Kedy vykopať cesnak a cibuľu

Každý záhradník sníva o pestovaní bohatej úrody rôznej zeleniny vrátane cibule a cesnaku. Pri uplatňovaní agronomických zásad to zvládne aj začiatočník. Získanie veľkého množstva užitočných hláv je však polovica úspechu. Výrobky musia byť koniec koncov konzervované až do ďalšej úrody.

Začínajúcich záhradníkov to často zaujíma vykopať cesnak a cibuľu, aby počas skladovania nestratili prezentáciu, nevyschli a nehnili. Tieto otázky sa pokúsime odhaliť v článku. Pretože iba zrelá zelenina je perfektne uskladnená, musíte si z postelí zvoliť optimálny čas zberu.

Určite čas zberu cesnaku

Všeobecné informácie

Na záhrade a letných chatkách sa pestujú dva druhy cesnaku - zimná a jarná. Jeden je zasadený pred zimou, druhý - na jar. Pretože sú dátumy výsadby rôzne, zelenina sa zberá viac ako raz.

Zrenie navyše bude závisieť od nasledujúcich faktorov:

 • oblasť bydliska záhradníka;
 • prevládajúce poveternostné podmienky;
 • odrodové rozdiely;
 • vykonávanie poľnohospodárskej techniky.

Aj keď existuje niekoľko všeobecných nuancií, vďaka ktorým môžete určiť pripravenosť cesnaku na zber:

 • šupka sa dá ľahko odstrániť;
 • žltnutie stonky a vrcholov začína zdola nahor;
 • hlavy sú husté, bez praskania, denticle sú dobre oddelené.

Zimný cesnak

Ťažšie je rozhodnúť sa pre jarný cesnak. Ale aby sme rozpoznali zrelosť zimných odrôd, žiarovky na šípkach umožňujú. Hneď ako sa objavia spod pokrievky, je cesnak pripravený na zber. Je nežiaduce nechať šípky na všetkých rastlinách, pretože zuby sú malé. Ale na niekoľkých cesnakových vločkách sú nevyhnutné ako pokyny pre zber.

Pozor! Spravidla záhradníci začnú zberať takúto zeleninu koncom júla alebo začiatkom augusta.

Jarný cesnak

Jarná výsadba cesnaku sa nazýva jarný cesnak. Klinčeky sa sadia do zeme koncom apríla, začiatkom mája, pričom aktivita cibuľovej mušky je minimálna.

Pre tých záhradníkov, ktorí sadia, je ľahšie rozhodnúť o načasovaní zberu zimné plodiny odrody cesnaku. Spravidla prichádza na rad jarná výsadba o dva alebo tri týždne.

Vizuálne môžete pochopiť, že zelenina zasadená na jar je zrelá podľa nasledujúcich znakov:

 • listy umiestnené na dne stonky žltnú;
 • stonka a horné listy strácajú jas, ale stále zostávajú zelené.

Zberá sa jarný cesnak v poslednej dekáde augusta, začiatkom septembra. Všetko závisí od klimatických podmienok regiónu.

Dôležité! Pred prvým mrazom musíte zeleninu zo záhrady odstrániť.

Bez ohľadu na to, či sú vysadené jarné alebo zimné odrody, musia byť vykopané skôr, ako praskne košeľa na hlave. Ak sú zuby od seba oddelené, taký cesnak nie je vhodný na skladovanie. To, kedy vykopať žiarovky zo záhrady, môžete skontrolovať vytiahnutím jednej alebo dvoch rastlín zo zeme. Ak sa hlava vytvorila, potom je čas vyčistiť.

Záhradnícke tajomstvá

Počasie je nepredvídateľný jav. Ak sú dažde nabité, potom sa dozrievanie cesnaku spomaľuje kvôli dostatku vlhkosti pred zberom. Rastliny zostávajú dlho zelené, môžu uvoľňovať nové korene, čo negatívne ovplyvní kvalitu plodiny a jej udržanie.

Čo je možné urobiť v tomto prípade:

 • vyberte pôdu spod rastlín, vystavte hlavy;
 • zelenú zviažte na uzly, aby odtok živín smeroval do žiarovky.

Ak sa v tejto dobe vytvoria hlavičky a vrcholy zostanú zelené, je najlepšie cesnak vykopať bez odrezania stonky. Zberaná plodina sa zozbiera vo vetranej miestnosti a nechá sa vyzrieť. V priebehu času sa list vzdá užitočných látok, zožltne.

Komentujte! Skúseným záhradníkom sa odporúča, aby začali zbierať cesnak bez toho, aby čakali na úplné zožltnutie vrcholov.

Zber cibule

Cibuľa, rovnako ako cesnak, sa musí zbierať včas. Prezreté žiarovky sú zle skladované. Ako sa rozhodnete, že daná zelenina je pripravená na vykopanie?

Najprv asi zber cibule musíte byť opatrní už pri výsadbe semena - pamätajte na číslo. Cibuľoviny zvyčajne dozrievajú 70 až 75 dní po výsadbe.

Po druhé, vonkajší stav rastliny vám povie, kedy máte cibuľu vykopať. Pierko začína žltnúť, krk je mäkký. Po chvíli sa stonka položí. Toto je signál, že žiarovky dozrievajú.

Samozrejme nie je možné pomenovať presný počet zberaných cibúľ, pretože na proces zrenia majú vplyv aj klimatické a poveternostné podmienky. V daždivom lete sa vegetačné obdobie predlžuje, v prípade sucha naopak klesá.

Dôležité! Je nežiaduce čakať, kým nebude pokryté celé perie, cibuľu môžete odstrániť, keď dozrieva.

Zber cibule zo záhrady sa začína v poslednej júlovej dekáde. Zber celej cibuľovej plantáže by nemal trvať dlhšie ako 10 dní, inak by žiarovky prerástli.

Dôležité body

Otázku „cibuľa a cesnak, kedy treba zbierať“ často zadávajú používatelia vo vyhľadávacích programoch. To je naozaj dôležité vedieť. Na túto tému budeme pokračovať v rozhovore.

 1. Faktom je, že obe druhy zeleniny prestávajú zalievať 2-3 týždne pred zberom. Toto je nevyhnutný postup. Je potrebné spomaliť vývoj rastliny a urýchliť dozrievanie. Zalievaním alebo počas daždivého leta môžu takmer zrelé cibule a cesnaky začať nové vegetačné obdobie a objavia sa korene. To nielen spomaľuje dozrievanie zeleniny, ale ešte viac sa znižuje a udržiava kvalita.
 2. Vedieť dátumy zberu cibule a cesnak je tiež potrebný, pretože zelenina sa vykopáva v suchom a slnečnom počasí. Preto, ak sú plánované dlhotrvajúce dažde, musíte pred vlhkým počasím odstrániť zeleninu zo záhrady. Budú mať čas dozrieť vo vetranej miestnosti.

Užitočné tipy namiesto súčtov

 1. Vykopaná cibuľa a cesnak sa za slnečného počasia ukladajú na postele tak, aby vyschli, a zem z nich odletela. Cibuľa sa môže chovať celý deň, ale cesnak nie je dlhší ako 3 hodiny.
 2. Keď sú cesnak a cibuľa pripravené na zber, šuchoce na nich vrchná šupina.
 3. Sušenie žiaroviek a hláv cesnaku by sa malo robiť vo veterných oblastiach.
 4. Včasne zozbieraná zelenina sa orezáva po úplnom vyschnutí stoniek a listov.
 5. Je ľahké urýchliť proces dozrievania za nepriaznivých podmienok: mierne podkopte výsadbu vidlami, aby ste skrátili koreňový systém.

Ako určiť pripravenosť cibule a cesnaku na zber:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia