Kedy odstrániť cibuľu zo záhrady na uskladnenie

Mohlo by sa zdať, že zber cibule je zo všetkých záhradníckych záležitostí najjednoduchší, pretože repu je potrebné vytiahnuť zo zeme a odrezať perie. Ale nie všetko je také ľahké, ako sa na prvý pohľad zdá. Najťažšie je prísť na to, kedy cibuľu vykopať. Ak začnete zberať o niečo skôr alebo naopak premeškáte vhodný okamih, určite to ovplyvní udržanie kvality žiaroviek - zelenina nemusí vydržať až do budúcej sezóny.

Keď odstraňujú cibuľu z hriadok, ako zachovať úrodu repkovej cibule vykopaním vo vhodnom čase - odpovede v článku.

Kedy zbierať cibuľu

Načasovanie zberu plodiny, napríklad cibule, závisí od viacerých faktorov naraz. V takom prípade je nevyhnutné brať do úvahy také veci ako:

 • Zeleninová odroda. Cibuľa koniec koncov nie je iba cibuľa, v Rusku sa často pestuje pór, šalotka alebo rodinná odroda, nezabudnite na sadu, z ktorej vyrastie ďalšia plodina.
 • Miera dozrievania kultúry. Bežné odrody cibule dozrievajú v priemere za 70 - 75 dní.
 • Na rýchlosť zrenia môžu mať vplyv aj poveternostné podmienky, pretože v chladnom lete zostane cibuľa repa dlhšie zelená a intenzívne teplo naopak perie rýchlo vysuší, čo urýchli čas zberu.
 • Pôdna vlhkosť nemá malý význam. Zalievanie cibuľových záhonov je potrebné zastaviť 10 - 14 dní pred očakávaným dátumom zberu. Ak je posledný letný mesiac v regióne zvyčajne daždivý, záhradník by mal zberať úrodu pred dažďovým obdobím.

Všeobecne je veľmi ťažké presne určiť, kedy treba cibuľu zo záhrady odstrániť na uskladnenie. Tu nepomôže kontrola žiarovky, jej testovanie ani iná metóda. Hlavné pravidlo záhradníka v prípade okrúhlice je: „Perie vám poradí, kedy máte cibuľu zo záhrady vybrať.“

To znamená, že záhradník by mal venovať viac pozornosti nadzemnej časti, a nie kontrolovať samotnú žiarovku. Keď sa blíži čas zberu, perie sa prejavuje takto:

 1. Začnú žltnúť a vysychať.
 2. Ľahnite si na zem.

Akonáhle teda zelená časť cibule zožltla a namiesto zvislej polohy zaujala vodorovnú, je čas vytiahnuť repu zo zeme.

Pozor! Nečakajte, až v záhrade spadne všetko perie, takže môžete počkať, kým sa spustí obdobie dažďov. Polovica popadaných kríkov naznačuje, že nastal čas na zber repky.

Optimálna doba zberu cibule

V rôznych regiónoch krajiny môže nastať čas žltnutia peria repky v rôznych časoch. Prispievajú k tomu aj poveternostné podmienky - môžu tiež ovplyvniť rýchlosť zrenia žiaroviek.

Vo väčšine regiónov sa čas zberu repkovej cibule zhoduje s poslednými júlovými dňami. Spravidla sa obdobie dažďov začína v auguste, dôjde k nočnému chladu, ktorý vedie k hnilobe žiaroviek a infekcii rastlín plesňovými chorobami.

Jedna vec sa dá povedať, ak je chladné a oblačné počasie a cibuľové perie je stále zelené a nechystá sa spadnúť, môžete počkať do konca augusta. Je len dôležité nevynechať, kedy odstrániť cibuľu zo záhrady, a preto budete musieť rastliny pravidelne kontrolovať a riadiť sa predpoveďami predpovedačov počasia.

Dôležité! V každom prípade zber neodkladajte - repa sa musí zberať pred začiatkom septembra.

Čo robiť, ak cibuľa nezožltne

Niekedy sa tiež stane, že záhradník je už pripravený cibuľu odstrániť a zdá sa, že nadišiel čas, ale perie nezožltne ani nevyschne, naopak, stojí v rovnomerne zelenom útvare. V tomto prípade je potrebné, aby cibuľa s repou trochu pomohla, pretože počas stanoveného času bolo treba repu nasýtiť všetkými užitočnými látkami a „obliecť sa“ do silných šupiek.

Ak perie nevyschne a jeseň už je na nose alebo sa predpokladá, že príde dážď, môžete vyskúšať nasledovné:

 • vykopajte vidlicu v zemi pod žiarovkami a mierne zdvihnite okrúhlicu;
 • ostré lopaty odrežte korene rastlín;
 • striasť zo zeme žiarovky a odhaliť hlavy;
 • explodujte cibuľu rukami a zbavte korene kontaktu s živným médiom.

V tomto prípade je dôležité pochopiť, že je potrebné odrezať korene, v žiadnom prípade by ste nemali odrezávať alebo kosiť nadzemnú časť rastlín. Nesprávna taktika povedie k infekcii žiaroviek, zatiaľ čo zbavenie koreňov výživy prispieva k vysušeniu vrcholov a odtoku živín z nadzemnej časti rastliny do podzemnej.

Ak potrebujete zbierať cibuľu, je jasné, teraz sa musíte rozhodnúť, ako to urobiť správne.

Pravidlá zberu cibule

Cibuľa bude dobre skladovaná iba za povinných podmienok:

 • ak je správne zostavený;
 • ak sú okrúhlica zdravá a dobre chránená šupkami;
 • ak sú splnené podmienky skladovania.

Cibuľu je potrebné zbierať podľa týchto odporúčaní:

 1. Vyberte si na čistenie suchý slnečný deň. Je dobré, ak je aj veterné počasie.
 2. Prezrite si meteorologické správy pár týždňov dopredu - nemalo by pršať.
 3. Z ľahkých pôd je luk ľahko dosiahnuteľný ručne, na to stačí zatiahnuť krk. V hustejších a suchých pôdach bude treba hlavy vykopať lopatou alebo vidlami.
 4. Nerýpajte priamo do záhradného záhonu, musíte ustúpiť aspoň 10 cm od radu s cibuľou - hlavy sa tak nepoškodia.
 5. Vykopanú cibuľu je možné nechať na záhradnom záhone, zloženú hlavami na jednu stranu, ak počasie sľubuje suché a slnečné počasie. V opačnom prípade by sa plodina mala zobrať pod baldachýn, rozložiť na podlahu podkrovia alebo kôlne.
 6. Repa by mala byť dobre vetraná, preto má zmysel vytvoriť v sklade prievan a plodinu položiť na rošt. Cibuľu musíte zložiť najviac v troch vrstvách.
 7. Keď je krk suchý, môžete ho orezávať. To sa stane niekde 10. - 12. deň po zbere z postelí.
 8. Cibuľu nakrájajte ostrými nožnicami, pričom nechajte 8-10 cm šiju. Korene sú tiež rezané, takže procesy 1,5-2 cm, takže žiarovky budú uložené čo najdlhšie.
 9. Nakrájaná cibuľa sa ešte trochu osuší a odošle na uskladnenie.

Dôležité! Cibuľoviny s odtrhnutým alebo odrezaným dnom zimu neprežijú, preto sa vyberajú také exempláre, ktoré sa snažia čo najskôr spotrebovať.

Vykopaná cibuľa sa zvyčajne ukladá do drevených škatúľ, škatúľ alebo košov. Tkanie opletení z mašle a ich zavesenie na strop je veľmi efektívne - v takom prípade sa perie tak krátko nereže, pričom zostáva minimálne 15 cm.

Jednoznačne možno tvrdiť, že žiarovky potrebujú suchý, chladný vzduch a minimum slnečného žiarenia.

Kedy zbierať ďalšie odrody cibule

Všetko vyššie uvedené sa týka iba jedného druhu kultúry - cibule. Ale záhradníci pestujú iné odrody, pravidlá zberu sa môžu líšiť.

Pozor! Zožltnutie peria sa nepovažuje za indikáciu zberu u všetkých odrôd cibule.

Napríklad pór by nemal vysychať, naopak, táto kultúra sa zberá spolu so zeleným perím, iba mierne orezáva ich vrcholy. Určenie vhodného času na zber je jednoduché - musíte si prečítať odporúčania výrobcu osiva, zistiť vegetačné obdobie konkrétnej plodiny.

Vonkajšie príznaky úplného zrenia pri póre nie, táto odroda môže zostať v zemi až do začiatku prvých mrazov. Aj v takom prípade môžete po prvýkrát použiť krycí materiál a v prípade potreby vytrhnúť správne množstvo zeleniny.

Pór pred uskladnením očistíme od poškodených listov a dôkladne ho umyjeme, potom hlavu zložíme k hlave a vložíme na chladné miesto (chladničku) do igelitového vrecka.

Cibuľové súpravy zbierajú sa rovnako ako obyčajná cibuľa. Zvláštnosť spočíva iba v malej veľkosti semena a podľa toho v jeho skorom dozretí. Keď perie zožltne a spadne, je čas vytiahnuť sevok.Potom sa žiarovky odvetrajú, vysušia, perie sa odreže, ponechajú sa 2 - 3 cm a odošlú sa na uskladnenie.

Rodinná odroda rastie v hniezdach, cibuľa je pretiahnutá a má malú veľkosť. Táto odroda tiež dozrieva o niečo skôr ako obvyklá odroda cibule. Niektorí záhradníci chovajú takúto cibuľu v hniezdach, iní ju rozdeľujú na samostatné žiarovky - prax ukázala, že to nie je dôležité.

Pri zbere a skladovaní cibule nie je nič ťažké, hlavnou vecou je nevynechať správny okamih na zber a hlávky pred uskladnením dôkladne vysušiť.

Ak je cibuľa zozbieraná príliš skoro, jej šupiny nestuhnú a nebudú schopné ochrániť hlávky pred chladom a poškodením; neskorší zber môže viesť k hnilobe cibúľ v zemi a ich infikovaniu infekciami.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia