Cibuľová sada Sturon: popis a vlastnosti odrody, fotografie, recenzie

Cibuľa Sturon (Sturon) patrí medzi prvé najobľúbenejšie odrody plodín. Záhradkári ho často uprednostňujú pre jeho vynikajúcu chuť, vysoký výnos a nenáročnosť. Okrem toho má odroda zvýšenú odolnosť proti silným mrazom a chorobám, čo je ideálne na dlhodobé skladovanie.

Cibuľa Sturon má vynikajúcu prezentáciu, ideálnu na predaj

Príbeh pôvodu

Sturonovú cibuľu chovali holandskí chovatelia a hneď po svojom vystúpení na európskom trhu sa osvedčila. V roku 2009 bola odroda zapísaná do štátneho registra Ruska. Odroda sa odporúča na kultiváciu v strednom regióne, ako aj v západosibírskych regiónoch a je považovaná za jednu z najproduktívnejších pre podmienky Ruskej federácie.

Komentujte! Plodina sa získava zo sevky v jednoročnej kultúre alebo z nigel v dvojročnej kultúre.

Opis a vlastnosti cibule Sturon

Cibuľa Sturon patrí k stredne neskorým univerzálnym odrodám, druh je pikantný. Na jedlo sa používajú šťavnaté okrúhlica a zelené pierko. Hybrid je obdarený výraznými chovateľskými vlastnosťami, dobrým zakorenením a silnou silou. Hmotnosť jednej cibule odrody Sturon je asi 100 - 150 g, pri pravidelnom hnojení môže hmotnosť dosiahnuť 200 g. Cibuľa má pikantne sladkú pikantnú chuť s klasickou arómou, je zdrojom minerálov a vitamínov.

Vzhľad

Odroda Sturon tvorí na jednom konci zaoblenú podlhovastú hlavu pokrytú 4-5 hrubými svetlohnedými šupinami. Vnútro je šťavnaté, dužina je biela, môže mať zelenkastý odtieň. Listy sú rúrkovité, sivozelenej farby, dorastajú až do výšky 0,5 m. Ako rastie, na perách štúronskej cibule sa vytvárajú nafúknuté kvetinové šípky, ktoré môžu nad zemou stúpať až 1,5 m. Po úplnom rozšírení kvetenstvo kultúry vytvorí snehovo bielu guľu. Kapsula obsahuje 5-6 malých čiernych semien.

Na získanie nigel sú niekedy ponechané šípky s kvetenstvom odrody Sturon

Doba dozrievania a výnos

Sturonová cibuľa dosahuje technickú zrelosť po 100 - 130 dňoch odo dňa klíčenia. Pri včasnej výsadbe, priaznivom počasí a klimatických podmienkach sa zo záhradného záhonu zozbiera až 35 kg plodín 1x0,5 m a do 250 kg zo sto metrov štvorcových. Ihneď po zbere je zrelosť odrody 75%, na konci dozrievania - 100%.

Vysokú úrodu a vynikajúcu kvalitu uchovania cibule Sturon preukázali v praxi tisíce záhradníkov. Včasne zhromaždené a dobre vysušené hlavy si zachovajú svoje užitočné vlastnosti a vynikajúcu chuť po dobu 6-8 mesiacov.

Poradenstvo! Na juhu Ruska by sa cibuľa Sturon mala pestovať v jednoročnej kultúre výsevom semien do otvoreného terénu, na Sibíri a v strednom pruhu je vhodnejšia výsadba sevky.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Keď sa uskutočňoval vývoj odrodových vlastností rastliny, jedna z dominantných schopností špecialistov identifikovala odolnosť odrody voči chorobám a škodcom. Preto je miera odolnosti štúrovského luku proti rôznym nešťastiam dosť vysoká. Ale aj napriek silnej imunite a pri zlej starostlivosti o kultúru môže byť náchylný na mozaiku, hnilobu krku, peronospóru.Z hmyzu sú Sturonovými nepriateľmi háďatko a číhajúci chrobák, v zriedkavých prípadoch lieta cibuľa.

Aby sa zabránilo problémom spojeným s chorobami alebo hmyzom, mali by sa preventívne ošetrovať plodiny včas a mali by sa dodržiavať pravidlá striedania plodín.

Pozor! Cibuľa sa stáva zraniteľnou voči škodcom a chorobám, keď sa aplikujú vysoké dávky hnojív.

Zloženie a vlastnosti

Odroda Sturon má vysoký obsah cukru, vďaka čomu je jej chuť pomerne pikantná. Podľa výsledkov testov sa dokázalo, že táto cibuľa obsahuje veľa výživných látok (železo, vápnik, draslík) a vitamíny (A, D, C, E, skupina B). Užitočná je nielen samotná žiarovka, ale aj perie. 100 g zeleniny obsahuje 17,3 g cukru, 14,6 g sušiny a 7,5 mg kyseliny askorbovej.

Jedlá, do ktorých sa pridáva cibuľa, nielen chutia, ale sú aj zdravé.

Kde sa používa

Viacúčelová cibuľa štúrovca. Vhodný na všetky druhy spracovania a konzumáciu v čerstvom stave. Odroda sa široko používa pri varení a pridáva sa do domácich prípravkov. Je ideálny ako doplnok k mäsu, rybám, šalátovým jedlám. Podlhovastý tvar hlavy je praktický na použitie, je vhodné ho čistiť a strihať.

Výhody a nevýhody

Sturonová cibuľa, ako každá iná odroda plodín, má svoje klady aj zápory. Stojí za to ich zohľadniť ešte pred vysadením rastliny.

Ak na pestovanie použijete veľkú sadu, potom bude hmotnosť zrelých hláv cibule väčšia.

Výhody:

 • dlhá trvanlivosť;
 • vysoká produktivita;
 • veľké veľkosti;
 • odolnosť voči chladu;
 • vynikajúce chuťové vlastnosti;
 • pohodlie pri rezaní.

Nevýhody:

 • náročnosť na zloženie pôdy;
 • zraniteľnosť voči mozaike a múčnatke.

Metódy výsadby Sturonová cibuľa

Sturonová cibuľa sa zvyčajne pestuje ako dvojročná plodina, to znamená, že starostlivosť o ňu je rozdelená do dvoch ročných cyklov. Prvý znamená výsev semien na výsev a druhý - výsadba malých okrúhlice, ktoré cez leto dorastú do plnohodnotných cibuľovín. Každá etapa poskytuje svoje vlastné charakteristiky poľnohospodárskej technológie, ktoré je potrebné zohľadniť.

Pestovanie zo semien

Cibuľové sady odrody Sturon sa pestujú z Nigelly. Sejba sa zvyčajne vykonáva koncom marca, začiatkom apríla, ale konkrétny čas výsadby závisí od klimatického pásma kultúry. Vykonajte to podľa nasledujúcej schémy:

 1. Sadivový materiál je namočený na dve hodiny.
 2. Pozemok je vykopaný, postele sú upravené, sú v nich urobené drážky hlboké až 5 cm s odstupom 10 cm.
 3. Zalievajte studne teplou vodou.
 4. Potom, čo voda opustí zem, sajú semená (asi 90 ks na 1 štvorcový M.).
 5. Sú pokryté zeminou, mierne zhutnené.
 6. Mierne naklíčené výhonky sa zriedia, pričom medzi nimi zostáva vzdialenosť 2 - 3 cm.

Sevok sa zbiera bližšie k augustu.

Poradenstvo! Ak pokryjete záhon fóliou, sadenice sa objavia rýchlejšie.

Nezávislý rast a udržiavanie odrôd Sturon až do jari nie je ľahké

Výsadba sadeníc na jar v otvorenom teréne

Ak chcete získať úplnú úrodu plodín, môžete na jar vysadiť Sturon sevok. Postup sa vykonáva v pripravenej, na úrodnú pôdu bohatú na organické látky s mierne zásaditou reakciou. Na to sa lepšie hodí piesčitá hlina a hlina. Pozemok je vykopaný pár týždňov pred výsadbou, do pôdy sa vloží vedro humusu a azofosky (30 g na m2). Podľa potreby pridáme dolomitovú múku, popol alebo limetku. Napriek tomu, že je štúronská cibuľa zdravou odrodou, sadbový materiál sa pred sejbou spracuje. Vložte repu do vrecka, posypte ich Karbofosom, nechajte pôsobiť 24 hodín. Potom sa cibuľové sady uchovávajú 30 minút v roztoku manganistanu draselného. V závislosti od miesta pestovania sa Sturon vysádza koncom apríla, začiatkom mája, do dobre zahriatej pôdy. Miesto je vybrané otvorené, osvetlené, s indikátorom nízkej vlhkosti. Najskôr sa na lôžku vytvoria drážky s hĺbkou 5 cm vo vzdialenosti 20 cm od seba. Popol alebo piesok z dreva sa naleje do spodnej časti drážok. Sevok sa vysádza dnom do hĺbky 3 cm každých 15 cm.Potom je výsadba pokrytá úrodnou pôdou a mierne zhutnená.

Dôležité! Hlavy sú umiestnené v zemi bez toho, aby na ne tlačili.

Výsadba cibule štúrovcov pred zimou

Niektorí záhradníci pred zimou sadia cibuľu Sturon. Toto praktizujú najmä obyvatelia severných šírok. Výsadba sa vykonáva koncom septembra alebo začiatkom októbra podľa schémy identickej s jarným výsevom, s výnimkou namáčania sadeníc a prerezávania. Repy na plný zber sa odoberajú so suchými a najmenšími šupkami a na zeleň - podrastené alebo prerastené vzorky. Zo zimných odrôd sa cibuľa Sturon považuje za najobľúbenejšiu.

Poradenstvo! Na lôžkach, kde predtým rástla kukurica, paradajky, hrášok alebo uhorky, je lepšie zasadiť plodinu.

V regiónoch s chladným podnebím je vhodné po zasiatí semiačka zakryť netkanou textíliou.

Starostlivosť o cibuľu štúrovú

Hybridná cibuľa Sturon je nenáročná. Na získanie veľkých hláv musia výsadby vykonávať základné agrotechnické práce.

Kultúra potrebuje zalievanie hlavne v počiatočnom štádiu rastu a v období tvorby okrúhlice. Pol mesiaca pred zberom sa cibuľa prestala zvlhčovať.

Uvoľňovanie postelí by sa malo vykonávať 3-4 krát mesačne. Prvýkrát sa postup uskutoční, keď sa objavia výhonky, potom podľa potreby. Keď rastú kvetinové šípky, okamžite sa odstránia, to isté sa deje s burinami.

Cementovú cibuľu prihnojte minerálnymi a organickými zlúčeninami. Keď zelená hmota aktívne rastie, do pôdy sa zavádza dusík (ľadok, zriedený hnoj alebo kurací trus), po mesiaci sa zalejú komplexnými hnojivami s mikroelementmi, 30 dní pred zberom sa kŕmia fosforo-draselnými prípravkami.

Dôležité! V druhej polovici vegetačného obdobia je neprijateľné používať dusík ako hnojivo.

Keď perie štúrovskej cibule zožltne a spadne, je čas na zber. Hlavy sa odstránia zo zeme pomocou vidly, zvyšok sa otriasa z pôdy a nechajú sa niekoľko hodín na slnku vyschnúť. Potom sú cibule zviazané do zväzkov a zavesené alebo rozložené v jednej vrstve na suchom, dobre vetranom mieste. Po vysušení vrcholov sa odrežú, pričom sa nechá dvojcentimetrový stĺp, odstránia sa prebytočné šupiny, korene rastliny sa opatrne odrežú a plodina sa odošle na skladovanie. Sturon leží dobre pri teplote + 2-4 ° С, vlhkosti 80% alebo pri +20 ° С, vlhkosti 60%.

Záver

Sturonová cibuľa je vynikajúca zeleninová odroda vhodná na pestovanie vo všetkých regiónoch Ruska. Jeho výsadbou sa zaoberajú obyvatelia leta aj veľké farmy. Podľa mnohých recenzií má rastlina vynikajúcu chuť a vynikajúcu kvalitu chovu, ľahko sa pestuje. Sturon si dlho zachováva užitočné vlastnosti, dá sa z neho pripraviť akékoľvek jedlo.

Recenzie záhradníkov o cibuli Sturon

Spitsina Evgeniya, Ryazan
Spomedzi všetkých korenistých odrôd kultúry, ktoré som sa snažil na svojom webe pestovať, sa najlepšie osvedčila cibuľa štúrovská. Odroda sa nebojí nadmernej vlhkosti, neochorie, nepotrebuje intenzívnu starostlivosť. Hlavy sú hladké, nádherné, stredne veľké. Chuť je vynikajúca, stredne korenistá, pikantná.
Milyutkina Ekaterina, Gomel
Sturonová cibuľa je slušná odroda, ktorá si nevyžaduje osobitnú pozornosť. Sadím si to pre seba a na predaj už dlho. Na trhu je veľmi žiadaný, má vynikajúcu prezentáciu.
Dmitrij Gogolev, Tula
Minulý rok som si kúpil dačo a rozhodol som sa začať pestovať zeleninu. Sevok Sturon si vybral ako sadivový materiál pre cibuľu. Úroda ma potešila, z krásnych hláv vyrástli veľké krásne repy. Je už február, ale rodina ich stále jedáva. Ešte sa nezačala zhoršovať.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia