Hydrangea paniculata Confetti: výsadba a starostlivosť, fotografie, recenzie

Hydrangea Confetti je jednou z obľúbených okrasných rastlín medzi záhradkármi. A to nie je prekvapujúce. Kombinuje veľa pozitívnych vlastností: veľké kvetenstvo, príjemné farby, dlhé kvitnutie, nenáročná starostlivosť a vytrvalosť. Hlavnou výhodou tohto typu hortenzie oproti iným je, že dobre znáša aj chlad.

Popis hortenzie konfety

Panicle hortenzia (latinsky Hydrangeapaniculata Confetti) je nízko rastúci okrasný ker. Jeho výška je 1 - 1,5 m a priemer - 75 cm. Kvetenstvo je veľké, jemné, kužeľovitého tvaru s dĺžkou 30 cm a sú umiestnené zvisle. Lanovky obsahujú veľa voňavých kvetov.

Keď kvitne, hortenzia mení farbu.

V júli sa objavujú kvety konfiet. Spočiatku sú biele a zelené. Avšak od druhého týždňa kvitnutia začína zmena farby. Dolné vrstvy získavajú ružový odtieň s rôznym stupňom sýtosti. Kvitnutie pokračuje až do septembra.

Listy sú tmavozelené, oválne, špicaté, s výraznými žilkami. Stonky sú silné, kombinujú v sebe zmes šarlátovej, hnedej a oranžovej.

Dôležité! Farba hortenzie Confetti závisí od kyslosti pôdy. Ak sa do vedra s vodou zmieša 30 g síranu hlinitého a rastlina sa zalieva týmto roztokom od jari do jesene, potom sa biele kvety zmodrejú a ružové - fialové.

Konfety hortenzie v dizajne krajiny

Podľa popisu a fotografie hortenzie Konfety je zrejmé, že bude vyzerať harmonicky ako na záhonoch, tak na trávnikoch. Perfektné pre kompozície krajiny. Môže byť vysadený ako jeden ker alebo v skupinách. Kombinuje sa s čučoriedkou a ihličím. Vhodné na vonkajšie pestovanie, kultiváciu v nádobách.

Zimná odolnosť hortenzie Konfety

Hydrangea Confetti sa vyznačuje svojou nenáročnosťou a vytrvalosťou. Je schopný odolávať mrazom až do -30 ° C. Táto kvalita umožňuje jej pestovanie nielen v regiónoch s južným podnebím.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu laty Confetti

Hojnosť jeho kvitnutia závisí od toho, ako správna bude starostlivosť o Hydrangea Confetti. Pred vysadením mladých kríkov (3-4 rokov) na otvorenom teréne sa musíte rozhodnúť, aký dekoratívny efekt sa získa po posilnení rastlín. Na základe toho musíte vypočítať, v akej vzdialenosti majú byť otvory.

Výber a príprava miesta pristátia

Hortenzia miluje výživnú, mierne vlhkú, mierne kyslú pôdu bez prísad vápna. Miesto na jej výsadbu musí byť vybrané tak, aby bolo na obed v polotieni. Pod ostrým slnkom sa rastlina cíti nepríjemne, neskôr kvitne a jej kvetenstvo nikdy nezbujnie. V ideálnom prípade je hortenzia Confetti osvetlená iba ráno alebo večer.

Aby sa rastlina zakorenila na novom mieste, vytvorí sa zmes, ktorá obsahuje:

 • 2 diely obohatenej pôdy;
 • 2 diely rašeliny s vysokým obsahom rašeliny (na okyslenie);
 • 1 diel humusu (10 kg na 1 m2);
 • 1 časť piesku (na vykonávanie drenážnej funkcie, aby voda nestála);
 • 25 g karbamidu;
 • 65 g superfosfátu;
 • 25 g síranu draselného;
 • niektoré ihly (na okyslenie).

Pri výsadbe posypte koreňový systém mladého kríka hotovou zmesou.

Aby sa hortenzia lepšie zakorenila, je posypaná nie zemou, ale špeciálnou zmesou

Pravidlá pristátia

Po rozmrazení pôdy sú v nej vykopané jamy široké asi 60 cm a hlboké 40 cm. Dno je posypané pôdnou zmesou. Je tam tiež položená malá vrstva malých kamienkov. Minimálna vzdialenosť medzi jamami je 1,5 m. Ak je menšia, pestované konfety sa budú navzájom rušiť a súťažiť o slnečné lúče. Ďalej sa zo sadenice odstránia choré a sušené korene. Jeho stopka musí mať najmenej 3 rastové púčiky.

Konfety sú ponorené v diere a posypané zvyškom pôdnej zmesi. Posledná je mierne podbitá. Vysadený mladý krík je veľkoryso napojený a mulčovaný. Ako mulč pre konfety sa používajú ihly alebo kôra zo stromu. Jeho vrstva by mala byť 8-10 cm.

Polievanie a kŕmenie

Hydrangea paniculata confetti je rastlina milujúca vlhkosť. Zalieva sa dvakrát týždenne. Zároveň sa na každý dospelý ker spotrebujú 3 vedrá s vodou. V obdobiach chladu a častých zrážok sa frekvencia procedúry znižuje a v prípade potreby sa zvyšuje v prípade sucha. Je žiaduce, aby voda neobsahovala chlór. Dažďová voda je na tieto účely ideálna. Niektorí obyvatelia leta ju zbierajú vopred a skladujú ju v sudoch, kadiach. Konfety hortenzie sa snažia polievať opatrne, aby nezmáčali listy a kvety.

Dôležité! Už v prvom roku po výsadbe vytvára hortenzia Confetti púčiky. Sú odstránené, aby mladý ker získal silu.

Aby bola koruna konfiet bujná, pravidelne sa nanáša vrchný obväz. Spravidla sa to deje počas nasledujúcich období:

 • na jeseň pripravte prípravky z fosforu a draslíka;
 • na jar sa 20 g močoviny rozpustí vo vedre s vodou a zaleje sa hotovým roztokom rastliny;
 • počas vegetačného obdobia sa pod každú rastlinu naleje 8-10 litrov hnoja.

Okrem toho existuje recept na kŕmenie, ktorý stimuluje bohaté kvitnutie mladého kríka hortenzie. Je vyrobený takto: 30 g síranu draselného sa zmieša s 30 g močoviny a 30 g superfosfátu. Výsledná zmes sa rozpustí vo vedre s vodou. Maximálna dávka sú 3 vedrá.

Orezávanie hortenzie konfety

Orezanie kríkov konfety sa vykonáva dvakrát:

 • na jeseň sú odstránené zvädnuté kvetenstvo;
 • na jar sa choré, suché konáre strihajú.

V letných mesiacoch sa v prípade potreby vykoná zriedenie kríka a jeho tvar sa upraví. Takto môžete dosiahnuť najestetickejší vzhľad. Pri odstraňovaní výhonkov nezabudnite nechať najmenej 4 rastové púčiky pre ďalší vývoj rastliny.

Príprava na zimu

Napriek tomu, že Konfety ľahko tolerujú chlad, po orezaní je hortenzia pripravená na zimu. Robia to takto:

 1. Rastlina je zabalená izoláciou.
 2. Nad ním je vytvorená štruktúra zo základne a sieťového povlaku a vnútorná dutina je uzavretá suchým opadaným lístím.
 3. Zhora je sieťka s rámom pokrytá hustým nepremokavým filmom.

Je teda možné vytvoriť priaznivú mikroklímu okolo hortenzie Confetti a zachrániť ju pred námrazou v prípade prudkého poklesu teploty.

Napriek tomu, že je Confetti odrodou odolnou voči chladu, na zimu ju treba ešte zatepliť.

Rozmnožovanie

Kvety hortenzie sú sterilné a nezúčastňujú sa na pohlavnom rozmnožovaní rastliny. Preto záhradníci šíria kríky nasledujúcimi metódami:

 1. Odrezkami. Procedúra spočíva v zbere odrezkov hortenzie predtým, ako tkanivá začnú tvrdnúť (jún). Odrezky sú ponorené vo vode, sú v nej, kým sa neobjavia korene. Po skončení adaptačného obdobia sa mladá rastlina vysadí na trvalé miesto.
 2. Rozdelením kríka. Dospelá hortenzia je rozdelená na niekoľko mladých kríkov.
 3. Vrstvy. Konfetový výstrel je ohnutý k zemi a zafixovaný. Táto metóda je najmenej efektívna.

Pri transplantácii hortenzií musíte vykopať mladé kríky s hrudkou pôdy. Vyhnete sa tak poškodeniu koreňového systému. Hlavnou výhodou nepohlavného rozmnožovania rastlín je to, že vám umožňuje plne zachovať vlastnosti matky. To znamená, že matka a mladý krík budú navzájom jedna s druhou.

Dôležité! Sadenice konfiet bez hrudky pôdy s holým koreňovým systémom, ak ich nemôžete ihneď vysadiť, by sa mali skladovať v pivnici.

Korene by mali byť vložené do plastového vrecka a malo by sa do nich naliať niekoľko hrstí rašeliny a surových pilín. Je potrebné zabezpečiť, aby korene mladého kríka nevyschli.

Choroby a škodcovia

Pri pestovaní hortenzie môžete čeliť mnohým problémom, zvlášť často vznikajú pri mladých kríkoch.

Sú to predovšetkým:

 1. Útok roztočov pavúkov... Škodca napadne spodnú časť listu a opletie ho hnedými pavučinami. Vďaka tomu zožltne, potom vysuší a spadne. Pri teplote vzduchu 30 ° C a vlhkosti 40-50% trvá jeho vývojový cyklus týždeň. Pri teplote vzduchu 10 ° C a vlhkosti vzduchu 85% jeho aktivita klesá. Problém sa odstráni postriekaním kríkov tiofosom (7 g na vedro s vodou).

  Škodca dáva až 12 generácií ročne

 2. Útok vošiek. V uzavretom teréne je pri silení rastlín možný útok vošiek zelených listov. Na boj proti nemu sa používa roztok anabazínsulfátu (15 g látky sa zriedi vo vedre s vodou). Konfety sa ním postriekajú dvakrát.

  Pri napadnutí voškami začnú listy okamžite vädnúť.

 3. Peronospóra. Jeho hlavným znakom sú mastné škvrny na listoch, ktoré postupne žltnú a tmavnú, zväčšujú sa. Na spodnej časti listov sa vytvára žltý kvet. Často je prítomný na stonkách. Patologický proces sa vyvíja najaktívnejšie, keď je teplota vzduchu okolo 20 ° C a nadmerná vlhkosť. Na odstránenie problému sú listy ošetrené 150 g zeleného mydla, 15 g síranu meďnatého a vedrom vody.

  Patologický proces ovplyvňuje listy a stonky konfiet

 4. Chloróza. Hlavným príznakom patologického procesu je objasnenie listov. Iba žily na nich si zachovávajú svoju farbu. Časté nanášanie humusu môže viesť k problémom. Na vyliečenie hortenzie z chlorózy je potrebné ju trikrát zaliať roztokom dusičnanu draselného (40 g finančných prostriedkov na vedro s vodou) a o tri dni neskôr roztokom síranu železnatého (tiež 40 g na vedro s vodou).

  Konfety, ktoré rastú v pôde s vysokým obsahom vápna, trpia najčastejšie chlorózou.

Záver

Hydrangea Confetti je živým predstaviteľom kultúry, ktorá môže nielen potešiť oko jasnými krásnymi kvetmi, ale aj prekvapiť zmenou farby okvetných lístkov počas kvitnutia. Rastlina nie je vôbec rozmarná. Starostlivosť o ňu zahŕňa pravidelné napájanie a kŕmenie, orezávanie chorých a starých konárov, otepľovanie na zimu. S touto úlohou sa dokáže vyrovnať aj začiatočník.

Recenzie na Hydrangea Confetti

Inna Biryukova, 34 rokov, Voronež
Konfety som zasadil pred 2 rokmi a neoľutoval som. Hortenzia lahodí oku svojou krásou mnoho týždňov po sebe. Zároveň vôbec nie je rozmarná, neochorie a ľahko znáša zimu. Cez leto ju zalievam dvakrát obyčajným kefírom, aby pôda zostala kyslá. Ako vrchný obväz používam komplexné tekuté hnojivá určené špeciálne pre hortenzie. Pôdu neuvoľňujem, aby som nepoškodil koreňový systém Konfety.
Ekaterina Koreneva, 57 rokov, Rostov na Done
Prvýkrát som hortenziu Konfety videl, keď som v roku 2012 dovolenkoval v sanatóriu. Rastlina sa mi natoľko zapáčila, že som ju chcel v krajine vysadiť rovnako. Budúci rok urobila práve to. O krík sa prakticky nestarám. Polievam záhradu, keď prídem na víkend, a zároveň polievam kríky. Príležitostne ich kŕmim organickými hnojivami (napríklad popolom). Napriek tomu, že údržba je minimálna, hortenzia Konfety rastie dobre a neochorie. Odporúčam všetkým.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia