Hydrangea drsná Sargent: výsadba a starostlivosť, fotografie, recenzie

Jedným z najatraktívnejších okrasných kríkov pre prímestskú oblasť je hortenzia Sargentová. Veľké, drsné listy a jemné fialové kvetenstvo priťahujú pozornosť okoloidúcich a zdôrazňujú vynikajúci vkus majiteľov záhrady. Ker, ktorému sa venuje náležitá starostlivosť, poteší svoje okolie bujnou korunou a bohatým kvitnutím po dlhú dobu.

Hydrangea Sargent veľmi zle znáša nízke teploty

Popis hortenzie Sargentovej

Názov tejto odrody hortenzie vznikol na základe mena amerického biológa. Jeho prirodzeným prostredím sú lesy a údolia Číny. Preto láska k polotieňu a vlhkej pôde. Veľké mrazy charakteristické pre podnebie stredného pásma, hortenzia Sargentová netoleruje dobre.

Výhonky sa začínajú rozvíjať od konca apríla a pribúdajú 20 - 30 cm mesačne. Na konci vegetačného obdobia (polovica septembra) hortenzia sargentová dosahuje výšku a šírku 1 - 1,5 m. Kvetenstvo orgovánu s bledými škvrnami sterilných kvetov zdobí krík počas druhej polovice leta až do jesenných mrazov.

Charakteristickým znakom kríka sú neobvykle dlhé listy - asi 30 cm, ktoré sú pokryté hustým páperím a nemenia farbu až do samej smrti. Mladé výhonky majú redšie a hrubšie dospievanie. Kôra na lignifikovaných konároch sa exfoliuje, čím sa zvyšuje dekoratívny efekt.

Hydrangea Sargent v dizajne krajiny

V krajinnom dizajne našla Sargentova hortenzia široké uplatnenie. Svieže čisté kríky môžu byť prízvukom alebo doplnkovým prvkom mnohých štýlov úpravy krajiny. Sargentova drsná hortenzia sa cení pre možnosť experimentovať s nápadmi, pretože je takmer univerzálne použiteľná.

Vlastnosti hortenzie Sargent ako dizajnového prvku:

 1. V jednej výsadbe sa zameriava na seba kvôli vysokému dekoratívnemu efektu.
 2. Kontrastné kvetinové aranžmány dodávajú nehu a jedinečnosť.
 3. S plantážami ihličnatých a listnatých kríkov vytvára úplný obraz.
 4. Uličky a živé ploty sú mimoriadne pôsobivé.
 5. Je v dokonalej harmónii s nižšími rastlinami v mixborderi.
 6. Vyzerá ladne v kontajneri.
Dôležité! Pri vytváraní skupinových výsadieb s hortenziou Sargent musíte vybrať plodiny, ktoré tiež milujú vlhkú pôdu.

Zimná odolnosť hortenzie drsnej Sargent

Zóna mrazuvzdornosti hortenzie Sargentovej je 6a. To znamená, že minimálna teplota, pri ktorej je schopný zostať životaschopná, je 23 ° C. Ale aj v týchto regiónoch sa pre rastlinu pripravuje prístrešok.

V zime pozemná časť rastliny čiastočne alebo úplne odumiera. Počas vegetačného obdobia majú mladé výhonky čas na získanie potrebnej dĺžky. Pravdepodobnosť, že sa na nich kvetenstvo objaví, je vysoká. Aby sa zvýšila pravdepodobnosť kvitnutia, záhradníci starostlivo izolujú krík na zimu.

Na zimu je potrebné izolovať kríky rastliny

Výsadba a starostlivosť o hortenziu Sargent

Aby bola Sargentova hortenzia bujná, nie chorá a bohato kvitla, je potrebné pre ňu vytvoriť vhodné podmienky.

Nasledujúce faktory majú veľký význam:

 • zloženie pôdy;
 • osvetlenie;
 • Obsah vlhkosti;
 • teplota v zime.

Pestovanie rastliny z iného klimatického pásma vás núti obzvlášť prísne dodržiavať pravidlá výsadby a starostlivosti.

Výber a príprava miesta pristátia

Pri výbere miesta na výsadbu hortenzie Sargentovej zohľadnite jej základné potreby:

 1. Mierne slnko.
 2. Kyslá a ľahká pôda.
 3. Nedostatok vetrov.

Vystavenie kríkom na priamom slnečnom svetle uprostred dňa vedie k popáleninám listov. Preto je potrebné umiestnenie premyslieť tak, aby na poludnie bol krík v tieni alebo polotieni. Plná ochrana pred slnkom naruší kultúrny rozvoj. Hydrangea Sargent nie je schopná úplne sa uchytiť v pôde typickej pre stepné oblasti. Inými slovami, nie je spokojný s alkalickou, ťažkou a neúrodnou pôdou.

Poradenstvo! Ťažkú alkalickú zeminu je možné pripraviť na výsadbu hortenzie Sargentovej okyslením. Na tento účel sa používajú organické alebo minerálne zlúčeniny.

Pravidlá pristátia

Sadenice vo veku 2 - 3 rokov sa zakoreňujú najlepšie zo všetkých. Výsadba sa zvyčajne vykonáva pred úplným rozkvetom pukov alebo po opadaní listov, a to podľa nasledujúceho vzoru:

 1. Vykopajte jamu o veľkosti 40x40x50.
 2. Na dno natrieme drenážnu vrstvu do 10 cm od rozbitej tehly alebo štrku.
 3. Na vrch nasypte 10-15 cm úrodnej pôdy.
 4. Korene sadenice sú roztiahnuté a zakopané do koreňového krčka.
 5. Miesto výsadby zalejte veľkým množstvom vody.
 6. Kmeň kmeňa je mulčovaný.

Výsadba sadenice s uzavretými koreňmi je prípustná v každom období od začiatku do konca vegetačného obdobia. Počas horúcej sezóny potrebuje vytvoriť dočasný úkryt pred slnkom.

Polievanie a kŕmenie

Hydrangea Sargent potrebuje výdatné pravidelné zalievanie. Počas vegetačného obdobia by ich malo byť najmenej 5. Pri polievaní je dôležité brať do úvahy zvláštnosť umiestnenia koreňov - sú plytké, ale rastú do šírky. Na spomalenie odparovania vlhkosti sa vykonáva kyprenie pôdy.

Na zvýšenie dekoratívnosti kultúry sa vykonáva vrchný obväz. Prvý je na začiatku sezóny, potom počas leta 2 - 3 krát. Je obzvlášť dôležité aplikovať hnojivá počas obdobia pučania. Hydrangea Sargent je náchylná na organické a minerálne hnojenie.

Prerezávanie Sargentovej hortenzie

Každoročné prerezávanie kríkov sa vykonáva na tieto účely: udržiavanie zdravia, formovanie bujnej koruny, bohaté kvitnutie a omladenie kríka. V chladných oblastiach sa podujatie koná na jeseň pred zimným útulkom. Väčšina dĺžky výhonku je odstránená.

V teplejších oblastiach môže byť rez opretý až do skorej jari. Záhradkári čakajú na výskyt pučiacich klíčkov a na každom výhonku ich nechajú 3 - 4. Súčasťou každoročného rezu je sanitárna časť: rezanie chorých a krivých konárov.

Výstraha! V prvom roku sa vykonáva iba sanitárne prerezávanie hortenzie Sargentovej.

Príprava na zimu

Na ochranu pred teplotnými extrémami a silnými mrazmi pri neprítomnosti snehu je hortenzia Sargentova na zimu zakrytá. Robia to podľa nasledujúcej schémy:

 1. Zahnite základňu kríka.
 2. Mulčujte pôdu suchými listami.
 3. Stavia sa prístrešok.

Na prístrešie sa používajú kartónové škatule, hrubý papier alebo agrofibre. Staré kríky sú chránené vrstvou lístia alebo smrekových konárov, ktoré sú upevnené kovovým rámom.

Prístrešok chráni krík počas mrazivých období bez snehu

Rozmnožovanie

Existujú tri účinné spôsoby propagácie hortenzie Sargent:

 1. Rozdelenie kríkov.
 2. Tvorba vrstvenia.
 3. Odrezky.

Najbežnejšou možnosťou je rozmnožovanie odrezkami. Polotovary sa vyrábajú v lete počas obdobia pučania. Tvorba vrstiev a rozdelenie kríkov sa vykonáva skoro na jar pred zlomením púčikov.

Choroby a škodcovia

Pri dostatočnom množstve vlhkosti a minerálov, miernom osvetlení, ľahkej kyslej pôde a správnej príprave na zimu sú šance na výskyt choroby minimálne. V ojedinelých prípadoch sa objaví biela alebo sivá hniloba, častá rakovina, chloróza, múčnatka, rôzne druhy špinenia, nekróza kôry.

Niekedy na drsné hortenzie hortenzie zaútočí kliešť, vošky, chrobáky, kopčeky, háďatko žlčníkové, zlatý bronz, chrobák a ušica.Problém sa dá ľahko odstrániť postrekom vhodnými insekticídmi.

Záver

Hydrangea Sargent je vhodná na stelesnenie mnohých nápadov v krajinnom dizajne. Vyzerá to veľkolepo pri jednoduchej aj skupinovej výsadbe, počas kvitnutia aj pred ním. Aby sa však zachovala vysoká dekoratívnosť kultúry, je potrebné vytvoriť pre ňu optimálne podmienky.

K úplnému rozvoju hortenzie dochádza iba v ľahkej kyslej pôde. Na udržanie zdravia kríka je potrebné pravidelné zavlažovanie, každoročné prerezávanie a prístrešie na zimu. Vysoko kvalitné kŕmenie dáva rastline potrebné prvky pre rýchly rast a bohaté kvitnutie. Ak sa zistia choroby alebo škodcovia, mali by sa okamžite podniknúť kroky.

Recenzie hortenzie drsnej Sargent

Záhradkári sa ochotne podelia o svoje dojmy z pestovania hortenzie Sargentovej. Recenzie sú vo väčšine prípadov pozitívne.

Alina Potapova, 52 rokov, Moskva.
Pestujem Sargentovu drsnú hortenziu už 5 rokov. V zime si vždy urobím dobrý úkryt, ale výhonky napriek tomu mierne zamrznú. Napriek tomu na jar krík rýchlo rastie a každoročne kvitne.
Mila Urgovich, 43 rokov, Kazaň.
Niekoľko rokov Sargentova hortenzia raz zakvitla. Zimuje bez prístrešia, mierne zamrzne, ale odchádza a dáva veľa výhonkov s veľkými krásnymi listami. Nám to úplne vyhovuje.
Fedor Sidorenko, 61 rokov, Vladivostok.
Táto rastlina sa stala hlavnou ozdobou mojej záhrady. Ak je daždivé obdobie, ker sa zdvojnásobí, listy sa stanú jednoducho obrovskými.

Hydrangea Sargent je známa svojou vysokou dekoratívnosťou, preto sa stáva nemenným atribútom mnohých záhrad. Aj keď je kultúra zvyknutá na mokré lesy Číny, dobre sa prispôsobila suchším a chladnejším podmienkam. Každú jar stúpa veľa mladých výhonkov nahor, aby vytvorili sviežu korunu na ozdobenie záhrady.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia