Ako na jar množiť hortenziu odrezkami

Rozmnožovanie hortenzie odrezkami na jar umožňuje záhradníkom samostatne si vypestovať veľkolepý kvet. Toto je jeden z najjednoduchších spôsobov, ako získať prehľad o webe. Existujú ale nuansy, bez ktorých vedomia môžu byť postupy neúčinné. Je dôležité oboznámiť sa so základnými pravidlami množenia hortenzií pomocou odrezkov.

Účinný spôsob vám pomôže nezávisle šíriť kvetinu pre vaše stránky

Vlastnosti šírenia odrezkov hortenzie na jar

Záhradníci považujú túto metódu za nepríjemnejšiu, ale najuniverzálnejšiu a najproduktívnejšiu. Aplikuje sa na všetky druhy úžasných kvetov. Odrezky sú obzvlášť vhodné pre panikulovanú hortenziu. Táto technika umožňuje získať veľké množstvo nových rastlín.

Odporúča sa vykonať postup pred nasadením očiek. Okrem štepenia sa hortenzia rozmnožuje delením kríkov alebo vrstvením. Ale tieto možnosti sú menej produktívne.

Ako na jar množiť hortenziu odrezkami

Aby bol proces kvalitný, je potrebné dodržiavať základné pravidlá a etapy. Hlavné budú:

 • termíny;
 • správna príprava stopiek;
 • príprava pôdy, nádob;
 • implementácia koreňovej technológie;
 • starostlivosť a ďalšie pestovanie sadenice.

Odrezky hortenzie laty sa vykonávajú na jar. Najlepší čas je koniec mája, v niektorých regiónoch - začiatok júna. Operácia sa vykonáva zelenými "jarnými" odrezkami alebo presnejšie vrcholmi výhonkov. Ak si odrezky odnesiete neskôr, budú už lignifikované. A také výhonky sa zakoreňujú oveľa ťažšie.

Hlavnou etapou je obstarávanie materiálu.

Pravidlá pre zber odrezkov

Na odporúčanie odborníkov, akonáhle sa na konároch začnú objavovať puky, je čas rezne odrezať.

Konečný výsledok závisí od toho, ako správne sú odrezky rezané.

V tejto dobe na výhonkoch vyrastajú nové výhonky. Tieto zelené časti sú zásobným materiálom. Na zakorenenie budete potrebovať časť výhonku, na ktorom je umiestnených viac ako jeden dobre vyvinutý púčik. Bush musí mať viac ako rok.

Dôležité! Najlepšie sa zakorenia odrezky vyrezané z bočných výhonkov v spodnej časti koruny.

Musíte vziať hornú časť stonky, ale odrezky z veľmi tenkých výhonkov by sa nemali rezať. Rýchlo hnijú a záhradník zostane bez sadivového materiálu. Potom je potrebné dbať na udržanie vlhkosti. Optimálny čas na rez je preto skoro ráno, keď sú rastliny zalievané vlhkosťou v pletive. Spodný rez urobte pod uhlom 45 °, horný rez rovno. Odrezané vetvy je potrebné ihneď odstrániť do nádoby s vodou a nenechávať ich na slnku. Je potrebné ešte raz pripomenúť, že šírenie panikulárnej hortenzie lignifikovanými odrezkami na jar sa neodporúča. Tento druh sa množí iba zelenými stopkami.

Kompetentná príprava rezu je kľúčom k úspešnému množeniu hortenzie

Príprava odrezkov

Tento proces netrvá veľa času, ale vyžaduje určitú starostlivosť:

 1. Najskôr je potrebné odstrániť 2 spodné pláty, zvyšok skrátiť na polovicu. Ak sa na konári vytvorili púčiky, odrežú sa.

  Je nevyhnutné strihať kvetenstvo, zo stonky vyťahujú veľa sily  Vložte rez do roztoku stimulanta rastu na 2 hodiny. V takom prípade sa musíte ubezpečiť, že listy zostávajú suché. Vhodnými prípravkami sú Epin Extra, Zircon alebo HB 101, ktoré sa používajú podľa pokynov.Ak nie sú k dispozícii žiadne také finančné prostriedky, môžete pripraviť medovú vodu v množstve 1 lyžičky. na 1 pohár vody. Stimuluje tiež tvorbu kalusu.
 2. Keď sa odrezky odstránia z roztoku, musia sa pred výsadbou poprášiť Kornevínom alebo Heteroauxínom.

  Zaprášenie zvyšuje schopnosť odrezkov zakoreniť sa


  Takto pripravené časti výhonkov sú pripravené na ďalšie zakorenenie.

Pristátie

Šachty môžete zasadiť do špeciálnej nádoby alebo priamo do zeme. Možnosti spôsobu vykonania sa príliš nelíšia. Ale stojí za to zvážiť každú zvlášť.

V kontajneri:

 1. Naplňte pripravenú nádobu mokrým pieskom.
 2. Pripravený sadivový materiál umiestnite pod uhlom 45 °, čím prehĺbite spodnú internódiu o 2-3 cm.
  Dôležité! Časti výhonkov by nemali prísť do styku s pieskovými listami a navzájom.
 3. Výsadbu postriekajte čistou vodou.
 4. Zakryte skleneným alebo plastovým uzáverom, preneste budúce sadenice hortenzie do tieňa.
 5. Sledujte vlhkosť pôdy a celkový stav odrezkov.

Ak je leto s obvyklými dennými (+ 20 - 25 ° C) a nočnými (+ 18 - 15 ° C) teplotami, potom na zakorenenie stačí 1 mesiac. Potom budete musieť pestovať v samostatných nádobách. Skúsení záhradníci odporúčajú množenie hortenzie odrezkami na jar doma, aby sa okamžite začalo v samostatných priehľadných pohároch. Takto je možné jasne vidieť vzhľad koreňov.

Priamo do zeme:

 1. Usporiadajte odrezky v tieni záhrady. Za týmto účelom vykopajte priekopu hlbokú 20 cm.Na dno položte drenážnu vrstvu, potom vrstvu živnej pôdy a potom piesok (1-2 cm).
 2. Pripravte odrezky hortenzie šikmo.
 3. Nainštalujte oblúky.
 4. Zakryjeme alobalom.
 5. Polievajte 1 - 2 krát týždenne, pravidelne vetrajte.

Hneď ako sa na stonkách hortenzie objavia nové vrcholové listy, odstráňte prístrešok.

Existuje ďalší populárny spôsob množenia hortenzií na jar - klíčenie odrezkov vo vode. Aby sadivový materiál nehnil, vyžaduje určité zručnosti.

Dôležité! Metóda chovu vo vode je vhodná pre záhradné aj vnútorné hortenzie.

Obyčajná voda môže nahradiť časovo náročný proces odrezkov

Algoritmus procesu:

 1. Vetvičky nakrájajte na 15 cm kúsky.
 2. Hornú časť prestrihnite nad posledným púčikom.
 3. Odstráňte listy.
 4. Vezmite priehľadnú nádobu, nalejte usadenú čistú vodu. Je možné pridať ľubovoľného koreňového agenta.
 5. Vodu vymieňajte každý deň bez toho, aby ste ju nechali hniť. Mnoho záhradníkov však radšej iba pridáva vodu, pretože túto možnosť považuje za praktickejšiu a šetrnejšiu ku koreňom. Jeden neopatrný pohyb ich môže poraniť a viesť k smrti rezného poranenia.
 6. Odrezky uchovávajte vo vode, kým koreň nie je dlhý 2 cm. Toto obdobie zvyčajne trvá 3 - 5 týždňov.

Nedávajte do jednej nádoby veľa konárov. Je lepšie nechať nie viac ako 3 kusy.

Ďalšie informácie o množení hortenzie odrezkami:

Starostlivosť o odrezky

Dobré zakorenenie sa uskutočňuje iba v zatienenej oblasti. Preto sú nádoby s vysadenými rastlinami odstránené zo svetla, pravidelne zalievané a vetrané. Hneď ako sa objavia prvé príznaky zakorenenia, každý exemplár sa presadí do samostatnej nádoby s voľnou výživnou pôdou. Rastliny bude možné vysadiť budúci rok, takže budú musieť dorásť v zime. Najlepšie je skleník. Ak to nie je možné, je potrebné kontajnery na mieste vykopať a kvalitne pokryť. Odporúča sa postaviť malý rám, na vrch potiahnuť lutrasil, potom vrstvu smrekových konárov a opäť izoláciu. Nezakrývajte polyetylénom, ktorý neprepúšťa vzduch.

Premiestnite na trvalé miesto

Zakorenené odrezky hortenzie sú pripravené na presadenie na trvalé miesto budúcu jar. Predtým je potrebné ich trochu vytvrdiť a postupne si ich zvyknúť na teplotu okolia. Ak sadenice nie sú dostatočne silné, môžete ich presunúť do školy na ďalší rast. Transplantáciu je možné vykonať, až keď príde teplo.

Pri presádzaní pridajte do každého otvoru 1 polievkovú lyžičku.lyžica minerálneho komplexného hnojiva. Rastlinu nezalievajte deň pred zákrokom! To vám umožní dobre oddeliť hlinenú guľu od stien nádoby.

Po výsadbe hortenziu zrežte 2/3 dĺžky, aby krík vyrástol luxusnejšie. Ak kompozícia vyžaduje stredne veľkú rastlinu, potom nie je potrebné prerezávanie.

Presné vykonanie odrezkov hortenzie umožňuje zdobiť miesto úžasnými kvetmi

Záver

Rozmnožovanie hortenzie odrezkami na jar je možné aj pre začínajúcich záhradníkov. Chce to trochu vedomostí, praxe a sebadôvery. Rastlina sa pri dodržaní rokovacieho poriadku veľmi dobre zakorení.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia