Ako pestovať zelenú cibuľu doma

Výhody zelenej cibule je ťažké preceňovať. Komu sa tento druh zelene nepáči, občas si ho pozrie. A to z dobrého dôvodu. Počas demisezónneho nedostatku vitamínov v tele dopĺňa chýbajúce prvky a zvyšuje odolnosť voči chorobám, ako je ARVI a chrípka. A teraz, keď sú ceny stále vyššie zelené neúprosne rastú, problém s úsporou rodinného rozpočtu priamo stúpa. Ak pre skúsené ženy v domácnosti pestovanie zelene nebude spôsobovať žiadne zvláštne ťažkosti, potom môžu byť mladé a neskúsené ženy v domácnosti otázky, ako pestovať zelenú cibuľu doma, ušetriť peniaze a zaobstarať si výrobok šetrný k životnému prostrediu, mätúce.

V procese pestovania zelenej cibule nie je nič zložité doma. Všetko, čo potrebujete, je túžba. A v každej kuchyni sú vždy k dispozícii materiály a doplnky.

Metódy pestovania cibule

Pred výsadbou cibule doma na zelených by ste sa mali oboznámiť s metódami a pravidlami výsadby a zvoliť si najoptimálnejšiu možnosť.

Existujú dva spôsoby, ako pestovať zelenú cibuľu doma:

 • Destilácia vo vode;
 • Výsadba cibule v zemi.

Obe metódy si už dlho získali svojich prívržencov a sú populárne. Každá žena v domácnosti si vyberie ten, ktorý jej najlepšie vyhovuje, pričom sa zameriava na osvetlenie parapetov, teplotu a vlhkosť, ako aj veľkosť voľného priestoru.

Cibuľa núti do vody

V takom prípade je na pestovanie vhodná akákoľvek cibuľa. Aj žiarovky zakúpené v obchode zaručene poskytnú dobrú úrodu za 3 týždne a svoju domácnosť môžete rozmaznávať zelenou cibuľkou a vaječnými koláčmi alebo si pripraviť vitamínový šalát.

Zaujímavé! Perie zo zelenej cibule je veľmi užitočné pre tých, ktorí sa starajú o svoju postavu a držia diétu - dokonale spaľuje tuky.

Má však aj jednu nevýhodu - po niekoľkých dňoch, bez náležitej starostlivosti, cibuľa začne hniť. Objaví sa nepríjemný hnilobný zápach a pakomáre. Aby sa tomu zabránilo, musí sa stav vody v nádobách s cibuľou monitorovať a pravidelne meniť.

Pravidlá pre pestovanie zelenej cibule vo vode

Najlepšie je pestovať cibuľu doma tie cibule, ktoré už začali pučať. Ďalej budete potrebovať nádobu s vodou. Za týmto účelom môžete zobrať čokoľvek: sklenené nádoby, plastové vedierka alebo poháre na majonézu / kyslú smotanu a dokonca aj vaječné bunky.

Voda na pestovanie zelenej cibule musí byť odfiltrovaná alebo usadená. Teplota vody by mala byť blízka izbovej teplote.

Na nútenie cibule na perie doma sú vhodné iba zdravé žiarovky bez známok hniloby a poškodenia.

Pred násilím je vhodné cibuľovité hlavy spracovať v slabom roztoku manganistanu draselného po dobu 15-20 minút. To ich ochráni pred rozpadom. Dobre ich opláchnite pod tečúcou vodou, najmä spodnou časťou. A vrch, ak cibuľa nie je naklíčená, je potrebné odrezať o 0,5-0,7 cm.

Vložte pripravené cibule pevne do nádoby. Hlavná vec je, že sa nekotúľajú, ale tesne „sedia“ a sú prísne vo vzpriamenej polohe.

Pridajte do nádoby toľko vody, aby pokryla štvrtinu sadivového materiálu. Pridajte do nádoby potrebné množstvo kvapaliny v zostupnom poradí, kým žiarovky nebudú mať dostatočne dlhé a silné korene.

Zaujímavé! Rekordná hmotnosť vypestovanej cibule bola zaznamenaná v Guinnessovej knihe - jej hmotnosť dosiahla 6 kg.

Následne sa musí výrazne znížiť hladina kvapaliny v nádobách s cibuľou.Medzi žiarovkou a vodou by mal byť malý vzduchový vankúš, ale zároveň by korene cibule mali voľne siahať k životodarnej vlhkosti. V tomto stave musíte udržiavať výsadbu až do konca.

Žiarovky spočiatku nepotrebujú jasné svetlo a teplo. Preto je vhodné nádobu s cibuľou odložiť na tmavé a chladné miesto, kým sa neobjaví prvé zelené perie. Hneď ako sa objavia príznaky rastu peria, premiestnite nádoby s cibuľou na dostatočne svetlé a teplé miesto. Najlepšie zo všetkého je, že zelená cibuľa rastie doma pri teplote + 25 ° C + 27 ° C.

Ako si môžete doma vypestovať zelenú cibuľu, ak na výsadby nie je dostatok slnečného žiarenia? V takom prípade im môžete poskytnúť ďalšie umelé osvetlenie. Je dôležité zapínať a vypínať svetlá v rovnakom dennom čase. Je veľmi jednoduché zistiť, že žiarovky nemajú dostatok svetla - o tom vám povie sýtosť farieb peria zelenej cibule a ich stav. Ak je perie bledej farby, tenké a rýchlo sa láme, potom sa musíte postarať o ďalšie osvetlenie.

Starostlivosť o výsadbu

Na profylaxiu proti rozpadu by sa voda v nádobách so zelenou cibuľkou mala pravidelne meniť. V prvom štádiu, kým sa neobjavia korene, by sa mala tekutina meniť každý deň. V druhej etape môžete meniť vodu 2-3 krát týždenne.

Ak sa v nádobách s cibuľou objaví nepríjemný zápach, musíte opatrne, snažiac sa nepoškodiť korene, opláchnuť žiarovky pod tečúcou teplou vodou. Ak sa vám jantáru nepodarilo zbaviť, je vhodné zahnívajúcu cibuľu vyhodiť. V opačnom prípade riskujete stratu celej úrody.

Zaujímavé! Cibuľová šťava má silný antihistaminický účinok - pred niekoľkými storočiami sa používala ako ľudový liek na bodnutie hmyzom alebo svrbenie.

Pri domácom natláčaní zelenej cibule do vody je nežiaduce používať rôzne urýchľovače rastu. Spôsobujú nepríjemný zápach a spôsobujú hnitie sadivového materiálu. Ak je to žiaduce, môžete použiť univerzálny vrchný obväz. Miešajte 5 gramov (1 - 2 lyžičky) dreveného popola v 1 litri vody. Výsledný roztok nalejte do nádob s cibuľou, keď klesá voda.

Aby ste pri pestovaní zelenej cibule udržali perie jasne zelené a šťavnaté, postriekajte svoje výsadby fľašou s rozprašovačom každý deň. Upozorňujeme, že je potrebné navlhčiť iba zelenú hmotu. V žiadnom prípade by žiarovky nemali byť navlhčené.

Žatva

Domáca cibuľa skoro dozrieva. Po 2 - 3 týždňoch môžete zelené perie odstrihnúť a pridať do jedál sviežu, voňavú a vitamínmi naplnenú zeleň.

Existujú dva spôsoby zberu zelenej cibule:

 • ako perie rastie;
 • čakanie na úplné dozretie zelenej cibule.

Keď tlačíte cibuľu do vody, perie nemá nikdy rovnakú výšku. Preto je ťažké určiť ich zrelosť. Existuje však niekoľko náznakov, že je čas na zber:

 • Žiarovka je na dotyk veľmi jemná.
 • Vrchy peria začnú žltnúť.
 • Aktívny rast peria v cibuli sa výrazne spomaľuje.

Hneď ako nájdete niektorý z týchto znakov, ihneď vyrežte celú úrodu.

Niektoré ženy v domácnosti nečakajú na dozretie zelenej cibule a perie postupne odrežú, pretože dorastajú, čím sa zvyšuje úroda 2-2,5-krát. Cibuľa často zostáva touto metódou zberu pevná až do konca vtláčania.

Zaujímavé! Pred viac ako 3 000 rokmi, v starovekom Egypte, pri rozhodovaní o súdnych sporoch musela byť zložená prísaha, ktorá hovorila iba pravdu, ruku ... cibuľu.

Pestovanie cibule v zemi

Ako správne zasadiť zelenú cibuľu do zeme doma? Aké druhy cibule sú na tento účel vhodné? Ako si vybrať a pripraviť správny pozemok? Nováčikovia majú veľa otázok.

Pri výsadbe cibule na zeleň v zemi je vhodné uprednostniť skoré a stredné odrody. Nasledujúce odrody sa osvedčili:

 • Únie;
 • Arzamas;
 • Timiryazevsky.

Okrem skorej zrelosti majú ešte jednu výhodu, a to multi-primordiálnu, ktorá umožňuje niekoľkonásobne zvýšiť výnos.

Ak nemáte sadivový materiál určitého typu domu, môžete sadiť cibuľové súpravy a dokonca aj obyčajnú cibuľu kúpenú v obchode v zemi.

Príprava sadivového materiálu

Pre súčasný zber žiaroviek je vhodné zvoliť stredne veľké žiarovky rovnakej veľkosti.

Skontrolujte sadivový materiál, či nevykazuje známky rozkladu a poškodenia. V prítomnosti aj malých lézií je lepšie žiarovku zlikvidovať.

Dobrý sadivový materiál má nasledujúce vlastnosti:

 • Žiarovky by mali byť na dotyk pevné;
 • Lesklá šupka;
 • Čistý a dostatočne veľký koreňový pohár.

Pri výbere žiaroviek nezabudnite, že keď budete sadiť naklíčenú cibuľu, budete zbierať oveľa rýchlejšie.

Vybraný sadivový materiál musí byť namočený v slabom roztoku manganistanu draselného po dobu 20 - 30 minút. Po namočení vyberte z cibúľ vrchnú šupku. Horná časť musí byť rezaná 0,5 cm, aby sa urýchlil vzhľad zelených výhonkov.

Odklíčené žiarovky nemusíte odrezávať.

Zaujímavé! Pri pestovaní zelenej cibule doma sa zistilo, že v domácnostiach je oveľa menšia pravdepodobnosť ochorenia na sezónne vírusové ochorenia, ako je chrípka a ARVI.

Príprava pôdy

Najideálnejšou nádobou na pestovanie zelenej cibule doma sú plastové debničky na sadenice. Ale veľa žien v domácnosti, pri absencii takýchto škatúľ, sa dostane zo situácie tým, že sadia cibuľu na pierko do kvetináčov, paliet, jednorazových nádob z rôznych výrobkov a dokonca aj do fliaš.

Na dno nádoby na pestovanie zelenej cibule nasypte drenážnu vrstvu najmenej 2 cm, aby v zemi nezdržiavala prebytočná vlhkosť. Ako drenáž je možné použiť malé kamene alebo keramzit.

Na výsadbu cibule na zelených doma je vhodná neutrálna a voľná pôda. Pri absencii dobrej pôdy si môžete kúpiť univerzálnu pôdnu zmes alebo pôdu na pestovanie sadeníc. Pôdna vrstva by mala byť najmenej 10-12 cm.

Výsadba žiaroviek

Vysádzanie žiaroviek na perie doma sa dá vykonať jednorazovo. Alebo môžete v pravidelných intervaloch sadiť cibuľu, aby ste pravidelne získali úrodu.

Pôda v pripravených nádobách musí byť navlhčená. Cibuľky musíte zasadiť do 1/3 výšky hlavy. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť 2 - 3 cm Na vytvorenie koreňového systému musia byť nádoby s vysadenou cibuľou odstránené na chladné a tmavé miesto po dobu 8 - 10 dní.

Po stanovenom období by mali byť škatule alebo nádoby s cibuľou umiestnené na dostatočne svetlom a teplom mieste - na parapete alebo na zasklenej izolovanej lodžii.

Zaujímavé! Keď sme vedeli o vplyve čerstvej cibule na sexuálnu aktivitu mužov, bolo v starobylých kláštoroch zakázané podávať ju na stôl.

Pri domácom pestovaní cibule by sa malo pamätať na to, že čím viac svetla prijme počas dňa, tým intenzívnejší bude rast a farba zelenej hmoty. V oblačnom počasí alebo v období, keď je denné svetlo krátke, a ak sú vaše okná obrátené na sever, je potrebné výsadby zabezpečiť dodatočným osvetlením. Žiarivky alebo špecializované fytolampy sú umiestnené vo výške 60 - 70 cm nad výsadbami. Osvetlenie musí byť zapnuté a vypnuté súčasne.

Okrem svetla ovplyvňuje mikroklíma miestnosti kvantitu a kvalitu zberu zelenej cibule. Pri nedostatku vlhkosti je perie okamžite vyblednuté, malátne a tenké. Aby ste tomu zabránili, postrekujte výsadbu z postrekovača raz denne.

Teplota vzduchu v miestnosti by nemala prekročiť značku teplomeru na + 23˚С + 27˚С. Keď sa vytvoria tieto mikroklimatické podmienky, perie zelenej cibule dorastie do výšky 30 cm po 15 - 18 dňoch.

Zvýšená teplota vzduchu je škodlivá pre zelenú hmotu. Jeho rast sa spomaľuje a v pôde začínajú procesy rozpadu. Dajte pozor, aby sa žiarovky neprehriali.V prípade potreby môžete nádoby so zelenou cibuľkou zabaliť do fólie - bude odrážať jasné slnečné svetlo.

Pravidelne kontrolujte výsadby. Od okamihu, keď sa objavia prvé zelené výhonky, pôda v nádobách alebo nádobách by mala byť vždy vlhká. Na polievanie cibule, ktorá sa usadila, je lepšie používať vodu, ktorej teplota sa čo najviac blíži izbovej teplote. Cibuľu príliš nepolievajte, inak vám začne hniť.

Zaujímavé! V starovekom Rusku bol na čele svadobného sprievodu sedliak s vencom z ... lukov, ktorý symbolizoval pohodu a prosperitu rodiny.

Pri zalievaní cibule sa nevyžaduje vrchný obväz. Hotové pôdne zmesi sú dokonale vyvážené. Na vybudovanie zelenej hmoty je množstvo výživných látok, ktoré sú obsiahnuté v pôde a v žiarovke, úplne postačujúce.

Žatva

Perie zelenej cibule vypestovanej doma môžete krájať, keď dosiahne výšku 25 - 30 cm, alebo môžete postupovať postupne. Výhodnejšia je druhá možnosť. Zeleninu môžete rezať ostrým nožom alebo nožnicami. Odtrhnutie peria je mimoriadne nežiaduce - žiarovku môžete vytiahnuť zo zeme.

Skutočnosť, že niektorá žiarovka sa už vzdala všetkých živín pre rast zelenej hmoty, bude vyvolaná jej vzhľadom - stane sa pokrčená, mäkká alebo začne hniť. Takúto koreňovú zeleninu treba vyhodiť. Na voľné miesto je možné umiestniť novú žiarovku.

Vďaka tejto metóde pestovania zelenej cibule doma vám budú takmer do jari poskytnuté čerstvé zelené listy plné vitamínov a mikroelementov.

Mini záhradná posteľ z fľaše

Ženy v domácnosti často odmietajú pestovať zelenú cibuľu doma z jedného prostého dôvodu - nie je dostatok voľného miesta. Ale aj v takejto situácii môžete nájsť východisko a sadiť cibuľu na zeleň do plastovej fľaše. Technika výsadby a následná starostlivosť sa nelíšia od predchádzajúceho spôsobu pestovania zelenej cibule v pôde.

 • Hrdlo fľaše musí byť odrezané. Do dna dierujte niekoľko malých otvorov.
 • Vystrihnite otvory na stenách šachovnicovým vzorom. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť minimálne 4-5 cm.
 • Postupne naplňte nádobu zeminou, vložte žiarovky do otvorov.
 • Ihneď po výsadbe by mala byť pôda dobre navlhčená.
Zaujímavé! Zelená cibuľa je tiež veľmi užitočná pre ženy ako prírodný zdroj zinku, ktorého nedostatok výrazne ovplyvňuje stav reprodukčného systému, nechtov a vlasov.

Teraz stačí vysadené cibuľky včas zaliať, sledovať mikroklímu a pri dozrievaní odrezať vyrastené zelené perie.

Autor videa vám povie, ako si doma dopestovať zelenú cibuľu v plastovej fľaši.

Záver

Na krehkých pleciach mnohých žien v domácnosti leží ťažká úloha, ako zabezpečiť pre domácnosť chutné, zdravé a zdravé jedlo. Keď si doma vypestujete zelenú cibuľu, získate nielen ekologický a výživný produkt, ale aj ušetríte značné množstvo peňazí.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia