Hydrangea paniculata Dharuma (Daruma): popis, výsadba a starostlivosť

Od začiatku leta do začiatku jesene lahodná hortenzia Daruma poteší svojím kvitnutím. Krovina je dekoratívna a rýchlo rastúca, pre ktorú si získala obľubu medzi záhradníkmi a majiteľmi vidieckych domov. Náročné na pôdu a podmienky pestovania. Ak zanedbáte pravidlá vylodenia a starostlivosti, hortenzia latnatá Daruma môže stratiť svoj dekoratívny efekt.

Opis hydrangea paniculata Daruma

Hydrangea paniculata (Hydrangea paniculata) je listnatý ker s vejárovitým usporiadaním konárov. Hortenzie rýchlo rastú a môžu dorásť až do výšky 3 m.

Daruma je považovaná za najmenší ker vo svojej rodine. Jeho výška nepresahuje 150 cm, čo umožňuje použiť okrasný ker v krajinných kompozíciách a dokonca aj v interiérovom dizajne.

Charakteristické vlastnosti rastliny:

 • vzpriamené, silné výhonky majú tmavočervenú alebo červenohnedú farbu;
 • stredne veľké kvety (s priemerom najviac 2 cm) sa zhromažďujú v malých prelamovaných panikulárnych kužeľovitých kvetenstvách;
 • tmavozelené vajcovité listy majú červenkastý odtieň;
 • kvety krémového odtieňa na začiatku kvitnutia v krátkom čase získajú intenzívnu ružovú farbu;
 • výška kríka so zvisle usporiadanou vejárovitou korunou nepresahuje 1,5 m.

Hortenzia tohto druhu sa môže stať stredom kvetinovej výzdoby.

V južných oblastiach so subtropickým podnebím môže výška hortenzie Daruma panicle dosiahnuť 2,5-3 m. Rastlina môže byť vytvorená v závislosti od zloženia: môže to byť bujný ker alebo malý strom s krásnou korunou.

Hydrangea Daruma v krajinnom dizajne

Vzhľadom na trvanie kvitnutia a vysokú dekoratívnosť je pri príprave krajinných kompozícií žiadaná hortenzia latnatá (paniculata dharuma). Dobre sa hodí na rezanie kríkov.

Hydrangea Daruma sa používa na vytvorenie živých plotov, anglických kvetinových záhonov, delenia záhradných plôch, kompozícií s inými rastlinami.

Najbežnejšie použitie rastliny v terénnych úpravách je:

 1. Kombinácia kríkov a ihličnanov. Majú schopnosť zvyšovať kyslosť pôdy a tiež vytvárajú polotieň, čo má pozitívny vplyv na dekoratívny účinok rastliny.
 2. Na vytvorenie mixborders je dobré vyrábať kompozície z hortenzie s bobuľami a zimostrázom. Barberry je pre rastlinu obzvlášť vhodný.
 3. Pokiaľ ide o živé ploty, návrhári navrhujú použiť buď hortenziu zasadenú po obvode pozemku, alebo v kombinácii s borievkami.

Zimná odolnosť hortenzie paniculata Daruma

V podmienkach krutých ruských zím sa hortenzia latnatá dobre zakorenila. Existuje niekoľko druhov tejto rastliny. Daruma sa líši od svojich náprotivkov farbou kvetov a tvarom kvetenstva.

Na pestovanie v strednom pruhu sú vhodné všetky druhy triedy hortenzií. Ale zároveň mladé rastliny vyžadujú prípravu na zimné obdobie.

Pre návrhové riešenia v strednom Rusku sa odporúča hortenzia panicle Daruma, pretože tento druh je mrazuvzdorný.Dospelé rastliny dokonale tolerujú zimný chlad, charakteristický pre klimatické pásmo stredného pásma.

Po výsadbe by mala rastlina poskytovať úkryt prvé 2 roky pred nástupom mrazu. V chladných oblastiach bude takáto ochrana potrebná každý rok.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu latnatú

Dekoratívnosť rastliny závisí od správne zvoleného miesta výsadby a kvality pôdy. Hydrangea paniculata Daruma uprednostňuje tieň a polotieň. Nemá rád priame slnečné svetlo.

Pri výsadbe by sa rastový púčik nemal prehĺbiť, musí byť na povrchu

Ak zasadíte ker na miesta otvorené na slnku, kvety rýchlo stratia farbu, zblednú, objaví sa špinavo hnedý neatraktívny odtieň. Daruma hortenzia je náročná na pôdy, ale nenáročná na starostlivosť.

Aby sa hortenzia daruma Daruma na mieste dobre zakorenila a zdobila záhradu po mnoho rokov, musíte sa oboznámiť s jednoduchými pravidlami pre výber miesta a postup pri výsadbe, napájaní a kŕmení a príprave na zimné obdobie. .

Výber a príprava miesta pristátia

Pre bohaté dlhé kvitnutie a dobrý rast musí byť pôda na výsadbu kyslá. Ťažké hliny s neutrálnou kyslosťou musia byť pripravené vopred.

Dôležité! Rastlina neznáša vápenaté pôdy a vápno v zavlažovacej vode.

Najlepšie miesto na výsadbu bude polotieň a žiadne prievany. Najlepšie je mladé rastliny vysádzať na jar, aby ste im cez leto umožnili silnejší rast a prispôsobenie sa novým podmienkam.

Jesenná výsadba je možná iba v južných oblastiach - kde nehrozia skoré mrazy a náhle zmeny teploty.

Pravidlá pristátia

Po výbere miesta pristátia začnú pripravovať jamu. Jeho hĺbka závisí od veľkosti koreňa a je najmenej 40 cm. Šírka je asi pol metra.

Po vykopaní jamy sa do nej nalejú 2 - 3 vedrá mäkkej vody bez vápna. Nechajte to cez noc.

Tretina objemu výsadbovej jamy je naplnená zmesou piesku s humusom alebo rašelinou. Koreňový systém je umiestnený v otvore tak, aby púčik zostal nad povrchom pôdy a rastlina je umiestnená striktne vertikálne.

Sú pokryté zemou a pevne podbíjané. Po výsadbe mladú hortenziu zalejte dostatkom mäkkej vody.

Polievanie a kŕmenie

Ak chcete rastline poskytnúť svieže kvitnutie a zdravie, musíte vytvoriť:

 • pravidelné zalievanie;
 • vrchný obväz;
 • prerezávanie;
 • uvoľnenie pôdy v koreňovej zóne.

Zalievanie by sa malo robiť častejšie 2 krát týždenne v horúcom počasí. Hydrangea Daruma reaguje na napájanie a kŕmenie. Je lepšie používať mäkkú vodu. Ak to nie je možné, mala by sa voda z vodovodu nechať usadiť.

Starostlivá starostlivosť o hortenziu zabezpečí svieže a dlhotrvajúce kvitnutie

Aby boli vetvy kríkov pružné, odporúča sa záhradníkom postriekať a polievať slabým roztokom manganistanu draselného. Tento postup sa vykonáva trikrát počas kvitnutia.

Hydrangea paniculata Daruma reaguje na hnojenie. Na vrchný obväz sa používajú organické a minerálne zmesi. Procedúru môžete začať už začiatkom jari po prietoku miazgy.

Existuje niekoľko druhov obväzov hortenzie:

 1. Počas tvorby listov sa hnojenie vykonáva v nasledujúcom zložení: na 10 litrov vody - 1 polievková lyžica. l. síran draselný a močovina. Na napájanie jednej rastliny potrebujete 5 lyžičky. zloženie.
 2. Počas obdobia pučania sa kŕmia organickými látkami: suspenzia sa zriedi vodou v pomere 1:10, pričom sa do roztoku pridajú prípravky draslíka a fosforu.
 3. Na jeseň, po skončení kvitnutia, sa kŕmia nasledujúcim zložením: 10 litrov vody sa zriedi lyžicou superfosfátu a síranu draselného.

Časom overený recept na kŕmenie rastliny bez použitia chemikálií na 200 litrov vody:

 • fľaša jódu;
 • meď a železo vitriol - 1 polievková lyžica. l;
 • mangán a bór - každý po 1 lyžičke;
 • krieda - 1 kg;
 • púpava bylina, palina a skorocel, jemne nakrájané na kašu.

Výsledný roztok sa dobre premieša, nechá sa stáť 7 až 10 dní. 2 litre tohto roztoku sa zriedia 10 litrami vody. Sediment je možné položiť na koreňový systém.

Prerezávanie hortenzie Daruma

Aby rastlina potešila bujnú farbu, je potrebné ju podstrihnúť. Bez toho sa kvety stanú malými a nenápadnými.

Postup prerezávania omladí rastlinu a stimuluje nové výhonky. Vďaka tomu je hortenzia sviežejšia a umožňuje vám zbaviť sa chorých a suchých vetvičiek.

Je zvykom rezať hortenziu latkovú skoro na jar pred prúdením miazgy. V strednom pruhu toto obdobie pripadá na začiatok apríla. Na stanovenie optimálneho času pre postup sa sledujú rastové púčiky. Len čo napučia, môžete začať rezať so súčasným vytvorením kríka.

Dôležité! Ak hrozí opakovaný mráz, orezávať nemusíte! Neodporúča sa to však robiť príliš neskoro. Ak bude rastlina utiahnutá rezom, počas leta nebude kvitnúť.

Optimálny čas na rez je do konca apríla v strednom pruhu. V súlade s tým sa obdobie pre južné oblasti posúva o 1 - 2 týždne, ako pre severné oblasti.

Na jeseň je možný sanitárny rez: odstránenie chorých a sušených konárov. Na jeseň sa neodporúča vytvárať kríky.

Druhy orezávania:

 1. Tvarovanie - orezávanie, ktoré umožňuje tvarovať. Pred tretím rokom je dôležité sformovať kostru. Za týmto účelom sa za 1 - 2 roky odrežú kostrové vetvy k základni a odstránia sa výhonky rastúce dovnútra. V 3. roku sú na kostrových konároch ponechané 3 púčiky.
 2. Regulácia sa vykonáva tak, aby sa korunka zriedila, čo v budúcnosti zabezpečí bujné kvitnutie.
 3. Anti-aging spočíva v odstránení výhonkov starších ako 3 - 4 roky.
 4. Sanitárne - odstránenie chorých konárov.

V prípade vážneho poškodenia rastlinu zachráni kardinálny rez

Dôležité! V prípade vážneho ochorenia alebo poškodenia škodcom sa vykoná kardinálny rez: všetky výhonky sa odstránia, takže zostane iba konope.

Vetvy, ktoré prešli zmrazením, sú narezané na zdravé drevo.

Príprava na zimu

Kľúčom k zachovaniu hortenzií sú pravidlá prípravy na zimné obdobie. Pred zimným úkrytom by sa mali vykonať nasledujúce manipulácie:

 • prestať zalievať na jeseň;
 • orezajte kvetenstvo a odstráňte lístie;
 • zastavte prísun dusíka, môžete kŕmiť hnojivami na báze draslíka a fosforu.

Pred ukrytím musí byť rastlina pokrytá zeminou zmiešanou s rašelinou. Takto ochránite kruh kmeňa pred zamrznutím. Rastlina musí byť ohnutá k zemi, pričom sa na tento účel použijú drôtené vzpery.

Hornú časť zakryte igelitom alebo krycím materiálom, potom smrekové vetvy. Okraje fólie (materiálu) stlačte okolo kmeňa kruhu pomocou závaží, ktoré môžu byť použité ako kamene, tehly a iné materiály po ruke.

Rozmnožovanie

Rastlina, ktorá sa na danom mieste zakorenila, sa môže množiť. Existujú 3 spôsoby, ako chovať hortenzie:

 1. Odrezky. Aby ste to dosiahli, musíte počas obdobia opuchu obličiek odrezať stonku s 2 internódami. Spodný koniec je rezaný pod uhlom 45 stupňov, horný koniec by mal byť rovný. Spustí sa do nádoby so zmesou pôdy o 3 - 4 cm, zakryté podľa princípu mini skleníka. 2 mesiace po zakorenení môžete hortenziu zasadiť do zeme.
 2. Vrstvenie vzduchu. Táto metóda je pre záhradkárov začiatočníkov najjednoduchšia. Zdravý a silný výhonok je ohnutý k zemi, pozíciu zafixujte vlásenkou a zakopte. Toto miesto je hojne polievané. Po roku môžete výhonok oddeliť od koreňa a vysadiť na nové miesto.
 3. Rozmnožovanie semenami doma je namáhavý dlhý proces, na ktorého výsledok sa nemožno spoliehať. Čakanie na mladý sadivový materiál bude trvať až 2,5 roka. Semená sú rozptýlené po povrchu pôdy v nádobe, zhutnené a zvlhčené postrekovačom. Nádobu zakryte priehľadným sklom alebo fóliou, ktorú je potrebné denne vetrať 1 - 2 hodiny. Po výskyte sadeníc (stane sa to najskôr 1,5 mesiaca) sa potápajú.Kŕmia sa zmesami obsahujúcimi dusík.

Choroby a škodcovia

Napriek dobrej miere prežitia a ľahkej starostlivosti sú hortenzie hortenzie, rovnako ako všetky rastliny, náchylné na poškodenie. Najčastejšie ide o ochorenia vírusovej alebo plesňovej etiológie.

Záhradníci čelia týmto chorobám:

 • múčnatka;
 • biela a sivá hniloba;
 • septoria.

V boji proti takýmto ochoreniam sa používajú fungicídy. Na ochranu hortenzie Daruma pred múčnatkou použite mydlový roztok zmiešaný so zložením síranu meďnatého. Použite na nastriekanie rastliny.

Škodcovia a spôsoby boja proti nim:

 1. Slimáky. Spravidla sa odstraňujú ručne. Bude sa to však musieť robiť každý deň. Môžete použiť prostriedok, ktorý vydesí slimáky, ktoré sú rozmiestnené po obvode kmeňového kruhu.
 2. Spider roztoč. Zničte škodcu insekticídnymi prípravkami.
 3. Vošky sú najnebezpečnejším škodcom hortenzie Darum. Postrek sa vykonáva mydlovou vodou, studenou vodou alebo prípravkami Tamrek a Commander.
 4. Žlčové nematódy vedú k vädnutiu listov rastlín, ohrozujú koreňový systém. Aby sa zabránilo reprodukcii škodcu, pred výsadbou by sa korene hortenzie mali ošetriť síranom meďnatým. Dospelá rastlina je chránená takto: do pôdy sa zavádzajú špeciálne prípravky.

Záver

Hydrangea paniculata Daruma je nádherná kvetina na vytváranie kompozícií v záhrade a skleníku. Celé leto rastlina poteší oko sviežou farbou. Ak chcete predĺžiť životnosť hortenzie panicle Daruma, mali by ste sa oboznámiť s pravidlami výsadby, starostlivosti a reprodukcie a dodržiavať ich.

Recenzie odrôd hortenzie hortenzie Dharuma

Anna Ivanovna, 58 rokov, Moskva.
Už mnoho rokov pestujem na svojej letnej chalúpke hortenziu Daruma. Prídete k dači a kvet poteší oko. Nevidím nijaké zvláštne ťažkosti pri odchode. Na mieste často zdieľam odrezky so susedmi a naše záhradné domčeky sú celé leto zakopané.
Svetlana Alexandrovna, 46 rokov, Kirov.
K vianočným stromčekom som zasadil hortenziu Daruma. Ihly dobre odpudzujú škodcov, takže na ich boj nemusím používať chemikálie. Zima v našich končinách je krutá. Nezabudneme však rastlinu na zimu zakryť. Keď boli kríky vysoké, bola postavená kupola ochranného filmu. Hortenzia s takouto ochranou dobre zimuje, teší nás svojimi dáždnikmi kvetov od neskorej jari do jesene.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia