Ako pestovať zväzok cibule zo semien

Cibuľa batun je cenená pre svoju čerstvú spotrebu. Zelené perie sa strihá od jari do jesene. Pre skorú zeleň sa používajú minuloročné výsadby a na jeseň sa včas objaví cibuľa pestovaná so semenami vysiatymi v marci alebo apríli. Túto rastlinu je možné vysievať aj začiatkom leta a neskoro na jeseň. Kedy zasadiť vitamínovú zeleninovú plodinu, rozhodnú sa sami záhradníci.

Popis

Teraz má krajina 50 registrovaných odrôd cibule-batuna. Medzi ľuďmi bola rastlina pomenovaná fisty cibuľa, vínny kameň, piesková cibuľa. Rastlina je rozšírená v Ázii, dnes populárna po celom svete. Cibuľa je trvalka, ale rastlina sa často pestuje ako jednoročná plodina na rýchlu úrodu zelených šťavnatých listov.

Poradenstvo! Naši záhradníci sú radi, že rastú trvalo udržateľne a nenáročne Aprílová cibuľa.

Cibuľové cibuľky sú podlhovasté, s malými tenkými šupinami. Sú iba o niečo silnejšie a hustejšie ako stonka vytvorená z peria. Nepoužíva sa na skladovanie. Plstené perie cibule batun dorastá do 40 - 60 cm, do priemeru 2 cm. Je sýtozelenej farby, šťavnaté, s jemnou, málo štipľavou chuťou. Táto vlastnosť sa líši od cibule alebo šalotky. Z jedného kríka sa získa 30-40 výhonkov. Mladé listy sú mrazuvzdorné, odolávajú chladu až do -8 stupňov, bohaté na vitamíny C, A, B.

V druhom roku cibuľa vypestovaná zo semien uvoľní šíp s stopkou až 50 - 60 cm Kvetenstvo je dáždnikom mnohých bielych kvetov. Na jednom mieste krík dorastá až 7 rokov, ale postupne sa degeneruje. Najhojnejšia úroda zelenej cibule sa získava v druhom alebo treťom roku rastu plodín. Potom je ker buď úplne vykopaný, alebo zasadený. Zhromaždené semená slúžia ako semeno na rozmnožovanie.

Cibuľa batun sa rozmnožuje nielen výsadbou semien, ale aj delením kríkov. Pestovanie cibule na jar prostredníctvom semenáčikov sa používa na urýchlenie dozrievania jej zelene. Semená sa vysievajú v júni alebo pred zimou, aby zeleň rástla skoro na jar.

Pestovanie kultúry so sadenicami

Na rýchle dozretie listov cibule v aktuálnom roku sa semená vysievajú v marci alebo apríli. Pestovanie sadeníc cibule so sadenicami umožňuje vyhnúť sa chorobám v počiatočných štádiách vývoja a urýchliť produkciu zelene. Ročná plodina sa zbiera spolu s cibuľovinami.

Príprava pôdy

Po rozhodnutí kedy sadiť cibuľu, záhradníci pripravujú pre sadenice nádoby, drenážny materiál a pôdu.

 • Sodná pôda a humus sú zmiešané rovnako;
 • Do vedra kompozície sa pridá pohár dreveného popola a 80 g nitroammofosky;
 • Ak je potrebné záhradnú pôdu vydezinfikovať, naparí sa na vodnom kúpeli 30 - 40 minút alebo sa zaleje ružovým roztokom manganistanu draselného.
Dôležité! Popol z dreva je prírodné potašové hnojivo. Obsahuje asi 5% draslíka.

Do nádoby sa dáva drenáž - okruhliaky, agroperlit, kúsky polystyrénu spod obalu, drvená keramika. Na vrch sa naleje pripravený substrát, ktorý sa pred zasiatím semien navlhčí.

Príprava semien a sejba

Teraz v obchodnej sieti existuje veľa prípravkov, pomocou ktorých môžete pred sejbou spracovať semená cibule-batuny podľa pokynov.

 • Tradične sú semená cibule namočené v ružovom roztoku manganistanu draselného na 15-20 minút na dezinfekciu;
 • Potom sa položia na mäkký materiál na dno misky s vodou alebo sa umiestnia do vody v malých vrecúškach na jeden deň. Voda bude musieť byť vymenená dvakrát;
 • Vlhké semená cibule vo vrecku sa uchovávajú v chladničke po dobu 48 hodín, potom sa opatrne vysušia a zasejú;
 • Semená cibule sú pochované 2 - 3 cm.Vzdialenosť medzi radmi rastlín je 5-6 cm;
 • Pôda je mierne zhutnená, na vrchu posypaná hrubým pieskom a zvlhčená postrekovačom.
Komentujte! Namočené semená klíčia rýchlejšie.

Nádoba je pokrytá plastom alebo sklom, aby sa vytvorila teplá a vlhká skleníková atmosféra. Na klíčenie je potrebné, aby semená cibule poskytovali teplotu 18-21 0ZO.

Starostlivosť o klíčky

Prvé výhonky cibule-batun, pestované pre sadenice doma zo semien, sa objavia za 11-17 dní. Kontajnery sa prenesú na ľahké, ale chladné miesto až na 10-11 0C, miesto. Denná teplota by nemala byť vyššia ako 16 stupňov a nočná - 13 stupňov. Sadenice cibule sa dobre rozvíjajú, ak sú vybavené 14-hodinovým denným svetlom pomocou doplnkového osvetlenia pomocou fytolampy alebo LED lampy.

 • Klíčky cibule-batuny mierne zalejte. Je potrebné starostlivo sledovať, aby pôda nevyschla alebo nebola podmáčaná;
 • Po 7-10 dňoch sa uskutoční prvé kŕmenie rastlín. Najskôr sa roztok superfosfátu zavedie osobitne, pričom sa zohľadní podiel 2,5 g na 1 štvorcový. m. Tiež hnojené potom síranom draselným;
 • Keď vyrastie prvý pravý list cibule, sadenice sa zriedia. Prebytočné výhonky sa odstránia a medzi sadenicami sa ponechá vzdialenosť 3 cm.

Cibuľa vypestovaná zo semienok na pere musí byť pred zasadením do pôdy vytvrdená. Začínajú systematickým otváraním vetracích otvorov a prepúšťaním chladného vzduchu. Potom sa sadenice cibule vyberú na čerstvý vzduch, najskôr cez deň, a pri zohriatí sa nádoby s klíčkami nechajú cez noc.

Rastliny v posteliach

Dvojmesačná sadenica cibuľa dobre rastie a do júna, keď ju treba vysadiť do záhrady, zosilnie. Rastliny by mali mať 3-4 pravé listy a dlhé vláknité korene. Hrúbka stonky rastliny pri základni by mala byť 5 mm.

Výber pôdy pre plodinu

Cibuľa je na pôdu veľmi prieberčivá. Cibuľové listy sa nalievajú iba na výživné pôdy, s bohatou, ale nie nadmernou zálievkou. Pre cibuľu je dôležitá aj kyslosť pôdy. Pre tento druh cibule je vhodná mierne kyslá alebo neutrálna pôda. Kultúra poskytuje najlepšie výnosy na piesočnatých hlinách a hlinách.

 • Na jeseň, 1 štvorcový. m vo vedre s humusom alebo kompostom, 25 dusičnanu amónneho, 30 g superfosfátu, 20 g síranu draselného;
 • V oblasti, kde sa minulý rok pestovala mrkva, cibuľa, cesnak, uhorky, nemôžete sadiť cibuľu. Spoloční škodcovia môžu zostať a kaziť úrodu.
Pozor! Kyslé pôdy sú alkalizované: na jeseň sa pred kopaním pridá 200 g vápna alebo 250 g dreveného popola.

Pristátie

Miesto pre sadenice cibule-batuna je možné zvoliť nie tak opatrne ako pre cibuľu. A v polotieni vyrastie vysoký a šťavnatý.

 • Medzi riadkami na výsadbu sadeníc cibule-batuna je ponechaných 20-30 cm;
 • Hĺbka otvoru je 11-13 cm, hrsť drevného popola je vyhodená na dno;
 • Rastlina je zasadená zvisle, pričom zhutňuje pôdu okolo stonky;
 • Riadky kríkov cibule sú napojené;
 • Zem v radoch je mulčovaná 1-centimetrovou vrstvou humusu.

Polievanie a kŕmenie

Cibuľu sa odporúča zalievať teplou vodou v takom objeme, aby bola pôda navlhčená o 17-19 cm. Ak nie je dážď, zalievajte ju častejšie, aby ste vytvorili potrebné podmienky pre rastliny. Pri výsadbe rastlín na záhradnom záhone sa pri prvej zálievke aplikuje jedno z organických hnojív.

 • Kvapalný mullein sa zriedi vo vode v pomere 1 diel organickej hmoty na 10 dielov vody;
 • Trus hydiny sa riedi 1:15. Roztok s trusom sa infúzi 10 dní a potom sa ním zalejú rastliny;
 • O dva týždne neskôr sa cibuľa oplodní dreveným popolom, pričom sa pod každú rastlinu pridá 50 - 70 g.
Výstraha! Organické látky pre cibuľu-batunu sa používajú najviac dvakrát, pretože rastlina aktívne hromadí dusičnany.

Ochrana rastlín

Insekticídy sa používajú podľa pokynov na cibuľové mušky, molice cibuľové a cibuľové weevily, ktoré sa živia listami cibule.

Hom, Oxyhom a ďalšie fungicídy obsahujúce meď chránia pred peronosporózou, sivastou plesňou na listoch rastliny.

Vitamínová zelenina bude zdobiť letný a jesenný stôl už v roku výsevu semien.A budúcu jar vás odolná rastlina poteší novou porciou vitamínov.

Ohlasy

Marina, 19 rokov, Brjanská oblasť
Pokiaľ si dobre pamätám, v našej záhrade boli od skorej jari zelené úzke záhony cibule-batun. Perie z mladej cibule je vynikajúce. Na balkóne je potrebné zasadiť aspoň cibuľu.

Vita, 31 rokov, Irkutsk
Cibuľu sadím na teplý záhradný záhon. Odrezal som ju v auguste, keď dorastie až do 20 cm.Čerstvé bylinky sú vhodné do každého jedla. Skladujem v chladničke pevne zabalený v plaste.

Tamara Alekseevna, 63 rokov, Vyazma
V byte sa úspešne pestovali sadenice, ale cibuľa zo semien bola slabá. Potom mi povedali, že rastliny sú príliš horúce. Budúci rok som dal krabicu na chodbu. Luk mal úspech.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia