Záhradnícky kalendár na september 2019

Kalendár záhradníka na september 2019, rovnako ako záhradník, pomôže vykonávať jesenné poľnohospodárske práce s najvyššou produktivitou. Prvý mesiac jesene hlási, že zima je „za dverami“. Nastal čas zberu, prípravy na skladovanie.

Záhradnícky lunárny kalendár na september 2019

So začiatkom prvého jesenného mesiaca sa rastliny začnú pripravovať na zimu. Čas padajúceho lístia sa blíži. Záhradníci a poľnohospodári nákladných automobilov majú pred sebou ešte veľa práce. Je potrebné mať čas na vykonanie sanitárneho rezu kríkov a stromov. Najskôr sú odstránené všetky suché a choré konáre. Miesta rezov sú ošetrené záhradným lakom. Aby bol rez bezbolestný a priniesol pozitívny výsledok, pomôže záhradníkov kalendár na september, ale bude sa hodiť aj na iné účely.

Jeseň je obdobím zberu húb, bobúľ, liečivých bylín a iných záhradných a záhradníckych plodín

Mesiac je priaznivý na výsadbu sadeníc malín, egrešov, ríbezlí a iných kríkov. Pred zimou budú mať čas na zakorenenie a vegetačné obdobie sa začne už skoro na jar. Ak potrebujete rozmnožiť egreše alebo ríbezle, potom opäť príde na pomoc kalendár. V priaznivých dňoch sa jednoročné výhonky odrežú z kríkov na odrezky. Okamžite sa vysádzajú do pripravenej pôdy alebo sa skladujú do jari. September je priaznivý pre výsadbu jahôd, jahôd. Rastliny budú mať tiež čas na zakorenenie pred zimou.

Dôležité! Po orezaní sa všetky konáre, opadané listy odstránia ďalej z výsadby a spália sa, aby sa zničili škodcovia.

Pestovatelia zeleniny sa nezaobídu bez záhradníckeho kalendára na september. V jesennom mesiaci sa začína zber koreňových plodín, paradajok, baklažánu a inej zeleniny. Na juhu môžete ešte vysadiť reďkovky, zeleň na šalát a získať úrodu skôr, ako príde zima. Kalendár pomôže záhradníkovi so skorou výsadbou cesnaku. Je zasadená do hĺbky 12 cm, aby mala čas na zakorenenie, ale až na zimu vystúpiť.

Podľa kalendára môžete v prvý jesenný mesiac už vykopať pôdu na prázdnych plochách, pridať kompost, humus alebo hnoj. Je čas pripraviť postele na ďalšiu sezónu.

Fázy Mesiaca v septembri 2019

Existuje celkovo 8 fáz:

 1. Nový mesiac. Pôvod Mesiaca je na oblohe takmer neviditeľný.
 2. Mladý mesiac je videný v tvare tenkého polkruhu.
 3. V prvom štvrťroku je viditeľných 50% žltého kruhu.
 4. Vo fáze pobytu je zreteľne viditeľná viac ako polovica mesiaca.
 5. Spln je dopravná špička, keď je na oblohe jasne viditeľný celý žltý kruh.
 6. Fáza ubúdania trvá od splnu do okamihu, keď na oblohe vidno polovicu mesiaca.
 7. Počas posledného štvrťroka môžete sledovať, ako sa zvyšná polovica žltého kruhu pomaly zmenšuje.
 8. Konečnou fázou je starnúci mesiac. Počas tohto obdobia sa zmenšuje a stáva sa na oblohe úplne neviditeľným.

Rast Mesiaca v septembri sa pozoruje od 1 do 13 rokov a nový mesiac pripadá na 28. deň.

Každá fáza má pozitívny alebo negatívny vplyv na určité záhradnícke činnosti. Zistenie týchto dní pomáha záhradníkovmu kalendáru na september 2019.

Priaznivé a nepriaznivé dni: tabuľka

Priaznivé dni majú pozitívny vplyv na výkon určitých pracovných miest. Počas tohto obdobia sa vykonáva sejba, sadia sa sadenice. Aby sa záhradníkom a záhradkárom uľahčila navigácia, všetky dni priaznivé pre výsadbu v kalendári sa preniesli na stôl.

Vysadené plodiny v priaznivých kalendárnych dňoch sa dobre zakorenia, majú čas zakoreniť sa pred zimou

Najnepriaznivejšími dňami v kalendári, ktoré sú pre sejbu a výsadbu sadeníc zakázané, sú čísla 14, 27, 28, 29. Záhradníci a záhradníci v týchto dňoch nemusia nič sadiť. Lepšie ich použiť na iné poľnohospodárske práce.

Záhradnícky kalendár na september 2019

So začiatkom jesene má záhradník veľa starostí. Je čas si vziať do ruky kalendár a mať čas na dokončenie všetkých prác na vašom webe.

Záhradnícky výsevný kalendár na september

Na jeseň záhradníci vysievajú oziminy, ako aj tie, ktoré rastú v skleníku. Kalendár označuje priaznivé dni pre každú zeleninu a koreňovú zeleninu. To však neznamená, že nemôžu byť zasiate inokedy. Musíte sa vyhnúť iba zakázaným dňom.

Verí sa, že plodiny zasiate záhradníkom podľa kalendára v priaznivých dňoch prinesú hojnú úrodu.

Tipy na starostlivosť o zeleninu v septembri

Odborníci radia záhradníkom, aby sa kapusty chopili v septembri. Prvý mesiac jesene sa považuje za dôležitý pre túto zeleninu. Hlavy stredných a neskorých odrôd začínajú naberať na sile. Ak kapusta nerastie dobre, musí ju záhradník v septembri nakŕmiť. Najlacnejšou a najjednoduchšou možnosťou je pripraviť zavlažovací roztok z 10 litrov vody a 20 g sódy.

Na kŕmenie kapusty v septembri môže záhradník použiť špeciálne továrenské prípravky

Ak záhradník pestuje ružičkový kel, potom v septembri potrebuje osobitnú pozornosť. V kultúre rastú hlávky kapusty pred nástupom chladného počasia. Neprítomnosť hláv sa pozoruje pri nedostatku vlhkosti a intenzívneho tepla. Kapustu treba poliať. Na urýchlenie tvorby hláv kapusty zovrite vrcholy.

Ostatná bežná zelenina nepotrebuje v septembri nijakú zvláštnu starostlivosť. V tejto dobe už záhradkári zberajú, konzervujú, pripravujú sa na zimu. V posteliach sú stále paradajky, baklažány, cukety, papriky. Ak je september horúci, potom zeleninu treba iba polievať.

Zber a príprava semien v septembri

S nástupom jesene väčšina záhradných plodín vytvára semená. Príde čas, keď ich záhradník potrebuje zhromaždiť, a v tejto veci opäť pomôže nenahraditeľný kalendár.

Dôležité! Pri zbere zeleninových semien by mal začínajúci záhradník vedieť, že ich nemožno zbierať z hybridov. Takéto osivo nebude rásť na ďalšiu sezónu alebo plodiny z neho vypestované prinesú slabú úrodu.

Ak používate kalendár výsevu záhradníka na september 2019, nasledujúce dni sa považujú za priaznivé pre zber semien:

 1. Od 1. septembra do 2. septembra sa rastúci mesiac nachádza v zodiakálnom súhvezdí Váh, ktoré sa považuje za znak priemernej plodnosti. Okrem semien môže záhradník v týchto dňoch podľa kalendára zvoliť výsadbu zemiakových hľúz.
 2. Obdobie od 10. do 11. septembra je rastúcim mesiacom vo Vodnárovi. Neodporúča sa nič vysádzať podľa kalendára. Rastliny uhynú alebo sa im nepodarí úroda. Pre záhradníka je to optimálny čas na zber semien.
 3. Od 25. do 26. septembra je klesajúci mesiac v Levovi. Znamenie zverokruhu je úplne neplodné. Záhradník môže zbierať semená.

Čas na zber semien môže záhradník vykonať v ktorýkoľvek iný deň, bez ohľadu na odporúčania kalendára, okrem 15. - 16. 17. Hlavná vec je, že dozrievajú. Od toho bude závisieť klíčenie pre budúcu sezónu.

Zber a skladovanie plodín v septembri

So začiatkom jesene dozrieva väčšina okopanín a zeleniny. Pre záhradníka je horúce obdobie spojené so zimným zberom. Ak sa riadite lunárnym kalendárom záhradníka na september 2019, je lepšie ho zbierať a skladovať v nasledujúcich dňoch:

 1. 3. - 4. september, rastúci mesiac v Škorpiónovi. Záhradníci zbierajú mrkvu, kukuricu, repu.
 2. 5. - 6. - 7. septembra rastúci mesiac v Strelcovi. Záhradkári vykopávajú koreňovú zeleninu, pažítku, batunujú, kladú zeleninu na uskladnenie.
 3. 8. - 9. september, rastúci mesiac, znamenie zverokruhu - Kozorožec. Pre záhradkárov vhodný čas na zber koreňov.
 4. 10. - 11. september rastúci mesiac, znamenie zverokruhu - Vodnár. Záhradkári zbierajú zrelé plodiny všetkých plodín, vykopávajú vytrvalú cibuľu a ukladajú ju.
 5. 13. september rastúci mesiac, znamenie zverokruhu - ryby. Záhradníci vykopávajú okopaniny na zimnú destiláciu, odstraňujú pažítku, batunujú.
 6. 15. - 16. - 17. september, klesajúci mesiac, znamenie zverokruhu - Baran. Záhradkári zberajú všetky plodiny, ale podľa kalendára sa neodporúča dávať ich na semená.
 7. 18. - 19. september, klesajúci mesiac, znamenie zverokruhu - Býk. Optimálny čas pre záhradníka, aby vykopal korene.
 8. 20. - 21. september, klesajúci mesiac, znamenie zverokruhu - blíženci. Záhradkári zberajú zeleninu, okopaniny vrátane neskorých odrôd zemiakov. Plodina sa odošle na dlhodobé uskladnenie.
 9. 25. - 26. september, klesajúci mesiac v Levovi. Záhradkári zbierajú všetku vyzretú zeleninu a korene vrátane neskorých zemiakov. Úroda podľa kalendára je vhodná na dlhodobé skladovanie.
 10. 30. september pribúdajúci mesiac, znamenie zverokruhu Váhy. Záhradkári zberajú korene na dlhodobé skladovanie.

Prvý mesiac jesene je spojený s hromadným zberom paradajok.

Hlavnou dozrievacou zeleninou na jeseň je paradajka. Záhradkári zberajú vo veľkom množstve. Paradajky sú konzervované, zelené plody sa posielajú na dozretie. Existujú zimné odrody. Takéto nezrelé paradajky sú rozložené v škatuliach, zasielané do chladného suchého suterénu. Dozrievajú začiatkom zimy.

Cibuľa sa zberá iba tými odrodami, ktoré sú zrelé. Ak je prítomné zelené perie a krk je stále hrubý, potom prestaňte zalievať. Takáto cibuľa sa dá zatiaľ vykopať do šalátov.

Aké dni môžu a nemôžu byť zapojené do prázdnych miest

Poverčivé gazdinky používajú kalendár aj na konzerváciu. Existuje názor, že ak sú viečka plechoviek opuchnuté, obsah sčernel alebo sa konzervácia ukázala ako nevkusná, môžu za to nepriaznivé dni.

Existuje názor, že zelenina zozbieraná alebo konzervovaná v priaznivých dňoch podľa kalendára je najchutnejšia a dlho sa skladuje.

Podľa lunárneho kalendára záhradníka na september 2019 je potrebné zaobchádzať s prázdnymi miestami, dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • nakladajte zeleninu a pripravte džem, keď je mesiac v Levovi alebo v Baranovi;
 • keď je Mesiac v Rybách, Panne a Rase, nemôžete nakladať, zrolovať, kyslú kapustu, kandizované ovocie;
 • kyslá kapusta, keď je mesiac v Baranovi, Strelcovi, Kozorožcovi alebo Býkovi.

S nástupom splnu sa pohyb tekutín zastaví. Konzervácia vykonaná v tomto čase nebude dlho uložená. Počas zatmenia slnka alebo mesiaca, rovnako ako deň pred a po udalosti, nemôžete soliť, variť džem.

Poradenstvo! Neutrálne dni nie sú vhodné na konzerváciu, ktorú je potrebné dlhodobo skladovať. Toto obdobie sa najlepšie využije na solenie zeleniny určenej na konzumáciu počas celého mesiaca.

Príprava na ďalšiu sezónu

Od septembra začínajú záhradkári s prípravou na ďalšiu sezónu. Práce súvisia s vyčistením uvoľnených plôch záhrady od buriny, plánovaním záhonov, orbou pôdy a aplikáciou hnojív, výsadbou siderátov, výsevom zeleniny do skleníka.

Podľa kalendára záhradníka sú nasledujúce septembrové dni priaznivé:

 1. 3-4 čísla v skleníkoch záhradníci vysievajú paradajky, karfiol a pekinskú kapustu. Na záhrade vysievajú šťavel, špenát, vodu a kypria pôdu.
 2. 5-6-7 čísel sa zaoberá sejbou zeleného hnoja, špargle, vykopávaním a kyprením pôdy.
 3. 8. - 9. záhradníci sa zaoberajú zalievaním, odštipovaním výhonkov z nezrelých plodín.Pod prístreškom sa presádzajú sadenice uhoriek, karfiolu, zelene.
 4. 13. kalendára sa odporúča vrchný obväz, príprava postelí, výsev siderátov.
 5. 15-16-17 počet záhradníkov sa zaoberajú kultiváciou pôdy, odstraňovaním buriny. Môžete zasiať zelený hnoj.
 6. 18.-19. Sa položí kompost, postele sa pripravia, aplikuje sa organické hnojenie. Podľa kalendára môžete začať pristávať s batunom v úkryte.
 7. 20-21 je optimálne vykonať hlboké kopanie hrebeňov a kyprenie pôdy. Zalievanie rastlín je neprijateľné, inak sa škodcovia rýchlo množia. Podľa kalendára sa odporúča zovretie rastlín na obmedzenie rastu, liečenie chorôb.
 8. V dňoch 22-23, záhradníci vysadia trvalú cibuľu, koreňovú zeleň pod prístreškom, uvoľnia pôdu, položia kompost.
 9. 25.-26. Sa všetky práce týkajú kultivácie pôdy a ochrany pred škodcami.
 10. 30. záhradníci pripravujú postele pre cesnak. Zelenú alebo feferónku môžete presadiť do kvetináča na pestovanie v zime na parapete.

Niektoré prípravné práce na nasledujúcu sezónu sa nemusia robiť striktne podľa kalendára. Môžete si napríklad poradiť s posteľami a záhradou, môžete spracúvať pôdu, keď to počasie dovolí a je voľný čas.

Záhradnícky kalendár na september 2019

S nástupom septembra má záhradník ešte veľa práce. Je čas na starostlivosť o rastliny, zber, konzerváciu. September je priaznivý pre výsadbu sadeníc bobuľových kríkov.

September je priaznivý na výsadbu egrešov, malín, černíc, ríbezlí

Čo a ako sa dá propagovať v septembri

S nástupom prvých jesenných dní by už mal byť záhradníkov lunárny kalendár na september 2019 po ruke. Je potrebné urobiť ešte veľa práce. Pre záhradníka sú septembrové dni optimálne na množenie plodov ovocia a bobúľ.

Maliny vysadené v septembri budú mať čas na zakorenenie pred zimou.

Podľa kalendára budú nasledujúce dni zvýhodnené pre záhradkárov:

 1. 1. - 2. septembra záhradkári pripravujú výsadbové jamy, množia plodiny odrezkami. Dobré dni na výsadbu bobuľových a okrasných kríkov, stromov, orezávanie suchých konárov, jahodové fúzy.
 2. Na 3-4 číslach záhradníci sadia sadenice bobuľových kríkov, hrozna, strihajú trávnatú trávu, neodporúča sa však presádzať dospelé rastliny a odrezávať konáre podľa kalendára.
 3. 5. - 6. september je vhodný na výsadbu odrezkov. Môžete vysadiť rakytník, zimolez, šípky. Záhradníci sa zaoberajú odstraňovaním prerastania, ošetrujú záhradu pred škodcami.
 4. 8. - 9. kalendára sa odporúča vysadiť kontajnerové stromy. V záhrade sa vykonáva sanitárny rez a ošetrujú sa škodcovia. Záhradkári sadia ríbezle a egreše.
 5. 10. - 11. septembra sa nevykonávajú žiadne pristátia. Plodiny sa množia a rastú zle. Môžete urobiť odstránenie nadmerného rastu a orezať jahodové fúzy.
 6. 13. september sa koná pod úrodným znamením zverokruhu. Skvelý deň na presádzanie záhradníckych plodín, výsadbu všetkých bobuľových kríkov, stromov.
 7. Podľa kalendára 15.-16. 17 záhradníci odrežú suché konáre, výhonky, jahodové fúzy a ošetria záhradu pred škodcami.
 8. 18. - 19. september je podľa kalendára plodný deň. Záhradníci sa zaoberajú výsadbou a delením kontajnerových kríkov a stromov.
 9. 20. - 21. ošetria kmene stromov, odstránia premnoženie, pokosia trávniky.
 10. V dňoch 22. - 23. - 24. septembra sú podľa kalendára zasadené bobuľové kríky, rakytník, zaoberajú sa sanitárnym rezom.
 11. V dňoch 25. - 26. augusta sa kosia trávniky, odstraňujú sa výhonky.
 12. 30. septembra záhradníci vysádzajú bobuľovité kríky, kontajnerové stromy, vrstvia na rozmnožovanie záhradníckych plodín.

Rozmnožené plodiny podľa lunárneho kalendára záhradkárov na september 2019 budú mať čas pred zimou zakoreniť a na jar rýchlo dorastú.

Priaznivé dni na výsadbu a presádzanie ovocných a bobuľových plodín

Ak si podľa kalendára vyberiete najpriaznivejšie dni, potom sa výsadba a presádzanie najlepšie uskutoční 5., 6., 13., 18., 19., 20., 23., 24., 30. deň. Mesiac bude mať dobrý vplyv na pôdu. Ovocné a bobuľové plodiny sa rýchlo zakorenia, prežijú mrazivú zimu, prebudia sa skoro na jar a vyrastú.

Tipy na starostlivosť o ovocie a bobule

S nástupom jesene je hlavnou úlohou záhradníka sanitárny rez. Odstráňte všetky suché, nesprávne rastúce a poškodené konáre, prebytočný mladý prírastok. Stránka je vymazaná. Všetky rezané konáre a opadané lístie sú spálené alebo použité na kladenie teplých záhonov, hromád kompostu.

Od septembra sa môže hotový kompost ukladať do pôdy a ukladať nové kopy kompostu pre nasledujúcu sezónu.

Záhradníci, aby kôru zachránili pred spálením a poškodením škodcami, ošetria spodnú časť kmeňa stromu vápnom. Je dôležité vykonať jesenné kŕmenie. Je to tesne pred zimou, keď záhradnícke plodiny potrebujú nabrať silu, položiť ovocné puky.

Zber a skladovanie

Podľa lunárneho kalendára záhradníka v septembri od prvých čísel začínajú zbierať liečivé byliny. Obdobie je prospešné pre prípravu likérov, vín.

Bobule z neskorých malín sú skvelé na zaváranie

Od 5. začnú gazdinky konzervovať džúsy, variť džemy, zavárať a 13. a 20. september sa podľa kalendára považuje za priaznivý deň na sušenie a mrazenie úrody. Optimálne je cikanie jabĺk 23. dňa.

Septembrové tabuľky pre záhradkárov

Dobrým pomocníkom je nepochybne lunárny kalendár záhradníka na september. Nemožno však argumentovať ani ľudovými znakmi.

Zozbierajte jarabinu pre dážď a keď bude málo bobúľ, jeseň bude suchá

Existuje veľa znakov, pomocou ktorých starí záhradníci predpovedali počasie, úrodu, prírodné javy. Najzaujímavejšie sú:

 • Septembrový hrom smerom k teplej jeseni;
 • škorce, ktoré neodleteli, predznamenávajú suchú a predĺženú jeseň;
 • kvitnúca púpava, labute, ktoré neleteli na juh, svedčia o dlhej teplej jeseni;
 • suché a teplé septembrové počasie predznamenáva neskorý príchod zimy;
 • ak včely tesne tlačia tácky, čoskoro očakávajte príchod chladného počasia a zimy.

Záhradkári hodnotia príchod skoro na jar podľa počasia. Ak je september chladný, sneh sa topí skoro.

Oddychové dni v septembri

S nástupom jesene záhradníci, ale aj záhradníci neúnavne pracujú. Zvyšok si však nesmiete odoprieť. Výhodné čísla na cestovanie: 1–2, 5–6, 8–11, 16–17, 19, 24, 27, 29.

Pre mnohých obyvateľov leta sa najlepšia dovolenka považuje za pobyt v prírode.

Začiatok jesene sa nesie v znamení svadieb, osláv a hostín. Pre takéto udalosti sa čísla považujú za priaznivé: 1–2, 5–6, 8–13, 16–17, 19–27, 29.

Záver

Kalendár záhradníka na september 2019 je len odporúčaním. V každom jednotlivom prípade musíte byť schopní nezávisle sa správne rozhodnúť o vykonávaní poľnohospodárskych prác.

Dať spätnú väzbu

Záhrada

Kvetiny

Konštrukcia