Ako sadiť cibuľu na zeleň na parapete

Ľudské telo neustále potrebuje vitamíny. Čerstvá cibuľa obsahuje veľa užitočných vitamínov a minerálov. Nie vždy je však možné kúpiť prírodné, čerstvé bylinky s minimom prísad a chemikálií. Ale môžete pestovať cibuľu na pierko a iné zeleň doma na parapete. A to si nevyžaduje žiadne zvláštne finančné náklady a veľa času. Musíte sa len vyzbrojiť informáciami, ako rásť luk na parapete a začať sadiť.

Správny výber sadivového materiálu

Aké sú vlastnosti pestovania cibule na parapete? Aby ste mohli sadiť cibuľu na zeleň na parapete v byte, musíte si najskôr zvoliť správny sadivový materiál. Výsadba osiva sa môže uskutočňovať z hlavy, semien cibule. Podľa skúseností mnohých záhradníkov je najjednoduchší a najrýchlejší spôsob pestovania zeleného peria z cibule. Cibuľa zasadená v zime v byte obsahuje veľké množstvo základných živín, ktoré za správnych podmienok budú schopné zabezpečiť rast peria.

Ako pestovať zelenú cibuľu na parapete v zime? Ak chcete pestovať cibuľu na parapete v zemi, musíte zvoliť správne výsadbové hlavice. Mal by byť okrúhly alebo oválny, štruktúra by mala byť hustá, bez známok hnilobného procesu. Korene cibule by mali byť veľké a bez známok poškodenia. Vďaka dobrému koreňovému kalíšku bude zelené perie na oknách pučať rýchlejšie. Ak chcete pestovať cibuľu na pierku na parapete, mali by ste vyzdvihnúť veľké, mierne naklíčené hlavy s lesklými šupinami.

Ak nie sú žiadne korene, opatrne odrežte spodok hlavy, aby zelené perie vyšlo rýchlejšie. Existujú 2 spôsoby pestovania cibule na parapete: v zemi alebo vo vode (hydroponická metóda). Predtým ako sadiť cibuľu na parapete sa odporúča žiarovka namočiť vo vyhriatej vode. Takýto postup bude potrebný, ak sa cibuľa vysadí na parapet v zemi. Ak sa cibuľa pestuje doma v nádobe s vodou, namáčanie nie je potrebné.

Je dôležité zabezpečiť pre túto rastlinu podmienky. Je odolný voči chladu, optimálne teplotné podmienky preň sú 18-19 stupňov nad nulou. Ak chcete v zime pestovať cibuľu na parapete, musíte brať do úvahy, že zdroje vykurovania by nemali byť v blízkosti. Parapet by mal byť na strane, kde nie je priame slnečné svetlo, inak by mohlo dôjsť k popáleniu luku.

Požiadavky na parametre pôdy

Ak sú cibule hydroponicky vysadené na parapete, je dôležité skontrolovať, či je žiarovka pod vodou iba tretinová, inak môže začať hniť jej spodnú časť. U hydroponicky pestovanej cibule sa odporúča vystrihnúť lepenku s otvorom v strede a umiestniť tam sadivový materiál.

Cibuľa nemá rada vysokú vlhkosť. Ale aby ste zaistili šťavnatosť zeleného peria, môžete pravidelne nastriekať rastúce stonky, aby ste zabránili tomu, aby sa tekutina dostala na samotnú žiarovku. Na pestovanie cibule v zemi bude musieť pripraviť správnu pôdu. Mal by byť neutrálnej kyslosti, uvoľnený. Hotový pôdny materiál si môžete kúpiť na špecializovaných predajných miestach.

Požiadavky na kontajnery

U vypestovaného peria zo semien cibule na parapete bude potrebné zabezpečiť stabilitu, pretože koreňová hmota zdvihne počas rastu hlavu. Preto počas výsadby bude potrebné vytvoriť priehlbinu. Budete potrebovať nasledujúce materiály:

  • nádoba s predtým pripravenou pôdnou hmotou (môžete si vziať drevenú alebo plastovú nádobu);
  • nádoba s pripravenými vtlačkami (ak sa používa hydropónia).

Je dôležité zabezpečiť, aby boli hlavičky cibule pripevnené tak, aby boli iba ich korene pod vodou, inak budú hniť a vydávať nepríjemný zápach.

Pomáha rastu zelenej hmoty

Keď sa objavia prvé výhonky, možno im pomôcť urýchliť rast. Za týmto účelom sa váhy odstránia, udržujú sa v teplej vode. Ak korene chýbajú, ich vzhľad sa dá urýchliť máčaním roztokom manganistanu draselného. Horná časť je orezaná asi o jeden centimeter. Namočené cez noc.

Bez ohľadu na spôsob výsadby je lepšie dať nádobu na týždeň na chladné, mierne tmavé miesto. Týmto spôsobom sa koreňový systém cibule rýchlo rozvinie. Po siedmich dňoch preložte nádobu na svetlý parapet. Na urýchlenie rastu zelenej hmoty môžete denné svetlo umelo predĺžiť pomocou dodatočného osvetlenia lampou. Rastlinu môžete doplniť nepretržite.

Úroda bude lepšia, ak dáte nádobu s vysadenými cibuľovinami na lodžiu alebo na zasklený balkón a vybavíte tam osvetlenie. Čím dlhšie bude svetlo svietiť, tým rýchlejšie bude perie rásť a tým bude perie mohutnejšie. Ak je teplota príliš nízka, zeleň rastie pomaly. Teplota by mala byť najmenej 25 stupňov.

Takže po dvoch až troch týždňoch môžete pestovať cibuľu zo semien a získať perie dlhé asi 30 cm Na udržanie požadovaných teplotných hodnôt môžete použiť akýkoľvek zdroj vykurovania. Aby sa zabránilo prehriatiu na slnku, nádoba je zabalená do fólie.

Vlastnosti pestovania vo vode

Najjednoduchší spôsob, ako sadiť cibuľu do vody, je hydroponický. Na pestovanie zeleného peria sa odporúča hlavu jednoducho ponoriť do malej nádoby s vodou. Ale táto metóda má svoje nevýhody - nádoba zaberá veľa miesta, okrem toho kvapalina časom stmavne, stane sa zakalená. Bude tu veľmi malá výroba.

Veľká cibuľová hlavica umožňuje získať až desať pierok. Preto je lepšie ho používať na jar, v tomto období bude sám klíčiť. Zároveň nie je potrebné ho spúšťať do sklenenej nádoby. Možno zasadiť do črepníka na akýkoľvek izbový kvet. Hlavným pozitívnym aspektom tejto metódy je, že nie je potrebné používať pôdnu hmotu na vtlačenie peria.

Pre kompaktnejšie umiestnenie cibule pestovanej na parapete sa odporúča použiť špeciálne nádoby s bunkami.

Vlastnosti kultivácie:

  • nalejte do nádoby predhriatu vodu, v prípade potreby ju pravidelne doplňujte;
  • zhora je nádoba uzavretá vekom, ktoré je vybavené otvormi, v ktorých sú žiarovky spustené;
  • je veľmi dôležité meniť vodu čo najčastejšie, môžete nainštalovať prevzdušňovač na prívod vzduchu do vnútornej strany nádoby. Pred výmenou kvapaliny je potrebné ju obhájiť.
Dôležité! Žiarovka by nemala plávať vo vode, mala by zostať na hladine.

Vlastnosti pestovania v pôde

Mechanizmus pestovania cibule na zeleň v pôdnej hmote spočíva v tom, že sa hlavice nezväčšia, ale vyschnú, takže je veľmi dôležité vysádzať ich čo najbližšie k sebe.

V miskách používaných na výsadbu cibule musia byť otvory na odvádzanie prebytočnej vlhkosti do panvice. Ak sa zelenina pestuje v nádobách s pevným dnom, je to plné hromadenia a zhadzovania zelenej hmoty. Misky by mali byť také vysoké, aby po vyklíčení peria cibuľa nevystúpila na povrch, pretože koreňový systém ju vytlačí z nádoby.Môžete si kúpiť hotové nádoby na pestovanie zelene v pôde.

Cibuľa je pre pôdu nenáročná, vzdáva sa všetkých výživných látok zelene. Odporúča sa zvoliť voľnú pôdu s kyslosťou najmenej 6. Môžete tiež použiť piliny a mach. Aby sa vylúčili možné patogénne mikroorganizmy a pôvodcovia rôznych chorôb rastlín, pôda by mala byť zaparená. Spodok nádoby je pokrytý odtokom (na to si môžete vziať piliny). Vďaka tomu sa v riadoch udrží vlhkosť. Hore musíte položiť vrstvu pôdy - asi 10 cm, hlavy vysaďte tak, aby ich tretia časť bola viditeľná na povrchu.

Dôležité! Namerané hodnoty teploty by mali byť najmenej 20 stupňov. Môžete tiež zvýšiť teplotu, aby zelená cibuľa rástla oveľa rýchlejšie.

Mali by ste vylúčiť aj prehriatie rastliny na slnku. Zalievanie sa vykonáva pri vysychaní pôdy. Najlepšie je zavlažovať často, ale postupne. Ak je nedostatok tekutiny, perie nebude šťavnaté a chutné. Tento spôsob kultivácie perovej cibule doma poskytuje vysoké výnosy počas dlhého vegetačného obdobia.

Použitie obväzov

Pre cibuľu nemusíte používať žiadne hnojivá. Alebo môžete pridať komplexné hnojivá zakúpené v špecializovaných predajniach. Je dôležité chovať vrchný obväz, dôsledne dodržiavať pokyny. Je lepšie kŕmiť injekčnou striekačkou.

Pravidelne sa odporúča pridať niekoľko kvapiek peroxidu vodíka alebo zriedeného manganistanu draselného, ​​aby sa zabránilo rozpadu koreňovej hmoty.

Pri dodržaní všetkých jednoduchých pravidiel kultivácie môžete získať vynikajúcu úrodu zelenej cibule, šťavnatú listnatú hmotu, veľké množstvo vitamínov bez ohľadu na ročné obdobie.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia