Globo cibuľa: popis, výsadba sadeníc, starostlivosť, kŕmenie

Globo cibuľa je česká veľkoplodá odroda s jemnou chuťou. Vyznačuje sa vysokou produktivitou. Koreňové plodiny dozrievajú iba do septembra (neskoré dozrievanie). Takmer všetky žiarovky sú veľké, majú pravidelný guľatý tvar. Môže sa pestovať pre seba aj na predaj.

Príbeh pôvodu

Cibuľa Globe bola vyšľachtená v Českej republike zamestnancami spoločnosti „Semo“ (založená v roku 1994). Odroda sa rýchlo rozšírila v rôznych európskych krajinách, prišla do Ruska. Nie je zahrnutá v registri šľachtiteľských úspechov Ruskej federácie, hoci je známa mnohým obyvateľom leta.

Opis a vlastnosti cibule Globo

Globo cibuľa patrí k veľkoplodým odrodám - cibule sú mohutné, vzhľadovo atraktívne a veľmi chutné. Kvôli vysokému výnosu možno plodinu pestovať na osobnú spotrebu aj na predaj.

Vzhľad

Globo žiarovky klasického okrúhleho tvaru. Šupka je zlatohnedá. Veľkosti sú veľké, priemerne vážia 400 - 500 g, často dosahujú 700 - 900 g. Niektoré žiarovky môžu byť mierne pretiahnuté, eliptického tvaru.

Doba dozrievania a výnos

Globo cibuľa patrí k odrodám s neskorým dozrievaním. Dozrieva do 120–160 dní po vyklíčení. Načasovanie závisí od klimatických podmienok regiónu a poľnohospodárskej technológie. Pri jarnej výsadbe je možné úrodu zozbierať v septembri. Na urýchlenie dozrievania sa používa metóda pestovania sadeníc. Výnos plodiny je veľmi vysoký - postava dosahuje od 1 m 12 - 14 kg2, t.j. 120 - 140 kg na sto metrov štvorcových.

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Globo cibuľa má vynikajúcu odolnosť proti chorobám a škodcom - poskytuje tak vysoké výnosy. Riziko zranenia však nemožno úplne vylúčiť. Napríklad pri nesprávnej starostlivosti, ako aj v chladných a daždivých letách, môže plodina trpieť peronosporózou (peronospórou). Nie je vylúčené napadnutie cibuľových mušiek a iných škodcov. Preto by sa výsadba mala pravidelne kontrolovať. Pri prvých príznakoch ochorenia sa liečia ľudovými prostriedkami alebo špeciálnymi prípravkami.

Globo cibuľa dáva veľmi veľké okopaniny s hmotnosťou až 700 g

Zloženie a vlastnosti

Vnútorné vrstvy sú svetlej farby, na strihu biele. Cibuľa je šťavnatá, chuť je sladkastá, jemná a mnohí obyvatelia leta ju hodnotia ako vynikajúcu. Cibuľa obsahuje vitamíny, cukry, stopové prvky a ďalšie cenné zložky:

 • vitamíny skupiny B, C, E, PP;
 • saponíny;
 • glykozidy;
 • fytoncidy;
 • esenciálne oleje;
 • pektíny;
 • organické kyseliny;
 • makro- a mikroelementy (draslík, síra, železo, fosfor, jód a ďalšie).

Aplikácia

Globo cibuľa má jemnú chuť, takže je obzvlášť dobrá čerstvá. Používa sa na prípravu šalátov, všetkých druhov jedál. Vhodné na domáce výrobky - kyslé uhorky, nakladané jedlá.

Rastúce regióny

Cibuľa sa zvyčajne prispôsobuje rôznym klimatickým podmienkam, takže sa pestuje takmer vo všetkých regiónoch krajiny, od stredného pásma a severozápadu po Ural, Sibír a Ďaleký východ. Globo je luk je nenáročný v starostlivosti. Krátko trvajúcich mrazov sa nebojí, hoci keď teplota klesne na -5 stupňov, semená a sadenice hynú.

Výhody a nevýhody

Globo cibuľa sa cení predovšetkým pre dobrú úrodu, veľké korene a vynikajúcu chuť. Kultúra má aj ďalšie výhody.

Globo žiarovky majú atraktívnu prezentáciu

Klady:

 • mierna chuť;
 • vysoká produktivita;
 • veľké žiarovky (možno považovať za mínus);
 • odolnosť voči mnohým chorobám, škodcom;
 • dobrá kvalita a prenosnosť;
 • štandardné požiadavky na starostlivosť;
 • sa dá pestovať vo väčšine regiónov.

Minusy:

 • nestabilný na návrat mrazu;
 • neskoré dozrievanie - zber v septembri;
 • môže trpieť peronospóriou, hmyzom.

Kedy zasadiť cibuľu Globo

Globo cibuľa patrí k neskorým odrodám, preto sa ju snaží zasadiť skoro. Kultúra nevydrží spätné mrazy pod nulou, preto je potrebné obdobie vyberať opatrne, berúc do úvahy pestovateľskú metódu a klimatické podmienky regiónu:

 1. Ak sa použije na sadenice, potom sa semená vysadia v marci.
 2. Sadenice sa prenesú do otvoreného terénu začiatkom mája.
 3. Semená je tiež možné ihneď zasiať na záhradný záhon. Optimálne obdobie je od polovice apríla do začiatku mája.
 4. Ak sadíte sevok, výsadba sa plánuje na prvú polovicu alebo polovicu mája.

Spôsoby výsadby cibule Globo

Globo cibuľa sa najčastejšie pestuje zo semien. Môžu sa vysádzať na sadenice, čo je dôležité najmä pre regióny s krátkym letom (Ural, Sibír, Ďaleký východ). Na juhu môžu byť semená zasadené priamo do otvoreného terénu a zberané v septembri. Ďalším spôsobom je zasadiť sadu (najlepšie koncom mája). Toto je univerzálna možnosť, ktorá je vhodná pre všetky ruské regióny.

Výsev cibule Globo pre sadenice

Pestovanie sadeníc cibule Globo si bude vyžadovať väčšie úsilie, ale je zaručený vysoký výnos a pravdepodobnosť, že rastliny budú mrznúť, je prakticky vylúčená. Pred výsadbou je potrebné pripraviť semená:

 • držte 30 minút v 1% roztoku manganistanu draselného;
 • vložte na niekoľko hodín do teplej vody.
 • nechať zaschnúť;
 • namočte do rastového stimulantu, napríklad do látky „Epin“;
 • dajte na vlhkú gázu a nechajte týždeň stáť (najlepšie v podšálke).

Semená sa sadia do debien vysokých 10–12 cm, pôda musí byť úrodná, napríklad záhradná pôda s humusom, čiernou rašelinou a pieskom (2: 1: 1: 1). Pred výsadbou sa vytvorí niekoľko drážok s hĺbkou 1 cm na vzdialenosť 5 cm Semená sa vysádzajú v intervaloch 3 cm, trochu sa posypú zeminou a postriekajú sa vodou z rozprašovača.

Sadenice cibule Globo sa pohodlne pestujú v kazetách

Nádobu zakryte alobalom a odložte na teplé miesto (23 - 25 stupňov). Po vzídení je prístrešok odstránený a pestovaný pri 16-18 stupňoch. Za dva týždne začnú sadenice tvrdnúť - vynášajú sa na niekoľko hodín na balkón, postupne sa čas predlžuje. Vysádzajú sa do zeme podľa nasledujúcej schémy:

 • hĺbka - 2 cm;
 • vzdialenosť medzi sadenicami - 10 cm;
 • vzdialenosť medzi radmi je 50 cm.
Pozor! Ak je počasie normálne, môžu sa sadenice cibule Globo presadiť do zeme po výskyte troch plnohodnotných listov. Ak sa očakáva mráz, mali by ste počkať ešte niekoľko dní.

Pestovanie cibule Globo zo semien na otvorenom poli

Semená na otvorenom teréne sa zasejú rovnako. Predtým je posteľ vyčistená, vykopaná, oplodnená. Pôda by mala byť ľahká a úrodná, napríklad hlinitá alebo piesčitá. Ak je pôda vyčerpaná, predhnojuje sa organickou hmotou (kompost, humus) v množstve jedného vedra na 2 m2... V prvej fáze sa uistite, že je pôda vlhká. Kým sa neobjavia výhonky, odporúča sa prikryť fóliou cez noc a v chladných dňoch.

Výsadba sevka na jar

Na sadenie cibuľových sadov Globo sa vyberajú otvorené plochy bez zaplavenia a stagnujúcej vlhkosti (nížiny sú vylúčené). Sadivový materiál je pripravený za dva týždne. Zahrieva sa na 45 stupňov po dobu 8 hodín, potom sa leptá vo fungicídnom roztoku 30 - 40 minút a nechá sa vysušiť pri izbovej teplote.

Vzor pristátia je nasledovný:

 • brázdy hlboké 2 cm;
 • interval medzi sériami je 8–10 cm;
 • vzdialenosť medzi radmi je 30–40 cm.
Poradenstvo! Pokiaľ je to možné, je lepšie výsadbu mulčovať pilinami, slamou, ihlami. Ochranná vrstva umožňuje pôde dlhšie zadržiavať vlhkosť a tiež brzdí rast buriny.

Starostlivosť o cibuľu Globo

Globo cibuľa je nenáročná na starostlivosť, ale aby ste dosiahli dobrú úrodu, mali by ste jej venovať pozornosť. Je obzvlášť dôležité vykonať nasledujúce činnosti:

 1. Zalievanie - v prvých fázach, hojné, potom ako pôda vysychá. V horúčave (večer) potrebujú zelení ďalšie zavlažovanie.
 2. Hnojivá by sa mali aplikovať iba počas obdobia aktívneho rastu peria. Najlepšie sa hodia organické látky - divina, nálev z pokosenej trávy. Ďalšie kŕmenie nie je potrebné.
 3. Uvoľnenie a odstránenie buriny podľa potreby.
Pozor! Čím viac peria bude, tým väčšie budú žiarovky. Preto ich nemôžete odrezať. Ak sa cibuľa Globo pestuje na zeleň, potom bude repa menšia a úroda sa zníži.

Aby sa zabránilo zvädnutiu zelene, musí byť zavlažovaná v suchu.

Kontrola chorôb a škodcov

Globo cibuľa zriedka trpí chorobami alebo škodcami. Ak sa na listoch objavia hnedé škvrny alebo fialový kvet a perie sa stane letargickým, je potrebné čo najskôr ošetrenie fungicídmi:

 • Kvapalina Bordeaux;
 • "HOM";
 • „Maksim“;
 • „Ordan“;
 • Fitosporín.

V prípade napadnutia cibuľových mušiek, molí, strapiek a iných škodcov pri výsadbe cibule sa Globo postrieka domácimi roztokmi (napríklad tabakovým prachom, popolom z dreva, mydlom na pranie, sódou bikarbónou, čili papričkami). V extrémnych prípadoch sa používajú insekticídy:

 • Aktara;
 • „Decis“;
 • „Dôverník“;
 • Inta-Vir;
 • "Zápas".
Pozor! Od okamihu spracovania do zberu cibule Globo musí uplynúť najmenej 5-7 dní. Chemické látky sa môžu hromadiť v zeleni, takže je najlepšie počkať si čas.

Záver

Cibuľa Globo je napriek zahraničnému pôvodu dobre prispôsobená ruským klimatickým podmienkam. Kultúra sa pestuje v sadeniciach. Na juhu môžu byť semená zasadené priamo do otvoreného terénu. Poľnohospodárska technológia je jednoduchá, takže s pestovaním si poradí aj začínajúci letný obyvateľ.

Recenzie záhradníkov o cibule Globo

Belova Tatiana, 39 rokov, Uljanovsk
Prvýkrát som sa o cibuli Globo dozvedela od svojich susedov. Pritiahlo pozornosť, že ich žiarovky sú vždy veľké, jedna k jednej - taká je vlastnosť. Pestované sevkom, aj keď so sadenicami je to lepšie. Neponáhľajte s presádzaním záhrady - musíte počkať na teplo, je lepšie to urobiť v druhej polovici mája. Všeobecne som spokojný, úroda je z roka na rok vysoká.
Minchenko Natalia, 49 rokov, Brjansk
Globo cibuľa je skoro ako guľa, pretože cibule sú veľké a okrúhle. Chuť sa mi veľmi páčila, nie je v nich horkosť, ale štipľavosť je jemná. Výborne sa teda hodí do šalátov. Musíte ju udržiavať v chlade, leží štyri mesiace bez straty. Určite to stojí za vyskúšanie, pretože jeho starostlivosť, rovnako ako naše odrody, nie je ničím neobvyklým.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia