Brokolica kapusta: výhody a škody, liečivé vlastnosti, zloženie

Výhody a škody na brokolici závisia od zdravotného stavu a od skonzumovaného množstva. Aby bola zelenina prospešná pre telo, musíte si preštudovať vlastnosti a pravidlá používania brokolice.

Chemické zloženie brokolice

Nezvyčajné zelené kvetenstvo kapusty obsahuje veľké množstvo výživných látok. Kompozícia obsahuje najmä:

 • vitamín K - asi 85% dennej hodnoty;
 • vitamíny podskupiny B - od B1 do B9, v kapuste chýba iba B12;
 • kyselina askorbová - takmer 100% dennej hodnoty;
 • vitamín A a betakarotén;
 • cholínová látka;
 • vitamíny E, PP a H;
 • kremík - viac ako 260% dennej dávky;
 • vláknina a prírodné cukry;
 • aminokyseliny;
 • draslík, fosfor a mangán;
 • jód, selén a zinok;
 • horčík a železo;
 • vápnik;
 • mastné kyseliny.

Brokolica obsahuje veľa kyseliny askorbovej a kremíka

Väčšina kapusty obsahuje sacharidy - asi 4 g v celkovom objeme produktu. Podiel bielkovín je 2,8 g a tukov iba 0,4 g.

Obsah kalórií v čerstvej kapuste je 34 kalórií na 100 g. Výhody brokolice pre ženy pri diéte sú veľmi cenené, je nemožné získať nadbytočné kilogramy na produkte.

Prečo je brokolica prospešná pre telo

Brokolica vďaka svojmu bohatému zloženiu prináša telu významné výhody. Pri pravidelnom používaní kapusta:

 • chráni orgány zraku pred chorobami;
 • posilňuje steny krvných ciev a má priaznivý vplyv na prácu srdca;
 • zvyšuje imunitnú odolnosť tela;
 • pomáha rýchlo zvládnuť prechladnutie;
 • bojuje proti zápalovým procesom akejkoľvek povahy;
 • čistí tkanivá a pomáha odstraňovať toxíny z tela;
 • pomoc pri zdravej funkcii pečene;
 • urýchľuje metabolické procesy a zabraňuje zápche;
 • môže slúžiť ako prevencia onkologických ochorení.

Užitočné vlastnosti majú nielen dospelé kvetenstvo, ale aj sadenice. Výhody brokolicových semiačok sa využívajú v detoxikačných programoch pre telo, pretože klíčky sú obzvlášť účinné pri zbavovaní tela nahromadených toxínov.

Kapustové klíčky veľmi dobre prečistia organizmus

Prečo je brokolica užitočná pre ženské telo

Kapusta je prítomná v mnohých diétach, je nízkokalorická, má dobrú chuť a mierny vplyv na črevá. Výhody brokolice pre vlasy oceňujú aj ženy - vitamíny a minerály v zložení kvetenstva priaznivo ovplyvňujú krásu kaderí a pomáhajú udržiavať mladistvosť pokožky.

Brokolicu môžete jesť počas menopauzy alebo s bolestivými obdobiami. Kapusta pomáha normalizovať hormonálnu hladinu a zlepšuje celkové zdravie.

Prečo je brokolica užitočná pre mužské telo

Pre mužské telo sú obzvlášť cenné protirakovinové vlastnosti kvetenstva. Pri pravidelnom používaní kapusta znižuje riziko vzniku rakoviny prostaty po 40 - 50 rokoch.

Okrem toho má výrobok dobrý účinok na cievy, zabraňuje vzniku aterosklerózy a srdcových chorôb. Kapusta zlepšuje krvný obeh, čo má priaznivý vplyv nielen na celkový stav, ale aj na potenciu človeka.

Protirakovinové vlastnosti zeleniny sú obzvlášť prospešné pre mužov stredného veku

Prečo je brokolica dobrá pre deti

Brokolica je cenným prvkom detskej výživy. Veľmi zriedka spôsobuje alergické reakcie a výhodou je, že kvetenstvo podporuje zdravú peristaltiku a zabraňuje detskej zápche.

Dieťaťu môžete dať kapustu po šiestich mesiacoch života v podobe mäkkého pyré. Počiatočná časť by nemala byť viac ako 1 malá lyžica, musíte nakrájať predvarenú kapustu. Ak nenasleduje negatívna reakcia, potom sa dávka môže postupne zvyšovať.

Pozor! Výhody a škody na brokolici pre deti nie sú vždy rovnaké - kapusta má určité kontraindikácie. Pred pridaním zeleniny do detského jedálnička je nevyhnutné poradiť sa s pediatrom.

Aký druh brokolice je najužitočnejší

Kvetenstvo kapusty sa dá jesť čerstvé aj po tepelnej úprave. Ale výhody brokolice sa budú líšiť.

Je dobré jesť surovú brokolicu

Odborníci na výživu sa líšia v prípade čerstvej kapusty. Na jednej strane si surové kvetenstvo zachováva maximálne množstvo vitamínov, a preto poskytuje najväčšie zdravotné výhody.

V surovej forme sú výhody a poškodenia zeleniny nejednoznačné.

Ale zároveň je to práve surová kapusta, ktorá dáva najväčšiu záťaž žalúdku a črevám. Nadmerné množstvo kvetenstva môže spôsobiť plynatosť a bolesti brucha. Existuje ďalšie nebezpečenstvo - kvôli štrukturálnym vlastnostiam kvetenstva je veľmi ťažké ich správne opláchnuť. Preto pri konzumácii surovej kapusty vždy existuje riziko vzniku črevnej infekcie.

Je pre vás mrazená brokolica dobrá?

Na dlhodobé skladovanie je kapusta často zmrazená - v mrazničke si môže udržať svoje prospešné vlastnosti až šesť mesiacov. Po zmrazení zostáva neobvyklá kapusta rovnako užitočná, vitamíny a minerály v nej nie sú zničené pri nízkych teplotách. Zároveň je zakázané opäť mraziť brokolicu, musíte ihneď použiť kapustu.

Po zmrazení si výrobok zachováva všetky svoje vlastnosti

Prečo je varená brokolica pre vás dobrá

Kvetenstvo varenej kapusty má mäkšiu štruktúru a jemne ovplyvňuje tráviaci trakt. Pri konzumácii varenej kapusty sú plynatosť a iné nepríjemné pocity v črevách menej časté. Varenie vám navyše umožňuje produkt správne dezinfikovať a vylúčiť prípadné E. coli.

Obsah kalórií vo varenej kapuste je ešte nižší ako v čerstvej kapuste - iba 28 kcal na 100 g. Preto sa do stravy často pridáva spracované kvetenstvo.

Varené kvetenstvo je jemnejšie a chutnejšie ako čerstvé

Dôležité! Odporúča sa variť neobvyklú kapustu nie dlhšie ako 3 minúty, v takom prípade kvetenstvo stihne zmäknúť, ale zachová si väčšinu vitamínov a minerálov.

Poškodenie brokolicovej kapusty

Za určitých podmienok môže brokolica nielen prospieť, ale aj poškodiť telo:

 1. Kvetenstvo bude mať negatívny vplyv na črevá počas exacerbácie zažívacích ochorení. Brokolica stimuluje peristaltiku a podporuje tvorbu plynov, preto by sa nemala konzumovať pri hnačkách a plynatosti.
 2. Brokolica môže byť pri nadmernej konzumácii škodlivá. Odporúčané denné dávkovanie je iba 200 g.
 3. Rovnako ako každá kapusta, ani brokolica sa neodporúča jesť v noci. Pretože kapustové puky spúšťajú aktívne tráviace procesy, môže rušiť nočný spánok a viesť k bolestiam žalúdka a plynom.

Výhody brokolicových mikrogreenov alebo semien sa objavia iba pri obmedzenom použití, nie viac ako pol pohára klíčkov za deň.

Neodporúča sa jesť zeleninu pred spaním.

Kontraindikácie pre brokolicu

Pri jednotlivých ochoreniach sa odporúča kvetenstvo zelenej kapusty úplne vylúčiť z jedálneho lístka. Zoznam kontraindikácií obsahuje:

 • alergia na výrobok;
 • akútna pankreatitída alebo žalúdočný vred;
 • gastritída s vysokou kyslosťou vo fáze exacerbácie;
 • sklon k hnačkám a tvorbe plynov.

V pooperačnom období sa neodporúča konzumovať kapustové kvetenstvo. Ak bol zásah vykonaný v brušnej dutine, môže byť škodlivá zvýšená peristaltika.

Brokolica vládne

Pri varení sa brokolica používa hlavne v spracovanej forme. Surová kapusta je celkom zdravá, ale je ťažké ju správne opláchnuť a okrem toho je v chuti cítiť miernu horkosť:

 1. Najčastejšie sa brokolica varí na strednom ohni 3 - 5 minút. Zároveň sa v kapuste zachová maximálny úžitok, horkosť zmizne a kvetenstvo mäkne konzistenciou.

  Pri varení sa výrobok používa hlavne vo varenej forme.

 2. Po uvarení môžeme kapustu mierne osmažiť. Kvetenstvo sa vloží do panvice s trochou oleja a nechá sa pôsobiť iba pár minút. Pri podávaní môžeme kvetenstvo posypať syrom alebo citrónovou šťavou, ozdobiť bylinkami, orechmi alebo hrozienkami.

  Veľmi chutné jedlo - vyprážaná brokolica

 3. Výhody a škody na brokolicovej polievke závisia od spôsobu prípravy. V prvých kurzoch sa odporúča pridávať kvetenstvo kapusty už v hotovej spracovanej podobe. Faktom je, že vývar spod rastlinných kvetenstiev obsahuje látky adenín a guanín, ktoré môžu poškodiť telo.

  Je lepšie pridať do polievky brokolicu v už uvarenej forme.

Kapusta sa nielen varí, ale aj dusí, dusí a pečie. Vo všetkých prípadoch je tepelné ošetrenie potrebné veľmi krátke - nie dlhšie ako 5 minút. Púčiky kapusty sa hodia k väčšine jedál - syrom, vajciam, mäsu, smotane, zelenine a kyslej smotane.

Používanie brokolice v tradičnej medicíne

Početné prospešné vlastnosti tejto neobvyklej kapusty z nej robia cenný liečivý produkt. Zelené kvetenstvo sa používa na liečbu mnohých chorôb.

Brokolica na cukrovku

V zložení kvetenstva kapusty je cenná látka sulforafán. Je známy predovšetkým ako protirakovinová zložka, ale sulforafan má ešte jednu prospešnú vlastnosť - znižuje hladinu glukózy v krvi. Konzumácia púčikov kapusty môže pomôcť udržiavať normálnu hladinu cukru.

Glykemický index kapusty je iba 15 jednotiek, takže brokolica je pri cukrovke takmer vždy povolená. Konzumujú ho vo varenej forme, nie viac ako 200 g denne.

Zelenina sa používa na normalizáciu hladiny cukru pri cukrovke

Pre črevá

Kvetenstvo kapusty obsahuje veľké množstvo vlákniny. Konzumácia varenej brokolice je veľmi užitočná pri zápche - produkt zvyšuje peristaltiku a pomáha normalizovať stolicu.

Aby ste sa zbavili problémov s vyprázdňovaním, stačí týždenne zaviesť do stravy rastlinné kvetenstvo. Pri zápche má kapusta mierny, ale silný účinok, zvyčajne na druhý deň, a pri pravidelnom používaní kvetenstva zmiznú problémy so stolicou.

Produkt pomáha zmierňovať zápchu

S dnou

Na rozdiel od iných druhov kapusty obsahuje brokolica vo svojom zložení len veľmi málo purínov, a preto je schválená na použitie pri dne. Na pozadí použitia zeleniny sa kyselina močová nehromadí v kĺboch, naopak neobvyklá kapusta pomáha odstraňovať škodlivé soli z tela a zmierňovať stav. Kvetenstvo sa na liečivé účely používa po krátkom varení, prospešná je aj brokolicová šťava, ktorú môžete vypiť v množstve 1 - 2 pohárov denne.

Na dnu sa môžu konzumovať kvetenstvo a šťava z brokolice

Pre pečeň

Brokolica sa môže používať na liečbu ochorení pečene.Blahodarné vlastnosti kapustového súkvetia zabraňujú ukladaniu prebytočného tuku a zlepšujú stráviteľnosť prichádzajúceho jedla. Brokolica odstraňuje toxíny z tela a tým uľahčuje činnosť pečene a prispieva k jej zotaveniu.

Produkt pomáha čistiť pečeň od škodlivých látok

S hemoroidmi

Nepríjemné ochorenie sa vyskytuje hlavne pri nedostatku mobility a na pozadí nesprávnej výživy. Pri liečbe hemoroidov hrajú dôležitú úlohu nielen lieky, ale aj strava. Jedlo by malo byť bohaté na vlákninu a dostatočne mäkké - za týchto podmienok bude stolica ľahká a hemoroidy ustúpia.

Kvetenstvo kapusty z brokolice obsahuje veľa vlákniny a štruktúra zeleniny po uvarení je veľmi mäkká a ľahko stráviteľná. Preto je jednoducho potrebné zahrnúť kvetenstvo do stravy pre hemoroidy, výrobok má terapeutický účinok. Vitamíny a stopové prvky brokolice navyše zlepšujú zloženie krvi a posilňujú steny ciev, čo tiež pomáha liečiť hemoroidy.

Pri hemoroidoch je veľmi užitočné zahrnúť do stravy zeleninu.

Je možné, aby tehotné ženy brokolicu

Kvetenstvo kapusty obsahuje veľa vitamínov skupiny B, preto sa počas obdobia nosenia dieťaťa výrobok veľmi odporúča používať. Kyselina listová v kvetenstvách pozitívne vplýva na plod a prispieva k správnej tvorbe nervového systému dieťaťa. Kyselina askorbová v zelenine posilňuje imunitný systém tehotnej ženy a chráni ju pred vírusmi a prechladnutím.

Brokolica zriedka spôsobuje nevoľnosť počas tehotenstva a v neskorších štádiách pomáha bojovať proti zápche. Pred použitím musí byť kapusta uvarená - za nešťastných okolností sa môžu čerstvé kvetenstvo otráviť, okrem toho sa varená kapusta lepšie vstrebáva do tela.

Pri dojčení môžete produkt vrátiť do jedálnička už 5 týždňov po pôrode. Produkt zriedka spôsobuje negatívne reakcie u dojčiat.

Pre tehotné ženy výrobok pomáha vyhnúť sa zápche

Záver

Výhody a škody na brokolici úzko súvisia. Aby kvetenstvo kapusty malo priaznivý vplyv na organizmus, musí sa konzumovať v malých dávkach a po správnom spracovaní.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia