Hydrangea Red Baron: recenzie, výsadba a starostlivosť, fotografie

Hydrangea Red Baron je vytrvalý bujný ker s jasnými kvetenstvami. Táto odroda patrí k veľkolistým druhom, ktorá je hypoalergénna, pretože nemá žiadny zápach a nie je zvlášť náročná na starostlivosť. Vďaka týmto vlastnostiam sa Red Baron stal obľúbeným medzi záhradníkmi.

Popis hortenzie červený barón

Hydrangea Red Baron dosahuje výšku 1-1,5 m Barónovo obdobie kvitnutia je júl-august. V tejto dobe je hustá sférická koruna posiata veľkými, bujnými sférickými kvetenstvami, ktorých priemer dosahuje 20 - 25 cm. Farba štyroch okvetných lístkov sa pohybuje od jasne červenej po šťavnatú karmínovú, v závislosti od kyslosti pôdy. Jadro je bledozelené. Aj v časoch pokoja červený barón vyzerá pôsobivo vďaka veľkému, jasne zelenému vajcovitému lístiu.

Na poznámku! Okrem škály červených farieb môže barón zmeniť aj svoju farbu na modrú, ak sa do kyslej pôdy pridá síran hlinitý. Na udržanie nebeského odtieňa by pH závlahovej vody nemalo presiahnuť 5,5.

Farba červeného baróna závisí od kyslosti pôdy

Hydrangea Red Baron v dizajne krajiny

Dizajnéri veľmi radi používajú hortenzie vo svojich kompozíciách kvôli ich jasnému vzhľadu, dlhému kvitnutiu a poddajnosti pri ich tvarovaní pomocou prerezávania. Rastlina sa môže stať samostatnou alebo skupinovou výzdobou a tiež doplniť krajinnú prácu. Okrem toho mladé kríky potrebujú častú opätovnú výsadbu, preto hortenzia zdobí rôzne časti záhrady. Vyzerá skvele v parkoch, na záhrade alebo v záhrade, na námestiach miest.

Red Baron je vhodný pre:

 • živý plot;
 • monochromatická kvetinová záhrada;
 • kvetinové záhony s výsadbou v centrálnej časti;
 • označenie vstupu do záhrady s výsadbou v kvetináčoch;
 • parkové uličky;
 • výzdoba rekreačnej oblasti v záhrade.

Ďalším plusom hortenzií je skvelá kombinácia s inými rastlinami:

 • ihličnany;
 • zimostráz;
 • čučoriedka;
 • badan;
 • borievka.

Zimná odolnosť hortenzie Red Baron

Minimálna teplota, ktorú Red Baron vydrží, je -15 ° С. Avšak aj keď zima nesľubuje, že bude krutá, je potrebné hortenziu zakryť. Všetky odrody, ktorých spodná hranica nedosahuje -18 ° C, si vyžadujú izoláciu.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu Red Baron

Pre zdravý rast a kvitnutie hortenzií Red Baron je nevyhnutná voľba správneho miesta výsadby, správnej pôdy a správnej výsadby a údržby. Okrem toho náležitá starostlivosť pomôže kríku prežiť zimu a ochráni ho pred chorobami a škodcami.

Výber a príprava miesta pristátia

Výber miesta závisí od preferencií závodu:

 1. Osvetlenie. Hortenzia je fotofilná, ale neustále vystavovanie sa slnku vedie k nadmernému vysušeniu. Pravidelný tieň ovplyvní veľkosť kvetov, čím sa výrazne zmenší a oddiali sa nástup kvitnutia. Ideálnym riešením by preto bola oblasť osvetlená slnkom nie dlhšie ako 7 hodín denne a na poludnie pokrytá polotieňom.
  Dôležité! Nezasádzajte hortenzie v blízkosti stromov, pretože ich korene zaberajú vlhkosť potrebnú pre kvetinu.
 2. Odolnosť proti vetru. Červený barón miluje dobre vetrané miesta, malo by sa však vyhnúť prievanu a mladých kríkov by malo byť prvých pár mesiacov po výsadbe chránených pred silným vetrom. Najlepšie je pozdĺž plotu alebo domu, ktorý ochráni pred nadmerným vetrom.
 3. Pôda. Pôda pre Červeného baróna by mala byť úrodná, dobre vetraná a bez stagnácie vlhkosti s úrovňou kyslosti 5,2-6,2. Najvhodnejšie sú humusové oblasti. Piesočnaté pôdy a červená zemina zabránia rozvoju rastliny.
Dôležité! Vápencové pôdy škodia akémukoľvek druhu hortenzie.

Malo by sa pamätať na to, že jasnosť kvetenstva priamo závisí od kyslosti pôdy, ale nerobte ju príliš kyslou. Niektorí záhradníci odporúčajú pridať do pôdy alkálie, aby vytvorili červenší odtieň, s tým by ste však mali byť opatrní - predávkovanie môže viesť k rozvoju chlorózy.

Hydrangea musí byť skrytá pred prievanom a silným vetrom.

Príprava vybraného miesta sa začína zemou. Ak na mieste nie je pôda vhodná na pestovanie hortenzií Red Baron, pôda sa pripravuje nezávisle. Za týmto účelom zmiešajte:

 • 1 diel rašeliny a piesku;
 • 2 diely záhradnej pôdy a humusu;
 • 25 g močoviny a síranu draselného;
 • 65 g superfosfátu.

Vhodná je aj sypká pôda z borovicového lesa.

Ako pripraviť stopy:

 • objem výsadbových otvorov závisí od koreňov hortenzií, ktoré sa vyvíjajú vodorovne. Šírka jedného otvoru je 55-65 cm, hĺbka je 40-45 cm. Vzdialenosť je 1-1,5 m. Pri bližšej výsadbe hortenzie Red Baron kvitnú skôr, ale s vekom ich bude treba vysadiť;
 • na dno hlinených pôd musí byť položená drenáž vo forme drveného kameňa, rozbitej tehly alebo štrku;
 • do jamky sa pridá pripravená pôda, zmiešaná so špeciálnym zložením pre hortenzie s kyslosťou 6,0-6,2, aby sa zachovala červená farba.

Pravidlá pristátia

Pristátie Červeného baróna sa vykonáva od konca apríla do polovice mája alebo začiatkom októbra. Pri jarnom výseve dbajte na to, aby bola pôda zahriata. Najlepšie je zvoliť si pred dažďom oblačný a chladný deň.

Kroky na výsadbu hortenzií Red Baron:

 1. Jemne vyberte sadenicu z črepníka spolu s hlinenou hrudou.
 2. Rukami opatrne vyčistite korene od pôdy, aby ste ich nepoškodili.
 3. Vložte krík červeného baróna do otvoru a opatrne rozdeľte rizómy pozdĺž zeme, pričom dbajte na to, aby koreňový krk nepresahoval hlbšie ako 2 - 3 cm od povrchu.
 4. Naplňte zvyšnú zmes pôdy a opatrne ju utlačte.
 5. Dôkladne zalejte vodou v množstve 10 - 15 litrov na krík.
 6. Mulčujte pôdu rašelinou, pilinami a kôrou do výšky 7-10 cm.
Poradenstvo! Mladé kríky sú ošetrené roztokom manganistanu draselného, ​​ktorý nielen chráni pred chorobami a hnilobou, ale ešte viac obohacuje červenú farbu.

Polievanie a kŕmenie

Včasné zavlažovanie a hnojenie je ďalším kľúčom na ceste k luxusným kvitnúcim kríkom.

Vlhkomilný Red Baron sa zalieva pravidelne každých 7 dní v pomere 2 vedierka s vodou na krík. Ak neustále prší, potom sa zálievka zníži na 2-krát mesačne. Nedostatok tekutín naznačujú ovísajúce listy, pomalá stonka a popraskaná pôda.

Na zalievanie hortenzií je lepšie používať nie studenú dažďovú vodu alebo vodu z vodovodu, ale oddelené najmenej jeden deň. Raz za dva týždne sa červenému barónovi môže podať kyslá zmes - kyselina citrónová, zriedená vo vode v množstve 4 g na 10 litrov.

Pozor! Počas kvitnutia hortenzie by sa malo zalievanie robiť opatrne, bez toho, aby ste sa dostali na kvety, pretože to vedie k tvorbe tmavých škvŕn.

Hlavnou vecou zalievania nie je preháňať to, inak hortenzia ochorie

Kŕmenie výživnými látkami je rovnako dôležité ako polievanie:

 • na jar: prvé hnojenie sa aplikuje ihneď po výsadbe alebo po 14 dňoch na tvorbu lístia. Počas tohto obdobia je potrebný draslík a močovina. Hotové zmesi sú vhodné napríklad „ECOstyle“ alebo „Kemira“, zmesi pre rastliny rododendry alebo prírodné bylinné a odvarové hnojivá. Druhý vrchný obväz je počas tvorby púčikov pre bohaté kvitnutie, keď je v kríkoch potrebný draslík a fosfor.Na posilnenie kmeňa sa odporúča urobiť tri postreky manganistanom draselným;
 • v lete: počas kvitnutia Červeného baróna zaliate nálevom zo žihľavy vhoďte draslík a močovinu. V auguste nie sú potrebné zložité zmesi, ale skôr hnoj alebo hnoj;
 • na jeseň: pred zimovaním hortenzie Red Baron sa odporúča dať zmes superfosfátu a síranu draselného v množstve 1 polievková lyžica na 10 litrov vody. Pod jedným kríkom sa naleje 5-7 litrov.
Dôležité! Neodporúča sa hnojiť hortenzie popolom a kriedou, pretože obsahujú vápno.

Prerezávanie hortenzie veľkolistého červeného baróna

Na minuloročných výhonkoch sa vytvárajú nové púčiky hortenzie, takže ich orezanie nedovolí kríku opäť odkvitnúť. Je povolené odrezávať iba vyblednuté kvetenstvo Červeného baróna na sanitárne účely a spodné listy na prípravu na zimu.

Na jar, po odkvitnutí listov, sa odstránia poškodené, staré a zakrpatené výhonky na nové klíčenie.

Príprava na zimu

Hortenzia Red Baron by mala byť pripravená na zimné obdobie od septembra. Za týmto účelom sa počet zálievok zníži, takže zeleň začne opadávať. Odporúča sa odstrániť zeleň zo spodnej a strednej časti, pričom hornú časť nechajte na ochranu obličiek.

Po príprave rastliny choďte do útulku:

 • hortenzia je obalená lutrasilom alebo vrecovinou v dvoch vrstvách;
 • keď sa mrazy stanú pravidelnými, pod Červeného baróna sa položia smrekové vetvy, po ktorých je krík zviazaný a ohnutý na podstielku;
 • na vrch rozložíme ihly alebo suché lístie a zakryjeme smrekovými vetvami.
Poradenstvo! Pred ukrytím je potrebné červeného baróna postriekať tekutinou Bordeaux, aby sa zabránilo rozvoju chorôb.

Rozmnožovanie

Red Baron propaguje:

 • semená;
 • odrezky;
 • vrstvenie;
 • potomkov.

Delenie osiva nevyžaduje predbežnú prípravu. Sú položené na povrchu vlhkej pôdy, posypané usadenou vodou pri izbovej teplote a potom pokryté polyetylénom alebo sklom. Po 20 dňoch zrná vypučia.

Pozor! Táto metóda negatívne ovplyvní dekoratívne vlastnosti hortenzie.

Šírenie semien nie je najlepším spôsobom, ako rozdeliť Červeného baróna

Preferovanou metódou je delenie odrezkami. Vykonáva sa v júli, keď sa objavia púčiky. Bude to vyžadovať listový výhonok s jedným alebo viacerými embryami vyrezaný zo spodnej časti bočných konárov. Rezanie by sa malo robiť skoro ráno, keď je plná vlhkosti.

Budúca rastlina sa okamžite umiestni na tienisté miesto vo vode, po ktorej sa vrchná časť s púčikom odstráni. Potom je odrezok rozdelený na niekoľko častí s 2 - 3 listami a stopky sú ponorené do stimulátora rastu bez toho, aby došlo k namočeniu zelene. Po 2 hodinách sa konáre zasejú do vlhkej zmesi rašeliny a piesku (2: 1) a zalejú sa zaváracími pohármi, ktoré sa polievajú 2 - 3 krát každých 7 dní. Pri vysokých teplotách sa polievanie vykonáva každý deň. Asi po mesiaci sa hortenzia zakorení.

Rozmnožovanie vetvami sa vykonáva pred zlomom púčikov, skoro na jar. V pôde vykopanej okolo Červeného baróna sú vytvorené 2 cm drážky, kde sú položené spodné konáre hortenzie, ktoré sú pripnuté špeciálnymi svorkami. Pred prvým vyvinutejším púčikom je konár zabalený do mäkkého drôtu, ktorý s rastom rastliny vtláča kôru do zeme, čo spôsobuje výskyt nových koreňov.

Do konca septembra sa objavia výhonky, ktoré by mali byť ostnaté, keď ich rast dosiahne 15 cm.V októbri, keď je výška 0,5 m, sú výhonky vykopané a oddelené.

Rezanie potomstvom by sa malo robiť veľmi opatrne, aby sa nepoškodila rastlina. Za týmto účelom sa na jeseň odstráni horná vrstva pôdy a oddelí sa výmladka, ktorá sa snaží nerušiť korene. Potom sa výhonky vysadia na pestovanie.

Choroby a škodcovia

Medzi chorobami a parazitmi, ktoré napádajú hortenziu Červený barón, sú bežnejšie:

 • chloróza - vzniká v dôsledku nedostatku železa. Naznačujú to zažltnuté listy a skrútené púčiky. Pri liečbe sa používajú lieky obsahujúce železo, napríklad Antichloróza;
 • žlté škvrny - ktorých vzhľad znamená plesňové ochorenie - múčnatka. Proti nej sa používajú fungicídy a látky obsahujúce meď;
 • huba - pleseň sivá pokrýva stonku a listy vodnatými vredmi. Liečte fundazolom;
 • roztoč pavúk - naznačujú to spadnuté listy s pavučinami na vnútornej strane. Actellik je vhodný na liečbu.

Záver

Hydrangea Red Baron, rovnako ako iné odrody hortenzie veľkolistej, potrebuje náležitú starostlivosť pre zdravý rast a svieže kvitnutie. Preto, aby sa rastlina stala hlavnou pýchou každej záhrady, musia pestovatelia kvetov dodržiavať všetky podmienky pre pestovanie kríka.

Recenzie hortenzie veľkolistej červeného baróna

Olga Ivanova, 44 rokov, Arkhangelsk:
Červený barón je už dlho môj obľúbený medzi požiarnymi hortenziami. Vo svojom úkryte dokonale toleruje zimu, nie je príliš rozmarný z hľadiska starostlivosti a vždy krásne kvitne. Manganistan draselný som pridal niekoľkokrát kvôli jasu, ale nebudem tvrdiť, že som si všimol osobitný rozdiel.
Alexey Khokhlov, 56 rokov, Moskva:
Už tridsať rokov robím hortenzie a Red Barona za nikoho nevymením. Naozaj je kráľom mojej záhrady, na ktorého sa všetci susedia pozerajú so závisťou. Hlavné je polievať a kŕmiť sa včas.
Anna Dolgova, 39 rokov, Brjansk:
Červený barón už dlho žije v mojej záhrade. Vyrástla to aj moja mama, ktorá sa ho nemohla nabažiť. Párkrát som sa pokúsil vyrobiť modrú z červeného baróna a experimenty boli úspešné. Teraz tvorím kompozície z modro-červených hortenzií.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia