Kedy zasadiť zimnú cibuľu na Sibír

Mnoho záhradkárov sa z vlastnej skúsenosti presvedčilo, že zimná cibuľa zasadená na jeseň rastie a rastie rýchlejšie ako jarná cibuľa. Špeciálna technológia pestovania umožňuje získať slušnú úrodu zimnej zeleniny aj v zložitých klimatických podmienkach. Napríklad chladná zima nie je pre rastliny strašná, ak sa výsadba cibule pred zimou na Sibíri vykonáva správne a včas. Kedy a ako na jeseň sadiť cibuľu v tomto regióne a ďalej si povieme v tejto časti.

Výhody metódy

V priebehu rokov sa zimný výsev cibule medzi záhradkármi stáva čoraz populárnejším, pretože táto technológia skutočne preukazuje úžasné výsledky úrody. Cibuľa zimná rastie veľká a šťavnatá, je odolná voči chorobám a škodcom, vyžaduje menšiu pozornosť a je nenáročná v starostlivosti. Dozrieva o 2-3 týždne skôr ako cibuľa, ktorá bola zasadená na jar.

Výsev sadeníc pred zimou vám umožňuje uvoľniť si čas na jarný výsev iných plodín, čo je pre farmára veľmi dôležité. Po zakrytí sadeníc v zemi sa nemusíte obávať skladovania „vrtošivého“ sadivového materiálu až do teplých dní a sadenice na jeseň sú oveľa lacnejšie ako na jar. Jesenný výsev cibule zimnej má teda veľa výhod, ktoré každý záhradník môže na želanie oceniť.

Zimné odrody

Cibuľa je od prírody trváca rastlina, ktorá dokáže úspešne prezimovať. Ale väčšina odrôd, po utrpení nízkych teplôt, dáva šíp a nerastie žiarovka. Preto chovatelia ponúkajú množstvo špeciálnych odrôd odolných voči zimovaniu. "Shakespeare", "Radar", "Stuttgarten Riesen" - to sú odrody, ktoré sa vyznačujú najlepšími vlastnosťami a záhradníci ich najčastejšie používajú na siatie pred zimou.

Samozrejme, pre podmienky Sibíri sa odporúča zvoliť špeciálne odrody zimnej cibule, ale ak je to potrebné, každý záhradník si môže nezávisle zvoliť vhodnú odrodu so zameraním na nasledujúce pravidlá:

 • Obzvlášť ostré odrody cibule zimujú najlepšie.
 • Odrody seválnej zóny sú geneticky prispôsobené existujúcim klimatickým podmienkam regiónu.
 • Najodolnejšie voči nízkym teplotám sú odrody cibule so žltými šupkami.
 • "Farebné" a sladké cibule po zimovaní častejšie dávajú šípku.
 • Skoré zrelé cibule majú dobrú mrazuvzdornosť.

Pri výbere odrody pre sibírske podmienky by ste mali uprednostniť špeciálnu zimnú cibuľu, ale ak to nie je možné, môžete si na základe vyššie navrhovaných téz a osobných preferencií zvoliť vhodnú odrodu odolnú voči zime.

Optimálne načasovanie výsadby cibule na Sibíri

Včasná výsadba zimnej cibule je najdôležitejšou podmienkou úspešného pestovania zeleniny. Zároveň nie je možné pomenovať presné dátumy výsadby zimnej cibule na Sibíri, pretože z roka na rok počasie občas ukazuje svoje prekvapenia. Je však potrebné zdôrazniť niektoré pokyny na určenie optimálnych dátumov pristátia:

 • Poľnohospodári odporúčajú vysiať cibuľu na Sibír koncom septembra - začiatkom októbra. Ale také pojmy sú iba odporúčaním. V skutočnosti je potrebné sledovať predpoveď počasia a cibuľu vysievať do zeme 30 - 40 dní pred príchodom stabilných mrazov.
 • Po výsadbe cibule by denná teplota v regióne nemala stúpnuť nad +50C. Zároveň by nočné teploty mali byť na úrovni -5 ... 00C. Toto pomôže osivu zakoreniť sa a zabráni klíčeniu žiaroviek.

Až po vyhodnotení dlhodobej predpovede počasia môžete nastaviť optimálny termín výsadby sevky.

Príprava luku na výsadbu

Pre zimný výsev je dôležité nielen zvoliť zimovzdornú odrodu, ale aj zvoliť najlepší sadivový materiál. Pred zasiatím musia byť sadenice nakalibrované: veľké hlavy je možné vysievať iba na

Dôležité! Zahrievanie sadeníc pri teplote +40 ° C počas celého dňa robí výsadby odolnými voči teplotným zmenám.

Na povrchu osiva by nemali byť žiadne známky poškodenia alebo hniloby. Vybrané vzorky cibule musia byť spracované trikrát:

 • Súpravu namočte na 20 - 30 minút do slanej vody, potom ju opláchnite čistou tekutinou, aby ste zničili škodcov, prípadne schovaných v pleve;
 • dodatočne ošetrite súpravu roztokom manganistanu draselného, ​​aby ste znížili pravdepodobnosť vzniku plesňových a hnilobných chorôb;
 • namočte sadenice do živného roztoku Epin na niekoľko hodín, aby sa aktivoval rast koreňového systému.

Komplex všetkých opatrení pomôže cibuli chrániť sa pred vplyvom škodlivej mikroflóry a úspešne sa zakoreniť pred začiatkom tuhej zimy.

Proces spracovania sevky je dobre demonštrovaný na videu:

Video tiež podrobne popisuje výsadbu a starostlivosť o zimnú cibuľu.

Výber miesta a príprava pôdy

Cibuľa miluje slnko a teplo, stojatá vlhkosť preň predstavuje hrozbu. Vyberte si miesto na pestovanie plodín na dobre osvetlenom kopci alebo svahu. Zároveň by mala byť pôda ľahká a výživná. Výhodnejšie je sadenice vysádzať na hlinitú alebo hlinitú pôdu s prídavkom organických a minerálnych hnojív. V prítomnosti ťažkej pôdy je potrebné venovať zvýšenú pozornosť aplikácii piesku.

Dôležité! Na pestovanie cibule je najvhodnejšia južná alebo juhozápadná strana lokality.

Pred výsadbou cibule by ste si mali pamätať, aký druh kultúry odteraz na tomto mieste rástol. Takže namiesto mrkvy, petržlenu, cesnaku alebo cibule sa neodporúča vysievať sadenice, pretože takíto predchodcovia budú mať negatívny vplyv na sadenice. Ak máte na výber, je lepšie siať cibuľu na miesto, kde predtým rástli paradajky, strukoviny alebo kapusta.

Pozemok na výsev by sa mal pripraviť 2-3 týždne pred sejbou. Príprava pôdy spočíva v kopaní (kyprení) pôdy a aplikácii hnojív. Podľa počiatočnej úrodnosti pôdy môžete ako hnojivo pridať 3 - 6 kg humusu a 20 - 25 g dvojitého superfosfátu na 1 m2 pôda. Potašové hnojivo pre sadenice môže byť draselná soľ v množstve 10-15 g / m2... Chemické hnojivo na báze potaš-fosfor môžete nahradiť dreveným popolom. Pre cibuľu je možné toto prírodné hnojivo pridávať vo veľkých množstvách počas celého vegetačného obdobia.

Dôležité! Cibuľa nemôže rásť na kyslej pôde, preto sa odporúča v lete skontrolovať hladinu pH a v prípade potreby znížiť indikátor pridaním dolomitovej múky, dreveného popola.

Z pripravenej pôdy je potrebné vytvarovať hrebene. Ich výška by mala byť približne 20 cm.Vysoké kopce môžu spôsobiť zamrznutie sadeníc a na nízkych vyvýšeninách s príchodom jarného tepla môžu sadenice vyschnúť.

Postele musia určitý čas stáť prázdne, aby bola pôda na nich zhutnená a nasýtená živinami. Preto sa odporúča pripraviť ich s dostatočným predstihom pred sadbami.

Ako sadiť cibuľu pred zimou

S tým kedy sadiť cibuľu pred zimou sme prišli na to, určili, ako pripraviť sadivový materiál a pozemok, čo znamená, že teraz je ten správny čas prísť na to, ako presne sadiť cibuľu na jeseň na Sibíri.

Na prvý pohľad nie je nič ťažké zasiať sadenice do zeme, ale nedodržiavanie určitých pravidiel môže viesť k výraznému zníženiu výnosu, takže nebude nadbytočné pripomínať nasledujúce nuansy:

 • Na záhonoch je potrebné urobiť drážky s hĺbkou 5 cm.Väčšia vrstva pôdy nedovolí na jar vzísť sadeniciam, pôdna vrstva tenšia ako 4 - 5 cm prispeje k premrznutiu sadivového materiálu.
 • Vzdialenosť medzi drážkami by nemala byť menšia ako 15-20 cm.
 • Vzdialenosť medzi žiarovkami v jednom rade by mala byť 5-7 cm.

Práve navrhované rozmery ukladania sadivového materiálu umožňujú dosiahnuť maximálny výnos plodiny zaberajúci minimálnu plochu pôdy.

Po výsadbe je potrebné sadenice zaliať zeminou. Ak počas posledných niekoľkých dní nepršalo a pôda je suchá, musia sa plodiny napojiť. Práve dostatočná úroveň vlhkosti v pôde je zárukou úspešného zakorenenia sadeníc.

Aby ste zabránili zamrznutiu hrebeňa sevkou, musíte mulčovať. Ako mulč možno použiť rašelinu, slamu, suché listy. Zapečatený polyetylén sa nemôže použiť na zakrytie hrebeňov. Neumožňuje prechádzať vlhkosť a podporuje vysychanie sadivového materiálu. Iba s nástupom silných mrazov možno na vrchol hrebeňa položiť čierne geotextílie, ktoré tiež zabránia zamrznutiu sevky. Umelá snehová čiapočka na záhradnom lôžku môže poskytnúť ďalšiu ochranu pred tvrdými sibírskymi mrazmi.

S príchodom jarného tepla sa musí prístrešok a mulčovanie odstrániť. Len čo sa pôda zahreje, zelené perie semena prelomí pôdu. V tejto dobe musíte uvoľniť plodiny, posypať pôdu popolom. Proces pestovania zeleného peria môžete urýchliť postriekaním cibule biologickým produktom, napríklad „Shining-1“, „Epin“.

Niekedy z rôznych dôvodov môžu niektoré exempláre zimnej cibule v zime trpieť a nemusí sa objaviť. V takom prípade treba na jar vysiať prázdne pôdne oblasti čerstvým výsevom.

Starostlivosť o zimnú cibuľu je celkom jednoduchá: po roztopení snehu je pôda nasýtená vlhkosťou a nevyžaduje ďalšie zalievanie. Vďaka tomu sa cibuľa rýchlo rozvíja a od prvých teplých dní z nej rastie repa. V lete by ste nemali používať veľké množstvo organických látok alebo dusíkatých minerálnych hnojív; pre úspešný rast je spravidla dostatočné množstvo výsevu tých látok, ktoré sa do pôdy dostali na jeseň.

Dôležité! Pri kŕmení cibuľou by sa malo pamätať na to, že sa v jej perí aktívne hromadia škodlivé dusičnany.

Výsadba cibule na jeseň spravidla farmárovi nespôsobuje žiadne ťažkosti. Veľa voľného času vám umožňuje správne a včas pripraviť pôdu, vybrať a spracovať sadivový materiál. Po zasiatí sadeníc a spoľahlivom pokrytí hrebeňov pred mrazom nemôžete myslieť na jeho bezpečnosť, pretože zimné a mrazuvzdorné odrody sú schopné úspešne odolávať teplotám až do -180C. Je nepravdepodobné, že by takéto podmienky boli pozorované v prípade hustého mulča, a to ani za silných mrazov. Už s príchodom prvého jarného tepla možno očakávať vzhľad zelene a hody na zdravom, prírodnom šaláte. Do konca leta úroda zimnej cibule dobre dozreje, čo znamená, že hlávky budú úspešne uskladnené. Výsev cibule pred zimou má teda veľa výhod, ktoré musia poľnohospodári, vrátane Sibíri, využívať.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia