Strom hortenzie Hayes Starburst: výsadba a starostlivosť, fotografie, recenzie

Hydrangea Hayes Starburst je umelo chovaná stromovitá froté odroda pochádzajúca z juhu Spojených štátov. Rozľahlé kríky s veľkými tmavozelenými listami od júna do jesenných mrazov zdobia bujné dáždniky malých mliečne bielych kvetov v tvare hviezd. Mrazuvzdornosť a nenáročnosť hortenzie Hayes Starburst umožňuje jej pestovanie v podmienkach s miernym teplým podnebím aj v severných chladných oblastiach. Táto krása bude úžasnou dekoráciou pre každú záhradu za predpokladu, že je pre ňu vybrané vhodné miesto na danom mieste a že je poskytnutá jednoduchá, ale náležitá starostlivosť.

Opis stromu hortenzie Hayes Starburst

Strom hortenzie Hayes Starburst nesie svoje meno na počesť Hayesa Jacksona, záhradníka z Annistonu (Alabama, USA). Je to prvá na svete dvojkvetá odroda stromovej hortenzie. Jeho vzhľad bol výsledkom „šťastnej šance“ - prirodzenej mutácie populárnej odrody Annabelle zo série Howaria. Rastlina bola pomenovaná „Blesk hviezdy“ pre svoje biele kvety s ostrými lupeňmi, ktoré sa po úplnom rozšírení podobali lúčom rozptýleným v trojrozmernom priestore.

Dôležité! Hortenziu Hayes Starburst možno niekedy nájsť pod menom Double Annabelle alebo Terry Annabelle.

Hayes Starburst je jediná odroda froté hortenzie na svete

Krík rastliny zvyčajne dosahuje výšku 0,9 - 1,2 m, má zaoblenú šíriacu sa korunu s priemerom asi 1,5 m. Výhonky sú dlhé, tenké, ladné, mierne dospievajúce. Rastú rýchlo (počas sezóny až 0,5 m). Stonky sú rovné, ale nie veľmi silné.

Poradenstvo! Výhonky hortenzie Hayes Starburst sa často môžu ohýbať, nie sú schopné odolať závažnosti kvetenstva. Preto by mala byť rastlina zviazaná alebo uzavretá kruhovou oporou.

Kvety hortenzie Hayes Starburst sú početné, malé (nie viac ako 3 cm). Väčšina z nich je sterilná. Okvetné lístky rastliny sú froté so špičatými hrotmi. Na začiatku kvitnutia je ich farba mierne nazelenalá, potom sa stáva mliečne biela, zachováva si slabý odtieň zelenej a na konci sezóny získava svetloružový tón.

Kvety sa zhromažďujú vo veľkých, asymetrických dáždnikoch s priemerom asi 15-25 cm, ktoré sa nachádzajú na koncoch výhonkov bežného roka. Kvetenstvo v tvare môže pripomínať guľu, pologuľu alebo zrezanú pyramídu. Rastlina kvitne od konca júna do októbra.

Listy sú veľké (od 6 do 20 cm), podlhovasté, na okrajoch zúbkované. Na spodnej časti listovej dosky je zárez v tvare srdca. Hore sú listy rastliny tmavozelené, mierne zamatové, zo morskej strany - lysé, sivej farby.

Plody hortenzie Hayes Starburst sa tvoria v septembri. Toto je niekoľko malých (asi 3 mm) rebrovaných hnedých škatúľ. Vo vnútri sú malé semienka.

Hydrangea Hayes Starburst v krajinnom dizajne

Luxusná kráska Hayes Starburst sa vyznačuje nenáročnou starostlivosťou, dlhým trvaním kvitnutia a vysokými dekoratívnymi vlastnosťami.Vyzerá skvele ako v samostatných výsadbách na trávnatých trávnikoch, tak v skupinových kompozíciách, kde určite upúta pozornosť a stáva sa vynikajúcou výzdobou územia.

Možnosti pre účely hortenzie Hayes Starburst na webe:

 • neformovaný živý plot;
 • umiestnenie pozdĺž štruktúr alebo plotov;
 • oddelenie zón v záhrade;
 • podkladová rastlina v mixborder alebo zľava;
 • „Prestrojenie“ za neopísateľný roh záhrady;
 • kombinácia s ihličnatými kríkmi a stromami;
 • návrh predzáhradiek, rekreačných oblastí;
 • krajinné kompozície s trvácimi kvetmi, rastlinami čeľade ľaliovitých, ako aj s plamienkami, pelargóniami, astilbami, čučoriedkami.

Hydrangea Hayes Starburst vyzerá skvele ako v kompozíciách s inými rastlinami, tak aj v jednej výsadbe

Zimná odolnosť hortenzie froté Hayes Starburst

Hydrangeas Hayes Starburst sa vyznačuje vysokou zimnou odolnosťou. V prítomnosti suchého prístrešku je táto odroda schopná vydržať mrazy stredného klimatického pásma a pokles teploty až na -35 ° C.

Výstraha! Americké škôlky, berúc na vedomie vynikajúcu zimnú odolnosť odrody Hayes Starburst, stále odporúčajú prijať určité opatrenia na ochranu rastliny v prvej zime po výsadbe.

Výsadba a starostlivosť o hortenziu Hayes Starburst

Odroda Hayes Starburst hortenzie sa považuje za nenáročnú. Zdravie rastliny, a teda aj trvanie a hojnosť jej kvitnutia závisí od toho, ako správne je určené miesto na výsadbu kríka a aké opatrenia sú prijaté na jeho starostlivosť.

Stručný prehľad charakteristík odrody hortenzie Hayes Staburst a preferovaných podmienok v záhrade pre túto rastlinu vo videu https://youtu.be/6APljaXz4uc

Výber a príprava miesta pristátia

Miesto, kde sa má pestovať hortenzia Hayes Starburst, musí mať nasledujúce vlastnosti:

 • po celý deň ošarpaný, ale zároveň je ráno a večer dobre osvetlený slnkom;
 • chránené pred nárazmi vetra a prievanu;
 • pôda je ľahká, úrodná, humózna, mierne kyslá, dobre priepustná.

Hydrangea Hayes Starburst je fotofilná, ale môže rásť aj na tieňovaných miestach. V prípade nadmerného jasného slnečného žiarenia sa však doba kvitnutia tejto rastliny skráti asi o 3 - 5 týždňov. Ak je Bush neustále v tieni, potom bude počet a veľkosť jeho kvetov menšia ako za optimálnych podmienok.

Ideálne pre hortenziu Hayes Starburst - výsadbu na severe, severovýchode alebo východe záhrady. Je žiaduce, aby v blízkosti bol plot, múr budovy alebo stromy.

Správne zvolené miesto výsadby je kľúčom k bujnému a dlhotrvajúcemu kvetu hortenzie

Dôležité! Vzhľadom na to, že hortenzia stromová je veľmi hygrofilná, nie je dovolené ju vysádzať v blízkosti rastlín, ktoré absorbujú vodu z pôdy vo veľkom množstve.

Pravidlá pristátia

Čas výsadby hortenzie Hayes Starburst na otvorenom priestranstve závisí od klimatickej oblasti:

 • na severe sa to robí skoro na jar, hneď ako sa zem dostatočne roztopí;
 • v južnejších, teplejších podmienkach môžu byť sadenice zakorenené v zemi buď na jar, predtým, ako puky napučia, alebo na jeseň, bezprostredne po páde listov.

Optimálne je na výsadbu zvoliť mladé 3-4-ročné rastliny s uzavretým koreňovým systémom.

Výstraha! Vzdialenosť medzi kríkmi hortenzie na mieste musí byť udržiavaná najmenej 1 m a najmenej 2 - 3 m musia zostať k ostatným stromom a kríkom.

Bezprostredne pred výsadbou by sa mali sadenice Hayes Starburst z nádob vybrať, korene by sa mali zrezať o 20 - 25 cm a mali by sa odstrániť poškodené a suché výhonky.

Technológia výsadby stromovej hortenzie v zemi je nasledovná:

 • je potrebné pripraviť pristávaciu jamu o veľkosti približne 30 * 30 * 30 cm;
 • nalejte do nej výživnú zmes z 2 dielov čiernej pôdy, 2 dielov humusu, 1 dielu piesku a 1 dielu rašeliny a tiež minerálneho hnojiva (50 g superfosfátu, 30 g síranu draselného);
 • nainštalujte do otvoru sadenicu rastlín, roztiahnite jej korene a uistite sa, že koreňový krk zostáva na úrovni pôdy;
 • zakryte zemou a jemne ju utlačte;
 • zalievať rastlinu hojne pri koreni;
 • mulčujte kruh v blízkosti kufra pilinami, rašelinou, ihlami.

Polievanie a kŕmenie

Koreňový systém hortenzie Hayes Starburst je plytký a rozvetvený. Táto rastlina je veľmi milujúca vlhkosť a vyžaduje pravidelné zavlažovanie. Nesmie sa pripúšťať vysychanie pôdy pod ním.

Frekvencia polievania je približne nasledovná:

 • v suchom, horúcom letnom období - 1-2 krát týždenne;
 • ak bude pršať, potom bude stačiť raz za mesiac.

Jednorazové množstvo vody pre jeden ker hortenzie Hayes Starburst je 15-20 litrov.

Súčasne so zalievaním by sa mala pôda uvoľniť v blízkokmeňových kruhoch rastliny do hĺbky 5 - 6 cm (2 - 3-krát počas sezóny), rovnako ako burina.

Malé dvojité kvety hortenzie Hayes Starburst v tvare pripomínajú hviezdy

Hayes Starburst hortenzie fungujú dobre s takmer akýmkoľvek obväzom, ale s mierou. Hnojte ju podľa tohto princípu:

 • prvé 2 roky po výsadbe do zeme nie je potrebné kŕmiť mladú rastlinu;
 • počnúc tretím rokom, skoro na jar, by sa pod kríky mali pridať močovina alebo superfosfát, dusík, síran draselný (môžete použiť hotovú zmes hnojív obohatenú o stopové prvky);
 • v štádiu tvorby púčikov pridajte nitroammofos;
 • počas leta môžete každý mesiac pôdu pod rastlinami obohatiť organickými látkami (nálev z kuracieho trusu, zhnitý hnoj, tráva);
 • v auguste by sa malo zastaviť hnojenie dusíkatými látkami, ktoré by sa malo obmedziť na zloženie na báze fosforu a draslíka;
 • na posilnenie výhonkov počas tohto obdobia je potrebné postriekať listy rastliny slabým roztokom manganistanu draselného.
Výstraha! Pred a po hnojení pôdy musí byť hortenzia Hayes Starburst zaliata.

Je tiež dôležité vedieť, že túto rastlinu nemôžete kŕmiť vápnom, kriedou, čerstvým hnojom, popolom. Tieto hnojivá výrazne znižujú kyslosť pôdy, čo je pre hortenzie neprijateľné.

Prerezávanie froté stromu podobného hortenzii Hayes Starburst

Prvé 4 roky nemusíte kríky hortenzie Hayes Starburst strihať.

Ďalej sa pravidelné prerezávanie rastliny vykonáva dvakrát ročne:

 1. Na jar, pred začiatkom toku šťavy, sa odstránia choré, zlomené, slabé vetvy, výhonky zmrazené v zime. V pučiacej fáze sú najslabšie vetvy s kvetenstvami odrezané, takže zvyšné kvetenstvo je väčšie.
 2. Na jeseň, pred začiatkom zimy, zriedia hustý porast, odstránia vyblednuté dáždniky. Počas tohto obdobia sa tiež výhonky, ktoré počas roka narástli, znížia o 3 - 5 púčikov.

Okrem toho sa odporúča každých 5-7 rokov vykonať sanitárne prerezávanie rastliny a prerušiť procesy asi o 10 cm.

Príprava na zimu

V severných oblastiach, pred začiatkom zimy, kríky hortenzie Hayes Starburst mulčujú suchú zeleň a pôsobia na zem. V južnom podnebí sa tento postup vykonáva počas prvých 2 rokov po výsadbe na otvorenom teréne. Je tiež dovolené pokryť rastliny na zimu ihličnatými smrekovými vetvami alebo ich izolovať krycím materiálom.

Aby sa konáre hortenzie Hayes Starburst nerozlomili pod ťarchou priľnavého snehu, sú po starostlivom ohnutí k zemi zviazané dohromady.

Rozmnožovanie

Najčastejšie sa hortenzia stromu Hayes Starburst rozmnožuje pomocou zelených odrezkov, ktoré sa odrežú z mladých bočných výhonkov rastliny bežného roka. Zberajú sa v lete, keď sa na kríkoch objavia púčiky, týmto spôsobom:

 1. Rezané výhonky sa ihneď umiestnia do vody a umiestnia sa na tmavé miesto.
 2. Potom sa z vetvy odstráni horná časť s púčikom a spodné listy. Zvyšok výhonku je rozdelený na niekoľko častí 10-15 cm, z ktorých každá by mala mať 2-3 uzliny s púčikmi.
 3. Spodná časť rezu sa odreže pod prvým uzlom a udržiava uhol 45 °.
 4. Listy by mali byť tiež nožnicami rozrezané na polovicu.
 5. Potom sa odrezky umiestnia na 2-3 hodiny do špeciálneho roztoku ("Kornevin", "Epin"), ktorý stimuluje rast rastlín a tvorbu koreňov.
 6. Potom sa umiestnia do nádob naplnených vodou zmiešanou so škoricovým práškom (1 čajová lyžička na 200 ml) a počkajte, kým sa neobjavia korene.
 7. Keď korene dosiahnu dĺžku 2 - 5 cm, rastliny sa vysadia do kvetináčov s vlhkou pôdou zo zmesi záhradnej pôdy, rašeliny a piesku. Odrezky môžete zakryť sklenenými nádobami alebo narezanými plastovými fľašami na rýchle zakorenenie (z času na čas by mal byť takýto prístrešok otvorený kvôli vetraniu).
 8. Hrnce s odrezkami sa uchovávajú na tienistom mieste. Zalievajte sadenice 2-3 krát týždenne.
 9. S príchodom nasledujúcej jari sa hortenzia vysádza pod holým nebom, predtým rastliny vytvrdila na lodžii alebo na verande.

Stručne a jasne je proces šírenia hortenzie Hayes Starburst odrezkami uvedený na fotografii:

Najpopulárnejším spôsobom množenia hortenzií zo stromov sú zelené odrezky.

Praktizujú sa aj ďalšie spôsoby množenia hortenzií:

 • zimné odrezky;
 • rozdelenie kríkov;
 • zakorenenie odrezkov;
 • vetva premnoženia (potomkov);
 • klíčenie semien;
 • štep.

Choroby a škodcovia

Hlavné choroby a škodcovia, ktoré môžu škodiť hortenzii Hayes Starburst, sú:

Názov choroby / škodcu

Známky porážky

Preventívne a kontrolné opatrenia

Múčnatka

Bledé žltozelené škvrny na listoch rastliny. Na zadnej strane je sivý práškový povlak. Rýchly pokles zelenej hmoty

Odstránenie a zničenie postihnutých častí.

Fitosporin-B, Topaz.

Peronospóra (peronospóra)

Mastné škvrny na listoch a stonkách, ktoré časom stmavnú

Odstránenie postihnutých oblastí.

Bordeauxská zmes, Optimo, Cuproxat

Chloróza

Veľké žlté škvrny na listoch, zatiaľ čo žily zostávajú zelené. Rýchle sušenie lístia

Zmäkčenie kyslosti pôdy. Hnojenie hortenzií železom

Voška listová

Na zadnej strane listov sú viditeľné kolónie malého čierneho hmyzu. Zelená hmota kríka vysuší, zožltne

Mydlový roztok, odvar z tabakového prachu.

Spark, Akarin, Bison

Spider roztoč

Listy sú zvlnené, pokryté malými červenkastými škvrnami. Na ich morskej strane sú viditeľné tenké pavučiny.

Mydlový roztok, minerálny olej.

Akarin, Blesk

Zdravá hortenzia Hayes Starburst poteší kvety celé leto až do jesenných mrazov

Záver

Froté hortenzia Hayes Starburst, ktorá nádherne kvitne celé leto a časť jesene, dokonale vyzdobí záhon, záhradný pozemok alebo rekreačnú oblasť v parku. Dlhé a veľmi pekné kvitnutie, nenáročná starostlivosť a vynikajúca zimná odolnosť rastliny vás budú tlačiť, aby ste sa rozhodli v prospech tejto odrody. Pri výsadbe kríkov Hayes Starburst vo vašej záhrade však musíte správne určiť miesto, kde majú hortenzie rásť, ak je to potrebné, zviazať kvitnúce výhonky a tiež mu zabezpečiť pravidelné hojné zalievanie, správne prerezávanie a kŕmenie. V tomto prípade bude rastlina vykazovať najsilnejšie vlastnosti spojené s odrodou a umožní vám dlho obdivovať množstvo krásnych bielych kvetov na pozadí jasne zelených listov.

Recenzie na strom hortenzie Hayes Starburst

Maria Nikolaevna Kazantseva, 38 rokov, Vologda
Vlastním malú rodinnú kaviareň. Venoval som pozornosť hortenzii stromov Hayes Starburst, keď som premýšľal, ako zariadiť predzáhradku pred vchodom. Chcel som nazbierať bujný, krásne kvitnúci ker, ktorý si nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Nakoniec ma táto odroda nesklamala. Luxusná biela hortenzia uprostred anglického trávnika teší hostí môjho podniku už niekoľko rokov po sebe. Dbám na to, aby mala dostatok vody, niekedy nakŕmim a nakrájam - naozaj to nie je ťažké. Na zimu ho zakrývala látkou iba v prvom roku, potom prestala a stále dokonale zimuje a do leta opäť rastie a nádherne kvitne.
Uljana Viktorovna Gerusheva, 54 rokov, Černogorsk
Pred tromi rokmi som v obchode so semenami kúpil oddenok hortenzie bielej Hayes Starburst a zasadil ju do svojho vidieckeho domu. Vyrástol nádherný krík, ktorý kvitne takmer celé leto, od júna do polovice augusta. Nie je ťažké sa o to postarať: na jar ju obvykle zalievam a kŕmim hnojivami na kvety, na jeseň robím rez a nechám asi 20 cm výhonkov. Hortenziu na zimu schovávam pod kopu suchého lístia. Je zaujímavé, že minulú zimu, keď teplota klesla na tridsať stupňov pod nulou, som sa veľmi bál, že mi zamrzne Hayes Starburst, ale nestalo sa tak. Ukázalo sa, že rastlina dokonale toleruje aj také kruté chladné počasie.
Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia