Čínsky spôsob výsadby cibule s hrebeňom: video, recenzie letných obyvateľov

Čínska metóda výsadby cibule pomáha záhradníkom pestovať zdravú úrodu. Je to časovo náročnejšie, ale vedie to k lepším výsledkom. Pri dodržaní všetkých pravidiel poľnohospodárskej technológie a správnej starostlivosti sú žiarovky veľké a silné, s príjemnou, mierne sladkastou chuťou. Sevok zasadený podľa technológie vyvinutej Číňanmi vykazuje vysoký výnos aj na malom území, je dokonale skladovaný a je vhodný na prepravu.

Čínsky spôsob výsadby cibule spočíva v jej výsadbe nie na rovnej ploche, ale na vopred pripravených hrebeňoch

Popis čínskeho spôsobu pestovania cibule

Výsadbu cibule pomocou čínskej technológie začali relatívne nedávno využívať ruskí záhradníci a obyvatelia leta. Súdiac podľa početných recenzií o tejto metóde pestovania plodiny, tí, ktorí sa ju aspoň raz pokúsili uplatniť v praxi, sa už k tradičnej metóde nevracajú. Podstata tejto techniky spočíva v špeciálnej príprave stanovišťa, sejba sa vysieva do zemných valov formovaných pomocou motyky, ktoré sú od seba oddelené ryhami.

Zvyčajne sa v Rusku sadia zemiaky a niektoré okopaniny. Čínska zelenina pestovaná rýchlo získava hmotu a prináša vyššiu úrodu. Pretože žiarovky dostávajú viac tepla na kopci, stávajú sa čo najsilnejšie a odolnejšie voči chorobám bežným v kultúre, ako aj voči nepriaznivým podmienkam. Vzdialenosť medzi hrebeňmi výrazne uľahčuje starostlivosť o rastlinu: postele je vhodné povoľovať a polievať, z násypu sa nevymývajú živiny, čo znižuje spotrebu hnojív. Odborníci poznamenávajú, že výťažok cibule vysadenej v čínštine, a to aj na chudobnej pôde, sa zvyšuje o 20% a v mestách stredného pásma - o 40%. Okrem toho je veľmi vhodné extrahovať ovocie z hrebeňa, proces zberu je jednoduchý a trvá málo času. Po dozretí sa žiarovky sušia na slnku, čo zvyšuje ich trvanlivosť. Čo sa týka chuti, zelenina zostáva rovnaká ako pri bežnej technike výsadby, ale jej tvar sa mierne sploští, čo nijako neovplyvní kvalitu.

Výhody a nevýhody výsadby čínskej cibule

V porovnaní s tradičnou metódou výsadby cibule má čínska technológia niekoľko výhod a iba jednu nevýhodu.

Bez ohľadu na druh cibule zasadenej podľa čínskej metódy plody rastú

Klady:

 • jednotné dozrievanie;
 • veľká veľkosť;
 • vysoká produktivita;
 • ľahkosť vykonávania agrotechnických prác;
 • pretrvávajúca imunita voči chorobám;
 • dobrá kvalita uchovania;
 • minimálne riziká poškodenia škodcami;
 • ľahkosť zberu.

Nevýhody:

 • prísne dodržiavanie obdobia čistenia.
Pozor! Predčasný zber cibule vysadenej podľa čínskej technológie nepriaznivo ovplyvňuje vlastnosti produktu.

Výsadba cibule podľa čínskej metódy

Aby úroda cibule čínskej vysadila očakávania, musíte prísne dodržiavať technologický postup. Je dôležité dodržiavať termíny výsadby, správne pripraviť materiál, dodržiavať schému výsadby žiaroviek. Hlavným rysom metódy je umiestnenie sadeníc na hrebene, preto by mali byť postele pred procedúrou správne pripravené.

Dátumy pristátia

Ak chcete sadiť cibuľu na čínsky spôsob, mali by ste počkať, kým sa zem nezahreje na + 5-10 ° С. Najčastejšie sa to stane na konci apríla alebo na začiatku mája. V regiónoch s teplými klimatickými podmienkami o niečo skôr ako v strednom Rusku.

Kultúra sa vysádza na záhony v dňoch odporúčaných výsevným kalendárom

Príprava Sevky

Výsadba cibule na čínsky spôsob zahŕňa použitie súprav. Pred vykonaním postupu by mal byť triedený. Ak sú žiarovky potrebné na vynútenie tvorby zelene, použite veľkú súpravu s priemerom viac ako 15 mm. Na pestovanie okrúhlice sú vhodné malé žiarovky s priemerom od 11 do 15 mm.

Pol mesiaca pred výsadbou by sa vybraná cibuľa zložená v kartónovej škatuli mala sušiť na slnku alebo v blízkosti batérie po dobu 10-12 hodín, pri teplote nepresahujúcej 40 ° C. To sa robí na ochranu sadeníc pred strelcami, peronospóre a hnilobe krku. Pred vysadením cibule v čínštine by mala byť olúpaná z prebytočnej šupky a opatrne odrezať suché chvosty. Deň pred výsadbou je potrebné sadenice namočiť na 24 hodín do vyhriatej na 40 ° C 0S vodou. Aby žiarovky rýchlejšie vyklíčili, môžete do nádoby pridať malú kašičku; Fitosporin-M pomôže chrániť kultúru pred hnilobou.

Pozor! Mäkké, poškodené, suché a choré žiarovky nie sú vhodné na výsev.

Príprava staveniska a hrebene

Čínska technika výsadby cibule znamená správnu prípravu miesta. Už od polovice jesene je potrebné vykopať záhony, ktoré na ich povrch rozložia superfosfáty, dolomitovú múku a Nitroammofosk, na 1 štvorcový meter pôdy bude potrebných 1 polievková lyžica. l, 2 lyžice. l a 1 lyžička. lieky, resp. Na jar je miesto opäť vykopané pridaním dusíkatých hnojív, potom sa na lôžku vytvoria pozdĺžne vyvýšeniny vo vzdialenosti 30 cm od seba, vysoké 15 cm.

Komentujte! Ak je v pôde prebytok dusíkatého hnojenia, potom kultúre dá veľa zelene a stredne veľkých okrúhlice.

Čínsku cibuľu je najlepšie sadiť do záhonov po paradajkách, kapuste, uhorkách alebo strukovinách

Schéma pristátia

Pripravený sadivový materiál sa vysádza do teplého bezvetrného dňa. Sevok je spustený do zeme 3 cm hlboko, najlepšie bez stlačenia. Cibuľu radšej dajte na hrebeň a posypte ju zemou. Koreňový systém kultúry sa teda bude rozvíjať rýchlejšie. Vzdialenosť medzi žiarovkami, ktorú poskytuje čínska technológia výsadby, by mala byť 12-15 cm.V júni sa hrebene otvárajú - vykopávajú sadenice do 2/3 výšky a odstraňujú prebytočnú pôdu v uličkách.

Funkcie starostlivosti

Pestovanie cibule v čínštine sa príliš nelíši od štandardnej metódy, ale mnoho záhradníkov poznamenáva, že táto technológia je oveľa ľahšia. Kultúra nepotrebuje pravidelné zalievanie a odstraňovanie buriny, ako aj ochranu pred chorobami. Postupy sa vykonávajú iba v prípade potreby.

Pre čínsku technológiu je najlepšie zvoliť skupinu kategórií II a III.

Polievanie

Prvýkrát sú postele napojené ihneď po výsadbe cibule. Ďalšie vysúšanie pôdy sa vykonáva pri vysychaní zeme. Spravidla sa počas prvého mesiaca rastu plodín vykonávajú dve výdatné zálievky. Neodporúča sa pretekať postele, ak bola jar daždivá, nemôžete robiť vôbec žiadne zvlhčovanie.

Odstraňovanie buriny, uvoľňovanie

Hrebeňové záhony s cibuľou zriedka potrebujú vytrhanie buriny. Keď sa objavia, vytrháva sa burina. Uvoľnenie sa vykonáva po každom zalievaní, postup pomáha predchádzať vzhľadu hmyzu.

Vrchný obväz

Čínska verzia pestovania cibule zahŕňa aplikáciu hnojív trikrát:

 1. Dva týždne po výsadbe sa kultúra nakŕmi organickými látkami. Zriedený kurací trus alebo 10% roztok diviny s prídavkom 3 lyžice. l. močovina na 10 litrov vody.
 2. V druhej polovici júna sa ako hnojivo používajú močovina (15 g), obväzy fosforu a draslíka (každý po 40 g). Prípravky sa rozpustia vo vedre s vodou.
 3. V čase vytvorenia okrúhlice sú postele zalievané zriedeným draselným a fosforovým hnojivom (15, respektíve 25 g na 10 litrov vody).

Vedro vzorca je obvykle rozložené na 4 metroch štvorcových. m. pristátie.

Pozor! Vrchný obväz musí byť aplikovaný pri koreni, s vylúčením ich kontaktu so zelenou časťou rastliny.

Kontrola chorôb a škodcov

Každý obyvateľ leta vie, že je jednoduchšie zabrániť chorobe rastlín, ako neskôr liečiť už vyvinutú chorobu. Preto, aby sa zabránilo infekcii a chránila sa úroda, by sa pri pestovaní čínskej cibule malo dodržiavať niekoľko postupov. Múčnatka sa považuje za najbežnejšie ochorenie rastlín, preto by sa cibuľové záhony mali občas postriekať roztokom síranu meďnatého (7 g na vedro s vodou). Okrem toho musíte správne pripraviť sadivový materiál.

Po zbere by mali byť všetky zvyšky rastlín zničené od škodcov, malo by sa sledovať striedanie plodín a plodina by sa nemala pestovať na rovnakom záhone niekoľkokrát za sebou. Aby sa zabránilo napadnutiu cibuľovou muškou, musí sa pôda pravidelne kypriť.

Pre zdravý zber zasejte silné žiarovky.

Záver

Čínska metóda výsadby cibule si každoročne získava čoraz väčšiu obľubu medzi letnými obyvateľmi. Táto technológia je jednoduchá, má veľa výhod, uľahčuje starostlivosť o plodinu. Cibuľa je veľmi zdravá zelenina, ktorá sa denne používa v kuchyni a je obsiahnutá vo väčšine receptov na teplé a studené jedlá. Každý záhradník sa snaží zvýšiť výnos z tejto kultúry.

Recenzie čínskeho spôsobu výsadby cibule

Budanova Jekaterina, Khvalynsk
Už niekoľko rokov po sebe sadím cibuľu čínskou metódou a odporúčam ju všetkým známym. Výsledok ma veľmi teší, nikdy predtým som nedostal takú dobrú úrodu. Cibuľoviny sú všetky veľké, jedna k jednej.
Ovchinnikov Igor, Togliatti
Minulý rok som sa prvýkrát pokúsil zasadiť čínsku cibuľu. Výsledok ma potešil. Teraz budem vždy takto sadiť. Metóda je jednoduchá, výrazne zjednodušuje starostlivosť o postele a zvyšuje výťažnosť hotových výrobkov.
Eremeeva Liza, Zaraysk
Čínsky spôsob výsadby cibule je skutočným darom z nebies. Vo fáze formovania postelí to nechajte pracnejšie, ale výťažok je oveľa lepší ako pri tradičnej metóde. Cibuľoviny sú veľké a dajú sa dlho skladovať.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia