Hydrangea Candelite: popis odrody, reprodukcia, fotografia

Hydrangea paniculata Candlllight je nádherná rastlina s neobvyklou farebnou škálou kvetenstva. Zima odolná a odolná voči slnku. Je náročná na vlahu a kŕmenie.

Odroda Candelite nemá rada transplantácie, preto je sedačka vyberaná už mnoho rokov.

Popis hortenzie paniculata Candelite

Hydrangea paniculata Candlelight (plameň sviečky) je nová odroda rastlín vyvinutá holandskými chovateľmi. Krovina do výšky 1,5 m, zatiaľ čo výška kmeňa je asi 60 cm. Rozširujúca sa hustá koruna rastie až do priemeru 2 m.

Listová hortenzia Kandelit má neobvyklú farbu:

  1. Ozubené eliptické listy sýtej a tmavozelenej farby so zreteľným žilkovaním.
  2. Veľké kužeľovité kvetenstvo je v období kvitnutia nazelenalé, do polovice sezóny prechádza do zlatého odtieňa, na jeseň sa stáva ružovou a červenkastou.

Je pozoruhodné, že kvetenstvo pozostáva z veľkých sterilných kvetov, ako aj z malých plodov, na ktorých dozrievajú miniatúrne tobolky so semenami. Hortenzia kvitne nádherne, nádherne. Vďaka svojej farebnej schéme, ktorá získala na výstave v roku 2013 rastlinu striebornú medailu, sa Candelite široko používa na dekoratívne účely. Je zaujímavé, že pri správnom vysušení jednotlivých konárov sa doma uchovávajú v prázdnej váze v podobe krásnej dekorácie, ktorá sa nebude drobiť.

Hortenzia Candelite v krajinnom dizajne

Rastliny tohto druhu sú veľkolepé, hortenzia Candelite je ker, ktorý sa dá pestovať na kmeni, má neobvyklú farbu, ktorá sa počas obdobia kvitnutia mení. Je to bežné medzi začínajúcimi záhradníkmi a profesionálmi, vrátane dizajnérskej komunity.

Kandelitová hortenzia je vynikajúca v jednotlivých kompozíciách, ako aj v kombinácii s inými rastlinami, najmä so stále zelenou trvácou flórou.

Používa sa takmer všade, či už sú to letné chaty, zeleninové záhrady, mestá - verejné parky, aleje a iné miesta. Kvetinárstva uprednostňujú odrodu Candelite, pretože zo vzorov sušenej hortenzie vytvára nádherné živé kytice a kompozície.

Zimná odolnosť hortenzie paniculata Candelite

Hortenzie sú známe svojou mrazuvzdornosťou a Candelite nie je výnimkou. Vysádza sa tiež v drsnom sibírskom podnebí bez použitia ďalších finančných prostriedkov na ochranu rastlín. Táto odroda hortenzie je často silno odrezaná, takže nehrozí, že sa na zvyšných kvetenstvách nahromadí sneh, pod ktorým by mohli vetvy trpieť.

Mladé rastliny je potrebné chrániť pred mrazom

Prvé 2-3 roky života mladého zástupcu odrody Candelite však potrebujú ochranu pred prudkými ruskými mrazmi. Hortenzia je pokrytá ihličnatými smrekovými vetvami, papraďami alebo niekoľkými vrstvami špeciálneho materiálu (vrecovina, netkaná textília). Pre rastlinu sa často vytvárajú skleníkové podmienky pomocou polyetylénu.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu latovitú

Prvých pár rokov po výsadbe hortenzie Candelite je potrebné sa o ňu dobre starať, kým úplne nezakorení.V prvom rade potrebujete vhodné miesto na vylodenie, pretože bude kvitnúť po celé desaťročia a „priechody“ sa ťažko znášajú. Po druhé, odroda Candelite vyžaduje bohaté včasné zalievanie a tiež dobré pravidelné sezónne kŕmenie. Mladých zástupcov odrody je potrebné okrem iného chrániť pred mrazom tak, že ich po dobu spánku necháte zasypať pomocnými materiálmi.

Výber a príprava miesta pristátia

Výber správneho miesta výsadby pre vašu hortenziu Candelite je veľmi dôležitý krok. Faktom je, že táto odroda má dlhú pečeň; pri správnej starostlivosti kvitne ker najmenej 50 rokov.

Na tomto mieste nebudú žiadne náhle poryvy vetra a nadmerný prievan. Odroda Candelite si potrpí na slnečné lúče, bolo by však správnejšie ju vysadiť do polotieňa. Pod stromami by ste však nemali sadiť hortenzie, pretože dokážu z kríka odviezť potrebnú vlhkosť. Nemusíte ho umiestňovať na miesto s prebytkom podzemnej vody, je lepšie zabezpečiť si stabilné zavlažovanie sami alebo vybaviť drenážny systém. Preto sa za ideálne miesto na výsadbu kríkov považuje blízko steny, plotu, plotu.

Pravidlá pristátia

Výsadbové otvory pre hortenziu Candelite sú pripravené vopred. Jama by mala byť priestranná. Pri výsadbe niekoľkých exemplárov stojí za zváženie vzdialenosti medzi nimi, mala by byť najmenej 2,5 m. Bezprostredne pred procesom výsadby je miesto hojne napojené, aby pôda dobre absorbovala vodu. Pôda v jamke na výsadbu je zmiešaná s úrodnou kompozíciou (2), pieskom (1), rašelinou (1) a humusom (1). Tiež by sa mal pridať prvý krycí obväz, ktorý pozostáva zo síranu draselného (25 g), superfosfátu (65 g) a močoviny (25 g). Stojí za to čakať, až sa pôda usadí.

Kandelit kvitne už celé desaťročia

Potom sa korene narovnajú, sadenica sa vloží do jamky a prikvapká sa tak, aby koreňový krk bol tesne nad povrchom pôdy. Zem rozdrvte tak, aby prišla do styku s koreňmi, hojne ju zalejte, mulčujte kruh kmeňa stromu ihlami, listovým humusom alebo kyslou rašelinou, aby sa vlhkosť neodparovala. Prvýkrát po výsadbe hortenzií musíte poskytnúť tieň, chrániť pred priamym slnečným žiarením.

Polievanie a kŕmenie

Počas obdobia kvitnutia vyžaduje hortenzia Candelite ďalšie kŕmenie a správne napájanie. Rovnako ako iné druhy, aj ona miluje vlhkosť, ale netoleruje jej nadmerné množstvo. Je dôležité, aby ste rastline poskytli miernu vlhkosť, ak je to potrebné, vytvorte drenáž.

Pozor! Koreňová oblasť je posypaná rašelinou, kôrou a inými organickými zložkami, aby sa dlhšie udržala potrebná vlhkosť.

Hortenziám by mala byť poskytnutá úrodná pôda s kýlovým prostredím, s vylúčením nadbytku zásady. Vrchný obväz sa vykonáva približne štyrikrát:

  1. Na jar, pred kvitnutím, sa do pôdy pridávajú organické látky (trus vtákov, konský hnoj).
  2. Počas tvorby púčikov je vrchný obväz vyrobený zo zmesi síranu draselného (35 g), superfosfátu (35 g), močoviny (25 g) v 10 litroch vody na 1 m2;
  3. Svadobný let je sprevádzaný komplexnými minerálnymi hnojivami pre pôdu podľa pokynov.
  4. Na jeseň, krátko pred prípravou rastliny na zimovanie, sa pôda na zvýšenie mrazuvzdornosti prihnojuje fosforovo-draselnými prípravkami.

Prerezávanie hortenzie kandelitu

Rez sa vykonáva pred takzvaným miazgovým tokom, krátko predtým, ako sa hortenzia prebudí zo zimovania, koncom marca.

Mladé kríky tvoria 5-10 silných výhonkov. Sú skrátené na 5 púčikov. Staré hortenzie omladzujú odrezaním výhonkov až 7 cm od povrchu pôdy.

Príprava na zimu

Hortenzia Candelite dôstojne toleruje zimné chladu bez potreby ďalšej ochrany proti mrazu. Záhradkári však pre svoj vlastný odpočinok môžu pôdu mulčovať pod zrelú rastlinu, môžete ju zabaliť do vrecoviny.

Pozor! Hortenzia je dobrá aj preto, že zamrznuté výhonky neumierajú, ožívajú, kvitnú s príchodom prichádzajúcej jari.

Treba len venovať pozornosť mladým zástupcom odrody Candelite, do 3 rokov je mulčovaná a musí byť zakrytá.

Bližšie k zime kvetenstvo zčervená

Reprodukcia hortenzie paniculata Candelite

Reprodukcia hortenzie Candelite sa líši len málo od ostatných odrôd. Najskôr je potrebné poznamenať štepenie. Záhradkári odporúčajú zbierať materiál pre budúce sadenice uprostred leta, na poludnie, keď je rastlina naplnená vlhkosťou a prírodnými silami. Sú vybrané nové výhonky, odrezané bližšie k dolnému púčiku 2 cm od neho. Výhonok sa umiestni do vody s pridaním zmesi na rast koreňov. Ak sú lístie, rozreže sa na polovicu. Kvetenstvo je úplne odstránené. Po objavení sa koreňov sa odrezky vysadia do samostatných nádob so zeminou (2) a pieskom (1).

Pozor! Hortenzia Candelite rastie zle v piesku, takže jej pomer je nižší ako v prípade iných odrôd.

Kvetinárstva uprednostňujú sadenice staré 3 - 5 rokov, preto sa neponáhľajte s ich výsadbou na trvalé miesto. Postupne sa prenášajú do väčších kvetináčov bez toho, aby sa veľmi zmenili podmienky pestovania, pretože odroda Candelite nemá rada „prudké zmeny“. Sadenice je možné vysievať do zeme, starostlivo sa starať o mladé potomstvo a chrániť ich pred chladom a suchom. Výsadba na trvalé miesto rastu sa vykonáva na jar, aby mala odroda Candelite čas na adaptáciu pred zimou.

Choroby a škodcovia

Nedostatok starostlivosti, rovnako ako niektorí škodcovia, môžu mať vplyv na vzhľad rastliny. Ak kvetenstvo hortenzie Candlllight rýchlo vyschne, znamená to, že hmyz začal napríklad vošky, ktoré sa živia šťavami rastliny, čím strácajú doslova vitalitu. Je zvykom hubiť hmyz insekticídmi. Spracovanie sa zvyčajne vykonáva podľa pokynov, je dôležité to robiť len skoro ráno alebo po západe slnka, aby sa hortenzia nespálila.

Okrem toho je vysušenie pôdy nebezpečné, najmä pre túto odrodu. Môžete polievať nielen zem, ale aj zavlažovať samotný krík.

Napriek tomu, že hortenzia Candelite patrí k slnečným lúčom najviac odolným, na listoch sa môžu objavovať hnedé škvrny, čo znamená, že sa rastlina prehrieva, potrebuje viac tieňa.

Záver

Hydrangea paniculata Candlllight je ker rastúci na kmeni, okrasná rastlina, ktorá si podmanila mnohých pestovateľov kvetov. Je cenený pre svoju neobvyklú farbu, ako aj schopnosť dať akýkoľvek tvar. Hortenzia Candelite zdobí zeleninové záhrady, záhrady, verejné miesta. Používajú ju aj kvetinárstva na tvorbu kytíc.

Recenzie na hortenziu paniculatovú Candelite

Marinina Oksana Igorevna, 31 rokov, Ural
V tretej generácii sa staráme o hortenzie na našej letnej chate. Od detstva viem, čo to je a ako s nimi zaobchádzať. Kandelit je nádherný, v lete sa doslova trbliece zlatými lúčmi. Najdôležitejšie je polievať, alebo ešte lepšie nainštalovať zavlažovací systém a kochať sa výhľadom!
Kolesnikova Natalia Viktorovna, 40 rokov, Novosibirsk
Hortenzie sú moje všetko! Koľko z ich odrôd nemôžete spočítať, a čo je najdôležitejšie, je tak ľahké sa o ne starať. Aj v našich legendárnych zimách stoja za seba, pokryté snehom a odpočívajú. V Kandelite som doma až do jari odrezával iba súkvetia, suchú zem a breh, nádhera. A zviažem samotný krík a nedotýkam sa ho. Nerád hnojím, naša pôda je už dobrá.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia