. V čase vzniku prvého pravého listu sa sadenice potápajú.

Počas domáceho pestovania je potrebné pažítku pravidelne zvlhčovať. Sadenice sa prenesú na zem v priemere dva mesiace po vytvorení výhonkov. Rastliny do tejto doby by mali získať dva pravé listy.

Denné hodiny pre sadenice pažítky by mali byť minimálne 12 hodín

Pažítka sa stará

Zo semien môžete pestovať pažítku v akomkoľvek podnebí. Starostlivosť o kultúru nie je nijako zvlášť zložitá, niektoré body si však vyžadujú pozornosť.

Polievanie

Pažítka vyžaduje výdatnú zálievku. Pri nedostatku vlhkosti rastlina stráca svoj dekoratívny efekt, navyše sú listy príliš hrubé a menej chutné. Polievajte kultúru vlažnou vodou, musíte sa zamerať na stav vrchnej pôdnej vrstvy. Pre rýchlosť je tiež nebezpečné podmáčanie pôdy, pretože korene rastliny môžu hniť.

Poradenstvo! Ak je pažítka z nedostatku vody hrubá, musíte niektoré z pierok odrezať, zvyšné výsadby výdatne zaliať a ďalším rastom listov zabrániť vysychaniu pôdy.

Vrchný obväz

Hnojivá na pažítku sa začínajú uplatňovať v druhom roku. Vrchný obväz rastliny sa vykonáva po prvom rezaní - pri zalievaní sa do pôdy vloží roztok vtáčieho trusu alebo infúzia diviny. Je tiež dovolené posypať postele suchými minerálmi - nitrofosom alebo azofosom, 40-100 g na 1 m2.

Pri použití organických látok môžete rastlinu nakŕmiť po každom zbere listov. Minerálne hnojivá sa aplikujú menej často - po 2 - 3 rezoch.

Uvoľňovanie a odstraňovanie buriny

Dospelá pažítka vytvára na povrchu pôdy hustý trávnik a zvyčajne sama bráni rastu buriny. Mladé rastliny staré 1 - 2 roky sa ale odporúčajú mesačne vytrhať a uvoľniť. To dodatočne ochráni rýchlosť pred škodcami a plesňami a zlepší prístup kyslíka ku koreňom.

Príprava na zimu

Rýchlostná rastlina dobre znáša silné mrazy. Ale pravidlá starostlivosti o pažítku na jeseň stále odporúčajú izolovať záhradu. Zvyčajne sa používa hustá vrstva mulča - pôda je pokrytá suchým lístím, pilinami a pokrytá smrekovými vetvami. Na jar, s nástupom topenia, sa prístrešok odstráni, aby nezasahoval do rastu kultúry.

Kontrola chorôb a škodcov

Pažítka zriedka trpí škodcami a chorobami, pretože fytoncidy v rastline odstrašujú hmyz a ničia patogénne mikroorganizmy. Niektoré ochorenia však stále predstavujú nebezpečenstvo pre rýchlosť:

 1. Múčnatka. Hubovú chorobu spoznáme podľa bledozelených škvŕn na listoch rastliny a podľa belavého kvetu. S pokročilým ochorením postihnuté oblasti časom zhnednú a pažítka odumrie.

  Múčnatka sa na pažítke objavuje v extrémne vlhkých podmienkach

 2. Hrdza. Ďalšia plesňová choroba zanecháva na rastline hnedočervené stopy a opuchy.Huba sa rýchlo šíri a za krátky čas môže zničiť celú záhradu.

  Hrdza na rastline sa čoskoro vyvíja s prebytkom dusíka v pôde

Boj proti chorobám cibule sa uskutočňuje pomocou fungicídov Topaz, Fitosporin a Baktofit. Do mesiaca po postreku sa neodporúča rezať listy plodiny určené na potravinárske účely. Ako profylaxia húb je potrebné udržiavať čistotu na mieste a včas odstraňovať rastlinné zvyšky, v ktorých patogénne mikroorganizmy prezimujú.

Pozor! S nástupom jesene je potrebné odstraňovať vrátane zvyškov lístia z rýchlostnej zásuvky, aby sa sušené taniere nerozkladali.

Zo škodcov je pre pažítku nebezpečenstvo hlavne strapka. Parazity môžete odstrániť pomocou drogy Aktara alebo Bordeauxovej tekutiny. Aby ste zabránili množeniu strapcov v záhonoch s pažítkou, musíte pred začiatkom zimy vyčistiť oblasť od tlejúcich zvyškov rastlín.

Na panvici sa živia dospelý hmyz aj larvy strapky

Rozmnožovanie

Rýchlosť na webe môžete znásobiť metódou rozdelenia. To umožňuje nielen zvýšiť populáciu rastlín, ale aj omladiť staré kríky, ktoré už nie sú schopné preukázať vysoké výnosy.

Delenie pažítky sa vykonáva na jar alebo začiatkom jesene. Postup sa vykonáva nasledovne:

 1. Vo vybraný deň je záhon bohato zalievaný.
 2. Vykopajú za krátky čas lopatu a opatrne ju odstránia zo zeme.
 3. Listy Bush sú nakrájané na 15 cm, a korene až 5-7 cm.
 4. Ručne alebo s nožom je rastlina rozdelená na niekoľko častí, z ktorých každá má 8 - 10 žiaroviek.
 5. Výsledné malé kríky sa prenesú na nové miesta a vysadia sa obvyklým spôsobom.

Po rozdelení je o pažítku postarané podľa štandardných pravidiel.

Pažítku sa odporúča rozdeliť vo veku 3 - 4 rokov

Zber a skladovanie

Prvýkrát sa zber vykonáva v druhej sezóne po pristátí. Mladé šťavnaté listy sú úplne odrezané alebo sa z rastliny odoberie iba pár pierok. Zároveň zostávajú malé pne nad zemou. Kvitnúce stonky sa počas leta ihneď po vzídení odstránia, aby sa zabránilo zhrubnutiu listov a zachovala sa ich šťavnatosť.

Od jari do konca leta je možné pažítku úplne rezať 2 - 4 krát, v závislosti od odrody a rýchlosti rastu. Naposledy sú listy odstránené v polovici augusta a už nenarúšajú rýchlosť pred chladným počasím, aby mala kultúra čas na akumuláciu prísunu živín pred začiatkom zimy. Najlepšiu chuť majú perie, ktoré sa tiahnu až do výšky 25 - 40 cm.

Pažítku môžete uchovávať čerstvú v chladničke až dva týždne. Ak je potrebné pripraviť perie rastliny na zimu, je potrebné ju zmraziť na negatívne teploty alebo vysušiť. V obidvoch prípadoch si rýchlosť zachová maximálny prínos a nestratí chuť.

Záver

Pažítka je krásna a zdravá rastlina s dobrými výnosmi. Kultúra nekladie vysoké nároky na starostlivosť, ale umožňuje vám získať chutné a šťavnaté zelené listy niekoľkokrát počas vegetačného obdobia.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia