Kedy pred zimou zasiať jarnú cibuľku

Na začiatku jari prežíva ľudské telo celkový nedostatok vitamínov. Ich rovnováhu môžete doplniť užívaním liekov, ale oveľa efektívnejšie a zdravšie je konzumovať potraviny bohaté na vitamíny: ovocie, zelenina, bylinky. V tomto prípade sa cibuľa môže stať skutočným všeliekom, pretože jej zloženie je bohaté na minerály a vitamíny. Ak chcete získať denný príjem vitamínu C, musíte jesť iba 100 g zeleného peria denne. Trampolínu je možné zasiať pred zimou a potom ihneď po roztopení snehu prerazí zelené perie hrúbku zeme a ako prvé pomôžu obnoviť po zime vyčerpané ľudské telo. O tom, kedy pred zimou zasadiť kopu cibule a ako to urobiť správne, si povieme neskôr v časti. Navrhované informácie vám umožnia získať na záhrade sviežu, šťavnatú zeleň a na začiatku jari zdravý a chutný šalát.

Jedinečné vlastnosti rastliny

Vlasťou batúna je Ázia. Tam a dnes ho možno nájsť rastie divoko. V Rusku batun Je tiež veľmi rozšírená: posteľ s touto cibuľou nájdete takmer v každej zeleninovej záhrade.

Na rovnakom mieste môže trampolína rásť 7-11 rokov. Cibule rastlín sú vzácne, malé. Duté, šťavnaté zelené perie za priaznivých podmienok môže dorásť až do výšky 1 m. Používajú sa na prípravu čerstvých a konzervovaných jedál, šalátov, omáčok, korenín.

Chemické zloženie cibule je jedinečné. Obsahuje celú škálu minerálov, kyselín a vitamínov. Éterické oleje, riboflavín, karotén - to nie je úplný zoznam všetkých látok, vďaka ktorým je zelené perie batun mimoriadne užitočné.

Dôležité! Perie zo zelenej cibule obsahuje 2-krát viac kyseliny askorbovej ako cibuľová hlava.

Vďaka svojmu zloženiu sa zelená cibuľa používa v medicíne. Na jeho základe sa pripravujú lieky, ktoré znižujú krvný tlak, zlepšujú pružnosť ciev a kapilár. Príjem zeleného peria z tejto cibule je účinný pri ochoreniach žalúdka. Čínska medicína používa batun ako prostriedok na tlmenie bolesti a tonikum.

Na svojej záhrade môže pestovať batun. Nebude to ťažké a výhody zeleného peria budú nenahraditeľné. Cibuľa vysadená pred zimou vás na jar poteší svojou sviežosťou ešte predtým, ako sezónna zelenina, bobule a ovocie vyrastú a dozrejú.

Vlastnosti rôznych odrôd cibule

Batun sa v závislosti od odrody líši dobou zrenia a chuťovými vlastnosťami. Napríklad medzi farmármi sú veľmi populárne odrody s včasným dozrievaním. Okamžite po topení snehu dajú zelené pierko. Ich hlavnou výhodou je poloostrá chuť a jemná aróma. Takéto odrody sú "Aprelsky", "Salatny 35", "Seryozha f1".

Medzi odrodami v polovici sezóny možno tiež rozlíšiť niekoľko druhov cibule s poloostrou chuťou, napríklad batun „Russian Winter“, „Baia Verde“. Neskoré dozrievanie odrôd má často veľmi štipľavú chuť, príkladom toho je odroda Maisky.

Zasiate cibuľa pred zimou skoré dozrievanie je prvé, ktoré poskytuje úrodu zeleného peria, ale čoskoro sú jeho stonky drsné a nepoužiteľné. Neskoré dozrievajúce odrody, naopak, dajú zelené pierko o niečo neskôr, ale svoju sviežosť si zachovajú 140 - 150 dní. Zároveň je výťažnosť neskoro dozrievajúcich odrôd batunu veľmi vysoká (2 - 2,5 kg / m2).

Je čas zasadiť cibuľu

Tramp sa môže vysievať trikrát za sezónu: v apríli, júni až júli a októbri a novembri.Výsev semien cibule pred zimou je nevyhnutný v období pred nástupom mrazu. Optimum je indikátor dennej teploty + 4- + 50C. Za takýchto podmienok sa batun stáva odolným proti zamrznutiu. Jesenná výsadba pred zimou je výhodná, pretože vám umožňuje jednoducho získať skorú úrodu cibule s príchodom jari.

Niektoré ženy v domácnosti sa snažia urýchliť proces získavania zeleného peria výsevom cibule na sadenice. Táto metóda je vysoko efektívna, vyžaduje si však čas a úsilie. V porovnaní s touto metódou je výsadba cibule batun pred zimou výhodná.

Dôležité! V zimnom období si môžete na parapete vypestovať batun.

Príprava semien cibule

Pred zasiatím sa odporúča pripraviť semená trampolíny:

  • semená cibule namočte do roztoku mangánu na 15-20 minút, potom ich dôkladne opláchnite vodou;
  • namočte sadivový materiál na 8 hodín do vody s prídavkom špeciálnych prípravkov, ktoré aktivujú rast semien ("Epin", "Zircon").

Tieto činnosti pomôžu semenám rýchlo a efektívne sa pripraviť na úspešné zimovanie.

Výber stránok

Je celkom ľahké vypestovať si batun. Je to nenáročné na vonkajšie podmienky rovnako ako cibuľa „relatívna“. Cibuľu je možné vysádzať v nížinách, v tieni stromov. V takom prípade by sa mala venovať pozornosť kyslosti pôdy. Vysoká úroveň tohto ukazovateľa neumožňuje, aby sa cibuľa mohla bezpečne rozvíjať. Preto sa pred zasiatím semien trampolíny odporúča znížiť hladinu kyslosti na neutrálny indikátor pridaním dolomitovej múky, dreveného popola (0,5 l / m2), vápno. Zníženie kyslosti nastáva za šesť mesiacov, preto je potrebné tieto látky zavádzať vopred v lete.

Dôležité! Najlepším substrátom pre cibuľu je piesčitá hlina a hlina.

Úroveň vlhkosti obušku je veľmi dôležitá: šťavnaté zelené pierko sa vytvorí iba pri vysokej úrovni vlhkosti, ale vlhkosť stagnujúca v pôde môže poškodiť cibuľu a vyvolať jej predčasné vystrelenie.

Plodiny, ktoré predtým rástli na vybranom pozemku, budú určitým spôsobom ovplyvňovať rast cibule: na batun majú priaznivý vplyv strukoviny, zelené hnojenie, paradajky a kapusta. Neodporúča sa pestovať batun na mieste cibule, cesnaku alebo mrkvy.

Dôležité! Najlepším miestom pre trampolínu je svah v tieni stromov s piesočnato hlinitou pôdou.

Príprava pôdy a pravidlá výsevu

Zelená cibuľa vyrastie na jednom mieste niekoľko rokov, preto si na ňu musíte pripraviť vysoko úrodnú pôdu. Mesiac pred výsadbou trampolíny musí byť pôda na vybranom pozemku pohnojená. Mali by sa pridať hnojivá obsahujúce dusík, draslík a fosfor. 1 m2 pôda by mala byť vyrobená z 3 - 6 kg humusu. Organické látky je možné nahradiť močovinou alebo dusičnanom amónnym (30 - 40 g / m2). Draslík a fosfor nájdete v popole z dreva alebo v minerálnych hnojivách. Takže na každý 1 m2 do pôdy treba pridať 20 g chloridu draselného a dvakrát toľko superfosfátu. Všetky hnojivá musia byť vopred pridané do pôdy pre trampolínu.

Po hnojení musíte vytvarovať záhon a vyrovnať jeho povrch. Semená cibule sú zasiate husto do riadkov, vo vzdialenosti 15-20 cm. Hĺbka výsadby semien trampolíny veľmi závisí od pôdy:

  • Ak je pôda ľahká, piesčitá, potom je potrebné semená cibule zakopať o 3 cm.
  • Na ťažkých pôdach posypte semená vrstvou zeminy s hrúbkou 2 cm.

Príliš veľa pôdy na vrchole semien cibule sťažuje klíčenie zeleného peria.

Trampolína je vysoko odolná proti mrazu a pri dodržaní termínov výsevu ju neohrozia ani silné mrazy. Skúsení poľnohospodári však odporúčajú mulčovanie cibule vysiatej na jeseň rašelinou, slamou, suchým lístím, konármi. Mulč nedovolí, aby záhradná pôda hlboko zamrzla. S príchodom mrazu sa odporúča záhradné lôžko dodatočne zakryť čiernym filmom, ktorý dokonale absorbuje slnečnú energiu a tiež prispeje k skorému rozmrazeniu zeme na jar.

Cibuľová starostlivosť na budúci rok

Po dokončení výsadby trampolíny na jeseň a pokrytí hrebeňov môže záhradník odpočívať. Na jar sa začne topiť sneh a bude potrebné z luku odstrániť kryt. Len za pár dní možno pozorovať výskyt prvých zelených pierok. V tejto dobe je potrebné preriediť výhonky sušenej cibule, pretože najčastejšou príčinou nízkeho výnosu trampolíny je príliš zahustená výsadba.

Na jar rastie na cibuľke zelené pierko pomerne pomaly. Aby sa cibuľa pomohla adaptovať na podnebie a stimulovala jej rast, môže byť napojená biologicky bezpečným rastovým stimulantom, ako je napríklad Epin.

Ďalšia starostlivosť o cibuľu spočíva v nasledujúcich manipuláciách:

  • Tramp musí byť pravidelne uvoľňovaný po daždi alebo silnom polievaní. Odburiňovanie by sa malo uskutočňovať súčasne s uvoľňovaním. Tieto opatrenia pomôžu chrániť cibuľu pred škodcami a chorobami.
  • Cibuľu hojne polievajte, aby ste pôdu navlhčili do hĺbky 20 cm. Pravidelnosť polievania cibule závisí od prírodných poveternostných podmienok. Počas sucha je teda potrebné zalievať batun každý druhý deň. Pri strednom teplotnom počasí sa odporúča zavlažovať teplou vodou 2-krát týždenne pod koreňom.
  • Zelené pierko obušku môžete odstrihnúť už v čase, keď jeho dĺžka dosahuje 15-20 cm.
  • V prvom roku po zasiatí pred zimou nie je potrebné cibuľu kŕmiť. Poprášiť pôdu v záhrade je možné iba popolom z dreva. V budúcnosti je potrebné kŕmenie cibuľou. Ako hnojivo môžete použiť roztok divizny (1:10) alebo vtáčieho trusu (1:15).
Dôležité! Batun je potrebné hnojiť organickými látkami s vysokým obsahom dusíka nie viac ako raz ročne, pretože zelené perie hromadí dusičnany.

Najlepším hnojivom a zároveň ochranou pred škodcami pre cibuľu je drevný popol. Môže byť posypané na záhradné lôžko, ktoré sa používa na prípravu výživných roztokov.

Batun je trvalka a je schopný produkovať zelené pierko po dobu 7-11 rokov, ale kvalita plodiny časom klesá. Vrchol plodenia nastáva 3 - 4 roky po zasiatí semien. O rok neskôr bude pozorovaný pokles objemu zeleného peria. Preto sa po 4 - 5 rokoch od okamihu výsadby cibule odporúča na mieste vytvoriť nový záhon a znovu vysiať semená batunu. V takom prípade bude možné postupne vymeniť staré nízko úrodné plodiny za nové, bujne plodné. Cibuľové semená sa dajú zberať zo starého záhradného záhonu, sušiť, spracovať a zasiať. Takéto striedanie plodín si nebude vyžadovať nové kapitálové investície. Viac informácií o metódach chovu batunu nájdete na videu:

Dôležité! Batun môžete rozšíriť rozdelením odnože.

Všetky najpodrobnejšie informácie o tom, ako vysiať jarnú cibuľku pred zimou, sme sa pokúsili popísať v článku vyššie. Napriek skutočnosti, že cibuľa je nenáročná, je potrebné dodržiavať vyššie uvedené pravidlá výsadby a pestovania, pretože iba v takom prípade bude možné na malej ploche pôdy vypestovať bohatú úrodu užitočného zeleného peria. Výsev cibule na jeseň je racionálny, pretože urýchľuje proces získavania zelene skoro na jar a umožňuje farmárovi ušetriť na jar voľný čas. Majiteľom, ktorí zasadili batun na jeseň, môžete závidieť: s minimálnym úsilím si v marci vystačia s lahodnými šalátmi z čerstvých bylín, ktoré z produktu získavajú všetky potrebné vitamíny.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia