Cibuľa Senshui: popis odrody + recenzie

Cibuľa Senshui je skoro zrejúci hybrid zimnej cibule. Populárne v mnohých regiónoch Ruska a Bieloruska. Má svoje vlastné pestovateľské vlastnosti, s ktorými sa musíte oboznámiť pred zasadením do zeme.

História šľachtenia odrody

Hybrid zimnej cibule vyvinuli japonskí chovatelia v 70. rokoch minulého storočia. Vedci sa postarali o vytvorenie odrody cibule s kvalitatívnymi vlastnosťami.

Opis odrody cibule Senshui

Hlavné črty, ktoré musí pestovateľ vedieť, sú obsiahnuté v popise cibule Senshui. Vzťahuje sa na jesenné odrody. Rastliny vysoké až 50 cm so sviežim tmavozeleným perím. Zrelé žiarovky majú polkruhový sploštený tvar, pokrytý tmavozlatými šupinami. Chuť žiaroviek je šalátová, sladká, navyše majú príjemnú arómu bez štipľavej cibuľovej vône. Má celý zoznam výhod, pre ktoré ho pestovatelia zeleniny oceňujú.

Cibuľa Senshui je dvojročná plodina. Cibuľové sady sa najskôr pestujú zo semien, ktoré sa vysádzajú v druhom roku, aby sa získali plnohodnotné cibule.

Cibuľa Sevok Senshui: opis odrody

Pri opise cibule Senshui je dôležité venovať pozornosť vlastnostiam súpravy. Je rozdelený do kategórií podľa veľkosti:

 • "Divoký ovos" - do 1 cm;
 • malý má veľkosť od 1 cm do 1,5 cm;
 • prvá kategória, sa líši v rozmeroch od 1,5 cm do 3 cm;
 • najväčší je „vzorka“, ktorej priemer je 3 cm alebo viac.

Senshui Bow má vlastnosť, ktorá by mala byť známa. Veľké hlavy vyrastajú z najmenšieho sadivového materiálu. Ľahšie znáša zimu a dáva dobrú úrodu. Ale veľký sevok Senshui sa používa na získanie zelene. Len čo prídu teplé dni, aktívne vypučia a dajú skorý zber peria.

Charakteristika odrody cibule Senshui

Zimná cibuľa Senshui má dobré kvalitatívne vlastnosti. Pestovatelia zeleniny z rôznych oblastí zaznamenávajú stabilne vysoký výnos, nenáročnosť a odolnosť voči chorobám.

Výťažok

Senshui je skorá odroda. To vysvetľuje jeho popularitu medzi ruskými pestovateľmi zeleniny. Klimatické podmienky regiónov a dĺžka zimného obdobia vedú k urgentnej potrebe skorého zberu plodín. Odrody zimnej cibule sú schopné poskytnúť rýchlu a kvalitnú úrodu. Zberá sa o 2 mesiace skôr ako pri jarnej výsadbe jarných odrôd.

Výnos odrody je 4 kg hláv na 1 štvorcový. m pristávacia plocha. Hmotnosť jednej cibule dosahuje 150 - 180 g, pri dobrej poľnohospodárskej technológii sa hlavy zbierajú po 250 g. Dužina je šťavnatá, biela. Výnos je možné zvýšiť kompetentnou reguláciou zálievky odrody.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Pôvodcovia v popise žltej cibule Senshui poukazujú na vysokú odolnosť rastliny proti múčnatke.

Výhody a nevýhody odrody

Na základe spätnej väzby k zimnej cibuľke Senshui môžete zostaviť zoznam výhod a nevýhod tejto kultúry.

Výhody:

 1. Skoré dozrievanie. Pierko je pripravené na kulinárske použitie skoro na jar, cibule sú pri výsadbe v druhom roku pripravené na zber uprostred leta.
 2. Mrazuvzdornosť. Odroda Senshui toleruje pokles teploty na -15 ° C.Navyše, ani krátke teploty nie sú škodlivé, ak sú silné mrazy krátkodobé.
 3. Produktivita, ktorá sa považuje za dostatočne vysokú pre zimné odrody.
 4. Chuťové vlastnosti vám umožňujú používať zeleninu nielen pri príprave čerstvých jedál, ale aj na konzerváciu žiaroviek.
 5. Skladovanie a prenosnosť sú na vysokej úrovni. Senshui trvá až 6 mesiacov bez toho, aby stratil svoje kvality.
 6. Nepodlieha streľbe.
 7. Nenáročnosť. Starostlivosť pozostáva z krátkeho zoznamu aktivít. A na jar žiarovky nepotrebujú ani zalievať.

Nevýhodou je nižšia úroda v porovnaní s jarnými odrodami. Aj keď starostlivý výber sadivového materiálu tento ukazovateľ výrazne zvyšuje. Druhou nevýhodou je krátka trvanlivosť. Ale všetky skoro dozreté cibuľovité odrody majú túto nevýhodu.

Výsadba a starostlivosť o cibuľu

Výsadba zimnej cibule má svoje vlastné vlastnosti. Pri zimných odrodách je potrebné starostlivo dodržiavať všetky odporúčania. Iba v takom prípade môžete počítať so slušným výsledkom. Nasledujúci text predstaví základné požiadavky na výsadbu a starostlivosť o luk Senshui.

Dátumy výsadby cibule

Zimný sevok Senshui je zasadený v podmienkach, ktoré závisia od klimatických charakteristík regiónu. Ak sú to južné oblasti, potom je optimálnym obdobím november. U severných by sa termíny mali posunúť o mesiac a pol a výsadba by sa mala uskutočniť v septembri alebo októbri.

Dôležité! Pred začiatkom mrazu musíte dokončiť výsadbu.

Zmrazená pôda poškodí sadivový materiál a skoré vysadenie môže viesť k predčasnému klíčeniu.

Príprava záhradného lôžka

Miesto pre postele by sa malo vyberať opatrne. Senshui uprednostňuje chránené a dobre osvetlené oblasti. Nížina nie je vhodná kvôli hromadeniu vody pri topení snehu. V takýchto podmienkach sa žiarovky začnú rýchlo zahrievať.

Záhradný záhon je pripravený v súlade s rotáciou plodín. Senshui sa môže vysádzať najskôr 5 rokov po predchádzajúcom pestovaní strukovín, cibúľ a zemiakov. Ideálnymi predchodcami sú repa, mrkva, kapusta, zelenina.

Príprava sa začína 2 týždne pred plánovaným dátumom výsadby. Pôda je vykopaná so súčasným zavedením humusu a minerálnych hnojív, potom sa záhon nechá usadiť.

Pred zasadením je záhon posypaný dreveným popolom a vytvorí sa vyvýšenina vysoká 20 cm.

Výsadba cibule

Predbežná príprava sadivového materiálu sa nevyžaduje. Sevok nie je potrebné namáčať alebo upravovať.

V pripravenej posteli budete musieť urobiť brázdy. Hĺbka každého z nich nie je väčšia ako 5 cm a vzdialenosť medzi nimi je asi 15 cm.

Sada cibule Senshui je umiestnená pozdĺž brázdy. V čase výsadby je dôležité zabezpečiť, aby bol krk 2 cm pod úrovňou terénu. Vzdialenosť medzi dvoma žiarovkami nie je udržiavaná viac ako 15 cm.

Zhora sú sadenice pokryté zemou, potom humusom. Nezabudnite izolovať záhradu položením vrstvy smrekových konárov alebo pilín. Nemusíte ihneď polievať. Po 10 dňoch v suchom počasí môžete záhradný záhon mierne navlhčiť.

Pestovanie cibule

Starostlivosť o cibuľu Senshui začína nástupom jari. Pri stabilnom teple sa posteľ zbaví krycieho mulča, potom sa prihnojí močovinou. Na 1 štvorcový m bude potrebovať 10 g látky.

Potom sa pôda uvoľní a posype tenkou vrstvou popola z dreva. Po vytvorení 4 listov sa kultúra naplní fosforom (20 g na 1 m2) a draslíkom (10 g na 1 m2). Za optimálnu metódu hnojenia cibule Senshui sa považuje polievanie tekutými roztokmi.

Postele sa polievajú najskôr v máji a podľa potreby. Každé zalievanie je ukončené jemným uvoľnením.

Zber a skladovanie

Zrenie odrody sa začína začiatkom leta. V závislosti od regiónu pestovania prichádza obdobie zberu v júni alebo júli. Na 2 týždne prestaňte polievať a kypriť. V tomto období hlavy maximálne priberajú a ich šupiny vysychajú. Preto by ste takýmito činnosťami nemali stimulovať rast zelene.

Čistenie sa začína skôr, ako listy úplne zožltnú.V opačnom prípade po prvom daždi začne Senshui vytvárať nové korene.

Žiarovky sa opatrne vytiahnu zo zeme, položia sa na zem a vysušia. V suchom počasí trvá sušenie týždeň. Okrem sušenia pôsobia slnečné lúče dezinfekčne. Po týždni sa plodina pošle pod kôlňu a nechá sa tam 20 dní. Tieto hlavy sú lepšie uložené. Počas obdobia dažďov sa plodina premiestňuje do dobre vetranej, ale uzavretej miestnosti na sušenie.

Potom sa vykoná prepážka. Na skladovanie sú položené neporušené, husté žiarovky. Listy sú rezané vo výške 5 cm od hrdla. Potom sa korene odrežú bez toho, aby sa dotkli dna. Senshui umiestnite do sietí, košov alebo škatúľ s vetranými stenami. Mnoho ľudí vyrába pigtaily, ktoré uľahčujú kontrolu stavu žiaroviek počas skladovania.

Metódy šľachtenia cibule

Odroda cibule Senshui patrí k hybridným formám, preto sa množia sadením. Ak chcete pestovať sadivový materiál sami, potom by sa semená mali kúpiť v špecializovaných predajniach. Samotný zber semien sa neodporúča. Pri tomto spôsobe množenia si hybridné odrody nezachovávajú svoje vlastnosti.

Choroby a škodcovia, metódy kontroly a prevencie

Pred výsadbou musia byť záhony ošetrené tabakovými strapkami, nematódami a cibuľovými muškami. V období pestovania zimnej cibule je potrebné výsadby pravidelne kontrolovať. Pred zberom môže byť na Senshui napadnutý hmyzom. Záhradkári odporúčajú urobiť si zásoby „Aktary“ alebo „Medvedoks“. Z ľudových prostriedkov používajú infúzie nechtíka, alkaloidového vlčieho bôbu. Cibuľový záhon navyše zarámujú radom nechtíkov.

Záver

Cibuľa Senshui je vynikajúcou odrodou pre súkromných pestovateľov a farmy. Cibuľa je dokonale prispôsobená podnebiu stredného pásma, znáša zimu, poskytuje skorý zber a má dobrú chuť. Schopnosť prepravy vám umožňuje predávať plodiny v iných oblastiach bez straty.

A trochu praxe:

Ohlasy

Perevalova Tamara Petrovna, 47 rokov, Novorossijsk
S manželom už dlho pestujeme odrodu Senshui na komerčné účely. Hneď podotýkam, že táto cibuľa má vynikajúcu chuť a je bez stopy vypredaná. Preto nevyžaduje ani veľké skladovacie plochy. Pri pestovaní musíme vykonať všetky opatrenia na prevenciu chorôb a škodcov. Cibuľa zimná láka veľa parazitov, ktorí sa chcú pochváliť skorými plodinami. Inak je to úplne nenáročná odroda, ktorá si nevyžaduje neustálu pozornosť.
Sklyarov Viktor Stepanovič, 55 rokov, Astrachaň
Celá naša rodina má veľmi rada hybridnú cibuľu Senshui. Sadíme dosť, ale do januára dosť. Mám rád chuť a arómu hláv. Aj deti radi jedia čerstvú cibuľu, ktorá nie je veľmi trpká. Udržiavanie kvality je nižšie ako na jar, ale odrodové vlastnosti sú lepšie. Na jar vysievame okolo hrebeňov nechtíky, na jeseň striedame výsadbu cibule s mrkvou. Cibuľová muška sa veľmi zmenšila.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia