Hydrangea paniculata Magical Vesuvio: popis, reprodukcia, fotografie, recenzie

Hydrangea Magic Vesuvio je pomerne nenáročná odroda holandského pôvodu. Kvitne dobre v strednom pruhu a na juhu krajiny, ale rastlina sa dá pestovať v severnejších oblastiach, ak jej poskytnete spoľahlivý prístrešok. Bush nepotrebuje zvláštnu starostlivosť.

Popis hortenzie Magical Vesuvio

Hydrangea Magical Vesuvio je odroda s bohatým kvitnutím a kompaktnou veľkosťou kríkov. Výška rastlín môže dosiahnuť 100 - 130 cm, zatiaľ čo priemer kríkov je v priemere 100 - 150 cm.

Kvety sú veľké, zhromaždené v hustých, vysokých pyramídových kvetenstvách. Na samom začiatku pučania sú ich okvetné lístky sfarbené bielou a svetloružovou farbou. Na konci kvitnutia sa plnia sýtym ružovým odtieňom s prímesou červenej.

Výhonky hortenzie sú červenohnedej farby. Svojou štruktúrou sú dosť húževnaté, takže nie je potrebné viazať kríky. Listy odrody Magic Vesuvio sú vajcovitého tvaru. Farba listovej dosky je tmavozelená.

Obdobie kvitnutia trvá od konca júna do konca augusta alebo začiatku septembra.

Na Urale môže odroda kvitnúť dvakrát - v júli a v druhej polovici augusta.

Hydrangea Magic Vesuvio v dizajne krajiny

V krajinnom dizajne sa hortenzia Magical Vesuvio používa ako pri samostatných výsadbách, tak aj pri vytváraní skupinových kompozícií. Odroda je ideálna na zdobenie malých záhrad a úzkych kvetinových záhonov, pretože rastlina je dosť kompaktná. Aj z hortenzie Magical Vesuvio sa získavajú efektné hranice.

Najlepšie je pestovať ker v štandardnej forme

Zimná odolnosť hortenzie Magic Vesuvio

Zimná odolnosť odrody Magic Vesuvio je priemerná - rastlina odoláva teplotám okolo - 25-28 ° C, preto sa odporúča na zimu zakryť výsadbu, najmä v severných oblastiach. Na juhu krajiny nemusia byť dospelé kríky izolované.

Dôležité! Miesto na výsadbu hortenzií by nemalo byť umiestnené bezprostredne pod strechou: sneh z budov v zime môže poškodiť výhonky rastliny.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu Magic Vesuvio

Optimálny čas na výsadbu odrody Magic Vesuvio na otvorenom teréne je skoro na jar alebo začiatkom septembra. V severných oblastiach krajiny sa sadenice presádzajú na trvalé miesto výlučne na jar, aby mali dostatok času na zakorenenie. Počas jesennej výsadby je možné zmrazenie koreňového systému s nástupom chladného počasia.

V horúcom období sú výsadby pravidelne zalievané, aj keď je kultúra všeobecne odolná voči suchu. Ďalšia starostlivosť o hortenziu latkovanú spočíva iba v pravidelnom kŕmení. Niekedy je ker zriedený, čím sa odstránia suché a poškodené výhonky.

Poradenstvo! Krík dobre reaguje na kŕmenie špeciálnym hnojivom pre hortenzie.

Výber a príprava miesta pristátia

Hortenzia odrody Magical Vesuvio je vysadená na miestach, ktoré sú čo najviac chránené pred vetrom. Je lepšie zvoliť stredné osvetlenie, ale záhon môžete umiestniť na slnko. V takom prípade je rastlina v období extrémnych horúčav umelo zatienená.

Hortenzia Magical Vesuvio nemá žiadne zvláštne požiadavky na zloženie pôdy, ale ker najlepšie kvitne na kyslých pôdach. Vďaka tomu budú kvety jasnejšie a sýtejšie. Rastlina navyše odhaľuje celý svoj potenciál v úrodných, odvodnených oblastiach.

Dôležité! Ak je podzemná voda vysoká, rastlina sa vysádza na kopci. Odroda Magical Vesuvio tiež netoleruje vysoký obsah vápna v pôde.

Pravidlá výsadby pre hortenziu paniculatovú Vesuvio

Výsadba hortenzie Magical Vesuvio sa vykonáva v nasledujúcom poradí:

 1. Najprv musíte vykopať výsadbový otvor pre sadenice. Jeho hĺbka by mala byť 50-60 cm, šírka - približne rovnaká.
 2. Ak je pôda na mieste hlinitá, dno výsadbovej jamy sa vyloží drenážnou vrstvou. K tomu môžete použiť malé okruhliaky, keramzit, rozbitú tehlu alebo hlinené črepy. Ak je pôda piesčitá, potom sa na dno výsadbovej jamy umiestni vrstva hliny.
 3. Potom sa do vybrania naleje hlinená zmes pre hortenzie alebo rododendrony. Ak pôda nie je dostatočne kyslá, do výsadbovej jamy sa pridá vrh zhnitého smreka alebo borovice. Krieda, drevný popol alebo vápno sa nesmú pridávať.
 4. Ďalším krokom je založenie sadenice hortenzie do zmesi pôdy a jemné roztiahnutie navlhčených koreňov. V takom prípade je nemožné prehĺbiť koreňový krk.
 5. Potom sa pôda naleje do jamy a opatrne ju podbíja.

Sadenice môžete navyše mulčovať drvenou kôrou alebo humusom, aby ste lepšie zadržali vlhkosť v pôde.

Polievanie a kŕmenie

Hortenzia odrody Magical Vesuvio je zalievaná mierne so zameraním na stav pôdy. Ak je daždivé počasie, polievanie je úplne vylúčené z starostlivosti o rastliny alebo je minimalizované. V extrémnych horúčavách sa naopak zvyšuje spotreba vody. V priemere jedna rastlina vezme 1 - 2 vedrá vody.

Dôležité! V septembri sa záhon už nezalieva. Je to nevyhnutné, aby mala rastlina čas pripraviť sa na zimné prechladnutie.

Najlepšie je na zavlažovanie odrody Magic Vesuvio použiť mäkkú vodu. Najvhodnejšou možnosťou je dažďová voda. Je tiež dovolené polievať hortenziu usadenou vodou z vodovodnej siete. Môžete ho zjemniť trochou citrónovej šťavy alebo octom.

Vrchný obväz sa vykonáva 3-4 krát počas celej sezóny. Je potrebné dodržať túto schému:

 1. V marci alebo apríli je pôda hnojená organickými látkami s vysokým obsahom dusíka, táto zložka je nevyhnutná pre intenzívny súbor zelenej hmoty. Na kŕmenie hortenzií sa v tejto dobe používa roztok močoviny v množstve 10-20 g látky na 10 litrov vody.
 2. Počas obdobia tvorby kvetu sa krík kŕmi kompozíciami draslík-fosfor. Na tieto účely je vhodný roztok superfosfátu: 1 polievková lyžica. l. látky sa zriedia v 10 litroch vody.
 3. Keď záhon vybledne, do pôdy pod hortenziou sa opäť zavádzajú hotové zmesi draslíka a fosforu a zložité minerálne obväzy.

Nádhera kvitnutia hortenzie a dĺžka života kríka priamo závisia od pravidelnosti obväzov.

Prerezávanie hortenzie Magical Vesuvio

Pre bohaté kvitnutie hortenzií odrody Magical Vesuvio sa odporúča vykonať každoročný jarný rez pred začiatkom vegetačného obdobia. Poškodené a suché výhonky môžete na jeseň ešte orezať, zatiaľ čo staré konáre sa tiež musia odstrániť.

Na jar je krík starostlivo preskúmaný a všetky zmrazené a slabé výhonky sú odrezané.

Poradenstvo! Riedenie kríkov pomôže zvýšiť veľkosť kvetenstva hortenzie odrody Magical Vesuvio. Za týmto účelom sú všetky vetvy rozrezané na tretinu celkovej dĺžky, ale na každej z nich sú súčasne ponechané najmenej 3 silné púčiky.

Príprava na zimu

Odrodu Magic Vesuvio sa odporúča izolovať na jeseň vo väčšine regiónov krajiny. Výnimkou sú iba južné oblasti s miernymi zimami.

Postup vyzerá takto:

 1. Zbierajú sa výhonky hortenzie a opatrne sa spúšťajú na zem, pričom sa v tejto forme upevňujú kovovými sponkami.
 2. Pôda v oblasti kmeňového kruhu je mulčovaná.
 3. Ker je úplne pokrytý izolačným vláknom, základňu dodatočne posype popadanými listami, smrekovými konármi alebo suchou trávou.

Na jar sa izolácia odstraňuje postupne, nie naraz, aby hortenzia po opakujúcich sa mrazoch nezamrzla. Posledná vrstva sa odstráni po vytvorení stabilného režimu počasia.

Poradenstvo! Zrelé rastliny majú dosť krehké drevo. V zime môže prasknúť pod veľkým snehom, takže na jeseň je lepšie zaviazať hortenziu Magical Vesuvio na podperu.

Viac informácií o vlastnostiach pestovania hortenzie na otvorenom teréne sa dozviete z videa nižšie:

Rozmnožovanie

Hydrangea Magical Vesuvio sa môže množiť delením kríkov, vrstvením alebo odrezkami. Môžete tiež vysadiť ker so semenami, ale majú mimoriadne nízku klíčivosť. Okrem toho týmto spôsobom reprodukcie stratí rastlina významnú časť odrodových vlastností, preto je lepšie hortenziu pestovať vegetatívne.

Jednou z najpohodlnejších metód je vrstvenie. K tomu, na jar alebo v auguste, je potrebné ohnúť spodný výhonok na zem a zafixovať ho, mierne prehĺbiť. Do roka musí vytvoriť svoj vlastný koreňový systém, po ktorom je možné vrstvy oddeliť od materskej rastliny.

Choroby a škodcovia

Ak bola hortenzia Magical Vesuvio vysadená podľa všetkých pravidiel poľnohospodárskej technológie a lokalita spĺňa minimálne požiadavky na pestovanie tejto plodiny, potom je rastlina mimoriadne vzácna. Významnou hrozbou pre ker je iba chloróza, ktorá sa vyvíja v hortenziách s vysokým obsahom vápna v pôde. Uľahčuje to tiež zneužívanie humusu ako vrchného obväzu.

Skutočnosť, že kríky zasiahla chloróza, možno rozpoznať podľa stavu listov - sú pokryté žltými škvrnami, hoci stredná žila zostáva nedotknutá. V takom prípade sa výsadba zaleje roztokom dusičnanu draselného, ​​ktorý sa zriedi v pomere 4 g látky na 1 liter vody. Po 3 dňoch sa kríky zalejú roztokom síranu železnatého zriedeného v rovnakej koncentrácii.

Centrálna žila na listoch hortenzie obyčajne nie je ovplyvnená chlorózovými škvrnami.

Pleseň je infekcia, pri ktorej sa na listoch a výhonkoch hortenzie vytvárajú tmavé, mastné až dotykové škvrny. Postrek pomocou roztoku medi a mydla pomôže vyrovnať sa s ochorením: na tento účel sa musí v 1 vedre s vodou zriediť 10 g síranu meďnatého a 100 g zeleného mydla.

Pleseň plesnivá ovplyvňuje za daždivého počasia kríky pri teplote 19 - 20 ° C

Šedá hniloba, ktorá sa na listoch hortenzie vyvíja od júna do augusta v podmienkach vysokej vlhkosti, núti krík rezať. Je potrebné odrezať všetky postihnuté výhonky a listy hortenzie, po ktorých sa kvetinový záhon postrieka fungicídmi.

Časti rastliny poškodené sivou hnilobou sú pokryté sivastým kvetom

Ak je vlhkosť vzduchu nízka, môžu sa roztoče usadiť na hortenziách Magical Vesuvio, ale dajú sa ľahko odstrániť mydlovou vodou. Ak je lézia rozsiahla, záhon sa postrieka systémovými fungicídmi.

Ako profylaxiu proti roztočom by ste mali záhon pravidelne odburiňovať od buriny

Záver

Hydrangea Magic Vesuvio je jednou z najnáročnejších odrôd pre pestovanie vonku. Je pomerne mrazuvzdorný a toleruje vysoké úrovne znečistenia ovzdušia, čo umožňuje sadiť kríky na území mesta. V podmienkach stredného pruhu stačí z času na čas výsadby zaliať počas dlhotrvajúceho sucha a kŕmiť ich 1 - 2 krát za sezónu, aby ste dosiahli svieži rozkvet kríkov.

Recenzie hortenzie Magic Vesuvio

Pevko Elena Valerievna, 37 rokov, Lipeck
Už dlho pestujem vo svojej záhrade hortenziu čarovnú Vesuvio. Kvitnutie je nádherné, veľmi bujné, kríky neochorejú. Je veľmi ľahké sa starať o kvetinový záhon, zvlášť sa tým nenamáham. Pokiaľ však nie je horúci, tak ho zalejem.
Belousova Anna Evgenievna, 50 rokov, Moskva
Pred pár rokmi som na dvore zasadil odrodu, všetci si ju pochvaľujú. Vonia veľmi pekne, kvety sú veľké.Nikdy som neľutoval pristátie, všetko je v poriadku. Minimálna starostlivosť, iba polievanie a pár dresingov. Začala prikrývať zimu po jednom dni, keď konce konárov zamrzli.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia