Brokolica: zber a skladovanie

Udržiavať brokolicu dlho čerstvú nie je ľahká úloha. Jedná sa o jemnú zeleninu, ktorá sa rýchlo zhoršuje, ak nie sú dodržané pravidlá skladovania. Skúseným záhradkárom sa napriek tomu darí nielen pestovať vynikajúcu úrodu tejto zeleniny, ale aj predĺžiť jej trvanlivosť. V tomto článku by som chcel zistiť, kedy je lepšie rezať brokolica a ako to správne skladovať. Uvidíme tiež zaujímavé videá o pestovaní a zbere kapusty, ktorú mnohí milujú.

Žatva

Celý proces kultivácia môže len ísť dolu vodou, ak kapusta nebude včas nazberaná. Okrem toho by ste nemali zbierať nezrelé alebo prezreté ovocie. Je obzvlášť ťažké ľahko uhádnuť hlávky, ak sa v krajine pestuje brokolica, a neexistuje spôsob, ako neustále pozorovať rast.

To, že nadišiel čas zbierať ovocie, môžete určiť podľa nasledujúcich znakov:

 1. Zrelá hlava brokolice má priemer najmenej 10 cm. Môžete sa riadiť veľkosťou dlane. Takto by mala byť kapusta.
 2. Pripravenosť môžete určiť aj podľa farby hláv. Zrelá brokolica má tmavozelenú farbu. V tejto dobe sú púčiky ešte zatvorené. Ak vidíte, že púčiky začínajú kvitnúť a získavajú žltú farbu, potom s úrodou nie je kam váhať. Kvitnúca kapusta stráca svoju chuť a nie je vhodná na varenie. Ani mierne zažltnuté plody už nemajú rovnakú príťažlivosť a vynikajúcu chuť.
 3. Úplná zrelosť zvyčajne nastáva 2 mesiace po objavení sa prvých výhonkov. V tejto fáze by mala každá hlávka kapusty vážiť najmenej 250 gramov.
 4. Pokiaľ teplota neklesne pod 0, kapusta môže bezpečne zostať v záhrade. Brokolica sa zberá často koncom jesene. V každom regióne kapusta dozrieva v inom čase.

Video nižšie ukazuje, ako a kedy zbierať brokolicu kaputa.

Ako správne zbierať brokolicu

Zber ovocia sa uskutočňuje týmto spôsobom:

 1. Najlepší čas na zber je skoro ráno. Na prudkom slnku kapusta rýchlo zbledne.
 2. Nemali by ste kapustu trhať za korene alebo odtrhávať ovocie. Odrezaná je iba samotná hlava. Ustupujeme teda asi 10 cm dole od samotnej hlavy a odrezáme brokolicu. V žiadnom prípade by ste nemali rezať stonku, poškodíte tým iba krovie, ktoré sa v budúcnosti môže znovu zozbierať.
 3. Predtým, ako teplota klesne pod -2 ° C, musíte mať čas na zber brokolice. Kapusta neznáša nízke teploty a môže jednoducho zamrznúť. Raz v noci so slabými mrazmi a úrodou sa môžete rozlúčiť.
 4. Po odrezaní hlavnej hlavy začnú aktívne rásť bočné výhonky. Keďže sú malé, rastú pomerne rýchlo. Je potrebné neustále sledovať, aby ste zrelú kapustu nakrájali včas. Mladé výhonky sú zvyčajne úplne zrelé do 3 dní. Ak je vonku zamračené počasie, potom je možné očakávať, že pripravené ovocie bude najskôr o týždeň. Plody zozbierané včas sa oveľa lepšie skladujú. Takže, bez toho aby ste prišli o zrelosť brokolice, môžete získať vynikajúcu a zdravú zeleninu v strave.

Pozor! Skoré odrody brokolice by sa mali jesť okamžite. Na zmrazenie a čerstvé skladovanie sú vhodné iba neskoré odrody zozbierané na jeseň.

Skladovanie úrody

Samozrejme, každý záhradník by chcel svoju úrodu dlho uchovať. Za týmto účelom je potrebné nechať základňu kríka na záhradnom lôžku. Po odrezaní hlavnej hlávky kapusty sa na nej objavia nové bočné výhonky. Vďaka tejto vlastnosti možno kapustu zbierať zo záhrady ešte niekoľkokrát.

Táto kapusta je perfektne uložená v mrazničke 6 mesiacov.Kvetenstvo by sa malo oddeliť a rozdeliť do vákuových alebo iných mraziacich vakov. To isté urobte s hlavnou hlávkou kapusty. Vo videu nižšie môžete jasnejšie vidieť, ako správne zmraziť kapustu na zimu.

Poradenstvo! Mnoho záhradkárov pozberané hlávky kapusty okamžite zje a bočné zmrazí.

Ale nie každý vie, ako správne zmraziť brokolicu. Toto sa deje nasledovne:

 • kapusta sa umyje v studenej vode;
 • potom sa hlávky kapusty očistia od listov a drevených častí stonky;
 • hlava je rozdelená na malé kvetenstvo;
 • pripravte soľný roztok (2 lyžice soli na 2 litre vody);
 • kvetenstvo sa namočí na pol hodiny do pripraveného roztoku. To znamená, aby sa húsenice a iný hmyz dostali z kapusty;
 • po 30 minútach brokolicu opäť opláchnite vo vode;
 • na sporák sa položí veľká nádoba a naleje sa do nej viac ako polovica vody. Zapnite oheň a priveďte vodu do varu;
 • po varení vody sa tam vrhajú pripravené kvetenstvo a udržujú sa vo vriacej vode najmenej 3 minúty;
 • kapusta sa vyberie z panvice pomocou cedníka a na 5 minút sa ponorí do ľadovej vody. Ak voda nie je dosť studená, môžete tam hodiť ľad;
 • teraz je brokolica vytiahnutá z vody a ponechaná v cedníku na odtok;
 • ďalej je kapusta balená do špeciálnych vrecúšok alebo nádob. Z vreciek sa uvoľňuje vzduch a dobre sa zväzuje;
 • brokolica je úplne pripravená na zmrazenie.

Dôležité! Takéto polotovary môžete uložiť v mrazničke celý rok. Takže si môžete dlho vychutnať ovocie svojej práce.

Mnoho záhradkárov však chce mať brokolicu čerstvú. Tento spôsob skladovania sa tiež praktizuje, ale zelenina nebude stáť tak dlho ako v mrazničke. Zrelá kapusta zvyčajne nemôže trvať dlhšie ako 5 dní. Pri dodržaní všetkých pravidiel ukladania bude toto obdobie trvať najviac 15 dní. To neplatí pre poškodené alebo choré hlávky kapusty. V takom prípade hrá dôležitú úlohu doba zberu. Vyrezané hlavy sa včas uskladnia o niečo dlhšie ako prezreté. Video vyššie ukazuje, ako by mala zrelá kapusta vyzerať.

Najlepšie je čerstvú kapustu skladovať v chladničke. Na tento účel musia existovať príslušné podmienky:

 • vlhkosť vzduchu by mala byť asi 90%;
 • teplotný režim najmenej 0 a najviac + 10 ° C;
 • v zásuvke na brokolicu by nemala byť iná zelenina ani ovocie. Niektoré z nich majú schopnosť uvoľňovať etylén, čo je zlé pre kvalitu brokolice. Kvôli tejto látke kapusta začína hniť a rýchlo sa zhoršuje.

Aby bola vaša brokolica stále čerstvá, musíte starostlivo postupovať podľa týchto pokynov:

 1. Hlavy kapusty by sa mali skontrolovať na prítomnosť hmyzu a poškodenia. Okrem toho na kapuste môžu byť plesne a tmavé škvrny. Z tohto dôvodu sa plody rýchlo začnú zhoršovať a hniť.
 2. Pred vložením do chladničky nie je potrebné zeleninu umývať. To sa deje tesne pred použitím kapusty.
 3. Hlavu môžete vložiť do igelitového vrecka, ale v žiadnom prípade by ste ju nemali zatvárať. Výpary zostanú vo vnútri vrecka a môžu formovať zeleninu.
 4. Vlhkosť v chladničke musí byť minimálne 90%. Ak to nestačí, môžete použiť nasledujúcu techniku. Na spodok zásuvky na zeleninu položte vlhkú papierovú utierku. Potom tam vložte vrecúško brokolice. Táto metóda umožňuje predĺžiť trvanlivosť kapusty. Zelenina bude teraz uložená vo vašej chladničke najmenej 2 týždne.

Najlepšie je brokolicu dlho neuchovávať v chladničke. Čím dlhšie zelenina zostane, tým bude chuť horšia. Kapustu sa odporúča uvariť do 4 dní od zberu. Ak nemáte čas na varenie zeleniny, je lepšie kapustu zmraziť, ako je popísané vyššie.

Záver

Pozreli sme sa teda na to, ako sa brokolica zberá a skladuje. Sú to veľmi dôležité etapy. Každý záhradník vie, aké ťažké je udržať brokolicu dlho čerstvú.Tieto tipy vám pomôžu vyhnúť sa chybám a variť jedlá zo samorastovej zeleniny celú zimu. Nezabudnite si tiež pozrieť video o zbere brokolice na zimu.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia