Cibuľový bonus F1: opis odrody, kultivácia

Cibuľový bonus je už dlho obľúbený medzi záhradkármi. Hodnota odrody je veľkoplodá, vysoká komerčná kvalita. Pri správnej výsadbe a starostlivosti môžete zbierať plodiny nielen na osobné účely, ale aj na ďalší predaj na predaj.

Popis a vlastnosti bonusovej cibule

Hybrid sa objavil vďaka chovateľom z Japonska. Takii Seeds dokázali vytvoriť zeleninovú plodinu so zlepšenými vlastnosťami a vďaka tomu sa rozšírila bonusová cibuľa. V strednej a východnej Európe je hybrid lídrom v oblasti predaja.

Vzhľad

Vonkajšie sa žiarovka nelíši od väčšiny odrôd. Má okrúhly tvar s hmotnosťou 70 - 85 g. Váhy bonusového luku sú hore hnedočervené a lesklé. Spodné vrstvy sú biele, so zelenkavou farbou, šťavnaté. Celkovo sú v cibuli 3-4 suché šupiny, zvyšok je jedlá kaša.

Krk luku Bonus strednej hrúbky, hrot s viacerými hrotmi. Výška dospelej rastliny je priemerná, listy sú zvislé, tmavozelené. Koreňový systém je vláknitého typu.

Doba dozrievania a výnos

Interval od úplných výhonkov po uloženie listových dosiek je 75 - 90 dní. Cibuľový bonus sa týka skorých dozrievajúcich letničiek. Plodina je určená na jarný výsev.

Výnos hybridu je vysoký Bonus je vysoký: z 1 hektára sa dá vyťažiť až 800 tisíc žiaroviek. Veľkosť každého z nich bude pri správnej starostlivosti 80 - 90 mm. Ak je hustota výsadby 1 milión exemplárov na hektár, potom priemer hlavy dosiahne 60-70 mm.

Dôležité! Cibuľový bonus dozrieva skôr ako väčšina odrôd určených na dlhodobé skladovanie, ale svoju predajnosť a chuť môže stratiť až koncom novembra.

Miera dozrievania hybridu pred začiatkom zberu je 90%, po dozretí však dosahuje 98%

Odolnosť voči chorobám a škodcom

Žiadna z odrôd nemá absolútnu imunitu voči mikroorganizmom. Bonusový hybrid cibule je odolný voči chorobám a škodcom, ak je o rastlinu náležitá starostlivosť. Odporúča sa nezanedbávať preventívne opatrenia.

Zloženie a vlastnosti

Bonusovú cibuľu je možné pestovať nielen pre hlavy, ale aj pre perie. Obe časti rastliny majú množstvo prospešných vlastností.

Hybrid obsahuje malé množstvo škrobu, popola s disacharidmi. V cibuli je však oveľa viac výživných látok:

 • vitamín H, E, PP;
 • vitamín C;
 • tiamín;
 • riboflavín;
 • pyridoxín;
 • kyselina listová a pantoténová.

Okrem vitamínov obsahuje cibuľa Bonus aj minerály: nikel, hliník a fluór. Obsiahnuté v buničine a také užitočné látky ako bór, fluór, meď, jód, zinok. Dostupné v cibuli a jóde, železe, draslíku.

Toto zloženie vysvetľuje úžasné vlastnosti koreňovej zeleniny:

 • baktericídny a antiseptický účinok;
 • boj proti vírusom;
 • zlepšené trávenie a zvýšená imunita.

Vo farmakológii a ľudovom liečiteľstve existujú prípravky a infúzie na báze cibule, zamerané na liečbu aterosklerózy, zníženie sexuálnej aktivity. Koreňová zelenina je tiež známa ako antihelmintikum. Šťava z čerstvej zeleniny s medom je dobre známym liekom na bronchitídu a plesňové ochorenia kože.

Aplikácia

Cibuľový bonus sa dá jesť surový a môže sa pridať aj do rôznych jedál počas varenia. Zelenina je vhodná na vyprážanie, dusenie a restovanie.

Ak chcete vylepšiť chuť a zachovať živiny, môžete marinovať spolu s ostrými polo ostrými odrodami.

Rastúce regióny

Cibuľový bonus bol pridaný do štátneho registra pre región Severného Kaukazu. Práve v tejto oblasti možno dosiahnuť ukazovatele maximálneho výnosu. Je potrebné mať na pamäti, že za predpokladu, že budú poskytnuté potrebné podmienky, sa bonusová cibuľa pestuje aj v iných regiónoch.

Výhody a nevýhody

Medzi výhody hybridu patria:

 • vysoká klíčivosť materiálu;
 • schopnosť prispôsobiť veľkosť hláv riadením hustoty plodín;
 • dlhá trvanlivosť plodiny;
 • poloostrá chuť.

V kultúre neboli žiadne nevýhody: kvôli svojim vlastnostiam sa často pestuje na priemyselné účely

Kedy zasadiť cibuľu Bonus

Hybrid je odolný voči teplotným extrémom, takže všetky práce je možné naplánovať na apríl až marec, ak je v pláne pestovať sadenice. Metóda sadenice vyžaduje viac času, takže záhradníci začnú všetky manipulácie s bonusovou cibuľou vo februári až marci.

Dôležité! Časy výsadby sa môžu líšiť v závislosti od regiónu. Po zahriatí pôdy na + 12-15 ° С je potrebné hybrid preniesť na otvorenú pôdu.

Spôsoby výsadby cibule Bonus

Výber metódy je na zvážení záhradníka. Cez sadenice môžete získať plodiny. Väčšina majiteľov uprednostňuje pestovanie plodiny umiestnením semena do pôdy.

Pestovanie cibule Bonus cez sadenice

Táto metóda má výhodu v tom, že plodina bude mať dlhšiu trvanlivosť.

Bonusovú cibuľu sa odporúča zasiať koncom februára alebo začiatkom marca. Pred zákrokom je potrebné pripraviť pôdu. Nákup pôdy v obchode alebo zmiešanie trávnika, humusu a piesku v pomere 2: 2: 1.

Semená ponorte do roztoku mangánu. Všetky poškodené kópie musia byť zlikvidované. Po spracovaní osivo Bonus cibule osušte.

Algoritmus akcií:

 1. Naplňte nádobu zeminou, pôdu navlhčite a urobte v nej ryhy. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 5-7 cm.
 2. Semená Bonus cibule rozložte do hĺbky 1,5-2 cm, na vrchu ich zakryte pieskom a vylejte vodou.
 3. Nádobu prikryjeme alobalom, prenesieme do teplej miestnosti. Optimálna teplota vzduchu je + 18-25 ° С.
 4. Po vzídení výhonkov treba prístrešok odstrániť, zabezpečiť cibuli dostatočné osvetlenie a zálievku.

50-60 dní po zasiatí je možné sadenice hybridu Bonus preniesť na zem. Počasie by malo byť suché a teplé. Pred prácou musíte nechať iba najrozvinutejšie kópie hybridu Bonus, ktoré vydali 3 - 4 skutočné listy.

Nevyvinuté alebo poškodené sadenice hybridného Bonusu musia byť zlikvidované, aj keď to prežije, žiarovka bude malá

Výsadba sevka na jar

Pre väčšinu záhradníkov je táto metóda najjednoduchšia a najdostupnejšia. Práce by sa mali začať výberom miesta. Záhradná posteľ by mala byť dobre osvetlená, chránená pred vetrom a silnými dažďami.

Dôležité! Pôda pre Bonusovú cibuľu vyžaduje neutrálnu alebo mierne kyslú hodnotu od 5 do 7 pH.

Sevok sa najlepšie kupuje od dôveryhodného výrobcu. Výsadba zhnitých alebo poškodených žiaroviek nie je povolená. Pred procedúrou by mali byť ošetrené: namočte na tri hodiny do roztoku Fitosporinu, potom vypustite kvapalinu a osivo vyváľajte v drevenom popole. Na konci prípravy je potrebné materiál okamžite premiestniť na otvorený terén.

Žiarovka by mala byť umiestnená v zemi v hĺbke, ktorá je dvojnásobkom jej veľkosti. Potom materiál zakryte zemou a vysypte. Odporúča sa pokryť posteľ netkaným materiálom. To ušetrí nielen výsadby pred náhlymi mrazmi, ale aj pred cibuľovými muškami.

Vzdialenosť medzi hlavami Bonusu v záhrade by mala byť minimálne 5 cm a vzdialenosť medzi brázdami 10 cm

Bonus za starostlivosť o cibuľu

Rastlina potrebuje napájanie, kŕmenie a ochranu pred škodcami. Podľa potreby navlhčite pôdu.Záhradu príliš nezalievajte, inak by bonusový luk mohol hniť.

Počas celého vegetačného obdobia potrebuje hybrid dve kŕmenia. Prvý sa koná v polovici mája a druhý v druhý júnový týždeň.

Ako hnojivo by sa mali používať organické zlúčeniny. Bonusové cibule sa odporúča druhýkrát kŕmiť zmesami fosforu a draslíka.

Kontrola chorôb a škodcov

Najčastejším nepriateľom hybridu Bonus sú cibuľovitá muška a peronospóra.

Škodca bezpečne položí larvy do rastliny, ktoré v budúcnosti zožerú plodinu. Ak neurobíte žiadne opatrenia, potom hmyz v budúcej sezóne zničí rastlinu.

Aby ste sa zbavili cibuľovej mušky, stačí užiť drogu Aktara alebo Mukhoed

Vo vlhkom počasí a pri nízkych teplotách existuje vysoké riziko peronospóry. Pokrýva listy Bonusovej cibule jemným sivastým kvetom. Následne perie zožltne a spadne.

Pre peronospóru je účinný 1% roztok kvapaliny Bordeaux alebo Fitosporin-M

Záver

Cibuľový bonus je skorý dozrievajúci vysoko výnosný hybrid japonských chovateľov. Rastlina nevyžaduje špeciálnu starostlivosť, má dostatočnú udržiavaciu kvalitu a dobré obchodné vlastnosti. Zozbierané žiarovky sa dajú použiť na rôzne účely: buničina je vhodná na čerstvú spotrebu aj na tepelné ošetrenie.

Recenzie záhradníkov o cibuli Bonus

Ignatenko Jekaterina, Volgograd
Bonusovú cibuľu považujem za jednu z najviac bezproblémových odrôd. Sevok sa dobre vynára, skoro dozrieva. Cibuľoviny sú veľké, dobre vyčistené, chutia poloostro. Prirodzene, takáto odroda sa nemôže skladovať celú zimu, ale zvyšky úrody po konzervácii ležia pokojne v košíku v suteréne až do novembra.
Kuryleva Valentina, Rybinsk
Jedinou nevýhodou odrody je hybridita: musíte si kúpiť semená. Zvyšok letných opatrovateľských prác spočíval v polievaní, odstraňovaní buriny. Zber je potešením: žiarovky sú veľké, husté a majú príjemnú arómu. Nie je tam žiadna hniloba, žiadne nerovnosti. Ak je zelenina správne vysušená, je dokonale uskladnená v krabici na balkóne.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia