Najlepšie odrody rajčiakov do roku 2021

Už začiatkom zimy je čas premýšľať, ktoré semená paradajok si kúpiť na ďalšiu sezónu. Koniec koncov, pred výsadbou paradajok v záhrade musíte pestovať sadenice. Tento proces je dosť namáhavý, ale zber čerstvej zeleniny poteší majiteľa a jeho hostí počas celej letnej sezóny.

V tomto článku sa pokúsime identifikovať top 10 odrody paradajok, klasifikujte hybridy a odrody podľa rôznych charakteristík a tiež odporučte najlepšie odrody paradajok pre rok 2021.

Prečo musíte sadiť paradajky

Paradajky prišli do Ruska z Južnej Ameriky; tieto plody majú veľmi radi slnko a teplo. To však nebránilo šľachtiteľom vyvinúť odrody paradajok vhodné na výsadbu ani v roku 2006 Sibír.

Dnes nie je ani jedna prímestská oblasť úplná bez kríkov s paradajkami. Paradajka je koniec koncov veľmi zdravé bobule, obsahuje lykopén, antioxidant, ktorý podporuje regeneráciu buniek, zabraňuje starnutiu a rozvoju rakovinových buniek.

Plody paradajok navyše obsahujú veľké množstvo vitamínov A a C, niekoľko stopových prvkov, vďaka čomu je táto zelenina nielen veľmi chutná, ale aj neskutočne zdravá.

Dôležitú úlohu pri jej rozšírení zohrala aj všestrannosť rajčiaka. Paradajky sa koniec koncov dajú nielen jesť čerstvé a pridávať do šalátov, ale vytvárajú jedinečné omáčky, sušené, sušené, konzervované, nakladané a dokonca aj vylisované šťavy.

Záhradkári, ktorí sa rozhodli pre pestovanie paradajok, musíte byť pripravení na svoju vrtošivosť tejto kultúry, o paradajky sa treba starať - samy nebudú rásť. Ale každý Bush môže potešiť majiteľa stránky niekoľkými kilogramami vynikajúcej čerstvej zeleniny.

Ako určiť najlepšie odrody paradajok na pestovanie

Poradie najlepších paradajok nie je ľahké. Skutočne dnes existuje viac ako 7,5 tisíc druhov tejto zeleniny a každý rok pribúdajú odrody a hybridy paradajok.

Aby ste pochopili, ktoré paradajky sú najlepšie, musíte sa najskôr rozhodnúť, aké požiadavky sa na paradajky kladú. Môže to byť napríklad tucet:

  • najskoršia paradajka;
  • vhodné na otvorenom teréne;
  • pestované v skleníkoch;
  • charakterizované neobvyklými vlastnosťami (neštandardná farba, tvar, chuť);
  • nový vývoj v oblasti chovu v roku 2021;
  • odrody testované v priebehu rokov a tak ďalej.
Pozor! Farmárov spravidla najviac zaujíma úroda odrody a načasovanie dozrievania ovocia.

10 najlepších odrôd paradajok so skorým dozrievaním

Rýchlosť dozrievania zeleniny je dôležitá najmä v klimatických podmienkach Ruska. Je tu pomerne krátke leto: po prvé, paradajky ohrozujú jarné mrazy, potom prichádza jesenná studená zima.

Aby paradajky dozreli a dali majiteľovi ovocie, začiatkom marca sa ich semená vysadia pre sadenice.

Na otvorenom teréne je možné sadiť iba vypestované, vyzreté a vytvrdené sadenice. Robia to najskôr v polovici mája, a potom, v noci, je lepšie zakryť kríky igelitom alebo špeciálnym agrofibrom.

„My love F1“

Skorý zrelý hybrid je vhodný na pestovanie v skleníkoch, skleníkoch a na otvorených záhonoch. V skleníku kríky dorastajú až do 120 cm a na záhrade budú kríky malé - asi 70 cm.Rastlina je určujúca rastlina - sama reguluje výšku kríka, spravidla paradajka prestane rásť po výskyte piatich kvetenstiev.

Aby paradajka začala prinášať ovocie skôr, je lepšie ju zovrieť. Ale na otvorenom teréne nie je vôbec potrebné vytvárať kríky a odlamovať výhonky, to sa dá urobiť iba pre skleníkové rastliny.

Paradajky rastú veľký - hmotnosť každého z nich dosahuje 200 gramov. Ich buničina je stredne hustá, sladká. Šupka je tenká, lesklá. Farba paradajok je jasne červená. Chuť je vysoká - plody sú šťavnaté a aromatické, vhodné na konzervovanie, výrobu džúsov a omáčok. Paradajku „My Love“ spoznáte podľa mierne pretiahnutého tvaru a malého nosa na spodnej časti plodu.

Z každého kríka je možné odobrať najviac 5 kilogramov paradajok. Najčastejšie sa celá plodina zbiera dvakrát, pretože plody dozrievajú súčasne a rýchlo. Vďaka rýchlosti dozrievania (85 dní) je možné zberať celú úrodu ešte pred začiatkom nočného chladu, čím sa zabráni infikovaniu rastlín neskorou plesňou.

Moja láska F1

„Červený kohút“

Ďalšia skorá dozrievajúca determinantná paradajka. Rastliny stačia poddimenzovaný, dáva veľké ovocie... Odroda je vhodná do filmových prístreškov a na pestovanie v posteliach.

Výška kríkov je iba 60-65 cm, ale je lepšie zovrieť výhonky a priviazať stonku. Plody sú guľovitého tvaru, mierne sploštené. Šupka z paradajok je hladká a lesklá. Farba paradajky je červená. Chuť je príjemná, kyslá. Plody nepraskajú. Každá z nich váži asi 250 gramov.

Najlepšie miesto určenia pre paradajky odrody “Červený kohút»- príprava skorých šalátov a čerstvá konzumácia.

Odroda sa vyznačuje nenáročnosťou a odolnosťou voči chorobám a chladu.

Červený kohút

„Žiak prvého stupňa“

Poddimenzovaná paradajka skoré dozrievanie. Odroda sa môže pestovať v skleníkoch alebo vonku. Maximálna výška dosahuje 100 cm, preto musí byť rastlina zviazaná a čiastočne pripnutá.

Najefektívnejšie je dopestovať si paradajku „prvého stupňa“ na troch stonkách - výťažok tak bude maximálny. Paradajky majú tvar mierne sploštenej gule, farba ovocia v zrelosti je jasne ružová. Dužina je šťavnatá, sladká. Chuť, čo sa týka skorých zrelých paradajok, je vynikajúca. Plody majú vysoký obsah lykopénu a cukrov.

Hmotnosť paradajky je 150-200 gramov. Tieto paradajky sa najlepšie konzumujú čerstvé, konzervované na kúsky alebo sa používajú na odšťavovanie.

Žiak prvého stupňa

"Azoyushka"

Fotografia vám pomôže zamilovať sa do týchto žiarivo žltých paradajok. Odroda patrí k skorému dozrievaniu, uvažuje sa o nej neurčitý... Pri pestovaní pod filmom alebo v skleníku dosahujú paradajky výšku 200 cm, na otvorenom poli budú kríky kratšie.

Rastliny musia byť zviazané a odlomené od bočných výhonkov - najlepšie je vytvoriť kríček v dvoch stonkách.

Zrelé paradajky sú sfarbené citrónovo žltou farbou, majú plochý guľatý tvar, lesklú šupku. Chuť ovocia je výrazná, „paradajková“. Vo vnútri rajčiaka je málo semien, dužina je šťavnatá, hustá. Tieto paradajky sú predovšetkým vhodné na prípravu diétnych alebo detských výrobkov, na čerstvú konzumáciu.

Azoyushka

"Skorospelka"

Odroda nielen dozrieva veľmi rýchlo (87 dní), ale je známa aj svojou nenáročnosťou. Kríky rastú malé, ale objemné, preto je potrebné ich priviazať o oporu alebo čiastočne odstrániť z bočných výhonkov.

Paradajky majú tvar gule, maľované sýtočervenou farbou. Chuť ovocia je výrazná. Paradajky sú najvhodnejšie na prípravu čerstvých šalátov, ale dajú sa aj spracovať.

Odroda Skorospelka je oceňovaná pre svoju odolnosť voči nízkym teplotám - aj v chladnom počasí je na kríkoch viazané veľké množstvo plodov. Paradajky dozrievajú rýchlo a priateľsky, čo vám umožňuje zber pred jesenným chladným počasím.

Skorospelka

„Rodina“

Táto paradajka sa dá klasifikovať ako polovica sezóny, pretože plody dozrievajú až 115. deň po zasiatí semien. Ale plody sa vyznačujú bohatou, charakteristickou „paradajkovou“ chuťou a arómou.

Bush je malý, kompaktný, plody sú veľké, mäsité. Tvar paradajok je okrúhly, farba červená. Priemerná hmotnosť paradajky je asi 200 gramov. Aby bola chuť ovocia vynikajúca, musí sa nechať úplne dozrieť.

Záhradkári oceňujú odrodu Family pre vysoký výnos, nenáročnosť a vynikajúce chuťové vlastnosti.

Rodina

„Rajah“

Polourčitá paradajka skoré dozrievanie. Výška kríkov v záhrade môže dosiahnuť 100 cm, v skleníku budú paradajky ešte rásť. Stonky musia byť priviazané k podložke, výhonky musia byť pripnuté.

Tvar paradajok je oválny, vo fáze zrelosti sú plody sfarbené do tmavočerveného odtieňa. Každá paradajka váži asi 280 gramov buničiny mäsitý so zrnkami cukru na prestávku. Paradajky sú vynikajúce na čerstvú konzumáciu a spracovanie, majú dobrú chuť a arómu.

Rajah

„Hojná F1“

Určujúca rastlina so skorou zrelosťou. Kríky dorastajú až do 50-70 cm, musia byť zviazané na opore a zovretých bočných výhonkoch. Tieto paradajky môžete pestovať v skleníku aj na záhrade.

Hustota paradajok je stredná, veľkosť je malá, hmotnosť ovocia je asi 80 gramov. Dužina má priemernú hustotu, skôr príjemnú chuť. Farba zrelých paradajok je sýto ružová. Malá veľkosť plodov umožňuje ich použitie na konzervovanie a morenie ako celok.

Bohatá F1

„Červená šípka“

Paradajka dozrieva 95. deň po zasiatí semien. Rastlina patrí k semi-determinantom, výška kríkov v skleníku môže dosiahnuť 120 cm, paradajky musia byť zviazané a čiastočne pripnuté.

Plody dozrievajú v strapcoch, pričom každé z nich má súčasne 7 - 9 paradajok. Na každom kríku je asi 10 - 12 týchto kefiek.

Vyzreté paradajky sú sfarbené do červena, majú zaoblený tvar a strednú veľkosť, ich hmotnosť je asi 150 gramov. Chuťové vlastnosti sú dobré. Paradajka je ideálna na konzervovanie a prípravu čerstvých šalátov.

Špeciálna hodnota hybridu je jeho odolnosť voči chorobám, nepriaznivé klimatické podmienky, dobrá kvalita uchovania a vhodnosť na prepravu.

Červená šípka

„Afrodita“

Rozhodujúca paradajka, s veľmi skorým dozretím - prvú zeleninu si môžete vychutnať už 75. deň po výsadbe rastlín do zeme.

Vhodné na pestovanie v skleníkoch a na otvorených záhonoch. Výška kríkov je iba 50 cm, nie je ich treba pripínať, je však lepšie ich priviazať o podperu.

V každom kvetenstve sa vytvorí 6-8 paradajok. Ich tvar je okrúhly, povrch je hladký. Paradajky nepraskajú, majú šťavnatú dužinu a príjemnú chuť. Hmotnosť každej paradajky je asi 100 gramov. Najčastejšie, "Afrodita„Používa sa na morenie, solenieochrana.

Plodinu je možné prepravovať na veľké vzdialenosti, plody môžu dlho ležať bez straty kvality (fotografiu tejto odrody je uvedená nižšie).

Afrodita

Najproduktívnejšie paradajky

Samozrejme, zo všetkého najviac sa každého záhradníka obáva otázka: „Aké odrody prinesú ovocie lepšie?“ Koniec koncov, zriedka pre kohokoľvek sú najlepšie odrody paradajok tie, ktoré majú exotický vzhľad, ako napríklad na tejto fotografii.

Vytvorte TOP-10 najproduktívnejšie odrodám a krížencom pomohli recenzie záhradníkov, ktorí každé leto pestujú rovnaké paradajky.

„Aswon“

Skorý zrejúci determinant rajčiaka, ktorý umožňuje zber už 95 dní po výsadbe sadeníc pre sadenice.

Charakteristickým znakom hybridu je jeho jedinečná výdrž a plodnosť. Pri výške kríkov iba 35 - 45 cm možno z každého štvorcového metra pozemku zozbierať až 10 kg plodiny.

Kríky sú také kompaktné, že ich nie je potrebné zväzovať, ani menej pripínať. Aj v extrémnych horúčavách je ovocná sada veľmi vysoká.

Paradajky sú sfarbené do červena. Ich tvar je dokonale rovnomerný - kruh alebo malý ovál. Hmotnosť každého ovocia je 50-70 gramov. Veľkosť, hustota paradajok a hrúbka ich šupky sú vynikajúce na konzerváciu celých plodov. Ale aj čerstvé paradajky sú veľmi chutné - šťavnaté a aromatické.

Aswon

"Snežný leopard"

Stredne skorá paradajka - dozrieva 105. deň po výsadbe. Kríky sú malé, kompaktné. Rastlina je odolná, preto je vhodná na pestovanie na severe krajiny.

Výška kríkov je 50-60 cm, nie je ich treba pripínať, ale treba ich priviazať o podperu. Paradajky sú okrúhle, s miernym rebrovaním. Hustota buničiny je priemerná. Chuť je vysoká. Hmotnosť paradajky je 200-300 gramov. Tieto paradajky sú veľmi chutné čerstvé, ale sú vhodné aj na spracovanie, konzervovanie.

Rastlina toleruje nízke teploty, kvôli skorému dozrievaniu, nebojí sa neskorej plesne a mrazu.

Snežný leopard

Rio Grand

Táto odroda patrí do stredu neskoro - plody dozrievajú do 115. dňa po výsadbe. Kroviny sú stredne veľké, vyhraneného typu. Výška rastlín dosahuje 100 cm, musia byť zviazané a čiastočne zovreté.

Rio grand majú tvar slivky, sú natreté jasne červenou farbou, majú hustú dužinu. Vyznačujú sa sladkastou dochuťou, veľmi chutnou a aromatickou. Hmotnosť každej paradajky je v priemere 120 gramov. Vďaka svojej hustej šupke sa dajú paradajky dlho prepravovať a skladovať, čo je vynikajúce na konzervovanie celého ovocia.

Odroda je oceňovaná pre svoju nenáročnosť, odolnosť voči extrémnym horúčavám, vzácne polievanie, vysokú produktivitu.

Rio grand

„Večné volanie“

Skoro zrelé určujúce paradajky, ktorej výška dosahuje 70 cm. Paradajka sa vyznačuje vysokou úrodou a veľkými plodmi, kríky musia byť pevne zviazané s podložkou.

Paradajky sú okrúhle, mierne sploštené. Ich farba je jasne červená. Hmotnosť každej paradajky môže dosiahnuť 900 gramov, v priemere je to 500-600 gramov. Paradajky sú veľmi šťavnaté, mäsité a sladké. Sú vynikajúce do omáčok, paradajok, čerstvých šalátov.

Z každého kríka môžete získať až šesť kilogramov úrody.

Večné volanie

„Gazpacho“

Malé kríky tejto odrody dosahujú výšku iba 40 cm. Plody dozrievajú 120. deň po výsadbe.

Malé paradajky sú tmavočervenej farby, majú pretiahnutý tvar a hustú šupku. Hmotnosť každej paradajky je približne 40-75 gramov. Chuť týchto paradajok je vynikajúca, s výraznou arómou. Ovocie je ideálne na konzervovanie a morenie.

Rastliny sú odolné voči bežným chorobám a nízkym teplotám.

Gazpacho

"Astrakhansky"

Odroda určená do otvoreného terénu. Paradajky dozrievajú 120. deň po výsadbe, preto majú výraznú chuť a silnú arómu.

Kry sú malé, kompaktné, ich výška dosahuje 80 cm, plody sú veľmi chutné, majú zaoblený tvar, lesklý povrch. Hmotnosť jednej paradajky je 150 gramov. Dužina je mäsitá, šťavnatá. Je dobré použiť paradajky na konzervovanie ako celok, na prípravu čerstvých šalátov.

Astrachaň

Recenzia rajčiaka "Astrakhansky"

Stepanova I.V., 63 rokov, Stavropol
Bývam v Stavropole, sú tu veľmi husté pôdy a horúce letá. Je ťažké zvoliť dobré paradajky pre takéto podmienky, ale “Astrachaň»Dokonale padne. Ani silné teplo, ani vietor, ani sucho neovplyvňujú úrodu paradajky - v každom prípade z každého kríka nazbieram asi štyri kilogramy zeleniny. Paradajky sú skvelé na morenie, majú úžasnú sviežu chuť. Ďalšou výhodou je, že sa odroda nebojí chorôb, ako je napríklad horná hniloba, TMV, egyptský broomrape. „Astrakhansky“ odporúčam všetkým ako možnosť win-win, ktorá poskytuje trvale vysoké výnosy.

„Astrakhansky“ odporúčam všetkým ako možnosť win-win, ktorá poskytuje trvale vysoké výnosy.

"Grushovka"

Odroda súvisiaca s Sibírsky výber, čo znamená, že je odolný voči nízkym teplotám, neskorej plesni. Štandardné kríky, nízke - až 70 cm.

Paradajky sú sfarbené do červena, majú tvar smotany, vynikajúcu chuť s mierne viditeľnou kysnutosťou. Priemerná hmotnosť paradajok je 100 gramov, sú skvelé na zaváranie celého ovocia.

Grushovka

"Červená Karkulka"

Kríky tohto rajčiaka sú nízke, veľmi kompaktné, je potrebné ich zovrieť do prvého vaječníka.

Plody dozrievajú skoro, majú guľatý tvar a sú sfarbené do červena.Dužina strednej hustoty, dobrej chuti, výraznej arómy. Paradajky sú vhodné na akýkoľvek účel: konzervovanie, príprava šalátov, spracovanie na džúsy alebo omáčky.

Červená Karkulka

„Daryonka“

Stredne veľká paradajka so strednými obdobiami dozrievania. Kríky dosahujú výšku 120 cm, vhodné pre pestovanie v skleníku a na posteliach. Určite potrebujú zaviazanie a zovretie.

Každý klaster obsahuje 5-6 plodov - veľký krém červenej farby. Paradajky sú veľmi chutné a voňavé, každé váži až 200 gramov. Tieto plody sa dajú dobre konzervovať - ​​majú hustú šupku a dužinu, paradajky si po solení zachovajú svoj tvar.

Daryonka

Bonner Beste

Jedna z najstarších odrôd, známa už dlho po celom svete. Rastlina je neurčitá, vyžaduje si zovretie a podväzok k podpore.

Paradajky zrejúce na vysokých kríkoch sú malé, majú okrúhly tvar a sú sfarbené do červena. Hmotnosť jedného rajčiaka nepresahuje 60 gramov, vďaka čomu sú vhodné na konzervovanie a morenie.

zistenia

Vybrať najlepšie paradajky je potrebné prečítať si recenzie skúsených záhradníkov, preštudovať fotografie kríkov a ovocia s popisom odrody. Iba po vyskúšaní môžete zistiť výsledok, takže každú sezónu musíte doplniť svoje obľúbené paradajky aspoň o jednu novú odrodu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia