Cibuľové súpravy Golden Semko F1: popis odrody, recenzie

Cibuľa Zolotisty Semko F1 je skorý zrelý, plodný hybrid prvej generácie, odolný voči nepriaznivým podmienkam klíčenia. Patrí k univerzálnym odrodám vhodným na čerstvú konzumáciu. Po tepelnom spracovaní stráca ostrosť, získava jemnejšiu dochuť.

Popis a vlastnosti odrody cibule Golden Semko

Hybrid chovali ruskí chovatelia na základe holandskej cibule Red Semko. Do štátneho registra Ruskej federácie bola zapísaná v roku 2000. Organizátorom odrody je moskovský agrofirm „Semko-Junior“.

Cibuľové sety Golden Semko sa presadila ako všestranná, nenáročná odroda so stabilným výnosom. Pri čistení takmer žiadne slzy. Chuťové vlastnosti cibule Zolotisty Semko hodnotili odborníci ako vynikajúce.

Vzhľad

Hybrid F1 rastie v jednotlivých veľkých žiarovkách bez vytvárania hniezd. Plody odrody Semko sú rovnomerné, okrúhleho tvaru, oblečené v zlatej šupke. Krk repíka je tenký. Vnútro ovocia je biele, šťavnaté, so špecifickou štipľavou chuťou.

Na žiarovke Golden Semko je niekoľko šupín, väčšinou sú to 2 - 3 vrstvy

Vzdušnou časťou rastliny je jasne zelené duté perie. Dosahujú výšku 30-35 cm, slabo ostré. Na jednom repíku sa vytvorí až 40 pierok.

Doba dozrievania a výnos

Cibuľa Golden Semko F1 patrí k skorému typu zrenia. Od klíčenia do zberu neprejde viac ako 2,5 mesiaca. Hmotnosť jednej žiarovky je 75-80 g, výťažok je 1 m2 - 4-5 kg. Čas použiteľnosti je 5-7 mesiacov.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Cibuľa Golden Semko F1 je imúnna voči chorobám rodiny cibule. Ale nepriaznivé poveternostné podmienky a nedodržiavanie poľnohospodárskych techník vedú k rozvoju plesňových chorôb: špinenie, fusárium, rôzne druhy hniloby, múčnatka.

Zo škodcov odrody Golden Semko sú nebezpečné strapky, húsenice a cibuľa

Zloženie a vlastnosti

Medzi prospešné vlastnosti cibule patria:

 • antibakteriálny účinok na črevnú mikroflóru, zlepšenie metabolizmu;
 • obohatenie tela vitamínmi a mikroelementmi;
 • optimalizácia ochranných vlastností tela, zníženie rizika rozvoja rakovinových nádorov;
 • eliminácia toxínov.

Hybrid Golden Semko je bohatý na vitamíny a minerály. Chemické zloženie obsahuje: mangán - 11,5%, kobalt - 50%; kremík - 16,7%, vitamín C - 11,1%.

Aplikácia

Cibuľa Golden Semko sa používa pri varení. Je súčasťou mnohých jedál. Jedia sa surové, varené, vyprážané, skaramelizované. Golden Semko sa používa ako ochucovadlo do mäsových a rybích jedál, na výrobu omáčok, koláčov a omáčok.

V ľudovom liečiteľstve a kozmetológii sa cibuľa používa na prípravu masiek na omladenie a obnovu pokožky, na posilnenie vlasov.

Rastúce regióny

Hybrid Golden Semko F1 sa odporúča pestovať ako jednoročná plodina. Kultivácia sa uskutočňuje na čerstvom vzduchu. Vhodné sú južné oblasti aj regióny s miernym podnebím. V severných oblastiach sa hybrid pestuje v skleníku. V takom prípade treba výsadbu doplniť.

Výhody a nevýhody

Pred výberom odrody na výsadbu v konkrétnom regióne sa musíte oboznámiť s jej charakteristikami, výhodami a možnými nevýhodami. Cibuľa Golden Semko F1 je medzi pestovateľmi zeleniny dopytovaná, pretože je nenáročná a nepotrebuje osobitnú starostlivosť.

Zelenina obsahuje veľa užitočných chemických prvkov, takže sa používa na letné šaláty, na vyprážanie a pečenie.

Klady:

 • ľahko toleruje teplotné výkyvy;
 • má imunitu proti škodcom a chorobám;
 • vykazuje vysokú produktivitu v akomkoľvek klimatickom pásme;
 • nenáročný v starostlivosti;
 • trvanlivosť hotových výrobkov je 5-7 mesiacov;
 • dve metódy výsadby - semená a žiarovky;
 • dobrá predajnosť a chuť.

Medzi nevýhody patrí skutočnosť, že cibuľa Golden Semko F1 nie je vhodná na pestovanie na pere. Poľnohospodári sa naučili vyrovnať sa s nárastom vegetačného obdobia v severných oblastiach. V posledných rokoch sa hybrid začal kultivovať pomocou sadeníc.

Dátumy pristátia

Sady cibule Semko sa sadia skoro na jar alebo pred zimou. Priemerná denná teplota pôdy by zároveň nemala byť nižšia ako +10 ° С. Ak je hybrid vysadený pred zimou, musí byť miesto mulčované vrstvou kompostu a keď prídu prvé mrazy, pokryte ho vetvami ihličnatých stromov. S príchodom jarného tepla sa smrekové vetvy odstránia.

Dôležité! Najlepším predchodcom cibule Golden Semko je kapusta, paradajky, zemiaky, uhorky.

Ako sadiť

Záhony na výsadbu hybridu F1 sú vybavené dobre osvetleným priestorom. V tieňovaných rohoch sa repa ukáže ako malá, deformovaná so šípkami. Pôda pre cibuľu by mala mať neutrálnu hladinu pH (môžete ju kultivovať v mierne zásaditej). Zlatý Semko miluje miernu vlhkosť.

Pestovanie zo semien

Výsev semenného materiálu hybridu sa vykonáva v drážkach s hĺbkou 2 cm. Rozpätie medzi radmi je 10-15 cm. Osivový materiál sa distribuuje oddelene, ustupuje od seba 1,5-2 cm. Ak ste zasiať Golden Semko F1 silnejšie, budete musieť preriediť, inak sa okrúhlica nevyvinie na požadované veľkosti.

Po vložení semien do drážok sú posypané, určite zalievajte. Pred objavením sa prvých výhonkov sa odporúča výsadbu zakryť. Akonáhle sa na luku Golden Semko vyliahne perie, prístrešok je odstránený. Za priaznivých klimatických podmienok počkajte na prvé výhonky za 10 - 14 dní.

Pestovanie cibule Semená Golden Semko vhodné pre južné oblasti

V regiónoch s teplým podnebím sú priaznivé podmienky pre zber semena v jednej sezóne.

Výsadba sevka

Cibuľu Sevka Golden Semko sa odporúča pred výsadbou ponoriť na 20 minút do roztoku síranu meďnatého alebo do vody.

Po predbežnom výsadbe leptaním by sa okrúhlica mala opláchnuť a vysušiť. Pri sadení mokrého materiálu existuje vysoké riziko rozvoja hniloby.

Pred zasiatím sa cibuľa Golden Semko kalibruje rozdelením na tri frakcie.

Odporúčaná vzdialenosť riadkov je 20 - 25 cm, vzdialenosť medzi žiarovkami je 10 cm, hĺbka drážok je 5 cm. Repa je posypaná zemou tak, aby nad povrchom zostalo 3 - 5 mm.

Dôležité! Semeno odrody Golden Semko sa neodporúča hlboko prehĺbiť do zeme, plody budú mať neprirodzený valcovitý tvar.

Sevok umiestnený blízko povrchu tiež dostane nesprávnu konfiguráciu okrúhlice. Po výsadbe sú postele posypané vrstvou piesku (do 5 mm), miesto je vyrovnané.

Funkcie starostlivosti

Starostlivosť o cibuľu Golden Semko sa vykonáva prvé dva mesiace. Kultúra potrebuje zalievanie, kyprenie pôdy a ďalšie hnojenie.

Polievanie

Prvých osem týždňov od okamihu výsadby by mal byť hybrid Semko F1 intenzívne zavlažovaný. K tomu použite teplú vodu, najlepšie usadenú. V závislosti na klimatických podmienkach je regulovaná frekvencia polievania. Postele sa zavlažujú priemerne raz za sedem dní. V suchom počasí sa zvyšuje počet zavlažovaní, v daždivom sa znižuje. Vlhčenie sa zastaví tri týždne pred zberom z lôžok.

Ak sa cibuľa Golden Semko pestuje v skleníku, zavlažovanie sa vykonáva kvapkaním.Nadmerné množstvo vlhkosti vedie k hnilobe okrúhlice.

Odstraňovanie buriny, uvoľňovanie

V období aktívneho rastu cibule Semko F1 je potrebné burinu pravidelne buriť. Na voľnej, dobre prevzdušnenej pôde je výnos niekoľkonásobne vyšší. Manipulácie sa vykonávajú najmenej raz týždenne, odporúča sa to urobiť nasledujúci deň po zalievaní.

Vrchný obväz

Pred výsadbou je potrebné plochu, kde sa plánuje pestovanie cibule Semko, prihnojiť. Prvýkrát sa hnojivo aplikuje počas jesennej prípravy. Sekundárne morenie sa vykonáva bezprostredne pred sejbou. Vhodný je roztok kravského alebo kuracieho hnoja, spotreba je 3 l / m2.

Tretie kŕmenie hybridu sa uskutoční dva týždne po vzídení výhonkov. Za týmto účelom rozpustite 30 g močoviny vo vedre s vodou. Objem je dostatočný na zavlažovanie pozemku s rozlohou 2 m².

Zber a skladovanie

Na to, že nadišiel čas zberu, upozorňujú ovísajúce perie, mierne vysušený repíkový krk. Hybrid sa zberá za jasného, ​​suchého počasia. Po vybratí cibule zo zeme sa rozprestiera pod baldachýnom. Pred položením cibule sa Golden Semko nechá niekoľko týždňov uschnúť na uskladnenie. Potom sa vyberú zhnité a rozmaznané vzorky.

Kontrola chorôb a škodcov

Keď sa objavia prvé príznaky choroby, je potrebné ošetriť postele fungicídnymi prípravkami. Najefektívnejšie sú Previkur, Maxim, Skor.

Aby sa zabránilo kontaminácii miesta, odporúča sa triediť sadivový materiál. Zhnité, nedôveryhodné žiarovky sa vyhodia. Huba sa aktívne rozvíja v kyslých pôdach. Pôda je preto vápencová s dolomitovou múkou.

Aby sa zabránilo výskytu škodlivého hmyzu, cibuľové záhony by sa mali striedať s mrkvovými záhonmi.

Účinnými prostriedkami proti škodcom sú: ošetrenie sadeníc a semenného materiálu roztokom síranu meďnatého (1%), postrek zelene mydlovou vodou.

Záver

Cibuľa Golden Semko F1 je nenáročná v starostlivosti, dobre sa prispôsobuje každému klimatickému pásmu, má imunitu voči väčšine chorôb, zriedka je ovplyvnená škodlivým hmyzom. Aby sa zabránilo výskytu chorôb a poškodeniu plodiny parazitmi, je potrebné vykonať preventívne opatrenia včas.

Recenzie záhradníkov o cibuli Golden Semko

Anastasia, 43 rokov, Tula
Naše podnebie je mierne kontinentálne, ale zlatý hybrid Semko (pestujem ho už niekoľko rokov) má čas dozrieť. Jedinou nevýhodou je, že si semená nemôžete zbierať sami, musíte si ich každý rok kúpiť. Repy sú rovnako veľké, sladkej chuti.
Gennadij, 65 rokov, Krasnodar
Minulý rok sa semená Golden Semko F1 kúpili prvýkrát. Stáli o niečo viac ako iné odrody cibule, preto som si na testovanie vzal niekoľko sáčkov. Úroda ma potešila. Hybrid je nenáročný v starostlivosti, vytvára krásne, rovnomerné, zlaté hlavy. V chuti prakticky nie je žiadna horkosť.
Natalya Petrovna, 58 rokov, Volgograd
Pestujem Semko F1 päť rokov, nikdy som neostal bez úrody. Kedysi som používal metódu sadenice, ale posledné dva roky som semeno iba zasial. Sadenice sú vždy priateľské, produktivita je vynikajúca. Kvalita chuti je na vrchole. Používam ho na výrobu šalátov, na vyprážanie, do marinád.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia