Priaznivé dni na výsadbu cibule v roku 2021

Cibuľa je známa už viac ako päť tisícročí; právom sa považuje za jednu z najstarších zeleninových plodín. A za túto dobu nestratil vôbec svoju popularitu, pretože je nepostrádateľným doplnkom väčšiny jedál a liekom na mnohé bežné choroby. Samozrejme, ak je čo i len malý kúsok zeme, každý sa snaží pestovať cibuľu sám. Ale existuje veľa odrôd cibule.

Komentujte! Okrem dobre známej cibule a trochu menej populárneho póru sú pre pestovanie veľmi prospešné aj trvalky: pažítka, batun, sliz, voňavka a iné.

Ale pre všetku jednoduchosť pestovania tejto zeleninovej plodiny je potrebné brať do úvahy rôzne faktory, ktoré umožňujú skutočne dobrú a bohatú úrodu. Najmä ako v každej kultúre, aj v tomto období existujú priaznivé dni na pestovanie cibule, ktoré sú dané jednak poveternostnými podmienkami, jednak takzvaným lunárnym kalendárom. V posledných rokoch sa veľa záhradkárov čoraz viac obracia k skúsenostiam svojich predkov, pri pohľade na ľudové znamenia rastie aj obľúbenosť lunárneho kalendára. Pri jeho správnom a rozumnom používaní sa skutočne môžete vyhnúť chybám spojeným s nesprávnym používaním prirodzených rytmov. Tí, ktorí už dlhšiu dobu pracujú na zemi, ich nemôžu iba poznať a cítiť.

Mesačný kalendár

Mnoho skúsených záhradníkov pozná lunárny kalendár pravdepodobne dlho a možno ho aktívne používa vo svojej praxi. Pre začiatočníkov nemusí byť úplne zrejmé, s akými priaznivými dňami sa spájajú vykonávanie akejkoľvek práce a prečo sú iné dni zakázané.

V skutočnosti nie je veľa dní, kedy je skutočne lepšie odložiť všetky záhradnícke starosti. Sú spojené s obdobiami novu a splnu, ktoré sa celkovo prijímajú približne 6 dní počas každého mesiaca. Toto je deň nového mesiaca alebo splnu a jeden deň pred ním a po ňom.

Dôležité! V týchto obdobiach dochádza k aktívnej zmene všetkých prírodných procesov na opačný.

Ak urobíme analogiu s dýchaním, potom sú to chvíle, keď sa inhalácia zmení na výdych a naopak.

Zdá sa, že všetko v prírode zamrzlo, takže sa v dnešnej dobe veľmi neodporúča vykonávať akékoľvek dôležité práce spojené so sejbou, výsadbou a presádzaním rastlín.

Dve ďalšie rovnako dôležité obdobia sa spájajú s rastúcim mesiacom (od nového mesiaca do úplného mesiaca), keď prudko stúpajú všetky šťavy Zeme, a s klesajúcim mesiacom (od úplného mesiaca k novu), keď sily klesajú k korene. Je zrejmé, že všetky rastliny, ktorých hlavnou časťou je nadzemná časť, napríklad cibuľa na pierku, sa najlepšie vysievajú a sadia, keď mesiac rastie. Ale rastliny, v ktorých je pre človeka hlavnou vecou jeho podzemná časť, sú napríklad vysadené okrúhlice a zasiate klesajúcim mesiacom.

Pokiaľ ide o prechod zverokruhových súhvezdí mesiacom, každá skupina je známa svojim účinkom na určitú časť rastlín.

 

V tomto období má vplyv mesiac

Mesiac pod znameniami vody (Rak, Škorpión, Ryby)

Na listoch

Mesiac v znamení Zeme (Býk, Panna, Kozorožec)

Na koreňoch a plodoch, ktoré sú v zemi

Mesiac v znamení vzduchu (Blíženci, Váhy, Vodnár)

Na kvetoch

Mesiac v znamení ohňa (Baran, Lev, Strelec)

Na plodoch, ktoré sú nad zemou

Najlepšie teda pre siatie a výsadbu zelenej cibule budú najlepšie dni, keď je Mesiac v znamení vody. Ale siatie a sadenie cibule na pestovanie okrúhlice je žiaduce v dňoch, keď je Mesiac v znamení Zeme.

Základy pestovania cibule

Cibuľa je vo všeobecnosti zeleninová kultúra, ktorá je na podmienky pestovania dosť nenáročná.Je dosť odolný voči chladu, semená môžu klíčiť už pri teplote + 2 ° С- + 3 ° С. A cibuľové výhonky ľahko vydržia krátkodobé mrazy až do -3 ° С-5 ° С. Preto sa cibuľa dá pestovať niekoľkými spôsobmi:

  • Do jedného roka sa v južných oblastiach vysievajú semená (nigella) priamo do zeme a do jesene rastú plnohodnotné cibule.
  • V dvojročnej kultúre sa semená vysievajú v prvom roku a na konci leta z nich vyrastú malé cibuľky - cibuľové sady. Zhromaždí sa a v druhom roku na jar je opäť zasadený do zeme. Na jeseň z nej už vyrastajú žiarovky v plnej veľkosti.
  • Niekedy sa na urýchlenie vývoja použije výsev semien cibule do pôdy za izbových podmienok vo februári alebo marci a mierne vypestované sadenice sa vysádzajú neskoro na jar na otvorenom teréne. Cibuľový sadivový materiál, najmä malých rozmerov, sa často vysádza do pôdy na jeseň, pred zimou - to vám umožní v budúcom roku získať skoršiu úrodu.
  • Nakoniec sa vytrvalá cibuľa vysieva na záhradné záhony najčastejšie v jarných mesiacoch, keď sa zem mierne prehreje. Môže však rásť bez presádzania až päť rokov na jednom mieste a medzi prvými rastie skoro na jar, keď ešte stále nie je žiadna zeleň.

Dátumy pristátia

Najbežnejšou plodinou cibule je stále cibuľa a len málo záhradkárov ju pestuje zo semien. Najčastejšie vysadené na jar, kúpené v obchode alebo na trhu cibuľové súpravy. Ale aby ste dosiahli dobrú úrodu, je rozhodujúci výber správneho načasovania výsadby cibule na repe. Samotná žiarovka sa koniec koncov vyvíja čo najviac iba pri dlhom dennom svetle, nie kratšom ako 12 hodín. Za týchto podmienok všetky živiny okamžite prechádzajú z cibuľovej zelene do podzemnej časti. V našich zemepisných šírkach je tento čas od konca júna do začiatku augusta. Do tejto chvíle by malo stále dochádzať k dobrému formovaniu zelenej listnatej časti rastliny. Preto je potrebné sadenice cibule vysádzať čo najskôr.

Na druhej strane príliš skoro vysadená cibuľa môže zamrznúť a vo výsledku prejsť na šípku. Je potrebné nájsť najpriaznivejšie obdobie na výsadbu cibule a pre náznak je najlepšie vrátiť sa späť k prírode. Koniec koncov, rastliny v prírode vždy berú do úvahy všetky vrtochy počasia aktuálneho roka, takže načasovanie nie je konštantné a každý rok sa mierne posúvajú jedným alebo druhým smerom.

Dôležité! Dni kvitnutia prvých listov na breze sa dlho považovali za ideálny čas na výsev sadov cibule.

Na väčšine európskeho územia Ruska sa tento čas zvyčajne vyskytuje v apríli - máji.

Semená cibule sa ale dajú zasiať oveľa skôr. V južných oblastiach je možné v závislosti od poveternostných podmienok vysievať na otvorenú pôdu aj v marci, vytrvalá a jednoročná cibuľa budú schopné do leta vyklíčiť a dorásť dosť zelene.

V iných regiónoch sa výsev semien cibule najlepšie vykonáva doma na sadenice alebo v krajných prípadoch pod film. Spravidla sa to robí buď vo februári alebo v marci.

Ak vezmeme do úvahy optimálne načasovanie lunárneho kalendára, tak kedy môžeme rastlinná cibuľa v roku 2021? V nasledujúcej tabuľke sú uvedené najpriaznivejšie dni na siatie a výsadbu cibule pre zelenú aj pre okrúhlicu.

Ak sa vám zdá, že priaznivých dní je príliš málo, môžete využiť všetky dni vhodné pre poveternostné podmienky, berúc do úvahy iba obdobia dorastajúceho a klesajúceho mesiaca.

Pomocou všetkých vyššie uvedených informácií môžete sami upraviť načasovanie výsadby cibule a zvoliť si najvhodnejšie dni pre svoju oblasť. Vďaka tomu sa odstráni veľa problémov pri pestovaní tejto cennej plodiny.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia