Zemiaky Adretta

Záhradníci každý rok trávia veľa času hľadaním dokonalej odrody, ktorá vyhovuje ich konkrétnym požiadavkám. Povieme si niečo o zemiakoch. Ak vezmeme päť najobľúbenejších odrôd u nás, potom medzi nich určite bude aj Adretta. Z rôznych dôvodov zaujíma popredné priečky v top zoznamoch na rôznych stránkach. Zistíme, čo v ňom je a prečo sa často odporúča pestovať presne zemiaky Adretta. Opis odrody, fotografie, recenzie a informácie o pestovaní týchto zemiakov budú určite užitočné.

Adretta

Stručný opis

Zemiaky „Adretta“ sa v Nemecku chovali nie tak dávno, majú asi dvadsať rokov. Počas tejto doby si tento stolný zemiak získal obľubu nielen doma, ale aj v zahraničí. Ide o to, že okopaniny sú známe tým, že:

 • vysoký výnos;
 • vynikajúca chuť;
 • skôr rýchle dozrievanie plodiny.

Na každej nehnuteľnosti záleží. Dužina zemiaka je žltá. Predtým sa hľuzy tejto farby buničiny používali iba na kŕmenie hospodárskych zvierat a považovali sa za bez chuti. Po dlhú dobu bola iba „Adretta“ odrodou, ktorú si ľudia obľúbili nielen pre svoj vkus, ale zaujali aj jej drobivosťou a nehou. To je ovplyvnené priemerným obsahom škrobu, asi 16%. Na základe tejto odrody sa vyšľachtilo veľké množstvo nových, ktoré si nie vždy zachovali svoju chuť, ale boli aj celkom dobré.

Niekoľko slov o kŕmnych zemiakoch

Dnes sú už nielen záhradkári, ale aj kupujúci zemiakov zvyknutí na zemiaky so žltou dužinou a dokonca s trochou fialovej farby, a to nielen obvyklou bielou, ale pred dvoma desaťročiami bola „Adretta“ jedinečnou odrodou. Pred vznikom sa žlté zemiaky používali iba na kŕmenie v chovoch hospodárskych zvierat, pretože ich chuť nebola dôležitá.

Nemeckí chovatelia koncom 90. rokov sa poriadne rozšantili, pretože odroda Adretta mala ako prvá žlté srdce a bola neobvykle chutná. Ako hovoria odborníci, práve táto kvalita sa stala rozhodujúcim faktorom pri takom rýchlom raste popularity.

Adretta

Zvážte porovnávaciu tabuľku parametrov pre danú odrodu zemiakov. To pomôže tým letným obyvateľom, ktorí sa ešte nerozhodli o výbere odrody. Obdobie dozrievania, technické detaily a malé nuansy - to všetko je veľmi dôležité aj pri pestovaní takej známej plodiny, ako sú zemiaky.

Tabuľka

Táto tabuľka popisuje odrodu zemiakov Adretta.

možnostiOpis odrody
Opis zariadeniaKompaktný ker so svetlozelenými listami
Miera dozrievaniaStredne skoro, 75 dní uplynie od klíčenia do technickej zrelosti
Výsevné vlastnostiPestované na otvorenom teréne, zasiate najneskôr do mája, v závislosti od poveternostných podmienok regiónu, do hĺbky 7 centimetrov podľa schémy 60x35
StarostlivosťBojovať proti buriny a udržiavanie voľnej pôdy
Opis koreňovej zeleninyHľuzy majú hmotnosť 100 - 150 gramov, sú zarovnané, oválne
Odolnosť voči chorobámK neskorej plesni, k rakovine, k napadnutiu hlístmi
Výťažok40-80 kilogramov na meter štvorcový

Samotné korene majú malé oči, pokožka je veľmi tenká, má žltkastý odtieň. Mnoho záhradníkov aspoň raz uvidelo na pultoch obchodov zemiaky „Adretta“, ktorých popis sme práve uviedli. Často sa pestuje v priemyselnom meradle.

Adretta

Rastie

Nenáročnosť je kvalita, ktorú veľmi oceňuje každý, kto sa aspoň raz venoval samostatnému pestovaniu zeleniny a okopanín. Jedná sa o veľmi zložitý proces, ktorý si vyžaduje pozornosť, trpezlivosť a veľa práce.Každý záhradník, ktorý sa zaoberá kultiváciou, dúfa, že získa bohatú úrodu vynikajúcej kvality s vysokou kvalitou uchovania. Bohužiaľ to neplatí vždy, najmä pre začiatočníkov.

Aby bola úroda bohatá a zdravá, nestačí si správne zvoliť odrodu. Správne pestovanie je kľúčom k úspechu. Táto odroda zemiakov má vynikajúce agrotechnické vlastnosti:

 • nenáročný v kultivácii;
 • odolný voči hlavným chorobám;
 • má vysoký výnos;
 • dobre znáša nízke teploty.
Dôležité! Túto odrodu je možné vysadiť v polovici jari, ak je pôda zahriata. Úrodu bude zbierať začiatkom júla, čo sa považuje za dosť skorý termín.

Pred zasiatím semien sa odporúča ich namočiť na 1-2 dni do vody. To im umožní rýchlejší výstup. Voda by mala mať izbovú teplotu.

Poradenstvo! Sadbové zemiaky nekupujte ručne, môžu byť nekvalitné. V špecializovaných predajniach sú na regáloch vždy zemiaky Adretta.

Najlepšie pôdy pre ňu:

 • ľahká hlina;
 • piesčitá hlina;
 • sod-podzolic.

Do pôdy by ste nemali pridávať hnoj, ktorý má deštruktívnu chuť. Je potrebné venovať pozornosť aj spodnej vode. Nemali by byť umiestnené vyššie ako jeden meter. Semená "Adretta" sú hľuzy, ktoré je možné vysadiť na otvorenom priestranstve v apríli, ak žijete v južných oblastiach. Môžete ich vopred vytvrdiť:

 • namočené semená odložíme na noc do chladničky (teplota + 1-2 stupne);
 • cez deň, aby vydržali teplé teploty (+ 22 - 24 stupňov).
Poradenstvo! Ak je semeno veľmi malé, môžu sa zemiakové hľuzy nakrájať na kúsky. Každá z nich by mala obsahovať jedno očko.

Ak záhradník žije v drsnejšom podnebí, odporúča sa sadiť zemiaky tejto odrody najskôr do škatúľ, potom sa ponoriť a presunúť ich do zeme. Aj keď si môžete počkať na májové horúčavy, najmä preto, že odroda dozrieva dostatočne rýchlo. Na ochranu rastlín pred ďalšími vírusmi by sa mali hľuzy pred výsadbou postriekať fungicídom.

Optimálne teplotné podmienky pre pestovanie odrody Adretta sú nasledujúce:

 • popoludní + 15 - 17 stupňov (vyššie);
 • + 7-9 stupňov v noci.

Vrchný obväz je vhodné vykonávať opatrne, bez toho, aby ste to prehnali. Počas obdobia zakorenenia sú povinné. Popol a superfosfát sú na tieto účely ideálne. Posledná uvedená sa používa aj počas obdobia kvitnutia. Upozorňujeme vás na skutočnosť, že odroda „Adretta“ vyžaduje včasné zavlažovanie a kyprenie pôdy. Nie je geneticky chránený pred zemiakovým chrobákom v Colorade, ale trpí ním len málo.

Je tiež potrebné kontrolovať burinu a vysievať rastlinu na otvorené priestranstvá. Zemiaky majú veľmi radi slnko. Ak je oblasť zatienená, hľuzy budú malé a kríky sa roztiahnu nahor.

Vo všeobecnosti nie je ťažké ho vypestovať, niektoré tipy od záhradníka, ktorý si tento zemiak sám choval, sú uvedené vo videu nižšie.

Okrem otázok týkajúcich sa pestovania odrody sa mnoho obyvateľov leta obáva aj skladovania a zachovania kvality počas tohto obdobia. Hovorme o tejto téme.

Skladovanie

Urob si sám zemiaky na webe, chcem zachrániť čo najdlhšie. Vyriešia to, v chladných dňoch zakryjú. Pre Rusov má táto koreňová zelenina veľký význam, pretože sa veľmi často používa v potravinách. Pre každého občana je žiaduce, aby sa zemiaky nielen dlho skladovali, ale aby tiež nestratili svoju chuť. Pokiaľ ide o odrodu „Adretta“, týmto vlastnostiam zodpovedá.

Pozor! Táto odroda je dobre udržiavaná a zachováva si aj užitočné vlastnosti. Takmer sa nebojí hniloby, ktorá ovplyvňuje veľké množstvo dobre úrodných odrôd.

Pri pestovaní nie je nezvyčajné, že teplota za oknom klesá. Odrodové zemiaky z toho získajú nepríjemnú sladkastú chuť. V situácii s touto odrodou sa nemôžete obávať malých poklesov teploty.

Táto kvalita je ideálna na pestovanie aj skladovanie.Zrelé korene „Adretty“ je potrebné umiestniť do pivnice s vynikajúcim vetraním. To platí aj pre iné odrody zemiakov. Predtým bola plodina triedená na hnilobu a poškodenie.

Vylepšená Adretta

Kupujúci, ktorí prichádzajú do záhradníckeho obchodu, často čelia skutočnosti, že sa im ponúka nahradiť túto obľúbenú odrodu inou. Môže sa to nazývať „Nová Adretta“ alebo „Gala“. Bol skutočne vyšľachtený na základe nemeckých zemiakov, má však určité rozdiely a je definovaný ako samostatný odrodový typ.

Gala zemiaky sú reprezentované rovnakými žltými hľuzami s tmavo žltou dužinou. Je tiež chutný, dobre sa udržuje a je takmer rovnaký aj v starostlivosti. Jeho výnos je však menší, a preto pri pestovaní za rovnakých podmienok poskytne produkt „Gala“ výnos až 26 kilogramov na meter štvorcový. Treba poznamenať, že je to veľa. Táto odroda je tiež jednou z piatich najviac najlepší.

Ohlasy

Odroda „Adretta“ sa pestuje veľmi dlho a počas tejto doby nestratila svoju popularitu. Ako sme si stihli všimnúť, pokúsili sme sa to vylepšiť chovom nových typov. Presadiť sa na trhu je veľmi ťažké, ale Adretta si nielen udržala svoje dominantné postavenie, ale dokázala si získať aj srdcia nováčikov. Zvážte niekoľko recenzií tých, ktorí pestovali túto odrodu zemiakov viackrát.

Valeria Frolova, Novorossijsk
Adretu vysádzame v apríli, keď je už teplé počasie. Tento zemiak sa považuje za dlho pečeň, pretože ho moja matka pestovala pred pätnástimi rokmi. Zemiaky sú vynikajúce a rýchlo dozrievajú. Viem o prípadoch, keď pri pristávaní „Adretty“ na Urale pod fóliovým krytom tieto zemiaky vydržali mrazy až do -3 stupňov. U nás sa to samozrejme nestáva. Moji susedia v dači pestujú zemiaky Adretta každý rok v mesiaci máj. Dozrieva rýchlo, takže sa netreba nijako ponáhľať.
Lev Davydov, Saratov
Mladé zemiaky tejto odrody odporúčam uvariť v uniformách a zjesť ich so šupkou, pretože je bohatá na vitamíny skupiny B a ďalšie užitočné látky. Nikdy som nevidel chutnejšie zemiaky, takže na mojom malom pozemku vždy rastú „Adretta“, „Tuleevsky“ a „Gala“. Nechávam si to celú jeseň a zimu, na jar dosť. Poznamenám nevýhody: • nestabilita voči vírusovým chorobám; • osivo sa musí obnovovať každých 5 rokov, pretože sa hľuzy v priebehu rokov zmenšujú. Nie je to také strašidelné. S chrobákom zemiakovým v Colorade bojujem každý rok a vo všeobecnosti odroda nikdy nesklamala.

Záver

Napriek tomu, že opis odrody zemiakov obsahuje aj malé nevýhody, nemá to vplyv na popularitu koreňovej plodiny Adretta. Záhradníci často pestujú niekoľko odrôd naraz a na konci sezóny vykonajú komparatívnu analýzu. To je vhodné aj v tomto prípade.

Zemiaky tejto odrody sú hodné pozornosti a najvyššieho ocenenia. Pokiaľ ste ešte nikdy Adretu nesadili, určite ju vyskúšajte na jar. Chuť nenechá nikoho ľahostajným, malé oči uľahčujú lúpanie hľúz pred varením a proces pestovania nebude ťažký. Práve tieto vlastnosti spočiatku lákali záhradníkov z rôznych regiónov.

Komentáre (1)
 1. Ako znáša Adretta horúčavy a koľko času za deň sa jej odporúča na slnku?

  02/11/2021 o 10:02
  môj
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia