Hortenzia: ako vyzerajú semená, fotografie, ako pestovať zo sadeníc

Hortenzia právom patrí k jednej z obľúbených trvaliek pestovateľov kvetov. Charakteristickým rysom tejto rastliny je, že sa môže množiť bez straty kvality nielen vegetatívnou metódou, ale aj semennou metódou. Pestovanie hortenzie zo semien nie je vôbec ťažké a veľa záhradníkov to robí úspešne.

Je možné pestovať hortenziu zo semien?

Aby ste mohli úspešne pestovať hortenziu zo semien, musíte poznať niektoré vlastnosti tejto rastliny. Nie všetky jeho kvety tvoria ovocie, niektoré odrody majú iba veľké, nádherné, sterilné kvetenstvo, ktoré nevytvára semená.

Kríky hortenzie vyzerajú veľmi dekoratívne

Väčšina odrôd má aj plodné kvety, na konci kvitnutia ktorým dozrievajú semená. Sú celkom malé, nachádzajú sa v strede kvetenstva. Na konci ich kvitnutia sa zhromažďuje semeno, ktoré sa neskôr použije na výsadbu.

Ako vyzerajú semená hortenzie

Na jeseň namiesto plodných kvetov hortenzie dozrievajú tobolky, vo vnútri ktorých sú semená. Sú stredne veľké, zvyčajne tmavohnedé, hnedé alebo čierne, podlhovasté, s hrboľatým povrchom. Semená svojím vzhľadom neurčito pripomínajú kríženie medzi malými semenami melónu a hrozienkami.

Semená hortenzie si môžete pozberať sami

Semená sú ľahké, dosť tvrdé na dotyk.

Ako zbierať semená hortenzie

Semenný materiál sa zbiera v predzimnom období po úplnom zvädnutí kvetov. Zber osivových boxov sa vykonáva za suchého počasia. Zároveň sa musia svetlé semená nájdené v procese okamžite vyhodiť ako nezrelé. A tiež vzorky s mechanickým poškodením, známkami hniloby, plesní nie sú vhodné na uskladnenie. Semená vybrané po odmietnutí sa sušia a pred sejbou sa uskladňujú v papierových vreciach alebo v čistých plátenných vreciach, v tmavých, dobre vetraných miestnostiach pri teplote + 10 - 15 ° C.

Kedy zasadiť semená hortenzie pre sadenice

Semená hortenzie sa dajú vysievať priamo do otvoreného terénu, pestovatelia kvetov však častejšie používajú metódu sadenice. Umožňuje vám získať dobré silné výhonky doma a potom, keď sadenice dosiahnu vek 2 roky, presaďte rastliny na trvalé miesto. Výsadba semien pre sadenice sa zvyčajne vykonáva koncom februára alebo začiatkom marca. Výsev hortenzie s panikulárnymi semenami sa môže uskutočniť na jeseň, ihneď po odbere. Je to však nepraktické, pretože si to bude vyžadovať dodatočnú starostlivosť o sadenice v priebehu niekoľkých zimných mesiacov.

Ako zasadiť semená hortenzie doma

Semená hortenzie sa dajú zberať samy, ak sa rastlina už pestuje, odoberá od priateľov alebo sa zakúpi v špecializovanom obchode. V takom prípade je nevyhnutné objasniť parametre odrody, porovnať existujúce podmienky rastu s odporúčanými.Pred vysadením semien ich musíte opäť starostlivo preskúmať a v prípade zistenia nedostatkov ich vyradiť.

Príprava výsadbových nádrží a pôdy

Na výsadbu semien a pestovanie sadeníc sú vhodné akékoľvek široké plytké nádoby, nádoby, kvetináče, plastové poháre, štandardné kazety so sadenicami. Sú naplnené špeciálnou zeminou pre alebo domácou pôdnou zmesou, ktorá obsahuje listovú zeminu, rašelinu a piesok, zmiešanú v pomere 4: 2: 1. Pred použitím musí byť podklad dezinfikovaný kalcináciou v rúre alebo parou vo vodnom kúpeli.

Kľúčom k zdraviu sadeníc je dezinfekcia pôdy

A tiež, na prevenciu, je možné predbežne ošetriť výživnú pôdu roztokom manganistanu draselného zriedeného do ružova.

Príprava semien

Existujú 2 spôsoby, ako pripraviť semená hortenzie pred výsadbou sadeníc:

  1. Výsadba suchými semenami. Pri tejto metóde sa sadivový materiál dezinfikuje niekoľko hodín roztokom manganistanu draselného. Potom sú semená ponorené do Epinovho roztoku (stimulátor tvorby koreňov) na 12-15 hodín. Potom sú pripravené na výsadbu.
  2. Výsadba s klíčiacimi semenami. Na klíčenie sú vybrané semená hortenzie umiestnené medzi 2 mokré bavlnené tampóny, vrstvy gázy alebo jednoducho namočené v teplej vode v podšálke. Je potrebné neustále monitorovať, či sú semená vo vlhkom prostredí. Po výskyte malých bielych koreňov sa semená vysadia do pôdy.

Semená hortenzie je možné klíčiť na vlhkej gáze alebo bavlnenej podložke

Dôležité! Ak sa pri namáčaní objaví na stenách semien alebo gázy hlien, potom ihneď všetko dôkladne opláchnite pod tečúcou vodou a znova namočte.

Pravidlá pre výsadbu hortenzií zo semien

Po príprave nádob, pôdneho substrátu a sadivového materiálu pokračujú priamo k výsadbovému postupu. Semená sú rozmiestnené na povrchu pôdy s dodržaním intervalu najmenej 1 cm a sú mierne zapustené. Potom sa na vrch posypú tenkou vrstvou piesku a postriekajú sa vodou z rozprašovača.

Je vhodné nádobu so sadenicami navlhčiť vodou z rozprašovača

Nádoba je pokrytá sklom alebo fóliou.

Keď semená hortenzie vyklíčia

Hortenzia stúpa pomerne pomaly a nerovnomerne. Klíčenie semien trvá najmenej 2 týždne, často však proces môže trvať mesiac alebo dokonca mesiac a pol. Po celú túto dobu je potrebné prístrešok denne otvárať, aby sa zabezpečilo vetranie, a tiež aby sa kontrolovala vlhkosť pôdy. Nie je možné nechať ho vyschnúť, nadmerné polievanie je však neprijateľné.

Ako mini-skleník môžete použiť tortu alebo plech na sušienky

Dôležité! S výskytom prvých výhonkov musí byť krycia fólia alebo sklo z nádoby so sadenicami úplne odstránené.

Ako vyklíčiť hortenziu zo semena

Ďalšia starostlivosť o mladé sadenice bude spočívať vo vytvorení pohodlných podmienok pre ich rast v nasledujúcich 2 rokoch. Počas tejto doby sa rastliny niekoľkokrát ponoria do väčších nádob, aby nebránili rastu koreňového systému. Pri ich pestovaní je tiež potrebné dodržiavať určité parametre mikroklímy.

Optimálne podmienky pre pestovanie hortenzií zo semien

Mladé hortenzie sú citlivé na rôzne zmeny vonkajších podmienok. Neznášajú prudké výkyvy teplôt, nízku a vysokú vlhkosť a neprijateľné je pre nich aj priame slnečné svetlo. Na správne pestovanie by parametre mikroklímy mali byť nasledujúce:

  1. Osvetlenie. Hortensia miluje svetlo, ale malo by byť jemné, rozptýlené. Pobyt sadeníc na priamom slnku je neprijateľný. Ak sú na parapete na južnej strane domu inštalované nádoby so sadenicami hortenzie, potom sa musia presunúť do hĺbky miestnosti. Pri pestovaní sadeníc na parapete na severnej strane budú rastliny potrebovať ďalšie osvetlenie.
  2. Teplotné podmienky. Optimálna teplota je v miestnosti do + 15-20 ° С. Prudké výkyvy sú neprijateľné.Z tohto dôvodu musia byť sadenice hortenzie pri pestovaní chránené pred prievanom, najmä v zime.
  3. Vlhkosť vzduchu. Optimálna hodnota pre tento parameter je 70%. V miestnosti s umelým kúrením, najmä v zime, býva vzduch zvyčajne veľmi suchý. Za takýchto podmienok sa odporúča udržiavať stanovené parametre vlhkosti pravidelným postrekom sadeníc čistou teplou vodou z rozprašovača. Vedľa mladých sadeníc môžete navyše umiestniť tanierik s vodou.

Polievanie a kŕmenie

Denne je potrebné sledovať stav ornice. Nenechajte ho vyschnúť. Zalievajte sadenice hortenzie mäkkou usadenou vodou pri izbovej teplote, optimálny čas na tento postup je ráno. Pri pestovaní hortenzií nepoužívajte na zavlažovanie vodu z vodovodu alebo artézsku vodu. Spravidla obsahuje veľa rozpustených solí vápnika a horčíka. Akonáhle sa dostanú do pôdy, znižujú jej kyslosť, čo je pre túto rastlinu neprijateľné. Najlepšie je použiť na zavlažovanie dažďovú vodu.

Na zavlažovanie používajte teplú dažďovú vodu

Dôležité! Po zalievaní nezabudnite nechať vodu z hrnca odtekať a potom vypustite vodu z panvice.

Na kŕmenie sadeníc sa na pestovanie hortenzií a rododendronov používajú špeciálne kvetinové hnojivá. Takéto formulácie obsahujú celú škálu látok potrebných na vývoj mladých sadeníc. Tieto hnojivá sa dajú kúpiť v špecializovaných kvetinárstvach a predávajú sa pod značkami Green Wood, Pokon, Fertika a ďalšími. Používajú sa v súlade s pokynmi, napríklad Fertika-Lux sa používa na kŕmenie pri pestovaní sadeníc raz za 2 týždne.

Vychystávanie

V čase, keď doma rastú sadenice hortenzie, sa rastliny niekoľkokrát potápajú. Prvýkrát sa vyberie zo skupinovej nádoby do jednotlivých kvetináčov alebo buniek kazety so sadenicami potom, čo rastlina má dva listy kotyledónu. Sadenice sa opätovne potápajú koncom mája, dovtedy rastliny dosahujú výšku 8 - 10 cm. Ak hortenzia silno rastie, na jeseň ju možno preniesť do väčších kvetináčov. V čase výsadby na otvorenom teréne dosahuje výška rastliny 30 - 35 cm a kapacita pre ňu musí byť primeraná.

Nádoba na sadenice musí byť primeraná

Dôležité! Kapacita na pestovanie sadeníc hortenzie by mala byť široká, pretože korene tejto rastliny silno rastú v šírke.

Poleva

Mnoho pestovateľov sa rozhodne svoje hortenzie neprerezávať, kým nedosiahnu vek 4 rokov. Do tejto doby sa však môžete zapojiť aj do formovania mladej rastliny. V tejto dobe sa odporúča apikálne výhonky zovrieť. Táto operácia stimuluje bočné rozvetvenie a zvyšuje nádheru hortenzií.

Kedy vysádzať hortenziu vonku

Prvé 2 roky po výsadbe semien sa hortenzia pestuje ako rastlina v kvetináči. Potom sa mladé sadenice vysadia na otvorenom teréne. Robí sa to na jar, po dobrom zahriatí pôdy. Miesto na výsadbu hortenzií je potrebné zvoliť vopred. Stránka by mala byť dobre osvetlená, ale priame slnečné svetlo je pre kvety škodlivé, vyblednú a vyblednú. Osvetlenie by malo byť rozptýlené, takže východná alebo západná strana domu je najlepším miestom pre hortenzie.

Pôda na výsadbu a pestovanie mladých sadeníc by mala byť voľná, dobre hnojená a primerane vlhká. Predpokladom je, aby bola pôda mierne kyslá. Tento indikátor môžete zvýšiť pridaním vysokej rašeliny alebo kyseliny citrónovej do pôdy. Hnojivá, ako je síran amónny alebo síran draselný, zvyšujú kyslosť. Ornica odobratá z ihličnatého lesa je vhodná na pestovanie hortenzií a zvyčajne sa mieša s podstielkami ihličnanov.

Dôležité! Za starých čias záhradníci kvôli zvýšeniu kyslosti pôdy zakopávali veci zo železa na miesto, kde sa pestovali hortenzie.

Hortenzia je zasadená spolu s hrudou zeme

Výsadba mladých sadeníc hortenzie je zvyčajne jednoduchá. Výsadbové otvory sú usporiadané v rade, pričom je potrebné udržiavať medzi nimi interval od 1 do 1,5 m. Ich hĺbka a priemer závisia od veľkosti nádoby, v ktorej sadenice rastú, otvor by mal byť minimálne dvakrát väčší. Ako zásyp sa pripravuje pôdna zmes z rovnakého množstva humusu, zeminy sodnej a rašeliny. Sadenice sa opatrne vyberú z nádoby, umiestnia sa do stredu výsadbovej jamy a naplnia sa bez prehĺbenia koreňového krčku. Potom je zasadená rastlina zaliata asi 10 litrami vody a vrchná vrstva je mulčovaná kôrou ihličnatých stromov.

Dôležité! Prvýkrát je potrebné chrániť sadenice pred priamym slnečným žiarením inštaláciou clony z látky alebo iného materiálu.

Aký rok kvitne hortenzia zo semien?

Ak je všetko vykonané správne, miesto a pôda sú vhodné pre hortenzie, potom mladé kríky pestované zo semien kvitnú 3 roky po výsadbe. Púčiky sa môžu objaviť skôr, ale prvé 2 roky musia byť odrezané. Ak sa tak nestane, potom rastlina stratí veľa energie, ktorá je lepšie nasmerovaná na vývoj koreňovej časti a rast výhonkov.

Video o pestovaní hortenzií zo semien si môžete pozrieť na odkaze:

Záver

Vypestovanie hortenzie zo semien si vyžaduje pomerne veľa času a práce. Napriek tomu je táto metóda celkom skutočná a je možné ju vykonať doma aj na otvorenom teréne. Napriek tomu väčšina pestovateľov používa vegetatívne metódy, pretože hortenzie s nimi môžu množiť oveľa rýchlejšie ako semená.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia