Hortenzia veľkolistá: rez na zimu, na jar a na jeseň

Prerezávanie veľkolistých hortenzií na jeseň sa vykonáva na omladenie, zachovanie atraktívneho vzhľadu a na sanitárne účely. Mnoho záhradkárov odporúča rozdeliť rez na 2 etapy - jeseň a jar. Uprostred jesene sa odstraňujú 2-ročné kvetné stonky a na jar sa vykonávajú všetky ostatné typy účesov. Strihanie sa vykonáva pomocou ostrých záhradných nožníc alebo nožníc, poškodené miesta je lepšie ihneď posypať popolom z dreva.

Potrebujem orezať hortenziu veľkolistú

Hortenzia veľkolistá, rovnako ako iné odrody tohto vytrvalého kvitnúceho kríka, môže dobre žiť aj bez orezávania. Ak sa však nestriháte pravidelne, znateľne to zhorší vzhľad rastliny. V závislosti od účelu existuje niekoľko typov orezania:

 1. Sanitárne - odstránenie výhonkov postihnutých chorobami.
 2. Omladzujúci - stimulácia rastu nových výhonkov.
 3. Radikálne omladzujúce - úplná obnova kríka odstránením významnej časti starých konárov.
 4. Formatívne - orezávanie na estetické účely.

Toto rozdelenie je do značnej miery svojvoľné. Keď záhradkári strihajú hortenzie veľkolisté, sledujú niekoľko cieľov naraz. Okrem toho sa postup vykonáva pravidelne - inak zanedbaný ker prestane zdobiť záhradu.

Orez hortenzie veľkolistej je potrebný na dekoratívne aj sanitárne účely.

Prečo musíte orezať hortenziu veľkolistú

Vyžaduje sa prerezávanie hortenzie a vykonáva sa na rôzne účely:

 • zachovanie krásnej siluety kríka vytvorením požadovaného tvaru;
 • udržiavanie aktívneho kvitnutia (ak odstránite jednotlivé výhonky, stopky dostanú viac vody a živín);
 • odstránenie všetkých poškodených, zlomených, starých výhonkov;
 • odstránenie všetkých vetiev postihnutých chorobami.

Hlavnou výhodou rezu je, že vďaka odstráneniu starých výhonkov začnú nové konáre rásť rýchlejším tempom. To má dobrý vplyv na vzhľad aj zdravie hortenzie veľkolistej.

Kedy orezávať hortenzie veľkolisté

Existujú dva termíny na orezávanie kríkov - na jar a na jeseň a medzi záhradníkmi stále neexistuje konsenzus o tom, kedy je lepšie ostrihať:

 1. Na jeseň (3-4 týždne pred prvým mrazom) sa často odporúča rezať iba panikuly a hortenzie stromov.
 2. Na jar (v marci, skôr ako sa šťavy začnú hýbať), môžete odrezať veľkolistú odrodu. Na jar sa tiež odporúča podstrihnúť všetky druhy mladých hortenzií.

Je tiež povolené kombinovať obidve možnosti - napríklad odstrániť všetky vyblednuté kvetenstvo na jeseň (na konci septembra alebo v polovici októbra), a potom na jar (na konci marca alebo začiatkom apríla) vytvoriť krík na podľa vlastného uváženia. Zároveň môžete odstrániť všetky staré a poškodené výhonky.

V lete nie je potrebný účes. Napríklad nie je potrebné po odkvitnutí zastrihávať hortenzie veľkolisté - radšej počkajte do polovice jesene. Ale ak dôjde k urgentnému prípadu (silný vietor zlomil alebo zlomil vetvy), je lepšie ich opatrne odstrániť odrezaním pomocou záhradných nožníc alebo záhradných nožníc. Miesto rezu posypte popolom alebo iným dezinfekčným prostriedkom.

Práve na jar sa robí hlavný rez hortenzie veľkolistej.

Dôležité! Bush by ste mali ostrihať až v polovici marca. Je potrebné počkať, kým rastové púčiky opuchnú, a potom okamžite pokračovať v procedúre bez toho, aby ste čakali na ich zverejnenie.

Ako orezať hortenziu veľkolistú

Prerezávanie hortenzie veľkolistej má významné vlastnosti. Po zakúpení a výsadbe kríka na trvalom mieste sa prerezávanie nevykonáva prvé 2-3 roky, pretože to nie je potrebné. Staré, vetrom poškodené výhonky však možno odstrániť aj z mladého kríka.

Hlavný účes začína u starších hortenzií. Pri správnom strihaní by sa malo brať do úvahy niekoľko pravidiel:

 1. Bush kvitne na výhonkoch minulého roka, takže ho nemožno odstrániť ani na jeseň alebo na jar.
 2. Ak výhonky kvitnú už druhý rok po sebe, mali by ste ich na jeseň odstrániť, pretože už neprodukujú žiadne kvety.
 3. Všetky ostatné druhy rezu (aby sa vytvorili hortenzie, omladia sa a odstránia sa staré, poškodené výhonky) sa musia vykonať na jar, ihneď po napučaní rastových púčikov.

Všeobecná schéma prerezávania hortenzie listnatej na jeseň a na jar

Poradenstvo! Ľahko sa dajú zameniť jednoročné a dvojročné kvetné stonky, ktoré odrežú prebytočné výhonky. Preto je pre každý prípad lepšie ich označiť, napríklad uviazať tenkú stužku, ktorá nezkazí vzhľad.

Ako na jeseň orezať hortenziu veľkolistú

V tomto čase je potrebné odstrániť iba zreteľne poškodené konáre a 2-ročné vyblednuté výhonky. Pokyny na orezávanie veľkolistých hortenzií na jeseň sú pre začiatočníkov aj skúsených záhradníkov celkom jednoduché:

 1. Vezmite nožnice alebo záhradnícke nožnice, vydezinfikujte ich špeciálnym nástrojom - napríklad 2% roztokom manganistanu draselného.
 2. Úplne odstráňte všetky 2-ročné kvetné stopky - budúci rok už nebudú kvitnúť. Plátky je možné vyrábať v pravom uhle.
 3. Všetky rezy posypte dreveným popolom alebo drveným dreveným uhlím.
Poradenstvo! Ak nie je po ruke popol, môžete použiť slabý roztok manganistanu draselného, ​​akýkoľvek fungicíd (prostriedok na boj proti hubám) alebo posypať mletou škoricou.

Ako na jar orezať hortenziu veľkolistú

Prerezávanie veľkolistých hortenzií na zimu je prípravnou fázou pred hlavným účesom, ktorý sa najčastejšie vykonáva skoro na jar.

 1. Skontrolujte krík a v prvom rade odrežte všetky staré, choré a poškodené konáre v pravom uhle.
 2. Odstráňte hroty poškodené mrazom na zdravých výhonkoch - to je obzvlášť dôležité pre regióny s extrémnymi zimami.
 3. 6-10 kostrových konárov (silné, podporujúce výhonky) nechajte úplne a 3-5 minuloročných konárov.
 4. Tenká koruna - odrežte všetky výhonky, ktoré zreteľne kazia tvar, ako aj konáre vyrastajúce hlbšie do koruny, ktoré sa navzájom prekrývajú.
 5. Vykonajte rez proti starnutiu: odstráňte všetky staré výhonky a dole ponechajte 3 - 4 zdravé púčiky. Sú to oni, ktorí dajú nové kvitnúce vetvy, ktoré budú znateľne silnejšie ako tie predchádzajúce.
Pozor! Pravidelne každé 4 roky záhradníci radikálne prerezávajú hortenziu veľkolistú. Aby ste to dosiahli, musíte odstrániť všetky výhonky, dokonca aj jednoročné stonky kvetov, pričom ponecháte konáre dlhé najviac 45 cm.

Vďaka stimulujúcemu rezu bude ker úplne omladený, čo bude mať dobrý vplyv na jeho zdravie a kvitnutie.

Hortenzia sa strihá záhradnými nožnicami alebo záhradnými nožnicami

Starostlivosť o hortenziu veľkolistú po reze

V čase samotného prerezávania je krík pod stresom, takže je lepšie ho nechať na pokoji: podľa potreby sa zavlažuje (úplná neprítomnosť dažďa) a v tomto čase sa hnojenie neprispieva. Ďalšia starostlivosť závisí od ročného obdobia.

Po jarnom reze (po 2 - 3 týždňoch) sa kvetu podajú draselné a dusíkaté hnojivá, ktoré stimulujú rast výhonkov, čo je dôležité najmä na začiatku sezóny. Môžete použiť napríklad močovinu a síran draselný. Odoberajú sa v rovnakom množstve (každé 15 - 20 g) a rozpustia sa v 10 litroch vody - toto množstvo stačí na 2 kríky. Namiesto toho je možné podať hnojivo vo forme suspenzie rozpustenej vo vode v pomere 1:10.

Po jesennom reze (tiež po 2 - 3 týždňoch) musí byť hortenzia nielen dobre vykŕmená, ale aj pripravená na zimu.Základné pravidlá starostlivosti sú tieto:

 1. Rastlina musí byť kŕmená superfosfátom a síranom draselným - polievková lyžica na 10 litrov vody. Môžete tiež dať trochu organickej hmoty, ale ak sa použije na mulčovanie, nemali by ste pridávať ďalšie hnojivo.
 2. Kruh v blízkosti kmeňa je mulčený vrstvou 5-6 cm, ako mulč sa používa humus alebo rašelina. Horná časť môže byť dodatočne izolovaná pilinami alebo borovicovými ihlami. Organická hmota nielen dobre udržuje teplo, ale dodáva pôde aj živiny, čo sa s nástupom novej sezóny bude hodiť.
 3. Po orezaní sa na zimu najlepšie zabalia mladé kríky hortenzie veľkolistej. To je možné vykonať pomocou agrofibru, vrecoviny a iných dostupných materiálov. Napriek vysokej zimnej odolnosti určitých odrôd (až -35 stupňov) sa v regiónoch Uralu, Sibíri a Ďalekého východu odporúča pokryť aj dospelé kríky.
Dôležité! Je potrebné aplikovať jesenné hnojivá mesiac pred nástupom mrazu, najmenej však týždeň po reze.

Na základe toho možno vypočítať, že účes sa vykonáva v polovici septembra a vrchný obväz sa dáva v polovici októbra. V južných oblastiach môžu byť dátumy mierne posunuté.

Správna starostlivosť po orezaní zabezpečí, že kvety hortenzie budú svieže počas celej sezóny.

Skúsené záhradnícke tipy

Skúsení záhradníci pravidelne strihajú hortenzie listnaté, podľa recenzií a správ to radšej robia skoro na jar. Niektorí z nich sa nechávajú ostrihať ešte v júli. Napríklad otvorené zdroje popisujú metódu Tima Bebela, amerického kvetinárstva, ktorý predáva hortenzie v špecializovanom obchode.

Podstata jeho techniky je nasledovná:

 1. V júli sa všetky nekvitnúce výhonky skrátia o 1/3.
 2. V takom prípade zostáva iba 1 bočná oblička, ktorá sa nachádza najbližšie k zemi.
 3. Na zimu sú odstránené všetky poškodené a choré konáre, ľavé púčiky sú starostlivo zakryté.
 4. Na jar sa z nich objavia mladé silné výhonky, ktoré sa v lete budú rovnať predchádzajúcim.
Dôležité! Pri prerezávaní touto technikou sa rastlina pravidelne kŕmi od apríla do augusta. Týždenné hortenzie poskytujú organické látky a komplexné minerálne hnojivá (je lepšie ich striedať).

Záver

Prerezávanie veľkolistých hortenzií na jeseň je dosť jednoduchý postup: v tejto dobe stačí odstrániť iba 2-ročné kvitnúce výhonky. Hlavné typy zrážok sa uskutočňujú už budúci rok, od polovice marca do začiatku apríla (v závislosti od klimatických podmienok regiónu).

Môžete vizuálne študovať spôsob prerezávania veľkolistých hortenzií na jeseň vo videu:

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia