Choroby cibule a zelenej cibule: liečba, boj proti nim, fotografia, popis

Liečba chorôb cibule sa vykonáva profylakticky a pri prvých alarmujúcich príznakoch. Vírusové a plesňové ochorenia môžu rýchlo zničiť výsadbu.

Plesňové choroby zelenej cibule a ich liečba

Zvláštnosťou cibule a zelenej cibule je, že kultúra zriedka trpí plesňovými chorobami. Rastlina obsahuje veľké množstvo fytoncídov, ktoré dezinfikujú pôdu a potláčajú patogénne mikroorganizmy. Niektoré ochorenia však pre cibuľu stále zostávajú nebezpečné.

Peronosporóza (peronospóra)

Peronosporóza je ochorenie spôsobené pôvodcom látky Peronospora destructor Casp. Spóry húb dlho pretrvávajú v rastlinných zvyškoch v záhonoch a v samotných žiarovkách a v teplom období sa začínajú aktívne rozvíjať. Ochorenie spoznáte podľa beztvarých žltkastých, hnedých, červenohnedých alebo fialových škvŕn, ktoré sa objavujú na listoch, a podľa belavého alebo sivého práškového kvetu na zadnej strane tanierov.

Príznaky plesní sa objavujú na zelenej cibuľke zvyčajne na jar, v podmienkach vysokej vlhkosti a náhlych zmien teploty. Listy postihnuté chorobou sa zdeformujú, vyschnú a prasknú. Ak nie je liečená, môže peronosporóza viesť k smrti celých postelí.

Peronosporóza zvyčajne začína od vrchu cibule.

Liečba peronospóry sa uskutočňuje pomocou medi. Oxyhom je obzvlášť vhodný - 20 g produktu sa zriedi vo vedre s vodou a nastrieka sa dvakrát mesačne. Silne postihnuté rastliny sa najskôr z miesta odstránia.

Pozor! Ak sa cibuľa pestuje „na pere“, je nemožné ju ošetrovať chemickými prostriedkami. Proti peronosporóze sa bojuje zahrievaním zozbieranej plodiny na 40 ° C počas 12 hodín.

Alternaria

Z chorôb cibule na pierku treba spomenúť Alternaria, ktorá provokuje hubu Alternaria porri. Choroba zvyčajne postihuje zrelé rastliny so starými listami, platne sú pokryté bielymi škvrnami so svetlým okrajom. V priebehu času tieto značky navzájom tmavnú, rastú a splývajú. Zelené perie praská, láme sa a vysychá, to isté sa deje so šípkami. Niekedy na žiarovky pôsobí alterarióza a potom sa na nich objavia najskôr žiarivo žlté a potom vínovo červené škvrny.

Alternaria sa často vyskytuje na cibuli, ktorá už je napadnutá peronospóriou

Choroba sa vyvíja najčastejšie v rastlinných zvyškoch za vlhkých podmienok. Na liečbu choroby sa vykonáva postrek zmesou Bordeaux alebo meďnatými prípravkami. Zároveň regulujú vlhkosť - znižujú frekvenciu polievania, organizujú dobrý odtok v záhonoch alebo prenášajú cibuľu na suchšie miesto.

Hrdza

Cibuľovú hrdzu spôsobuje huba Puccinia porri, ktorá prezimuje priamo na rastline alebo v opadanom lístí na záhonoch. Pri teplote 15 - 20 ° C a pri vysokej vlhkosti sa choroba veľmi rýchlo šíri cez výsadby. Spoznáte to podľa početných červeno-červených bodiek na listoch rastliny. Postupne značky tmavnú a sčernajú a postihnuté platničky zasychajú.

Prvýkrát sa na jar objaví cibuľa.

Liečba hrdze sa vykonáva pomocou kvapaliny Bordeaux alebo oxychloridu meďnatého. Medzi dobré lieky na choroby cibule patria lieky Cineb a Captan. Postrek sa vykonáva najmenej dvakrát v intervale jedného týždňa, počas tohto obdobia sa nesmie perie pre potravinárske účely krájať.

Poradenstvo! Aby sa zabránilo hrdzi, pred výsadbou cibule v tejto oblasti sa odporúča ju ošetriť fungicídnymi prostriedkami alebo slabým roztokom manganistanu draselného.

Plesňové choroby cibule a ich liečba

Niektoré huby ovplyvňujú stonky a listy cibule, iné sa vyvíjajú mimo alebo vo vnútri podzemnej časti. Posledne uvedené sú obzvlášť nebezpečné, pretože takéto choroby je ťažké si všimnúť včas a okamžite začať liečbu. Iba pri pravidelnej kontrole lôžok je možné identifikovať alarmujúce príznaky v počiatočných štádiách vývoja plesní.

Aspergilóza

Aspergilóza, čierna pleseň alebo čierna pleseň, je nebezpečná choroba spôsobená plesňou Aspergillus. Ochorenie je ťažko rozpoznateľné a liečiteľné, pretože v počiatočných štádiách sa jeho sfarbenie stáva jediným príznakom. Hlavné znaky sa objavujú po zbere - čierny práškový povlak sa objaví pod šupkou a medzi šťavnatými šupinami, čo je spórová hmota.

Pri aspergilóze sú žiarovky vodnaté alebo úplne vysušené

Aspergilóza sa vyvíja v teple a pri vysokej vlhkosti vzduchu v zle vetranom skladovacom priestore. Žiarovky postihnuté chorobou nemožno ošetrovať, možno ich iba zlikvidovať. Boj proti plesniam je hlavne profylaktický. Sadivový materiál sa pred premiestnením do záhrady dôkladne dezinfikuje a zozbieraná plodina sa kvalitatívne vysuší a uskladní na chladnom a suchom mieste s dobrým vetraním.

Krčná hniloba

Bežnou chorobou cibule počas skladovania je hniloba krku, ktorá sa vyvíja vinou patogénu Botrytis allii. Rovnako ako v prípade aspergilózy sa choroba počas kultivácie prakticky neprejaví, preto je ťažké vykonať včasnú liečbu. Iba pri dôkladnom preskúmaní výsadby si môžete všimnúť žltnutie krkov rastlín. Ale po zbere žiarovky začnú rýchlo hniť, ich váhy sa uvoľnia a objaví sa nepríjemný zápach. Ak ste chorú hlavu rozrezali na polovicu, potom na krku, na základni a po stranách budú viditeľné tmavé oblasti.

Hniloba krku preniká do cibule cez praskliny a iné poškodenia

Hniloba krku sa rýchlo šíri pri vysokej vlhkosti vzduchu a miernych teplotách. Ochorenie sa prejavuje najsilnejšie na zostavených hlavách, ak nie sú úplne zrelé a sú skladované v teplej, zle vetranej miestnosti.

Neexistuje žiadna špecifická liečba choroby, ale preventívne opatrenia pomáhajú chrániť pred hnilobou. Odporúča sa najmä:

  • pestovať pásmové odrody, ktoré dosiahnu úplnú zrelosť v čase zberu;
  • chrániť žiarovky pred zranením a poškodením;
  • neaplikujte hnojivá v neskorších štádiách vývoja plodín, aby nebránili dozrievaniu;
  • pred zberom na uskladnenie žiarovky dobre osušte.

Na záhonoch je potrebné udržiavať čistotu a včas odstraňovať zvyšky rastlín.

Pozor! Na línii povrchu pôdy hniloba krku často napáda cibuľu, keď je vysadená vo vlhkom chladnom počasí.

Fusarium (spodná hniloba)

Ochorenie vyvolané hubami z rodu Fusarium napáda podzemné hlavice aj perie zelenej cibule. Vývoj choroby často začína žltnutím končekov listov a vedie k ich postupnému odumieraniu. Fusarium sa tiež prejavuje výskytom ružovkastého kvetu na cibuľkách, stmavnutím a rozpadom koreňov. Kultúra sa takmer zastaví vo vývoji, hlavy nedozrejú včas a zostanú malé.

Liečba fusária spočíva v odstránení postihnutých cibúľ z postelí. Ovplyvnené rastliny musia byť spálené a zvyšné vzorky by mali byť postriekané prípravkom Quadris alebo Fundazol.Ako preventívne opatrenie sa odporúča cibuľu pred výsadbou ošetriť proti chorobám máčaním vo fungicídnom roztoku.

Ochorenie Fusarium sa často vyvíja s nedostatkom draslíka a fosforu v pôde

Zelená hniloba plesní

Toto ochorenie sa vyskytuje pod vplyvom húb rodu Penicillium, ktoré prenikajú do žiaroviek povrchovým poškodením. Zelenú hnilobu spoznáte podľa bledožltých plôch a plačúcich škvŕn na hlavách, ktoré sú rýchlo pokryté modrozeleným kvetom nesúcim spóry. Ak nakrájate cibuľu na polovicu, na váhach uvidíte sivé, hnedé alebo žlté škvrny. Ako choroba postupuje, hlavy zvnútra stvrdnú a zvnútra mäknú, začnú z nich vylučovať charakteristický plesnivý zápach.

Hniloba zelenej plesne sa vo vlhkých podmienkach vyvíja najrýchlejšie pri 20 - 25 ° C

Nie je možné zachrániť cibuľu už postihnutú plesňovou chorobou. Liečba preto spočíva v prevencii - hlavy musia byť v prvom rade chránené pred úrazmi a odreninami. Po zbere sú cibule dôkladne vysušené od vlhkosti a udržiavané v chladnej miestnosti s dobrým vetraním.

Pozor! Najčastejšie sa hniloba zelenej plesne objaví po 2 - 3 mesiacoch skladovania.

Cibuľové vírusové ochorenia

Okrem plesňových infekcií cibule v záhrade škodia aj vírusové ochorenia. Zvyčajne na liečbu nereagujú. Ovplyvnené rastliny sa z miesta jednoducho odstránia, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu chorôb.

Cibuľová mozaika

Vírusové ochorenie, na ktoré neexistuje žiadny liek, je spôsobené patogénom Allium virus I Smith a prenášačom infekcie sa najčastejšie stáva roztoč cesnaku. Toto ochorenie postihuje cibuľové perie a jeho podzemné časti. Hlavnými príznakmi sú svetlo žlté škvrny a svetlozelené mozaikové pruhy na stonkách. S touto chorobou sa perie zvlňuje okolo okrajov a vysychá, cibuľa prestáva rásť a neuvoľňuje nové listy.

Ak je cibuľa poškodená mozaikami, prinesie málo semien alebo sa stane sterilnou.

Najčastejšie sa mozaiková infekcia objavuje na pozadí neskorej výsadby alebo pri nadmernom zhrubnutí záhonov. Liečba sa vykonáva zbavením sa postihnutých vzoriek. Zvyšné zdravé cibule v záhrade sa ošetria insekticídmi, aby sa eliminoval roztoč cesnaku, a aplikuje sa posilňujúci obväz fosfor-draslík.

Žltý nanizmus

Chorobu spôsobuje vírus cibule žltého trpaslíka. Ochorenie spoznáte podľa žltých pruhov na listoch, ktoré niekedy pokrývajú celú platňu ako celok. Perie zelenej cibule je pod vplyvom vírusu sploštené, scvrknuté a uložené. Podzemné časti kultúry si zachovávajú svoju hustotu, ale zmenšujú sa.

Vošky zvyčajne nesú vírus žltého trpaslíka

Klasické ošetrenie poraneného luku sa nevykonáva. Infikované vzorky sa z miesta odstránia a spália, aby sa zabránilo šíreniu vírusu. Dobrou prevenciou žltého nanizmu je pestovanie cibule z čistých semien - choroba sa s nimi neprenáša.

Preventívne opatrenia

Choroby cibule sa často prejavujú v neskorých štádiách - po zbere, keď už nemá zmysel liečiť. Preto sa hlavnou mierou kontroly stáva vysoko kvalitná prevencia.

Liečba miesta a semien cibule z chorôb

V mnohých prípadoch plesne a vírusy infikujú cibuľu počas fázy výsadby. Problémom môže byť infikovaná pôda alebo infikované semená. Aby ste neskôr nemuseli hľadať metódy liečby, skôr ako začnete s pestovaním kultúry, musíte:

  • vykopať vybranú oblasť, odstrániť všetky zvyšky rastlín a rozliať pôdu roztokom manganistanu draselného;
  • máčať sadivový materiál v biologickom roztoku s fungicídnymi vlastnosťami, napríklad v prípravku Trichodermin;
  • zahrejte sadenice alebo semená na 40 ° C po dobu 12-24 hodín.

Na ochranu cibule pred chorobami je potrebné každú jeseň každú noc dôkladne uvoľniť záhony. Spóry húb v tomto prípade budú bližšie k povrchu a počas silných mrazov zomrú.

Agrotechnické techniky

Pri dodržaní základných pravidiel poľnohospodárskej technológie je možné výsadby chrániť pred chorobami a vyhnúť sa zložitému ošetreniu. Pri pestovaní cibule má osobitný význam niekoľko bodov:

  1. Striedanie plodín. Je potrebné pestovať cibuľu v oblastiach, kde sa predtým nachádzal hrach, paradajky, zemiaky, tekvica, fazuľa alebo skorá kapusta. Kultúra sa každoročne prenáša do nového kúta záhrady a do starej pôdy sa vráti najskôr o 3-4 sezóny neskôr.
  2. Výber miesta. Rastlina sa vyvíja dobre a zriedka si vyžaduje ošetrenie na osvetlených a dobre vetraných lôžkach bez stagnácie vlhkosti.
  3. Kompetentné polievanie. Cibuľa na pere je navlhčená až dvakrát týždenne, na 1 m2 priniesť vedro s vodou. Ak je leto daždivé, ďalšie zalievanie je možné vynechať. Cibuľa vyžaduje časté zvlhčovanie iba do júla. V druhej polovici leta sa intenzita zálievky zníži a kultúra sa nechá vyzrieť.

Pri pestovaní cibule je potrebné rastline zabezpečiť pravidelné kŕmenie. Pri nedostatku živín v kultúre klesá imunita a častejšie sa vyskytujú plesňové ochorenia vyžadujúce liečbu.

Cibuľou v záhrade by sa nemalo nadmerne kŕmiť, pretože nadbytok stopových prvkov v pôde tiež vyvoláva aktivitu mikroorganizmov.

Iné metódy

Zvyčajne sa neodporúča ošetrovať cibuľu chemikáliami na choroby - tento spôsob ošetrenia spôsobuje, že plodina nie je vhodná na konzumáciu. Na ochranu kultúry pred hubami však môžete použiť niektoré biologické produkty s prírodným a bezpečným zložením. Napríklad je povolené pridávať Fitosporin do vody na zavlažovanie v množstve 15-30 ml na jednu záhradnú polievaciu kanvicu. Pri pravidelnom týždennom používaní liek pomôže zabrániť rozvoju plesní v pôde a prispeje k liečbe chorôb v najskorších štádiách.

Dobrým spôsobom boja proti patogénnym mikroorganizmom je použitie zeleného hnoja. Cibuľovú plochu môžeme posiať horčicou. Uvoľňuje látky s antiseptickými vlastnosťami počas procesu rastu a zabraňuje šíreniu plesní.

Cibuľu skladujte na tmavom mieste pri teplote asi 5 ° C. Za takýchto podmienok je menej pravdepodobné, že by plodina trpela chorobami, pretože mikroorganizmy sa nemôžu pohodlne rozvíjať.

Záver

Liečba chorôb cibule je spojená s veľkými ťažkosťami a nie vždy prináša výsledky. Boj proti hubám a vírusom sa vykonáva hlavne profylakticky a starostlivo sa dodržiavajú podmienky skladovania plodín.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia