Aprílová jarná cibuľa: pestovanie na parapete

Cibuľa je jednou z nevyhnutných plodín na pestovanie v záhrade. Jeho výhonky zlepšujú chuť jedál, obsahujú vitamíny a minerály. Medzi mrazuvzdornými a chutnými odrodami vyniká aprílová cibuľa. Vysádza sa v letných chatkách, doma sa vykonáva vynútenie peria.

Vlastnosti odrody

Cibuľa je zástupcom čeľade cibuľovitých. Rastlina bola privezená z ázijských krajín a prirodzene sa nachádza v Číne a Mongolsku.

Nadzemná časť kultúry pripomína obyčajnú cibuľu. Výhonky sú dlhé, husto usporiadané. Ich chuť je rafinovanejšia a jemnejšia ako chuť odrôd cibule. Batun nemá veľkú žiarovku. Zelené perie sa konzumuje.

Aprílová cibuľa-batun je skorá zrejúca odroda s vysokou nutričnou hodnotou. Kultúra sa pestuje na pierku na čerstvú konzumáciu. Rastlina produkuje zelené široké perie, dosahujúce 1 m. Výhonky sú šťavnaté, jemné, dlho nehrubé, s ostrou chuťou. Kvetenstvo je guľovité, zložené z mnohých malých kvetov.

Obdobie od okamihu pristátia do prvého rezu je 100 dní. Odroda Aprelsky má vynikajúcu chuť a používa sa na prípravu šalátov, prvého a druhého chodu.

Hmotnosť rastliny 200 - 300 g. Produktivita od 1 štvorca. m pristátia - 2 kg. Zber pierok sa začína skoro na jar a končí sa koncom jesene. Výhonky sa strihajú 3-4 krát za sezónu.

Výhody odrody Aprelsky:

 • zber po topení snehu;
 • zvýšený obsah vitamínov a kyseliny askorbovej;
 • veľká a kvalitná úroda;
 • nízka náchylnosť na choroby;
 • mrazuvzdornosť;
 • výsadbu počas jari, leta alebo zimy.

Cibuľa sa pestuje ako jednoročná alebo viacročná plodina. Kultúra každý rok rastie a zaberá viac voľného miesta.

3-4 roky po výsadbe stráca cibuľa svoje prospešné vlastnosti. Rastlina produkuje veľké množstvo šípok, čo negatívne ovplyvňuje vzhľad a úrodu.

Pestovanie v záhrade

Aprílová jarná cibuľa sa pestuje zo semien. Predbežne pripravte pôdu a sadivový materiál. O výsadbu sa stará polievanie, kyprenie pôdy, hnojenie.

Príprava pôdy a osiva

Najlepšie zo všetkého je, že cibuľa rastie na úrodných hlinitých, piesočnatých alebo hlinitých pôdach. Na rašeline a piesočnatej pôde má rastlina tendenciu vytvárať veľké množstvo šípok.

Kultúra netoleruje stagnujúcu vlhkosť, ktorá vyvoláva hnilobu žiaroviek. Aprílová cibuľa sa preto vysádza na odvodnené pôdy, ktoré umožňujú dobrý priechod vlhkosti a vzduchu.

Predchodcami cibule sú zemiaky, paradajky, kapusta, hrášok, fazuľa. Po takýchto rastlinách pôda obsahuje menej buriny... Po cesnaku, uhorkách a mrkve sa výsadba nevykonáva.

Miesto výsadby sa každoročne mení. Miesto by malo byť úplne osvetlené slnkom, svetlý polotieň je prijateľný. Pestovanie aprílovej cibule je prípustné na vlhkých miestach, kde nedochádza k stagnácii vody.

Dôležité! Na jeseň je vykopaná pôda, 8 kg kompostu a 250 g dreveného popola na 1 štvorcový. m. Kultúra neznáša pôdy s vysokou kyslosťou, preto sa na jej zníženie musí použiť vápno.

Na jar sa pôda kyprí do hĺbky 10 cm a hnojí sa minerálmi. Na 1 štvorcový m výsadby sa vezme 20 g močoviny, 30 g sulfidu draselného a 50 g superfosfátu. Komponenty sú zaliate v pôde.

Predbežná úprava semien odrody Aprelsky pomáha urýchliť vývoj sadeníc cibule.Pred výsadbou sa materiál nechá jeden deň v teplej vode, ktorá sa mení každých 6 hodín. Semená sa navyše umiestnia na hodinu do slabého roztoku manganistanu draselného.

Ďalším spôsobom, ako stimulovať klíčenie semien odrody Aprelsky, je prebublávanie. Osivo sa uchováva v teplej vode so súčasným prívodom vzduchu. Postup urýchľuje výskyt sadeníc o týždeň a zvyšuje úrodu cibule.

Výsadba cibule

Odroda Aprelsky sa vysádza v ktoromkoľvek období od konca apríla do polovice augusta. Na jesennú výsadbu koncom októbra sa úroda získava po roztopení snehu.

Poradie výsadby aprílovej cibule-batuny:

 1. Na posteli sú urobené brázdy, medzi nimi je ponechaných 20 cm Počet radov závisí od šírky postele. Najvýhodnejšie je starať sa o rastliny vysadené v 3 radoch.
 2. Semená sa umiestňujú do hĺbky 1 - 2 cm, pričom sa zachováva interval 5 cm. Spotreba osiva na pestovanie viacročnej plodiny je 2 kg na 1 štvorcový. m. Jednoročná cibuľa sa vysádza častejšie a spotrebuje sa 3 g na 1 m2. m.
 3. Sadivový materiál je pokrytý zeminou a hojne sa zalieva.

Ak hrozí jarný mráz, potom je vysadená cibuľa pokrytá agrofibrom (spunbond, lutrasil). Úkryt je obzvlášť dôležitý v noci. Vďaka moderným krycím materiálom je možné zvýšiť teplotu na výsadbu o 5 ° C. Vznikajúce sadenice sa zriedia a ponechajú medzeru 5-10 cm.

Na pestovanie aprílovej cibule, aby sa získala skorá úroda výsadba sa vykonáva na jeseň... Na zimný výsev cibule je v lete pripravený aprílový pozemok. Keď teplota klesne, keď teplota klesne na +3 ° C, semená sa vysádzajú do riadkov, pričom medzi nimi zostáva 20 cm.Pôda je mulčovaná rašelinou a pokrytá agrofibrom. Na jar sú cibule zriedené.

Schéma starostlivosti

Aprílová jarná cibuľka vyžaduje pravidelnú údržbu. Postele sa polievajú s prihliadnutím na poveternostné podmienky. V suchu sa voda privádza každý druhý deň. Po zalievaní by mala byť pôda nasýtená vlhkosťou hlbokou 20 cm. Na zavlažovanie použite teplú usadenú vodu. Pôda medzi riadkami musí byť uvoľnená.

Týždeň po vyklíčení sa cibuľa zaleje roztokom mulleinu v pomere 1:15. V budúcnosti stačí výsadby poprášiť popolom z dreva.

Dôležité! Podľa poľnohospodárskej technológie je odroda Aprelsky zriedka postihnutá chorobami.

Pristátia lákajú cibuľovité mušky, weevily a mory. Škodcovia ničia nadzemnú časť rastlín. Keď sa objaví hmyz, postrieka sa aprílová cibuľa prípravkami Fufanon alebo Karbofos. Po spracovaní čakajú niekoľko dní a až potom použijú cibuľu na jedlo.

Pestovanie doma

Aprílová cibuľa sa úspešne pestuje doma. Cibuľa rastie na balkóne od apríla do októbra, na parapete - po celý rok. Pred výsadbou pripravte pôdu a spracujte semená. Pristátia sú vybavené nevyhnutnými podmienkami: vlhkosť, osvetlenie, teplotné podmienky.

Príprava pôdy a osiva

Pri výsadbe cibule Aprelsky sa za izbových podmienok pripravuje úrodná neutrálna pôda. Predtým sa dusí vo vodnom kúpeli alebo naleje do dezinfekcie horúcim roztokom manganistanu draselného.

Možnosti pôdy na výsadbu aprílovej cibule:

 • vermikompost a kokosové vlákno;
 • kompost, rašelina a humus.

Najlepšie je použiť čerstvý sadivový materiál zhromaždený pred 1 - 2 rokmi. Pred vysadením sa semená cibule z apríla namočia na 12 hodín do teplej vody. Na dezinfekciu sa semená hodinu uchovávajú v slabom roztoku manganistanu draselného.

Výsadba cibule

Po príprave semien a pôdy začnú sádzať odrodu Aprelsky:

 1. Do nádoby sa naleje drenážna vrstva vo forme okruhliakov, rozbitých tehál alebo kúskov expandovanej hliny.
 2. Na vrch položte substrát.
 3. Na povrchu pôdy sa vytvárajú drážky s hĺbkou 2 cm.
 4. Semená sa vložia do brázd, zasypú sa zeminou a dobre sa zalejú.
 5. Výsadby sú pokryté fóliou, aby sa dosiahol skleníkový efekt.
 6. Keď sa po 1-2 týždňoch objavia výhonky, nádoby sa znovu usporiadajú na osvetlenom mieste.

Ak cibuľa už v krajine rastie, potom ju možno na jeseň vykopať a pestovať doma na parapete.Potom sa v zime získava čerstvé cibuľové perie.

Na mieste sa rastliny vyberajú vo veku 2-3 rokov. Vykopávajú sa spolu so hlinenou hrudou a presádzajú sa do nádob naplnených výživnou pôdou. Najskôr sa cibuľa uchováva pri nulovej teplote 1 - 2 mesiace. Na to, aby rastliny dosiahli dobrú úrodu peria, je potrebné obdobie odpočinku.

Aprílová odroda sa chová doma pri teplotách od +18 do +20 ° С a vlhkosti 80%. Zelenina sa zbiera po 3 týždňoch.

Schéma starostlivosti

Vysoký výnos cibule Aprelsky sa dosahuje, keď sa pestuje na južnom, západnom a východnom okne. Pristátia sú vybavené určitou mikroklímou.

Sadenice sa uchovávajú 10 dní na chladnom mieste a v polotieni, aby sa posilnil koreňový systém cibule. Miesto by malo byť vzdialené od vykurovacích telies a okien. V priebehu mesiaca je proces rastu aprílovej odrody cibule pomalý, v budúcnosti však môžete získať čerstvé zelené po celý rok.

Starostlivosť o aprílovú cibuľu zahŕňa:

 • nepretržité osvetlenie po dobu 10 hodín;
 • mierne zalievanie;
 • vetranie miestnosti;
 • nedostatok prievanu;
 • neustále kŕmenie.

V prípade potreby nainštalujte ďalšie osvetlenie. Fytolampy sú upevnené vo vzdialenosti 30 cm od rastlín. Zapínajú sa ráno alebo večer, aby luk dostával potrebné osvetlenie.

Výsadby sa pravidelne polievajú teplou usadenou vodou. Nadmerná vlhkosť pôdy škodí cibuli. Voda sa privedie, keď pôda začne vysychať.

Sadenice sa pravidelne kŕmia roztokom pozostávajúcim z 3 g superfosfátu a draselnej soli na 1 liter vody. Činidlo sa zavádza do pôdy zavlažovaním. Medzi obväzmi sa pozoruje interval 2 - 3 týždne.

Recenzie záhradkárov

Evgeniya, 39 rokov, Kemerovo
Pred niekoľkými rokmi som sa pokúsil vyšľachtiť zo semien kopu cibule, ale nečakal som na výhonky. Minulý rok som si podľa recenzií vybral aprílový cibuľový-batun. Semená som zasadil pred zimou, na jar bolo veľa výhonkov. Odroda je odolná voči sibírskym mrazom, na jednom mieste rastie niekoľko rokov. Perie je šťavnaté a voňavé, dlho sa uchováva v chladničke.
Vasilij, 53 rokov, Moskovská oblasť
Cibuľa sa pravidelne vysádza, aby sa na stôl dostalo čerstvé perie. Odroda Aprelsky je jednou z najlepších, preukazuje vynikajúcu klíčivosť a poskytuje skorý zber. Semená sú lacné, v balení po 1 g. Semená sadím na jar, pučia rýchlo a priateľsky. Aprílová odroda je zdrojom vitamínov, ktoré na jar chýbajú.
Oľga, 27 rokov, Čeľabinsk
Na parapete pravidelne pestujem rôzne odrody cibule. Minulý rok som si podľa posudkov susedky vybral aprílovú cibuľu. Semená som zasadil na jeseň, do Nového roka som už vyskúšal niekoľko pierok. Cibuľa chutí vynikajúco, pridávam ju do šalátov, polievok a zeleninových príloh. Chystám sa túto odrodu pestovať pravidelne, čerstvé bylinky mi vždy prídu vhod.

Záver

Odroda Aprelsky je cenená pre svoju mrazuvzdornosť, vynikajúcu chuť a vysokú úrodu. Odroda je prispôsobená akýmkoľvek klimatickým podmienkam. Kultúra sa pestuje ako trvalka, potom sa rastliny vymieňajú každé 3-4 roky.

Na starostlivosť o cibuľu stačí výsadby zaliať, kypriť a dodatočne hnojiť. Nútenie doma vám umožňuje zbierať čerstvé bylinky na jeseň a v zime. Rastliny sú opatrené dobrým osvetlením, vlhkosťou pôdy, prísunom živín a prístupom na čerstvý vzduch.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia